V jeskyni Pravěkých symbolů

V jeskyni Pravěkých symbolů
SDÍLEJ:
Následují textík možná nebude úplně dobře čitelný, ale je velmi autentický, protože se jedná o jakousi koláž z našeho Internetového klubu Pod hradem. Snažil jsem se texty moc necenzurovat a klubové přezdívky nahradil skutečnými jmény.

A taky jsem se zapomněl zeptat, zda-li ostatní členové klubu se zveřejněním souhlasí. Inu demokracie se v Holštejnské skupině nikdy moc nenosila.

Ještě nevíme, že Indoor Camp 2003 bude

1.10.2003 0:01:15

Inu přátelé, nevím, proč předsedu Slovenské vlády nazývají zrovna cyklistou, ale čtu ve vašich očích nevyřčený dotaz, proč zrovna K. Absolon závodil pod jménem K. Stránský, prostě proto, že se tak jmenovala jeho sestra Olga (1873-1927) poté, co se provdala za akademického sochaře Fr. Stránského. O životě našeho velkého idolu jest toho napsáno mnoho a jeho archiv je zcela neuvěřitelnou studnicí pro další bádání, jen to chce mnoho času. Když se mi zachce, budu vám jej přibližovati po kapkách (konec konců to tak již dlouhý čas činím).

A tímto se vás zároveň ptám, zda-li se nás o víkendu 4.-5.10.03 sejde dostatečné množství (3 ideálně 5 osob) ochotných jít bádat do Lipovecké chodby, resp. do Vaňousova řečiště, kde na nás čekají objevy zcela nesmírné. Enem, kurva fix, vy zatracení holomci, je někdo musí objevit, a já sám ty zasrané šutry z té posrané chodby sám nevytahám. Tož toliko ve zkratce, jak se asi musí realizovat objevy jeskyní ve 21. století.

PS. Co jsou to vlastně za mouchy ty lienky?

Objevy v Nove Rasovne!!!

5.10.2003 9:23:40

Ahojte, takže po 12 letech od prvního pomoučkovského pokusu o průnik Větrným komínem na konci Vaňousova řečiště v Lipovecké chodbě Nové Rasovny se tušené stalo skutkem. 11.10.2003 pronikli Martin Hauf, Radek Hejl, Zbyněk Parák a snad ještě někdo do nových prostor, které bez samozřejmě neprolezených odboček, propástek a dómků mají hrubým odhadem kolem 250 m, čímž to objevitelům srdečně blahopřeji.

Mě samotnému v sobotu ráno díky tramvajové výluce v Líšni ujel vlak, takže jsem se bádání nezúčastnil. Jako první Vás ovšem v klubu informuji. Navíc v tuto chvíli dobíjím baterky do fotoaparátu a za pár okamžiků do Holštejna odjíždím. Pokud vše dobře půjde, již v neděli večer budete mít v novém fotoalbu první snímky.

Objevy v Nove Rasovne (jine)

5.10.2003 23:09:03

Ahojte, jak jsem ráno slíbil, tak jsem rovněž slib splnil. Dohrnul jsem do Holštejna, kde nebyla ani noha, tož jsem se začal převlékat a přijel Zbyňa. Takže jsme nakonec šli objevovat a fotit oba. Venku slušně lilo, Bílá voda stoupala, ale Koleno bylo v 11:30 hod. suché.

Z Pracoviště v Lipovecké jsme se prodrali do nové části nazvané objeviteli "Jeskyně pravěkých symbolů", dovolil bych si uzurpovat jméno pro onu spojovací chodbičku jako "Androidův koridor". No pak je trochu plazivek - pro ty, co mají na zádech hroší kůži je to choďák, ostatní budou mít trochu popíchaný hřbet od krápníků. Ale brzy určitě něco povolí. Po asi deseti metrech se strop zvedne a to už zůstane v celé délce JPS.

Pak jsou už jen menší a větší dómky a dómy, mezi kterými jsou nejrůznější spojovací chodby, není mi dosud úplně jasný ani hlavní směr. První velká prostora - Dóm bez výzdoby - je jakousi křižovatkou, odkud se dá kamsi pokračovat, třeba do Dómu sloních uší nebo do dosud bezejmenného dómu. Bádali jsme chvíli v DSU a objevili několik dalších pokračování, nadějně celkem vypadá směr přes Mahatmovu kapličku, odkud to ještě kamsi vede. No a tak pořád nějak, dokud to nebude zmapované, těžko dělat nějaké závěry a postupovat nějak racionálněji, než se naslepo drát, kam až to půjde. Po Varietním komínu, byť měl zcela jiný charakter, se jedná o největší objev volných prostor naší skupiny na Holštejnsku.

