Tragické bloudění v Tatrách

Tragické bloudění v Tatrách
Téryho chata. Vpravo za ní se zdvíhá hřbet Pfinnovy kopy.
Autor snímku Radek Nejedlo
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA Ještě jednou se vracíme k únorové smrtelné nehodě horolezců na Malém Ledovém štítě ve Vysokých Tatrách. Dva zemřeli při slaňování, třetí si těžce poranil kotník a čtvrtý omrzl. Přinášíme snímky z místa nehody a vyjádření chataře, který vedl záchrannou akci.

Tragické bloudění v Tatrách
Malý Ledový, jižní stěna. Vpravo východní hřeben přes Pfinnovu kopu. Vlevo Sedielko.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

OPRAVA

V článku jsme uvedli, že se čtveřice horolezců pohádala o směr nešťastného sestupu z Malého Ledového štítu. Doslova jsme napsali, že "...podle náznaků v internetových diskusích se tady pohádali". Autor nepřesně interpretoval příspěvek v diskusi na serveru Lezec.cz, kde Pavel Janoušek uvádí, že směr sestupu spíše hádali, než že by ho přesně věděli. Redakce Horydoly se čtenářům i aktérům omlouvá.

Malý Ľadový štít

Přes Pfinnovu kopu (II-III)

Od Téryho chaty nahoru po svahu na temeno Pfinnovy kopy. Dolů na Prednou Ľadovou škáru, přes Ľadový hrb do Zadní Ľadové škáry a povlovným hřbetem na nápadný skalní Ľadový zub. Nejdříve těsně vpravo od jeho hrany, pak překročíme na levou stranu a sestoupíme do Malé Ľadové štrbiny. Dále po suťovém úbočí vlevo od širokého hřebenu vzhůru. Výše je hřeben skalnatý, chvíli se zužuje, pak zase rozšiřuje (jednu věžičku obcházíme vpravo). Nakonec podél hřebenu na JV a SZ vrchol.

* Horolezecký průvodce jižní stěnou Malého Ledového štítu najdete na Tatry.nfo.sk. * Horolezci byly členy oddílu Davys Praha. * Pavel Janoušek je vedoucím outdoorové firmy Adventura Teambuilding. * Stupnice obtížnosti horolezeckých výstupů najdete na Horydoly.

Dvojice horolezeckých instruktorů Pavel Janoušek a Marcela Matějů vyrazila spolu s další dvojicí nováčků Lukášem a Tomášem (dva roky lezecké praxe) z Téryho chaty na lehkou túru. Měli v úmyslu dostat se přes Pfinnovu kopu na Malý Ledový štít a sestoupit do sedla Sedielko a poté dolinou k chatě.

Bylo pod mrakem, foukal vítr a lehce sněžilo. Nebylo tedy krásně, ale jednalo se o tatranské počasí, ve kterém se běžně vyráží do hor. Vybrali si trasu, kde je jen několik míst obtížnosti dvě, většinou se jde pěšky.

"Začali se jistit už někde za Pfinnovou kopou (2121 m)," rekonstruuje poslední hodiny před neštěstím chatař z Téryho chaty Miroslav Jílek. "Tam by ale měli jít ještě bez jištění, aby túru stihli dokončit." Poté dorazili na sedélko Predná Ľadová škára. Na Ľadovém hrbu se jistili tím nejpomalejším způsobem, jaký existuje. "Pavel lezl jako první a potom postupně všechny dobíral. V tu chvíli byli tak pomalí, že už by se nestihli do tmy vrátit, ani kdyby se později nedostali do sněhové bouře."

Většina družstev se v tomto úseku jistí tak zvaným průběžným způsobem, kdy první nepřetržitě leze a zakládá jištění a druhý jde na napnutém laně za ním. Zastaví se teprve v okamžiku, kdy prvnímu dojde jistící materiál a musí si ho převzít od druhého. Jediné nepříjemné místo je pár metrů sestupu do Zadné Ľadové špáry, kde zkušenější obvykle pouští před sebe nováčka.

Pfinnova kopa.

Někde v oblasti Ľadového zubu zastihla čtveřici vánice. Při určování dalšího postupu zvítězil Janouškův názor, že je potřeba dolézt na vršek Malého Ledového štítu (2603) a sestoupit přes Sedielko (2322) na Téryho chatu (2015).

"Večer jsem se vypravil do dolinky Pod Sedielkom a viděl světlo. Byl takový nečas, že jsem si myslel, že už sestupují k Sedielku." Bohužel to byl omyl, kterého se nedopustil jen chatař Jílek, ale také Janoušek. Slaňoval se svým družstvem téměř třísetmetrovou skalní jižní stěnou. Na vrchol Malého Ledového štítu horolezci zřejmě ani nedorazili a nocí se probíjeli dolů.

