Kde byl spáchán atentát na Heydricha? V Praze-Libni

Podívejte se na historické fotografie po atentátu 27. května 1942 a srovnejte je s aktuálními snímky a videozáběry. Tento hrdinský čin se odehrál v Praze-Libni na křižovatce ulic Zenklova a V Holešovičkách. Čtěte také podrobný popis atentátuprogram oslav a také pokračování Heydrichiády

Vložit na web | Všechna videa

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k videu

Noviny používají spojení vykonat atentát

Nemohu se  však zbavit dojmu,  že  atentát se v konečném dusledku  obrátil  proti českému odboji. 

 Bylo to dáno   umanutostí    pana  Beneše, jenž  si  předsevzal,  že ten  čin  za  tolik  národních obětí  opravdu  stojí.     Kdyby nedošlo   k   Lidicím,  Ležákum a  tolika lidským tragediím  rodin a  zejména  dětí a  kdyby  se na stranu  Čechoslováku   nepřidal  Charles de  Gaulle a  samozřejmě  Anglie a  kdyby  se  vše odbylo pouze tragedií  vysadkářu,  byl  by to marný  počin.

Ale být si  jistým tím, že  čin podpoří  celý národ  a  ten  že   je schopen  i  nejtěžších obětí,  je dost přes čáru a  vypovídá  to o  samotném autorovi  nic  moc lichotivého. Je rozdíl,  padnout jako   voják v boji, je rozdí  pomáhat   dobré věci a obrovský rozdíl je  ocitnout se  najednou  v roli nic nechápající  obětí!!!

To je ona podstata   mravního traumatu...

A postata    té  největší oběti  a   zejména hrdinství, onoho vyššího mravního princípu. 

Reaguj
Noviny používají spojení vykonat atentát

Iste,   ide    však   viacmenej o automatizmus, alebo perseveranciu.   Podstata je v inom. Na  Heydricha bol podniknutý  útok, diverzný  čin, ku ktorému boli obaja   -  Gabčík i  Kubiš, cvičení. Atentát vyšiel iba   tak tak,  na chlp .   K jeho dokončeniu bolo  treba, aby obaja  -  bud jeden či druhý,  dorazili   Heydricha svojimi  pištoľami.    Že sa tak  nestalo,  útok   by bolo možno  považovať  za  nedotiahnutý.  Po dlhšom zkúmaní  však môžem  prehlásiť,  že v dokončení  úlohy  im zabránil  iba účinok  explózie, ktorá   sa prejavila i  svojim  zastavovacím účinkom. A  ten  spôsobil  zmätočné  konanie všetkých  štyroch  účastníkov  atentátu.

Reaguj
Pachatel páchá zlo

Brezina: Jo, bylo to o fous :)

Kuba:

1) napsal si o korpusu: "a jasně se v něm ukazuje, že češtině nezná vykonání atentátu, ale zná spáchání atentátu".

Ne a ne :). Že něco není v korpusu neznamená, že to neexistuje. Já jsem mimochodem psal o provedení atentátu. Čeština zná i provedení i vykonání atentátu. Stačí to hodit do googlu.

A pachatel hrdinského činu? Můžeš mi Kubo najít příklad kde se používá slovo pachatel ve významu jako chvályhodný? Ještě jsem se s tím teda nesetkal...

 • Autor Pavel Fojtík
 • Datum a čas 29.5.2012 12:46
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

V angličtině se pro takové věci zásadně používá slovo operace (Anthropoid). Je to takové neutrální slovo, které může znamenat zabití nenáviděného tyrana stejně jako demokraticky zvoleného vůdce, který stojí proti zájmům kapitálu, nebo válečné tažení za ropou. (Andrea - editorka)

Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

my se nesváříme, my diskutujeme. nelajeme si navzájem do zvířat, a vůbec se chováme mravně.

v jazyce nám zdomácnělo podivných věcí. nestandardní ale vojenskou operaci nazýváme atentát, fašismem označujeme nacismus, a arbajtspartaj označujeme jako pravici. kupříkladu. je to dobře nebo špatně? osobně to cítím jako takové orwelovské posunování vnímání někam jinam.

nejsem tak zběhlý v němčině a angličtině abych pro ně měl něco jako cit rodilého mluvčího, ale není použití slova atentát v němčině už trošku posun do propagandy? mluví snad angličané o opočlověkovi jako o atentátu? nepoužívají spíš jiné slovo, a má tohle slovo stejný pejorativní nádech jako v češtině či němčině? (nemyslím to jako řečnickou otázku, fakt nevím)