Celkem dost jsme fotili, ale rychle se to zadýchávalo a používal jsem jen vestavěný blesk.

Když jsme šli zpátky, bylo vidět, že Lipovecký potok stoupá, v Dómu II již bylo slyšet, že také Bílá voda to myslí vážně - Koleno jsme v cca 16:30 hod. již museli proplavávat. Protože stále prší, je to velice špatná zpráva, neboť se nejspíše Koleno zaplaví celé a bude pár týdnů (ne-li měsíců) trvat, než se do Lipovecké chodby opět dostaneme a teď bychom měli urychleně mapovat a fotit.

Čili, kdo se do JPS dostane, má ještě velice reálnou šanci na další poměrně snadné objevy, je však potřeba se tam dostat.

Nove objevy - udalost stoleti

6.10.2003 5:56:21

Moje srdce radostne zaplesalo a zachvelo se nad tou zpravou: MAME NOVE OBJEVY!!!! Gratuluji vsem objevitelum za jejich namahu a usili vedouci k tak uzasne udalosti !!...Tak tenhle badaci vikend bude asi velmi rusny: stavba obecne prospesneho zarizeni (plotu), volba noveho vedeni a hlavne oslava NOVYCH OBJEVU u Pepka. A snad i jejich prohlidka(podle stavu vody)...Pokud nezasahne vyssi moc tak i ma malickost zavita na Holstejn.Tuhle akci stoleti si prece nenecham ujit :-)).....dale prosim spravce klubu aby udelal cistku mezi fotkami, aby se tam vesly Richardovy z JPS, na ktere se vsichni netrpelive tesime.

JPS

6.10.2003 7:44:47

Ahojte všichni, fotky jsou velice pěkné, ale doporučuji se tam jít podívat po svých a ne přes obrazovku vašeho PC. Dóm Sloní uši je něco překrásného, takové záclony se snad podle mého odhadu nenacházejí v Moravském krasu.

PS:koleno se zaplavuje, poněvadž Zbyněk pustil kohout na konci Macošáku, tak ať ho jde zase uzavřít.

JPS a další

6.10.2003 17:58:47

Ahojte kluci, omlouvám se byl to ode mne nerozum, nevěděl jsem, že Dr. Absolon měl takovou moc, že pouhým otočením ventilu dojde k zaplavení Kolena a nyní není zřejmé na jak dlouho se do nových objevů podíváme. Chtěl bych nám všem pogratulovat a poděkovat všem lidem, kteří se na objevování nových jeskyní podíleli.

Název Jeskyně pravěkých symbolů jsem vymyslel já a to díky tomu jak jsme se z naší první explorace vrátili, blíže jsem si prostudoval Richardův totem na naší základně a nechal jsem se inspirovat některými symboly jimiž se v dávných časech označoval jeden nám velice známí orgán. Musíte se přátelé na tento název dívat trochu z nadhledu. Pravěký symbol může být ledacos a kromě toho ve vstupních meandrech Richard označil cestu pro další lidi symbolem již moderním, takže název není až tak špatný nebo vulgární.

Vlastní průnik proběhl asi takto v sobotu ráno jsem přijel na základnu a zde již čekali Radek Hejl s Martinem Haufem a zklamaně mi sdělovali, že Richard nepřijede, protože mu ujel vlak.

Přesto jsme se do NR vypravili za cílem vyklidit narubaný materiál, který tam zůstal z poslední akce (Zatloukal, Kučera). Po vytěžení několika vaniček se chodbička nepatrně zvětšila, ale bylo nutné ještě vyzmáhat několik velkých kamenů a urazit malou sintrovou desku, která překážela v průlezu. Potom to šlo již rychle. Po několika pokusech jsem se prodral do vstupního domku a ještě trochu vyklidil vstupní chodbičku zahulákal na Radka a Martina za sebe, že jsme v objevech a bylo. Nejvíc nás překvapilo, že jak jsme postupovali dopředu nemělo to pořád konce metry naskakovaly jak blbé.