"Proč slaňovali na jednom lanu, když mohli svázat dvě, nevím. Ale byla to pěkná blbost. Mohli být dole daleko rychleji a bezpečněji," hodnotí počínání horolezců Miroslav Jílek.

Janoušek se po několika slaněních dostal kousek nad zem, ale na spásnou polici mu chybělo asi patnáct metrů. Odcvaknul se tedy od lana a pokusil se na ni slézt. Nepodařilo se mu to a spadl. Pád přežil s vážně zlomeným kotníkem. Odplazil se tedy do sněhového žlabu a tam sedíce na batohu přežil noc a ráno ho zachránilo družstvo horolezců z jeho oddílu vedené chatařem a posléze ho transportoval do nemocnice vrtulník horské služby.

Marcela Matějů při slaňování asi projela konce lana a zabila se. "Kdyby měli konce lana svázané do uzlu, jak se to učí v každé horoškole, nemuselo se jí to stát." Záchranáři ji našli v závějích pod stěnou až druhý den.

Třetí lezec Lukáš, který se spouštěl po lanech, se do nich v polovině zamotal. Do slaňovací brzdy mu asi vjelo část oblečení, nebo se mu udělala smyčka z lana, kterou se mu nepodařilo rozvázat. "Snažil se z toho zoufale dostat, prsní úvazek už na sobě neměl, sedací úvazek měl rozvázaný u kolenou, ale už asi neměl dost sil," odhaduje chatař. Záchranáři ho našli polosvlečeného, hlavou dolů a zmrzlého.

Čtvrtý horolezec Tomáš prostál celou noc u štandu. Druhý den k němu natáhli fixní lana jeho oddíloví kolegové a po nich ho dostala dolů Horská služba. "S naší pomocí došel dolů na chatu," uvádí chatař Miroslav Jílek. "V nemocnici se ovšem ukázalo, že jeho omrzliny jsou vážné."

Malý Ľadový štít.

17. února

Příčinou smrti byla ztráta orientace na hřebenu

"Zabloudili při sestupu," říká Tereza Podlešáková z oddílu Davys, která s nimi byla na týdenním pobytu v Téryho chatě. "Šli na túru hřebenem přes Pfinnovu kopu." Zastihl je tam vítr o rychlosti 150 km/h spolu s vánicí. "Počasí bylo tak špatné, že i chatař Miro Jílek, který se vracel z obhlídky terénu, měl potíže Térynku najít."

Poté, co horolezci při sestupu netrefili lehký dvojkový hřeben, kterým lezli nahoru, slaňovali jižní stěnou Malého Ledového štítu o obtížnosti nejméně čtyři směrem do Dolinky pod Sedielkom. Muž přitom zmrzl, žena absolvovala třistametrový pád. Další dva lezce zachránila s menšími poraněními horská služba. Všem bylo mezi dvaceti a jedenačtyřiceti lety.

Pfinnova kopa.

16. února

Příčiny tragédie se vyjasňují

"Dráma vyvrcholila v noci z pondelka na utorok. Chceli zostúpiť zo steny, no zaseklo sa im 60-metrové lano. Použili iba 30 m, k zostupu na bezpečnejšie miesto im však stále chýbalo 7 metrov. Riešili to skokmi. Prvý zoskočil Pavel Janoušek. Zlomil si členok a rozbil hlavu. Nasledovala ho žena. Pri dopade sa asi pošmykla a zrútila sa do hĺbky 300 m. Navyše ju zasypala lavína, ktorú uvoľnila" popisuje server Bleskovky.sk a pokračuje dalšími podrobnostmi: "Dvaja horolezci ostali visieť v stene. Pre jedného to znamenalo smrť. Keď sa už nevládal držať skaly, ostal visieť dolu hlavou. Záchranári ho našli polonahého, lebo časť odevu mu stiahla zošmyknutá sedačka. V noci zmrzol."

Mrtvá Marcela Matějů byla instruktorkou Českého horolezeckého svazu, přeživší Pavel Janoušek je zaměstnancem outdoorové cestovní kanceláře Adventura.

11. února

Špatné počasí stálo dva životy

Pro deník MF DNES popsal pravděpodobný průběh tragédie mluvčí Letecké záchranné služby Pavol Svetoň: "Podcenili počasí. Udělali také chybu, že volali o pomoc až ráno v sedm hodin. Jedenačtyřicetiletá žena se zřejmě zřítila ze stěny. Přesné informace zatím nemám, domnívám se, že se to mohlo stát už v pondělí večer. Později se zřítil i další z horolezců. Dva horolezci zůstali uvěznění ve stěně Malého Ledového štítu celou noc. Záchrannou službu kontaktovali až ráno v sedm hodin.

