Stille Wasser není nic hezkého pro pětkaře

Stille Wasser není nic hezkého pro pětkaře
Stille Wasser. Tomáš a Kuba na 2. štandu.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE "Smíchovskému pětkaři bych Stille Wasser nedoporučila," kriticky si nás měří Radka. Nelezeme sice ze zásady na umělých stěnách, ale náš strop se kolem pětky pohybuje. Tak uvidíme...

Stille Wasser není nic hezkého pro pětkaře
Tomáš jistí na 3. štandu Stille Wasser.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Doporučené vybavení

Dvojité lano 50 m, 8x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, magnezium, pytlík na magnezium, jistítko, smyčky na stanoviště, přilba, hrudní a sedací úvaz, lékárnička, mobil, hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

Viděli jsme! Vyvalili jsme oči. A nasadili všechny zbraně, jak oprasit první délku papírově za 5- UIAA. Ke cti si můžeme připočítat snad jen to, že jsme nakonec všechny kroky udělali aspoň stylem AF.

Tomáš: Vyrobili jsme si šáhlo, abychom vůbec ve zdraví nastoupili do první délky. Přitahovali se za borháky a šlapali na ně, seděli v jištění a padali do něj. Batoh jsme vytáhli po laně.

Kuba: Dál už to šlo. Druhá délka byla kompletně rajbasová, taky jsme si jednou poseděli v borháku, vybáli se v položené plotně, kde nebylo na čem stát a čeho se držet. Třetí délka překročila mělký potok a vedla mezi dvěma stoky vody. 

Hanka: Čtvrtá, pátá a šestá délka byly zadarmo. Stoupalo se vyhlazenou skálou stále stejným sklonem. Místy nebylo potřeba se ani držet. Končilo se na okraji lesa.  

VIDEO Stille Wasser Zillertal

Jméno šestidélkové cesty Stille Wasser je možno přeložit jako Tichá voda (ve smyslu, že tiše stéká po skále) nebo Klidná voda (ve smyslu, že je nehybná a neteče).

Kuriozní na ní je načasování. Nedá se lézt ještě dlouho po dešti, ostatně jako mnoho jiných cest, ale obvykle ani po ránu. Přibližně do desáté až dvanácté hodiny je spodní délka přetékána dvěma potoky, které pouští les obklopující obrovskou položenou skalní plotnu, po které cesta vede.

Stille Wasser, Wasserplatten, Klausenalm, Zemmgrund, Zillertal, Zillertaler Alpen.

STILLE WASSER

Zillertal, Zemmgrund, Klausenalm, Wasserplatten

Obtížnost: 5 UIAA. 180 metrů lezení. První dvě délky těžké, zbytek velmi lehké. Ukloněné, převážně rajbas. 

Prvovýstup: 2002. Reinhold Scherer s druhy

Sestup: Slaněním podél výstupové trasy. 

Přístup: Autem po dálnici Mnichov - Kufstein - Wiesing. Dále po silnici Zell am Ziller - Mayrhofen - Ginzling - mýtnice Schlegeisstrasse. Těsně před ní odbočit doleva na parkoviště u hostince Breitlahner. Platit v automatu lze mincemi i kartou. Parkování v horní části Zillertalu mimo označená parkoviště je zakázané a parkoviště jsou placená. Ačkoliv to tak nevypadá, kontrola je zde pravidelná a nemilosrdná! 

Pod skály lze namáhavě dojet na horském i silničním kole. Normální kola a elektrokola zde jezdí v poměru 1:1. Na cestu dolů do Mayrhofenu budete potřebovat dobré brzdy.

Od Breitlahner jdeme po značené cestě ke Klausenalm, překročíme po mostku potok Zemmbach a po jeho levém břehu se kousek vrátíme po široké lesní svážnici. Nezaměnitelná skalní protna je vidět ve svahu nad námi. Zarůstající pasekou vyjdeme pod stěnu spíše vpravo. Stezka může být prošlapaná, ale je možné, že velmi rychle zaroste. 

Ubytování: Dole v údolí u Mayrhofenu je v provozu komfortní kemp Campingplatz Tirol, u malé přehrady rovnou u silnice zároveň autobusové zastávky najdete bezplatné místo na táboření s toaletami Kaserleralm. Pod skalami u parkoviště stojí ubytovací hostinec Breitlahner. Proti skalám je v provozu chata Klausenalm s jídlem a pitím, ale bez ubytování.

Stille Wasser, Wasserplatten, Klausenalm, Zemmgrund, Zillertal, Zillertaler Alpen.