Plánujeme Indoor Camp 2003

3.11.2003 13:54:21

Ahojte, jak bylo avizováno, nakonec se bádalo v Nové Rasovně, i když jsme byli ochuzeni o posily (nový Otík a jiný Honzík). Byly vytěženy zbytky plošiny u Středních pater (souložili tam netopýři, bohužel nebylo fotograficky zaznamenáno), vše zabetonováno a natřeno konkorem. Ale - když jsme se asi v 11 hodin šli podívat na stav vody v Kolenu, bylo tam zcela sucho, ve 12 hodin tam už bylo cca 20 cm vody nad spodní trubkou a v 18:30 po návratu z Lipovecké chodby jsme se již brodili asi v 60 cm vody nad spodní trubkou. Přes den nepršelo, jen v podvečer jemně mžilo, rozumíte tomu někdo (Evžene)? Do JPS se mimo ostřílené mazáky, kteří tam už jednou až dvakrát byli, vydali také Radek Maštalíř a Petr Ondrušek. Prohloubili jsme cestu pod krápníčky, objevili jsme -14 m propástku (Vetřelcovo střevo nebo Tlusté střevo nebo jinak), dole s jezírkem nebo kaluží vody. A hlavně od 26.12.03 v Dómu bez výzdoby uděláme výzkumný tábor, jehož osazenstvo se pokusí vylézt a zdokumentovat komíny, stejně tak i jiné myšiny. Tak už tam můžete nosit jídlo a pití, ať se tím vším nemusíme tahat na poslední chvíli.

Jinak F. Musil nepřijel a nemám na něj žádný kontakt, potřeboval bych vědět místo posledního bodu ve Vaňousovu řečišti, ať můžeme navázat na polygon MSK. Naopak přijel Kajman, je už členem Pustého žlebu (zároveň také naším), takže vyklidil skříňku, vrátil vypůjčené věci a klíče. Domnívám se, že se budeme i nadále vídat na společných akcích, kterých bude možná o poznání více než dříve. Např. bylo by dobré zrealizovat potápěčský výzkum v Hluboké tůni apod.

Indoor Camp 2003

4.11.2003 14:30:16

Ahojte, jak jsem již avizoval, pár našich členů (Radek Maštalíř, Radek Hejl, Zbyněk Parák a já) se rozhodlo uspořádat v termínu tzv. malého zimního soustředění (25.12.03-1.1.04) podzemní tábor v Dómu bez výzdoby v Nové Rasovně nazvaný Indoor Camp 2003, hlavní důvody a úkoly jsou provést dokumentaci a další prolongaci Jeskyně pravěkých symbolů. Přičemž obé celkem spěchá, aby se podařilo zkompletovat mapu do sborníku Speleofórum 2004, no a taky vyhrát krtečka, což se nám to od roku 1991 nepodařilo. Nebudu zastírat, že s organizováním podobného podniku mám jen malé zkušenosti (naposledy asi v roce 1987 nebo 1988), takže využívám možností klubu pro jakýsi brainstorming. Vím, že s sebou nemáme brát vodu ale kořalku. Čili, kdo se chce ještě přidat, popřípadě je schopen se účastnit bádacích akcí 29.-30.11.03 (Ottovo jubileum) nebo 13.-14.12.03, kdy by se donášel nekazící se (a o to těžší - voda, mýdlo, neb účastníci se budou vždy večer také koupat) materiál. Dále bude potřeba obstarat vhodné nepromokavé transportní obaly - něco podobného jako máme hliníkovou konev na mléko ale z PVC. Musíme si pořídit indoorové oblečení. A v neposlední řadě je třeba domluvit pevný termín a délku podzemního pobytu tak, abychom si v Lipovci nemuseli přihlásit přechodné bydliště.

Program Indoor Campu

10.11.2003 14:35:33

Ahojte, posílám velice předběžný program našeho zimního "pracovního" tábora v Nové Rasovně. Vycházel jsem z projeveného zájmu a doby příjezdu účastníků do Holštejna. Jedná se tedy o velice předběžný harmonogram, i když nevylučuji, že se může jednat o harmonogram definitivní.

15.11.03 v 9:00 hodin exkurze s Pavlem Mravcem, Petrem Macečkem a Franci Musilem, přičemž vyhledáme a vyznačíme koncové body polygonu v Lipovecké chodbě, použité Francim a MSK pro novou mapu. Potřebujeme navázat na toto měření. Při té příležitosti budeme s Mackem fotit a odneseme aspoň nějaké lano a trochu lezeckých cajků.

