Usekat prsty!

Usekat prsty!
SDÍLEJ:
O rozhovor s novou hlavou Čerského horolezeckého svazu jsme usilovali ihned po valné hromadě, kde byla Alena Čepelková zvolena za předsedkyni. Bohužel se nám to podařilo až po několika týdnech mailem.
Jak na to

Z článku na Horydoly 20.3.2005:

Rozhovor s novou předsedkyní

Alena Čepelková odmítla poskytnout po svém zvolení rozhovor na téma jejích nejbližších záměrů v horolezeckém svazu. Vyžádala si zaslání otázek e-mailem. Podotýkáme, že tento nešvar je rozšířený především ve státních úřadech a některých velkých firmách a mluví obvykle o nedostatečném sebevědomí organizací či jejich představitelů.

Rozhovor je tedy velmi formální a odpovědi hodně neurčité. Nedozvíte se v něm mnoho konkrétního. Z Aleniných odpovědí lze ovšem vycítit směr, kterým se horolezecký svaz bude zřejmě ubírat po několik příštích let.

Co bylo během minulých let v Českém horolezeckém svazu uděláno dobře a co špatně?

Dobře – například hospodaření, pojistky proti zneužívání pravomocí, práce některých odborných komisí, zvýšení zájmu zástupců oddílů o valnou hromadu a tím pádem ovlivňování rozhodování. Vím o špatných nebo slepých směrech, nedůsledném řízení a kontrole, stagnaci a nedostatečné propagaci, ale o žádném velkém průšvihu. Současný dobrý finanční stav účtu je protihodnotou těch nedostatků. Je třeba pokročit dál.

Co chceš změnit?

Zlepšit servis členské základně i podmínky komisím pro odbornou práci.

Jaké záležitosti budeš řešit jako první?

Vytvoření fungujícího týmu. A momentální problémy, které nepočkají.

Mnozí členové svazu volají po větší informovanosti o dění v organizaci. Co s tím hodláš dělat?

Nevím, kolik je „mnohých“. Upřímně řečeno ideální stav vidím takový, když většina členů nemá potřebu se na nic ptát, protože všechno funguje a může si v klidu lézt – tedy nikoli proto, že jsou otrávení z toho, že stejně nemohou nic změnit. Pro ty, které dění v organizaci opravdu zajímá, a nebo jsou dokonce schopni a ochotni se na něm aktivně jakýmkoli způsobem podílet, zlepšit informační kanál s vedením. Ale pozor – obě strany si musí uvědomit reálné možnosti.

Vloni jsi říkala, že nechceš, aby byly skály otevřené pro všechny lezce včetně těch, kteří nejsou organizováni v mezinárodní unii horolezeckých svazů UIAA. Petr Hejtmánek, který měl dosud na starosti ochranu přírody ovšem tvrdí, že vše k takovému právnímu stavu směřuje. Jak tuto skutečnost vidíš teď?

Spíše jsem říkala, že některé naše skalní oblasti jsou bohužel příliš malé na množství zájemců o užívání. Zmiňovaný právní stav s velkou pravděpodobností povede k tomu, že v některých oblastech si už nezaleze vůbec nikdo. Situaci rozhodně nevylepší anarchie a porušování platných zákonů a předpisů v míře daleko přesahující „udržitelnou“ formu.

Ve své předvolební řeči jsi říkala, že chceš, aby byl Český horolezecký svaz postaven na tradičních hodnotách. Co si pod nimi představuješ?

Respekt k tradicím, úcta k sobě a ostatním, opak postoje „po nás potopa“, ale taky objevitelská touha po dobrodružství a hledání vlastních sil a hranic. Horolezectví je už svojí podstatou založeno na optimismu, pokoře, schopnosti dobrého úsudku a sebereflexe, jinak jde o život. Mnohdy by si to stačilo uvědomit i v situacích, kdy zrovna o život nejde.

Co budeš prosazovat v řešení palčivých problémů, jako je použití magnézia na pískovcích, vyrábění prvovýstupů shora a sekání chytů v přírodních stěnách?

Zdravý rozum. Nejjednodušší odpověď je na poslední případ – usekávání prstů :-)

Čím se bude svaz prezentovat navenek směrem k nelezecké veřejnosti? Budeš prosazovat spíše výsledky na závodech, rekreační lezení, obecně sportovní stránku věci, ochranu přírody, nebo něco jiného?

