Východní Tyrolsko není (zatím) zkažené turistickým průmyslem

Východní Tyrolsko není (zatím) zkažené turistickým průmyslem
Grossvenediger. Turisté kráčejí po stezce Adlerweg.
Autor snímku Grafik Löbl
SDÍLEJ:

Východní Tyrolsko! Vítejte v zemi, kterou ještě neobjevila masová turistika. V zemi ostrých horských štítů, divokých řek a romantických údolí, v zemi zaslíbené horolezcům i návštěvníkům, kteří rádi objevují neobjevené.

Jak na to

Soukromý tip

Na večeři doporučujeme restauraci s příjemnou zahrádkou Der Dolomitenhof v Tristachu u Lienzu. K místním specialitám máte jako bonus fantastický výhled na nedaleké kolmé štíty Lienzských Dolomit, které při zapadajícím slunci postupně mění odstín. Dolomitenhof nabízí ubytování.

Když se podíváte na mapu rakouské spolkové země Tyrolsko, zjistíte, že její východní část je od zbytku oddělená pruhem italského území. Odříznutí Východního Tyrolska (Osttirol) je důsledkem územního uspořádání po první světové válce, kdy Itálii připadlo Jižní Tyrolsko.

Osttirol je nejméně známou oblastí Rakouska. Nevede tudy žádná dálnice, zato je zde zřízený Národní park Vysoké Taury, 266 horských vrcholů s výškou přes 3000 m a dvě stovky horských chat. Mezi tím vším jsou rozesety desítky jezer, vodopádů a malebných, zastrčených, civilizací téměř netknutých údolíček.

Booking.com

Horolezectví

Východní Tyrolsko se dělí na čtyři regiony: údolí Defereggental a Vysoké Taury na severu, Lienzské Dolomity na jihovýchodě a údolí Hochpustertal na jihozápadě. Jeho krajinu definují hory a s horami také souvisí většina aktivit, které se zde dají podnikat.

Kromě proslulých míst jako je Grossglockner či Grossvenediger, kam míří řada výprav, jsou zde mnohé méně známé vrcholky. Místní znalci doporučují Böses Weibele (2521 m), odkud je krásný 360° výhled na Lienzské Dolomity a Gaitalské Alpy.

Horydoly.czGROSSGLOCKNER: Vzhůru na Velkého Zvoníka!

Lienzské Dolomity. Lezení v úžasné plotně.

Pokud si chcete užít trochu lezení, ale máte s sebou nelezoucí rodinu, zamiřte do adventure parku Galitzenklamm. Tam můžete vyrazit na kolmé stěny podél široké skalní rozsedliny s vodopádem, kolem níž vedou úzké lávky, kde se mezitím může procházet (a obdivovat vaše umění) manželka s dětmi.

Součástí areálu je skvělý lanový park se čtyřmi různě obtížnými trasami včetně letecké Flying Fox, jíž tvoří výhradně dlouhé sjezdy ve výšce 20 metrů nad peřejemi. Nechybí ani tréninková via ferrata. Malé děti se dají odložit na louce s prolézačkami, jezírkem a soustavou vodních korýtek.

Dalším fantastickým areálem pro celou rodinu, kde mají lanový park už pro pětileté caparty, je Wichtelpark v Sillianu, jen coby kamenem dohodil od italských hranic.

Horydoly.czHORSKÁ KOLA: Tirol Mountain Bike Safari

Galitzenklamm. 

Lienz

Správním centrem Východního Tyrolska je Lienz, kam vede ze zmíněného Silianu údolím Pustertal příjemná cyklotrasa podél řeky Drau (dále pokračuje do Nikolsdorfu). Historie města se podle vykopávek píše už od doby bronzové. Našlo se zde mnoho památek na pozdější osídlení Římanů, kterému je věnováno muzeum v sousedím Aguntu. V malebném Lienzu se uchovala celá řada pamětihodností, nejvýznamnějším monumentem je impozantní hrad Bruck z poloviny 13. století. Budovy jsou v létě doslova zaplavené květinami a městem, kde se stékají řeky Isel a Drau, projíždí mnoho vodáků. Pokud přijedete s dětmi, zajděte na nádraží do muzea lokomotiv a historie železnice, kde je stálá výstava mechanických dřevěných modelů.

BOOKING.com: Najděte si ubytování v Lienz

Lienz.

Blíže ke hradu, blíže

Hrad Bruck, který získal jméno po blízkém mostu přes řeku Isel, si na strategickém místě, odkud je vidět celý Lienz, nechal vystavět hrabě Görz. Komplex je obehnaný 1,5 m širokými hradbami a dnes nedaleko od něj vede výpadovka na horské středisko Matrei. U silnice je pro návštěvníky hradu parkoviště, pro lenochy máme tajný tip: jeďte po cestičce až k samotnému hradu a můžete zaparkovat na malém plácku přímo u něj, ušetříte si tak asi desetiminutovou cestu. Také však přijdete o povinnou fotografickou zastávku u záhonku, kde vysázené květiny tvoří erb.

