Horolezec se zřítil ze Zadního Ledového štítu

Horolezec se zřítil ze Zadního Ledového štítu
Zadní Ledový štít. Severní stěna nad Ledovou dolinkou a Černou Javorovou dolinou.
Autor snímku REPRO horolezecký průvodce Arno Puškáš
SDÍLEJ:

Dvojice slovenských horolezců se pokusila sestoupit ze Zadního Ledového štítu ve Vysokých Tatrách, ale sestup se nezdařil. Jednoho zachránila polská horská služba TOPR vrtulníkem a druhého našel pes slovenské horské služby HZS mrtvého pod sněhem. Neštěstí se stalo 9. listopadu a záchranná akce trvala čtyři dny. 

Horolezec se zřítil ze Zadního Ledového štítu
Ľadová dolinka a Zadný Ľadový štít. Vysoké Tatry.
Autor snímku REPRO horolezecký průvodce Arno Puškáš

Slovenští horolezci vylezli na málokdy navštěvovaný Zadní Ledový štít (Zadný Ľadový štít, Lodowy Zwornik). Ten už byl v tuto roční dobu zasněžený, ale zároveň sníh ještě nebyl soudržný a lezení se odehrávalo po nebezpečně klouzavé skále. Každý horolezec ví, jak je náročná a časově zdlouhavá práce odhrabat nový sníh z každého stupu a chytu a najít místa k jištění či bezpečnému postupu.

Chyba v orientaci?

Na vrcholu dvojice zřejmě zazmatkovala a ztratila orientaci. Horolezci se pokusili sestoupit do Ledové dolinky (Ľadová dolinka). Tudy nevede cesta dolů a dokonce i výstupové trasy se zde téměř nelezou, protože přístup k nim je zdlouhavý a samotný výstup nebezpečný. Navíc Černá Javorová dolina pod Zadním Ledovým štítem je velmi přísná přírodní rezervace, kam platí absolutní zákaz vstupu pro turisty i horolezce.

Večer zatelefonoval jeden z lanového družstva na horskou službu, že se v horní čtvrtině sestupu směrem do Ledové doliny sesmekl jeho kolega a ztratil s ním kontakt. Sám se nemůže z prekérní situace dostat.

Ten den ve Vysokých Tatrách dole pršelo a nahoře sněžilo, k večeru už padaly drobné lavinky a sjížděly sněhové splazy. První skupina záchranářů se proto v noci na Zadní Ledový štít nedostala. Před svítáním byla nasazena druhá skupina a ta už k postiženému vylezla. Poté se otevřela oblačnost od severu a z Polska mohl přiletět záchranářský vrtulník, který vzal horolezce na lano a navijákem ho dostal na palubu. Odletěl s ním do nemocnice v Zakopaném, kde byl vyšetřený na podchlazení. Ukázalo se, že měl štěstí a nepříjemnou noc přežil bez zdravotních komplikací.

Smrtelný pád horolezce ze Zadního Ledového štítu do Ledové dolinky 9.11.2013.

Vrtulník potom ve špatném počasí pátral po druhém horolezci, kteří se zřítil do Ledové dolinky. Přes práci dvaceti záchranářů na zemi s podporou vrtulníku se nepodařilo nikoho dva dni najít. Až čtvrtý den našli dva speciálně vycvičení psi, deset záchranářů a jeden slovenský vrtulník mrtvého horolezce. Ležel v Horním kotli Ledových dolinek (Hornom kotli Ľadových doliniek) zasypaný čerstvým sněhovým splazem v exponovaném skalním terénu.

INFO: Horská záchranná služba

Výstupy na Zadní Ledový štít (2507 m) od severu přes Ledovou dolinku

Zadný Ľadový štít je součástí hlavního hřebene Vysokých Tater. K jihu vysílá výraznou rozsochu Ľadový štít - Malý Ľadový štít - Pfinnova kopa, která klesá až k Téryho chatě. Odtud také vede normální cesta přes Ľadovou priehybu a po krátkém hřebenu (CH, od chaty 2 hodiny). 

Lze také lézt od Téryho chata přes Vyšné Ľadové sedlo (I, od chaty 1 1/2 hodiny) a po lámavém hřebeni (II, od sedla 3/4 hodiny).   