Zajímavý dotaz. Líbilo by se mi, kdyby horolezectví mělo v očích veřejnosti lepší renomé, než že se jím zabývají blázni a nezodpovědní hazardéři se životem nebo nepochopitelní pavouci. Musím přiznat, že mi hodně vadí mediální rozviřování neštěstí a osobních tragédií. Co se týká skutečné sportovní hodnoty, myslím, že v horolezectví byly oceňovány dosažené výsledky už dlouhá léta více v zahraničí než doma. Změnit to půjde těžko ze dne na den a současný trend honby za senzacemi ve všem tomu moc nenapomůže. Už samotná filosofie lezení je běžné populaci dost odtažitá. Výsledky na závodech jsou nejjednodušeji propagovatelné. Rekreační lezení jako zajímavý program relaxace v lůně přírody nebo na umělých stěnách bude nejspíše zajímat širší okruh čtenářů. K oceňování skutečného špičkového výkonu v nesoutěžních disciplínách bude potřeba soustavná „výchova“ novinářů. Cílem Českého horolezeckého svazu by mělo být stát se v tomto směru uznávanou autoritou.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Stejně všichni
z ČHS prášej až se jim práší vod huby. Škoda slov a času.
Reaguj
Re: Re: Sebevědomí...???
Jako bývalý novinář bych řekl, že běžná je obojí praxe. Někdo má radši rozhovory písemné, někdo radši normální. Pak záleží na médiu, jestli mu písemný rozhovor stačí... Taky často ten, kdo má být zpovídán nemusí mít čas. Takže to vůbec nemusí souvislet se slušností nebo sebevědomím té či oné strany rozhovoru, řekl bych... A s tím diktafonem - zkuste se pak s nahrávkou domáhat nápravy zkresleného rozhovoru :)
 • Autor Kuba K.
 • Datum a čas 13.4.2005 15:50
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Sebevědomí...???
Většinou to tak má být. Ale jak to souvisí s naší diskusí? (Promiň, že se nepředstavím, ale pracuji ve velkém deníku a máme zákaz se podobných debat účastnit.)
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 13.4.2005 11:09
Reaguj
Re: Re: Re: Sebevědomí...???
nereagoval jsem na tvuj prispevek, ale na Pavlovo. Tazajici by mel vzdy vedet, ze jeho slova se mohou objevit na strankach platku. To pro pripad, ze novinar chce krvavy titulek...
 • Autor polomek
 • Datum a čas 13.4.2005 10:11
Reaguj
Re: Re: Sebevědomí...???
Jsi to nepochopil. Já myslel diktafon zpovídaného jako pojistku proti budoucímu zkreslení rozhovoru novinářem a neřešil jsem skrytou kameru.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 13.4.2005 08:57
Reaguj
Re: Re: Sebevědomí...???
Nojo firma. Tam zalezi na strategii podniku. Treba se rozhodnou byt zajimavi tim ,ze mlci. Ale CHS neni firma. Ani spolecenska organizace typu lekarska komora, odbory...atd., ktera holt komunikovat musi. Obcanske sdruzeni pro provozovani hobby, jako rybari, modelari nebo horolezci nemusi.Pokud ovsem netouzi po nejake "spolecenske prestizi". Pak odpovidat musi. A jeste si davat pozor, aby nerekli neco, co si novinar vytrhne na krvavej titulek. :o)))
Reaguj
Re: Re: Sebevědomí...???
Slušná firma neodmítá rozhovor slušnému novináři. V tomto případě alespoň ta druhá polovina není evidentně splněna.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 13.4.2005 07:20
Reaguj
Re: Sebevědomí...???
souhlasim. Pokud bych vedel ze dotazujici se vyptaval byt jen jednou s diktafonem v kapse o kterem tazajici nevedel, a i tak zkreslil informaci tak, ze firma ho zaluje, delat rozhovory bych mu zakazal! a vubec bych se nedivil nikomu kdo by je odmital.
 • Autor polomek
 • Datum a čas 12.4.2005 18:51
Reaguj
Re: Usekat prsty ...
Jsem rozhodne proti,je to prilis humanni, pizlal bych ty prsty pomalu pilkou na zelezo.
 • Autor Richard
 • Datum a čas 12.4.2005 18:10
Reaguj
Re: Sebevědomí...???
Jestli myslíš, že novinář bude něco zkreslovat? Tak na to stačí jednoduchá pomůcka - diktafon na stole zpovídaného. Potvrzuju Turkův názor, že slušná firma rozhovory neodmítá, ale pro svůj prospěch je vítá.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 12.4.2005 14:10
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Orlické hory AKTUÁLNĚ 2019

Orlické hory AKTUÁLNĚ 2019

BIŠÍK Malé zprávy z Orlických hor a Podorlicka, z kraje mezi Krkonošemi a Jeseníky. Nad Adršpachem a u pramenů Metuje a Orlice.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách

Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách

SKI GUIDE Prodloužený víkend, spousty sněhu, slunce a také rychlé zvraty májového počasí. Jdeme na klasický skialpový přechod ve Vysokých Tatrách - ani těžký ani lehký, ani dlouhý ani krátký. Užíváme si
Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

KLÁŠTORISKO Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

GRIMMING Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Olympijský šplh Nové Město nad Metují, Husovo náměstí 29.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Vlhošť - začátek lezení
Kokořínsko Lezení je povoleno od 1.7. 1.7.
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08