Výstup: 

1. Zleva krátký traverz do stěny (BH), zde nepadat! Podél spáry (BH) pod převisek (BH) a přímo přes něj na šikmou polici (BH). Delikátní traverz několik kroků vlevo (BH) a koutkem vzhůru (BH) do lehčího terénu (BH) a na štand. 5- UIAA 25 m

2. Přímo vzhůru tři kroky vhloupením (BH), navalit se doprava na hranu (BH) a stoupající traverz doprava (BH). Traverz pokračuje doprava (klíčové místo) a pak stoupá (BH) na štand. 5 UIAA 20 m

3. Překročíme potok vpravo (BH) a dlouze stoupáme mezi potoky (BH) na štand. 3- UIAA 30 m

4. Přímo vzhůru (BH) na štand. 3+ UIAA 35 m 

5. Vzhůru přes tři krátké výšvihy (BH) na štand. 3 UIAA 35 m

6. Před plotny a poličky mezi vegetací (BH) k poslednímu štandu pod dolním okrajem lesa. 3 UIAA 35 m

Horydoly.cz Zillertal na Horydoly 

OSOBNOST Peter Habeler: Ne cesta, ale vrchol je cíl 
a Skromná a nenápadná horolezecká ikona Peter Habeler

TURISTIKA Pohyb v největším zážitkovém údolí světa

PŘÍRODA Přírodní park Zillertal je kousek ráje

BOULDERING Moonwalk Zillertal is Destroyed

HOROLEZECTVÍ Karin, Nelly a Honza lezou u Adidasu

FERÁTY Slegeis 131 Klettersteig 

CYKLISTIKA Sportovní zážitky v Zillertalu

LYŽOVÁNÍ Tux: podzimní číslo jedna

LYŽOVÁNÍ Lyžování na ledovci Hintertux

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


10 Day Morocco Tour From Casablanca: Complete First-Time Visitor Guide

10 Day Morocco Tour From Casablanca: Complete First-Time Visitor Guide

A 10-day Morocco tour from Casablanca offers first-time visitors the perfect balance of urban exploration, desert adventure, and cultural immersion without breaking the bank.... celý článek

Kolaps na malofatranském Kriváni

Cyklista ztratil vědomí a pak i život v Kvačianskej doline

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Letní Praha stylově aneb jak si užít slunečné dny u vody i v parcích

Letní Praha stylově aneb jak si užít slunečné dny u vody i v parcích

Jakmile v Praze vykoukne sluníčko a teploty vyletí nahoru, město okamžitě ožije. Náplavka se zaplní, Žluté lázně praskají ve švech a v Riegrových sadech je radost posedět. Máme to štěstí, že naše metropole
Je pro vás lepší rotoped nebo eliptický trenažér?

Je pro vás lepší rotoped nebo eliptický trenažér?

RADY DO OBCHODU Dva nejoblíbenější kardio stroje. Rotoped a eliptical. Oba vás dostanou do kondice, na obou zhubnete. Jeden simuluje jízdu na kole, druhý má blíže k běhu. Který si pořídit domů?
Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek je esenciální stopový prvek, který je nezbytný pro řadu biologických procesů. Přestože jej organismus potřebuje pouze v malém množství, podílí se na aktivitě stovek enzymů a přispívá k mnoha běžným fyziologickým funkcím.
10 kilometrů na kole, elektrokole nebo koloběžce?

10 kilometrů na kole, elektrokole nebo koloběžce?

Elektrokola nejčastěji kupují cyklisté, kteří se blíží důchodovému věku. Používají ho na kratší výlety a také na cesty do práce či za nákupy. Porovnali jsme, jak se to časově vyplatí na
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Nový rodinný lezecký park v obci St. Jodok v rakouském údolí Wipptal je vhodný pro děti, rodiny i výkonnostní skalní lezce. Na skalním masivu Stafflacher Wand je zajištěných zhruba 130 cest v obtížnosti 3 až

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Komedyjanti na kolejích Horšovský Týn, nádraží Divadlo 19.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 20.8.
Dračí lodě Slezská Harta 21.-23.8. 21.8.
Komedyjanti na kolejích Tachov, nádraží Divadlo 21.8.
Trofeo Kima - běh Itálie, Val Masino Ultramaraton 22.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 22.-23.8. Vypouštění přehrady a závody 22.8.
Lipenský půlmaraton Lipno 22.8.
Miladathlon Ústí nad Labem, Milada Terénní triatlon 22.8.
Brdský půlmaraton Kytín 22.8.
Gránická 70 Znojmo, Gránice Cyklistický závod do vrchu 23.8.

Diskuse

Přestal dýchat - žádný kovid Nobody, 17.8.2026 12:14, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.8.2026 12:12, 2 příspěvky
Inu Honza, 17.8.2026 9:03, 2 příspěvky
Inu Honza, 17.8.2026 8:39, 2 příspěvky
Beránek PK, 15.8.2026 10:58, 1 příspěvek
Hmm Honza, 14.8.2026 17:01, 3 příspěvky
Scolaris PK, 14.8.2026 11:20, 1 příspěvek
co ašvaganda na stres ? Marcelka Žáková, 11.8.2026 10:20, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 13:58, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 9:09, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Otava Kuba Turek, 13.8.2026 23:21
Re: Otava Horydoly , 13.8.2026 23:20
Re: Otava Horydoly Open, 13.8.2026 23:19
V zimě hrozí větší riziko... Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02
Re: Brýle v zimě Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01
Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Srážky lyžařů na sjezdovc... sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29