Museum Schloss Bruck.

Přímo uprostřed cesty před hradní bránou stojí obrovská bronzová socha býka ve skoku. Hlavní expozice vypráví o historii hradu a celé oblasti. Popisky jsou bohužel pouze v němčině a italštině. Část hradu je věnována významnému místnímu malíři Albinu Eggeru-Lienzovi.

Naši výpravu zaujala sekce klíče a zámky, dámské osazenstvo strávilo hodně času v sále věnovaném kloboukům, resp. pokrývkám hlavy. V hradní kapli netypicky hraje hudba, pěkné nástěnné fresky svatých jsou také námětem puzzle, který zde mají pro děti. 

Hochstein a Zetterfeld

Nad městem se tyčí dvojice protilehlých pohoří – na jihozápadě Hochstein, na severovýchodě Zetterfeld. Na prvně jmenovaném, na jehož úpatí stojí hrad, najdete u horní stanice lanovky údajně největší lanový park v Rakousku zvaný prostě Kletterpark Lienz. V sousední chatě Moosalm mají skvělou kontaktní ZOO. Uvnitř rychle zjistíte, že přátelské kozy a ovce dokážou o kus žvance žebrat opravdu asertivně.

Ovce a kozy na Moosalm u rakouského města Lienz.

Zpět dolů do Lienzu se můžete projít pěšky, svézt lanovku, nebo 2,7 km dlouhou bobovou dráhu Osttirodler.

Na protějším Zetterfeldu (2218 m) vede 3 km dlouhý pěší okruh Murmeltierweg (sviští stezka), kde se dají pozorovat alpští svišti. Cestou do údolí vás možná překvapí pasoucí se a zevlující krávy a koně, kterým se bůhvíproč líbí právě na turistických stezkách. V některých místech se musíte mezi zvířaty doslova prodírat.

Kůň se volně pase Osttirol.

Východní Tyrolsko je ryzí a (zatím) nezkažené turistickým průmyslem. Nemá tak dokonalou infrastrukturu jako známější střediska, ale zato je zde božský klid a žádné fronty a minimum lidí. A to je dnes stále vzácnější.

Dobrou chuť po italsku!

Blízkost Itálie je znát i na jídelních lístcích – kromě obligátních wienerschnitzelů tam často najdete také italské speciality a exotické omáčky.

Pokud cestou tam či zpět nepospícháte, zastavte se v Matrei v muzeu Vysokých Taur. A máte-li slabost pro pěkné výhledy, odbočte v Bischofshofenu na Zell am Zee a pokračujte na jih panoramatickou silnicí Grossglockner Hochalpenstrasse. Je otevřená od května do listopadu.

Horydoly.czALPENSTRASSE: Grossglockner na kole

Tristacher See nedaleko Lienz.

Na koupání zamiřte k jezeru Tristacher u Lienzu. Když půjdete z parkoviště u hotelu Tristachersee doleva, přijdete na placenou pláž. Obejdete-li jezero zprava, najdete plácky mezi stromy, kde se vstupné neplatí.

Karta Glockner-Dolomiten Card slouží jako jízdenka na lanovky a vstupenka do mnoha muzeí, zábavních parků, na plovárny, apod. Cena karty pro dospělého na 3 / 6 dní: 38 / 49,50 eur, děti 6-14 let 17,50 / 25 eur, do šesti let zdarma.

INFO: Tyrolsko.cz a Osttirol.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

RECEPT Je brzy ráno, vzduch je ještě těžký vlhkostí a z kuchyně se line vůně kokosu, limetky a čerstvě připraveného chleba roshi. Na stole přistává miska mas huni - jednoduchá směs tuňáka, kokosu,... celý článek

Zpod Ledového štítu se zřítil polský turista

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se
Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ekvádor na kajaku - diashow Příbram, knihovna Jana Drdy Přednáší Mikuláš Heger 27.4. 18:00
Final Expedition - diashow Praha, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 28.4.
Norsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 28.4. 19:00
Norsko - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 29.4. 19:00
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 30.4.
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Běh na Doubravku Teplice, Beethowen 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
S Vesnou na vodu Váh 1.5.

Diskuse

antibiotics for uti Eliaswenry, 27.4.2026 11:35, 18 příspěvků
stromectol ivermectin 3 mg EdgarPiolo, 27.4.2026 10:58, 47 příspěvků
stromectol tab 3mg Pedroobsem, 27.4.2026 10:52, 120 příspěvků
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek
APP Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky
Inu Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky
SCIC Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek
Dvojí ceny! Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek
Obdivuhodné. Ornyl, 20.4.2026 14:08, 6 příspěvků
Inu Ornyl, 20.4.2026 14:06, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41