29.11.03 transport všeho, co se nezkazí - krycí PVC plachty pro vybudování tábora, zbytek lezeckých pomůcek, něco potravin a vody. Snad se podaří i začít s mapováním. 26.12.03 asi ve složení Radek Maštalíř, Zbyněk Parák a já (event. někdo další pro transport) musíme odsmýčit vše, co nemá rádo vodu - spacáky, karimatky, vrtačka, fotovybavení, náhradní (pod)overaly - budeme používat jedno oblečení na cestu tam, to si potom svlečeme a převlékneme se do suchých věcí, ve kterých budeme prakticky celý pobyt a až na návrat (pokud se nám bude chtít) se opět převlékneme. Vybudujeme tábor a v původní trojici tam zůstaneme, pokud bude více lidí - pomohli by nám s lezením, ale já bych se už věnoval výhradně mapování.

27.12.03 do tábora by dorazili nejspíše Radek Hejl s Martinem Haufem a zůstali by s námi. Pokračovali bychom v mapování (Radek H., Martin a já) a prolézaní (Radek M., Zbyněk).

28.12.03 Pokračovali bychom v mapování (Radek H., Martin a já) a prolézaní (Radek M., Zbyněk). Pokud někdo dojede a bude schopen se za námi vydat, mohl by to udělat. 29.12.03 Dokončíme mapování, co nevylezeme, necháme na jindy a zahájíme transport zpátky. Pochybuji, že budeme ve stavu, že vše vyneseme nazpět, takže věci hlavně sbalíme a uložíme buď před tzv. Pracoviště (konec Vaňousova řečiště) nebo pod Čerťák (i když...to asi těžko). Nebo budeme podzemním pobytem tak revitalizováni, že vylezeme i komíny ve Vaňousáku ;-). Kdybychom byli v nějakém časovém skluzu a ještě potřebovali něco dodělat, tak každopádně někoho vyšleme nalehko napřed, ať podá venku zprávu.

30.12.03 Regenerace útočného družstva, které by se mělo jet někam umýt, třeba do Blanska do sauny a potom bude následovat návštěva masážního salónu.

31.12.03 Přijezdivší účastníci Silvestru 2003 budou posláni pro odtransportování zbytku věcí. No a pokud nikdo nepřijede, budeme to muset nějak zvládnout sami. Večer předpokládám obvyklý průběh.

1.1.04 Kocovina a radost z dobře udělané práce, domluvíme se, kdo co zpracuje a rozjedeme se do domovů. Jinak nám již na účet přišly všechny peníze z Olomouce (něco kolem 65.000,-Kč), tak bych pro tuto příležitost možná přikoupil něco materiálu - musíme se ovšem domluvit jakého (alkohol nejvyšší jakosti a nejmenšího objemu).

Vybavujeme Indoor Camp 2003

17.11.2003 2:49:32

Realita: 15.11.03 První akce spjatá s Indoor Campem 2003, vše probíhá podle plánu, přijel Franci Musil (přivezl mapu), přijel Pavel Mravec (přivezl sebe), přijel Petr Maceček (přivezl blesk a krabici na transport fotoaparátu) a přijel i dav nosičů. Ráno nabalíme materiál, vodu a mnohé další a hrneme do N. Rasovny. Koleno skoro plné, chvíli koukáme, lamentujeme a vracíme se zpět. Jen ojedinělá trojice (Evžen, Ing. Parůžek a ešče snad kdosi Marek Vaník?) odnesli jeden vak do JPS, kterou si zároveň prohlédli, my ostatní jsme šli bádat přes podhradní restauraci do Holštejnky. Bude to tvrdší, než jsme čekali, za 14 dní tam budeme muset jít i přes vodu, tak už se sušte.

RE: Realita - upřesnění

18.11.2003 7:06:00

Do JPS jsme sli s Paruzkem sami dva. Donesli jsme tam vak s lanama a kanistr s vodou (a napul plnou lahev Napoleona) + PET lahev - je pod skapem v chodbe od Domu bez vyzdoby do Domu slonich usi.

Objevy jsou opravdu paradni, vetsi nez jsem cekal. Krome netopyru tam nasel Radek i muru, takze jsme nekde pobliz povrchu.

Během sobotní akce 29.11.03 do Jeskyně pravěkých symbolů se podařily dopravit 4 vaky, kde jsou: další 2 lana (celkem 2x statické a 1x dynamické), 2 lezecké sady, 3 sedačky; 3 karimatky, hlavní část trvanlivých potravin, karbid a 15l vody.

