Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí

Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí
Hledání ztracené skalní věže Žabka je retro jízda do nedávné minulosti - kolo Author Idaho, helma Mango, bunda neznámé značky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Nejlépe schovaná pískovcová skalní věž v Údolí Zábrdky byla za posledních dvacet let nalezena jen 7 lezeckými družstvy. Na vrchol vylezlo 18 lidí při 11 návštěvách. 

Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí
Žabka, Údolí Zábrdky. Slaňovací kruh a vrcholu.
Autor snímku Kuba Turek

Při tom je Žabka jednoduše dostupná. Na vrchol se lze dostal bez lana přeskokem z masivu nebo jednoduchým komínem s lanem.

Případné pokusy o další prvovýstupy budou jistě dobrodružné. Strmá údolní stěna je z velké části porostlá břečťanem a pískovec je proložen nedůvěryhodným vápnitým tmelem. 

Na vrcholu je umístěna knížka v kovové krabici a slaňovací kruh. Lezení je možné pouze za dlouho trvajícího sucha - skála je schovaná v lese a navíc je vybudovaná z vápnitého pískovce, který nasává vodu.

Děvínské polesí, pískovcové skály.

První návštěvníci po 15 letech

"Našli jsme schovanou věžičku Žabka v Údolí Zábrdky a přeskočili ke knížce. Byla kompletně nacucaná vodou a slepená. Vzali jsme knížku domů na vysušení a vylisování a mohli jsme se zapsat. Vrátili jsme jí na místo, zabalenou v zavíracím pytlíku," napsali mi Sabina s Petrem.

Jakožto horolezecký správce zdejších skal jsem se hned vydal, že knížku na vrcholu vyměním. Vynesl jsem ji tam před 22 lety a naposledy jsem na vrcholu stál před 20 lety na Silvestra. Sabina s Petrem byla první dvojice, která Žabku našla a vylezla na ni po 15 letech.

Děvínské polesí, pískovcové skály.

Bude to retro jízda

Osedlal jsem kolo Author Idaho z té doby, nasadil stejně starou helmu Mango, obul odrbané pohorky, navlékl cyklistické rukavice s dírami na dlaních a látkovou bundu, ve které jsem tehdy oblézal místní skalky.

Jenže ouha! Pamatoval jsem si zhruba, kde Žabka stojí, ale nenašel jsem ji. Křižoval jsem strmé lesnaté svahy u Vicmanova, ale věžka nikde!

Vracím se jako zpráskaný pes. Žabka nenalezena, Idaho nebrzdí, bundu jsem propotil.

MTB Author Idaho.

"Čtyři hodiny jsem tam brouzdal a nic. Jsem úplně marnej," píši mail Sabině.

"Tak to se ti ani nedivím. My jí taky hledali dvakrát. A kamarád, který se loni chystal na pěkný horezdárek, který jsme mu letos vyfoukli, ji nenašel vůbec," odpovídá Sabina a posílá mi aspoň přibližnou polohu podle Mapy.cz. 

Na druhý pokus jsem Žabku našel. Je v hlubokém lese, který od mé poslední návštěvy ve svahu narostl. Už jsme si vzal moderní kolo, přiměřené vybavení a vylezl Indiánským komínem na vrchol. Vrcholová knížka je nová.

Děvínské polesí, pískovcové skály.

ŽABKA (Fröschlein)

Věžka porostlá z údolní strany břečťanem, vysoko nad údolím přilepená ke skalnatému ostrohu nad bočním údolíčkem

Vrcholová knížka a slaňovací kruh, slanění 8 m nebo přeskok na hlinitou stěnu masivu.

a) PŘESKOK I. Účastníci letních táborů v údolí Zábrdky. Přeskok z masivu přes zaklíněný kámen na věž. Tam i zpět.

b) INDIÁNSKÝ KOMÍN II. 22. 10. 2000, Jakub, Matěj a Ondřej Turkovi. Jihovýchodním komínem k zaklíněnému kamenu a stěnkou na vrchol.

Děvínské polesí, pískovcové skály.

GPS: 50.5819332 N, 14.9272715 E

Přístup: Na Žabku je nejlépe dojet na kole z Mukařova (autobus) nebo dokonce z Mnichova Hradiště (vlak). Pěší vyrazí nejspíš z Vicmanova (občas autobus). Z Vicmanova po silnici zpět do Mukařova cca 300 m. Šikmo doleva polní cestou k mladému lesu. Svážnicí kolmo dolů na východ až nad skalní zlom. Zde na okraji malé paseky lze najít Žabku.