Severní srázy (kde se odehrálo popisované horolezecké neštěstí) lze zdolat nejjednodušeji z Černé Javorové doliny na Vyšné Ľadové sedlo. Přístup vede po turistické značce z Tatranské Javoriny na Sedielko. Z ní se odbočí podél potoka do Černé Javorové doliny a ta se zúží do třech divokých kotlů Ledové dolinky. Výstup je velmi komplikovaný a nabízí mnoho variant. Často se leze po trávách, potokem nebo po lámavé skále, několik úseků vede po šikmých plotnách posypaných štěrkem, Horní kotel je pokrytý sněhem po celý rok. Doba výstupu z doliny 5-7 hodin, přístup zabere také několik hodin. Obtížnost II-III. A. Ferens - M. Swierz, 22. července 1922.

Tři základní horolezecké cesty vedou v severní stěně Zadního Ledového štítu, která se zvedá nad Horním kotlem Ledové dolinky:

Stanislawski stoupá levou polovinou stěny přes žlábky,komíny a trhliny velmi exponovaně a končí těsně vlevo od vrcholu. Doba výstupu 4 hodiny. Obtížnost V. Wieslaw Stanislawski - T. Gnojek - T. Pawlovski, 3. srpna 1930.

Korosadowicz míří ze spádnice vrcholu od nevyššího místa nástupu doprava, prochází lehčími žebry a těžkými velmi exponovanými stěnkami. Pod vrcholem se vrací ke spádnici a dosahuje ho těžkým kominkem. Doba výstupu 4 hodiny. Obtížnost V. Zbigniew Korosadowicz - R. Grabowski, 8. září 1932.

Kuchař se drží stále ve spádnici. Nejdříve překoná kolmý bílý pás a v lehčím terénu nad ním leze víceméně stále nahoru. Doba výstupu 5 hodin. Obtížnost V-VI. Radan Kuchař - Bohouš Svatoš, 28. července 1954.

Horydoly.cz Černá vdova 2013

Senior se utopil v Berounce (Křivoklátsko)
Sebevražda v Tatrách? 
(Vysoké Tatry)
Tři lidé letos zahynuli v Nízkých Tatrách (Nízké Tatry)
Vyčerpaného turistu nechali kamarádi zemřít v Roháčích
 (Západní Tatry)
Na Baruntse zahynuli Machold a Vaněk
 (Himálaje)
Starší muž zemřel v Jizerských horách při geocachingu (Jizerské hory)
Jan Polák se zabil na skalách v Jickovicích (Vltava)
Wladyslav Cywinski se zabil ve Zlomiskách (Vysoké Tatry)
Český turista zemřel v libanonském údolí Kadiša (Libanon) 
Blesk zabíjel u chaty Mittelegi na Eigeru (Berner Oberland)
Zdeňka Hrubého zabilo slaňování z Gasherbrum I
 (Himálaje)
Dva turisté zemřeli v Biokovu (Durmitor)
Turista se zřítil z hrádku Maškovec (Vltava)
Smrtelný pád horolezce v Černé hoře (Prokletije)
Český lyžař se zabil v Peru (Kordillery)
Mladá žena se utopila na Salze (Salza)
Deset horolezců bylo zavražděno pod Nanga Parbat (Himálaje)
Fotografoval a zabil se u Morači (Černá Hora)
Horolezec se zřítil z Preinerwand
 (Rax)
Hloupost, chlast a smrt na Herbertově
 (Vltava)
Čtyři mrtví vodáci za povodňový víkend (Metuje, Berounka, Úslava)
Ztracený kajakář na Úslavě (Plzeň)
Zametací auto zabilo cyklistu v Zubří (Beskydy)
Těžký horolezecký pád v Suchých skalách
 (Český ráj)
Mrtvý vodák na Viktorčině splavu (Podkrkonoší)
Čtyři mrtví vodáci na jarních řekách (Morava a Hron)
Vůdce s klientem na Satanovi zahynuli pod lavinou (Vysoké Tatry)
Dvacetiletý lezec nepřežil lavinu pod Skokom (Vysoké Tatry)
Lyžaře zabila lavina v Nízkých Tatrách (Nízké Tatry)
Lavina v La Rosiére zabila českého lyžaře (Savojské Alpy)
Tragický pád zo Svinice (Vysoké Tatry)
Horolezec zemřel pod lavinou ze Svišťového štítu (Vysoké Tatry)
Smrtelný pád v Divoké Šárce (Praha)
Drobný se zabil na bobu pod Medvědínem (Krkonoše)

2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

reakcia

Pod Zadnym Ladovym stitom su Ladove dolinky ,Cierna Javorova dolina je pod Snehovym stitom.