Výšku vody v Kolenu si určitě změřil Evžen osobně, ale bylo jí dost pro všechny zúčastněné. Kladně se projevily účinky vodního chlazení na rychlost transportu a tak celá akce trvala jen asi 3,5 hodin.

Poslední kapitola: Tak ta ještě není napsaná

Pokud se Vám podařilo prokousat se zlomkem skutečného počtu klubových e-mailů, tak jste pochopili že:

jsme v Nové Rasovně něco objevili

chceme k tomu pořídit dokumentaci

díky špatnému přístupu do nových prostor nechceme ztrácet čas neustálým prolézáním jeskyně, ale zůstaneme tam pár dní

protože je stále zaplavené Koleno, nepodařilo se nám zjistit konec polygonového tahu na konci Vaňousova řečiště, neodnesli jsme ani zdaleka všechen plánovaný materiál, neboť ne každému se chtělo potápět

Martin Hauf má angínu, takže se počet zúčastněných redukuje na čtyři osoby

Aktuální informace z Indoor campu

28.12. Úderná skupina ve složení Richard, Pólo a Zbyňál se po úvodních zádrhelích zanořila do Nové Rasovny (resp. do JPS) 26.12. Následující den je prišel posílit Merkyš se zásobovacím a vedeckým doprovodem Evžena a Franciho. V Indoorcampu panovala pracovní nálada. Pohodlné tábořište je vytvořeno v Dómu bez výzdoby. Naši campaři mají zatím dostatek zásob i elánu. Problém je s vodou, protože v JPS nejsou téměř žádné skapy. V neděli 28.12. vyrazilo další plánované zásobovací družstvo ve složení Termit, Jéňa a Paleček donést zásoby vody a další mapovací pomůcky. Předpokládáme, nebudou-li žádné zádrhely, ukončení Indoorcampu podle plánu 30.12. Richard sice vede řeči o prodloužení podzemního pobytu do Silvestra, nikdo jiný tomu však príliš nevěří.

29.12. Akce úspěšně pokračuje. Nedělní zásobovací družstvo se úspěšně vrátilo v šest večer. V Indoor Campu je nálada velmi dobrá. Hlavní náplní práce je nyní mapování objevených prostor. Podle výsledků bádání se zdá, že budeme muset přehodnotit náhled na tuto část krasu - takto velkou ponorovou jeskyni, která souvisí s Lipoveckým žlebem, pravděpodobně vytvořil větší tok než je Lipovecký potok. Dnešní zasobovací družstvo Fido, Pasťa a Dedek je od poledne v jeskyni. Předpokládané ukončení Campu je zítra, tj. 30.12. dopoledne.

30.12. Ukončení Indoor Campu. Podle informací včerejšího zásobovacího družstva, dnes naši stateční campaři - objevitelé ukončí během dopoledne pobyt v Jeskyni pravěkých symbolů a vyrazí směrem k povrchu. O náročnosti cesty do JPS světčí, že včerejší zásobovači strávili v jeskyni sedm hodin. Jeden transportní vak, stejně jako v sobotu, zůstal zanechán v jednom z nejobtížnějších míst na trase, v Čertově skluzu. Cesta je dosti fyzicky náročná a navíc se hned na začátku v tzv. Koleně, jak je vidět i z fotografií, člověk namočí po krk do studené vody. Nyní již lze říci, že akce se vydařila. Hlavním úkolem bylo zmapovat a nafotografovat nově objevenou jeskyni a podle možností vylézt některé komíny a chodby.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.... celý článek

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Zprávy od horolezců 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bouldering pod mostem v Pelyňkové ulici

Bouldering pod mostem v Pelyňkové ulici

Industriální boulderingová stěna Pelyňková v Praze 10 vstupuje do druhé pandemické sezony. Letos nově s doskočištěm vysypaným štěrkem a čerstvě očištěnými chyty.
Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

KOKOŘÍNSKO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

3x jsem se svezl s lavinou. 3x jsem měl obrovské štěstí, že jsem to přežil. 3x to byla moje chyba. Doufám, že omyl, za který se platí životem, už neudělám. Nikdy
Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Další díl vzpomínek na devadesátá léta nás přivádí do Jizerských hor. Našli jsme tam skálu, o které jsme se původně domnívali, že je to Skrytá věž. Pak jsme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 1 příspěvek
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27