Návrat na horském kole vede po stejné polní cestě dál dolů do lesa a širokou lesní cestou, strmými serpentinami k Podvicmanovskému mlýnu a podél Zábrdky silničkou do Mukařova.

Zábrdka / Kleine Iser.

Kde se najíst a napít: V Mukařově funguje večer hospoda a přes den ve stejném objektu obchod. Další nejbližší hospoda je otevřená v Dolní Bukovině u Zábrdky.

Kde se vykoupat: Placená koupaliště a zároveň kempy jsou v Dolní Bukovině a Klášteře Hradišti. Plavat je možné na veřejné bezplatné plovárně v Jizeře u mostu mezi Klášterem Hradiště a Mnichovým Hradištěm.

Horydoly.cz Skalní lezení v okolí

Údolí Zábrdky

Vykotlaný zub

Ondřej

Káčov

Ledopád Mukařov


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

někdy okolo 2001?

rozhodně nemám snahu zpochybňovat rozhodnutí komise rozhodčích na srandazávodě. akorád by mě zajímalo, na co jsem to sakra vylezl, protože podleporovnání  foteks tím, co mi uvázlo v paměti, bylo to, co jsem zdolal přeskokem z masivu já v zásadě podobné, ale o pořádný fous obtížnější.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 3.8.2022 12:53
Reaguj
Idaho?

Je to Author Idaho koupený v cykloservisu v Mnichově Hradišti vedle náměstí někdy okolo roku 1992.

Akorát časem se na něm mnohé událo (odvozil dvě děti na sedačkách, jezdil v nejhnusnějším blátě a písku v Ralsku, když tam ještě nevedly asfatky, a přejížděl hřebenovky, když to ještě bylo ochranářům jedno) -  na fotce má sedlo z nějakého supermarketového celoodpružeňáka, přední odpruženou vidlici a také řídítika s obřími rohy z kola značky Hota, které bylo zjevně svařeno z lešenářských trubek, a dostalo také podkovu nad zadní kolo, protože při brzdění se mu rozevírala zadní vidlice.

Reaguj
někdy okolo 2001?

Ve vrcholovce nejsi napsaný. Takže to neplatí :-) Je tam Kláruše a Filipes, Zuzka a Vlasta 12.10.2001.

Reaguj
někdy okolo 2001?

nebo tak nějak jsem se zúčastnil amatérského podzimního autdůrového závodudvoučlenných družstev  okolo mukařova na kolech, kde jeden z úkolů bylo dostoupit vrcholek této věže, vodítkem byl kroužek na kopii staré mapy 1:100.000. dostoupil jsem jistou věž porostlou břečťanem přeskokem z okraje, ale nebyl tam ani slaňák, ani kniha, takže se zřejmě jednalo o prvovýstup na neznámou věž, která nebyla předtím ani potom dostoupena. bohužel přesně nevím, kde to prachsakra bylo.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 1.8.2022 21:54
Reaguj
Idaho?

Author Idaho jsem taky měl ale tohle není ono. Byl to pevňák. https://extension.bike-forum.cz/bazar/inzerat/90529-author-idaho-18-speed 

  • Autor PK
  • Datum a čas 1.8.2022 13:42
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Bikepark Kopřivná také pro začátečníky a bázlivé bikery

Bikepark Kopřivná také pro začátečníky a bázlivé bikery

Bikepark Kopřivná v Jeseníkách se vypracoval mezi nejlepší v Česku. "O prázdninách a během víkendů zde jezdí nejen tvrdí bikeři, ale také cyklisté, kteří se chtějí heky svézt," říká David Migal ze Sdružení... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Jaké sporty musíte určitě zkusit letos v létě?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Nejkrásnější vodácký úsek Vltavy začíná u kláštera Zlatá Koruna a končí v metropoli České Budějovice. Dva dni pádlujeme v přírodním korytě mezi zalesněnými kopci, pod středověkými hrady a na vltavské poměry tudy pluje jen málo
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 6.8.
Erzgebirgs - cyklomaraton Německo, Seiffen Horská kola 7.8.
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.

Diskuse

k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 3 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 11:00, 1 příspěvek
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 10:58, 1 příspěvek
Idaho? Kuba Turek, 1.8.2022 22:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41