Sliezsky dom vyhorel

Sliezsky dom vyhorel
SDÍLEJ:

Rýchlosťou blesku prebehla ohromujúca zpráva, že Sliezsky dom, centrálne položený pod najvyšším štítom našich veľhór, stal sa obeťou živelnej pohromy. Výstup na Gerlach a prechod obľúbeným vrstevnicovým chodníkom Magistrálou z Popradského plesa cez Ostrvu no Hrebienok a opačne, úzko sa spájal s chatou Sliezsky dom.

Jak na to

Poznámka redakce Horydoly: Požárem ukončila svoji existenci historická horská chata Sliezsky dom. O devět let později na jejím místě stálo obrovské betonové monstrum. Už nikdy nebylo přívětivé, obsluha se sice snaží seč může, ale atmosféru pohody neudělá, a moderní stavba sedla do idylické doliny jako pěst na oko.

 

Desaťtisíce, ba stotisíce ľudí nosia v svojom srdci a v kytici spomienok Sliezsky dom, jednu z najpopulárnejších našich vysokohorských chát. Áno, tragédia.

29. novembra 1962 o 22,30 hod. zachytila Horská službo volanie o pomoc: "Sliezsky dom horí — voláme o pomoc!"

Vysielačka zmlkla. Bleskovo so zapojili telefóny, mobilizovali sa členovia Horskej služby, Verejnej bezpečnosti, požiarnych sborov a všetci, ktorí si trúfali urobiť výstup k dejisku tragédie.

Terénne autá Horskej služby a V3S požiarnikov predierali sa hlbokým snehom, aby vyviezli záchrancov do blízkosti bývalého Guhrovho lyžiarskeho mostika. Odtiaľ sa všetci borili hlbokým snehom pri svetle reflektorov, ktoré o chvíľu zapadli v žiare vyšľahujúcej zo Sliezskeho domu.

Nikdy predtým, a verme, že už nikdy v budúcnosti nebude Velická dolina s celou scenériou zasnežených štítov taká ožiarená ako v tomto trpkom momente. Bol to obraz, ktorého krása kontrastovala s hrozostrašným pohľadom na jazyky plameňov, ktoré vychádzali z chaty.

V chate boli iba štyri dievčatá z personálu, ktoré pri vzniku požiaru už spali, dvaja montéri, ktorí opravovali ústredné kúrenie.

Keď sa asi o 22,15 hod. poberali spať, zbadali dym a napokon vyšľahnutie plameňov. Pokúsili sa požiar lokalizovat. Ked‘ si však uvedomili svoju bezmocnost a najmä to, že v izbách spia dievčatá z personálu, vybehli do miestností zobudiť ich, aby sa zachránili aspoň ľudské životy.

Mladá Hanka Bičárová, kuchárka, priblížila sa ešte k vysielačke a podala zprávu. Potom sa šest mladých ľudí do príchodu pomoci opät pokúsilo hasit požiar. Avšak beznádejne.

Niečo po polnoci prichádzajú prví členovia Horskej služby, Verejnej bezpečnosti, požiarnici, zamestnanci Turistu a iní, hoci výstupom unavení obetavci zachraňujú, čo sa dá.

Lokalizovat požiar nebolo možné. Už iba s nasadením vlastných životov vynášali zo skladov zásoby potravin, bielizne a z kuchyne niektoré elektrické a plynové spotrebiče a cennejšie zariadenia. Čoskoro sa však aj od týchto prác muselo ustúpit.

Ešte v ten deň vyšlo tri póry koní so saňami, aby odsunulo zachránený tovar. Nestačili však zniest všetok materiál, hoci sa dvakrát otočili. Na druhý deň vietor zavial cestu a znemožnil povozníkom vyjsť so saňami.

Prihlásili sa však obetaví popradskí horolezci a vyniesli päť záchranných saní HS, aby na nich pomohli zviezt zachránený materiál.

Zostali holé múry jedálne o kuchyne a na ich podlaží trosky z izieb z poschodia. Zaclná čast zhorela do základov vyčnievajú iba kamenně stlpy a mohutný komín.

Reportáž vyšla časopise Krásy Slovenska 1963/2.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Parníkem z Prahy na Slapy

Parníkem z Prahy na Slapy

AKTUALIZACE 2022 Parníkem z Prahy na Slapy je možné plout od 1. května do 25. září každou sobotu a neděli. Na lodní lince se střídají historický kolesový parník Vltava a moderní loď Cecílie. Celodenní výlet... celý článek

Za turistikou do švýcarských Alp. Nejkrásnější trasy, které se vyplatí absolvovat

Polská turistka se zřítila ze Satana

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48