10. února, 19:35

Dva Češi výstup nepřežili

Laďka Bimboška Bímová v diskusi na serveru Lezec.cz uvedla, že mrtvá byla Marcela Matějů z oddílu Davys Praha, jeden ze zraněných byl její životní partner Pavel Janoušek z téhož oddílu.

Podle televize Nova se mezi slovenskými záchranáři říká, že šlo o dobře naplánovanou sebevraždu. Vybavení i informace o výstupu měli všichni dobré, ale počasí a stav sněhu byly velmi špatné.

10. února, 12:00

Čtyři horolezci ve stěně

Právě probíhá záchranná akce v oblasti Malého Ledového štítu ve Vysokých Tatrách. Obrátili se na Horskou službu dnes v úterý 10. února brzy ráno.

Podle posledních zpráv je jeden muž těžce zraněný, dva horolezci zůstávají ve stěně a po jedné dívce se pátrá. Podle slovenské tiskové agentury TASR je do pátrací akce zapojeno osmnáct záchranářů a čtyři psi.

Vrtulník zatím nemohl kvůli silnému větru vzlétnout, hrozí laviny a terén je obtížně přístupný.

Malý Ledový štít je předvrcholem Velkého Ledového štítu a vypíná se nad Téryho chatou. Sestup z něho vede po dlouhém hřebenu s obtížností místy 2, nebo lavinézním úbočím do Sedielka a lavinézní Dolinkou pod Sedielkem k chatě.

Vloni zahynulo ve Vysokých Tatrách 29 lidí, v roce 2002 bylo třináct mrtých. Průměrný počet obětí se ročně pohybuje už několik desítek let okolo dvaceti.

Horydoly.cz Černá vdova

2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013
2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Cesi
Cesi prec. Chodte si na Praded.
 • Autor Fero
 • Datum a čas 17.5.2007 01:57
Reaguj
Re: fakta
zarazila mě jedna věc - odsuzovat použití jednoho lana v krizové situaci je nesmysl. Vždy je třeba se rozhodnout a já myslím, že použít jedno lano a druhé nechat jako zálohu v batohu, když nevíte kde jste a není počasí na to hrát si s kousnutou dvojcí lan - že je prostě rozumné. Představa, že se svázané lano někde kousne v těch příšerných povětrnostních podmínkách, a tedy že budu úplně v prdeli, mě děsí. A že mokrý lano se umí kousnout
 • Autor Petr
 • Datum a čas 10.3.2006 14:31
Reaguj
Re: Re: fakta ??? - tohle jsou fakta???
Na túru vyrazili až v 9 hodin.Slováci,který ve stejný den práskli Komín 100 na Kačáka ve čtyři ráno a noc přečkali na vrchole v záhrabu.Nekde se o tom zmínili(že byly špatný podmínky a zemřeli čeští horolezci)a bylo jim to dost tvrdě vyčteno.Jo,dokonce jeden záchranář říkal,že měli ještě jedno lano v ruksaku.Co je pravda a co ne neví dnes už ani oni sami.Jde snad o to aby bylo co nejmíň podobnejch tragédií.Děkuji HS.
 • Autor Cuk
 • Datum a čas 21.3.2004 08:40
Reaguj
Re: fakta ??? - tohle jsou fakta???
NE,tento článek rozhodně nic rozumně neshrnuje, jen opakuje bláboly z Novy a další dohady. Mistr Turek, ať leze jak chce, ať má zkušenosti z hor jaké chce, ale u mě horolezec také není. HOROLEZEC by nešířil dál do světa výmysly o plánované sebevraždě, třistametrových pádech a další výmysly. Ano, pravda je krutá a měli bychom se z ní poučit, ale Turek nepíše, to co je pravda, píše to, co ostatní hyeny a jiní jemu podobní, rádi čtou a mastí si tu pouze svoje triko. Pár zajímavých věcí jsem se na tomhle serveru dozvěděl, ale to co napsal o této nehodě je naprostý hyenismus a článek opravdu nikoho o ničem nepoučil.
 • Autor 256
 • Datum a čas 16.3.2004 08:47
Reaguj
fakta
Myslím si, že tento článek konečně celkem rozumně shrnuje všechny fakta a události onoho dne a noci, pakliže se někomu zdá že je hyenický, pravda bývá krutá a ne každý ji unese. Kubo, velmi dobře jsi to napsal, nenech se odradit! ;-)
 • Autor speleo
 • Datum a čas 15.3.2004 23:43
Reaguj
Pár slov na obhajobu KT
I když nijak nechci snižovat tragédii, která se stala, nedá mi to, abych se Kuby Turka nezastala. Kubu znám už docela dlouho a tak mě řeči, že je horolezcem jen proto, že má průkaz ČHS, přijdou dost zcestné ... Taky by se pisatel mohl sám obtěžovat zjistit si fakta, když mu u jiných vadí neobjektivita. I když Kuba neleze osmičky na vápně, v horách toho nalezl docela hodně a nejenom tam. A navíc si většinu věcí, o kterých píše, sám zkusil (skialpy, vodu, kolo, atd.) Takže se rozhodně nejedná o bláboly nějakého pisálka, který zná lezení pouze z knih a časopisů.
Reaguj
re Pavel Janousek
Ahoj vsichni. Nejak se nechci moc zapojovat do diskuze,ale jedna vec mi moc neda. Mozna to neni ode me moc hezke,ale na celou vec mam pomerne negativni nazor. Co zde pise Pavel Janousek - konkretne hruba kritika Kuby Turka mi pride hrozna. V clanku vyse pise PJ neco o rozdavani CHS atd. Nechapu jednu vec. Nastala zde cela rada chyb (pri dane situaci by je treba udelal kazdy). K VECI: kdyz je nekdo instruktor tak to preci neco znamena. je zde urcita zodpovednost za ostatni lidi. Mozna by bylo dobre, kdyby se PJ radeji do diskuze vubec nezapojoval.
 • Autor Brto
 • Datum a čas 15.3.2004 08:54
Reaguj
dobrej džouk
Pavel Janoušek ....v Adventuře Teambuilding je mimo jiné zodpovědný za oblast bezpečnosti lanových aktivit.
 • Autor Trotl
 • Datum a čas 12.3.2004 12:20
Reaguj
Pro Jakuba Turka
Navíc je to znalec tamní oblasti! 4) Hádku popisuješ na Lezci sám: "...volba sestupové trasy byla v tu chvíli spíše otázkou hádání..." Hadani ve smyslu. Nebyli si jisti, tak se to snazili UHODNOUT. Nee, ze by se tam POHADALI.Jinak po precteni tve aktualizace mam uplne stejny pocit, jako Pavel.
 • Autor Olga Doubkova
 • Datum a čas 11.3.2004 17:42
Reaguj
Hyenismus
co k tomu dodat nechci být sprostý tedy stačí pouze název.
 • Autor Kóďa
 • Datum a čas 11.3.2004 17:41
Reaguj
Celkem 33 příspěvků v diskuzi