  • Autor lubo
  • Datum a čas 14.11.2013 04:42
Reaguj
Ledová dolinka

Ledová dolinka je nádherná tůra pro nadšence do přírody (a to já jsem :-) Před asi 10 roky jsme jí šli s kamarádkou a bivakovali na horním poli u ledu ale aspoň byla voda. V létě to jde v pohorách až na Ledové sedlo. Tomu co to nepřežil R.I.P.

  • Autor climber
  • Datum a čas 13.11.2013 17:47
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


5 jednoduchých tipů, jak zabránit odřeným stehnům

5 jednoduchých tipů, jak zabránit odřeným stehnům

Odřená stehna patří k problémům, o kterých se příliš nemluví. Tato nepříjemnost však trápí mnoho žen i mužů a rozhodně není výhradně spojena s nadváhou. Jak předejít tření stehen a jak si poradit, pokud už dojde... celý článek

Co byste měli vědět před cestou do Maďarska. Pravidla a pokuty

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

Vysočina patří mezi atraktivní cyklistické regiony. Nabízí pestrou škálu tras od nenáročných cyklostezek přes terény pro gravel až po technické singletracky a moderní pumptracky. Vyrazit můžete například na okruh kolem Vírské
Termofolie - záchrana života nebo placebo?

Termofolie - záchrana života nebo placebo?

Aneb význam ztráty tělesného tepla sáláním pro bivakujícího v tepelné nouzi.
Objektivní riziko v horách: jak číst lavinovou předpověď a proč intuice nestačí

Objektivní riziko v horách: jak číst lavinovou předpověď a proč intuice nestačí

Zimní sporty ve volném terénu zažívají nebývalý boom. Sněžnice, skialpy nebo splitboardy otevírají dveře do panenské přírody daleko od hlučných lyžařských středisek. S únikem mimo vyznačené sjezdovky ale přichází nutnost převzít
Skokanský můstek Bergisel je symbol Innsbrucku

Skokanský můstek Bergisel je symbol Innsbrucku

Ikonický můstek, jehož podobu navrhla architektonická superstar Zaha Hadid, se tyčí nad tyrolským hlavním městem podobně jako socha Krista Spasitele nad brazilským Rio de Janeiro. Bergisel neslouží jen pro závody ve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vrabinec - zákaz lezení
  Zákaz 20.4.-20.6. 20.4.
Tráva 50 tour - diashow Litoměřice, Máj Přednáší Jan Trávníček 20.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Rokycany, Vila Fitz Přednáší Jan Trávníček 21.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Jablonec nad Nisou, Stage Přednáší Jan Trávníček 22.4. 19:00
Treffpunkt Plzeň 23.-25.4. Česko-bavorský festival 23.4.
Final Expedition - diashow Zlín, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 24.4.
Padání - bouldering Žihle 24.-26.4. 24.4.
Noc pivovarů Plzeň Plavání, MTB, kros 24.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 25.4.
Cidlina - odemykání Chlumec nad Cidlinou 25.4.

Diskuse

echno logy M orrisJitty DanielGrams, 20.4.2026 4:11, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.4.2026 18:34, 2 příspěvky
Pečený páv se slaninou na... Paulse, 17.4.2026 9:17, 1 příspěvek
Dlouhý vrch u Litoměřic Kuba Turek, 13.4.2026 21:42, 2 příspěvky
Dlouhý vrch u Litoměřic Martin, 13.4.2026 18:38, 2 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Horydoly, 12.4.2026 12:34, 3 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Honza, 11.4.2026 17:03, 3 příspěvky
Inu Honza, 11.4.2026 16:58, 1 příspěvek
Ukrajina - vyletni misto? Michael Beranek, 10.4.2026 12:45, 3 příspěvky
Malá Jizera Kuba Turek, 9.4.2026 10:23, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41
Potkejme se na Bike Festu! Horydoly , 16.4.2026 17:44
Ministerstvo hospodářství? Horydoly , 14.4.2026 17:40
Městská cyklistika a Cykl... Horydoly , 10.4.2026 22:47
Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48