Na Butovských skalách se zabil horolezec

Na Butovských skalách se zabil horolezec

ČERNÁ VDOVA Na sportovně zajištěných Butovských skalách nad přehradou Hracholusky se zřítil německý horolezec. Přesné okolnosti smrtelného pádu zjišťuje policie. Nejpravděpodobnější příčinou smrti byla chyba jističe, který přežil.... celý článek

Slovenský skialpinista se zabil na Zadní Gerlachovské lávce

Mladý slovenský cyklista Babič byl sražen autem

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Na Butovských skalách se zabil horolezec

Na Butovských skalách se zabil horolezec

ČERNÁ VDOVA Na sportovně zajištěných Butovských skalách nad přehradou Hracholusky se zřítil německý horolezec. Přesné okolnosti smrtelného pádu zjišťuje policie. Nejpravděpodobnější příčinou smrti byla chyba jističe, který přežil.
Slovenský skialpinista se zabil na Zadní Gerlachovské lávce

Slovenský skialpinista se zabil na Zadní Gerlachovské lávce

ČERNÁ VDOVA Slovenský skialpinista Pavol se zřítil ze Zadní Gerlachovské lávky ve Vysokých Tatrách. Neštěstí se stalo koncem vysokohorské lyžařské sezony 26. května.
Medvěd zabil člověka na Slovensku

Medvěd zabil člověka na Slovensku

ČERNÁ VDOVA Mrtvého muže v dolině Banské nalezli v pondělí 14. června v katastru obce Liptovska Lúžna v pohoří Nízke Tatry. Mrtvý měl na hlavě, krku a boku poranění, která mu způsobil medvěd.
Mladý slovenský cyklista Babič byl sražen autem

Mladý slovenský cyklista Babič byl sražen autem

ČERNÁ VDOVA Slovenského cyklistického reprezentanta Adriána Babiče srazilo auto, které mu nedalo přednost. Prezidentka Zuzana Čaputová na to vyzvala k ohleduplnosti mezi motoristy a cyklisty.
Italská lanovka Stresa Mottarone spadla, zabila 14 cestujících

Italská lanovka Stresa Mottarone spadla, zabila 14 cestujících

ČERNÁ VDOVA 14 lidí zahynulo, když se dnes zřítila kabinková lanovka z obce Stresa u břehu jezera Lago Maggiore na horu Mottarone. 1 dítě pád kabinky přežilo.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Uzavření chodníků v Tatrách Vysoké, Západní a Belianské Tatry Vstup do dolin povolen 16.6.-31.10. 31.10.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31