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 29.5.2012 11:25
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

Jazyk nastesti neni soubor matematickych definic, ale system s jistou mirou uzivatelke volnosti. Takze neni pravda (jak tu neustale opakuje pan Turek), ze v cestine lze atentat vzdy jenom "spachat". Je na kazdem z nas, jaka slova pouzijeme. At si kazdy srovna se svym svedomim, jestli se o atentatu na Heydricha bude vyjadrovat jako K.H. Frank (ktery v souvislosti s Heydrichem poprve pouzil souslovi "byl spachan atentat") nebo jako cesky vlastenec. Dalsi diskuse je myslim zbytecna.

 • Autor Ivan Brezina
 • Datum a čas 29.5.2012 11:15
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

Tak se začněme svářit nejen o slovo "spáchat" ale také o slovo "atentát". Jedná se přeci o politicky motivanou a zavrženíhodnou vraždu bez soudu a bez jasných pravidel, kterou používají zásadně teroristé, extrémisté a anarchisté.... Takhle to už nejde dál. Jazyk přece nefunguje jako kupecké počty podle předem daných vzorečků a se závěrečnými výsledky. Obsahuje také výrazy, které nejsou úplně přesné, ale většina rodilých mluvčích jim jasně rozumí v daných souvislostech. A to je případ spáchaného atentátu na Heydricha.

 • Autor Lingvista-školník
 • Datum a čas 29.5.2012 11:03
Reaguj
Noviny používají spojení vykonat atentát

ale fakt to nebyl atentát v pravém slova smyslu (byť dejme tomu některé znaky atentátu to možná mělo), už to slovo je v této situaci náckovská propaganda, která už nám ani nepřijde divná (!). když už chceme to slovo mermomocí použít, říkejme tomu třeba diverzní atentát.

zas na druhou stranu to nemůžeme označovat ani za popravu, protože tomu nepředcházel žádný soud (to mi rve uši jak teroristi popravili rukojmí, jak se tak píše často v novinách). byla to holt taková nestandardní vojenská operace.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 29.5.2012 10:56
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

Samozřejmě korpus není posvátná kráva, je to jenom počátačově zpracovaný jazyk, jak se v dané době obecně používá. A jasně se v něm ukazuje, že češtině nezná vykonání atentátu, ale zná spáchání atentátu. Já tím výpisem z korpusu jenom podpořil argumenty Lingvisty-školníka, který tvrdil, že gramaticky (a nakonec i obsahově) nelze atentát vykonat, ale vždy jenom spáchat.

Myslím, že Lukáš B. nakonec ten rozpor mezi gramatikou a pocitem vysvětlil velmi dobře.

Ohkledně titulku této diskuse: "Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!" - ale oni byli pachatelé atentátu. Nebyli ovšem z dnešního pohledu pachatelé trestného činu nebo něčeho jiného zavržení hodného, ale naopak hrdinského činu.

Reaguj
Noviny používají spojení vykonat atentát

Pane Fojtiku, byl jste o dva tri kliky rychlejsi, gratuluju:-))

 • Autor Ivan Brezina
 • Datum a čas 29.5.2012 10:05
Reaguj
Celkem 30 příspěvků v diskuzi


Nejčtenější články

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

MIDI Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Nová stanice Radiožurnál Sport začne vysílat na Českém rozhlasu dnes 21. května v 11 hodin. Naladíte ji na digitálních rádiích, v televizu a také na internetu. Reportéři a moderátoři připravují sportovní rozhovory, reportáže a přímé
Katastrofální propad hotelů v Praze

Katastrofální propad hotelů v Praze

Pouhých 7 % hostů přijelo do hotelů v Praze oproti loňskému roku. Propad počtu osob i počtu přenocování byl přesně 92,9 %. To je ekonomická katastrofa v cestovním ruchu.
A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

German company is developing solutions for the mobile holiday of the future – Focus on electromobility and sustainability – From visions and concepts to prototypes or even production-ready vehicles, the
Dovolená s Flexi Pass Card

Dovolená s Flexi Pass Card

V posledních týdnech se vládní opatření pomalu, ale jistě rozvolňují, a tak mnozí z nás po měsících strávených doma začínají konečně plánovat dovolené a výlety. A přestože to venku na léto zatím nevypadá, prázdniny jsou
Air France-KLM letí na biopalivo

Air France-KLM letí na biopalivo

Aerolinky Air France-KLM, čerpadlářská firma Total, provozovatel pařížských letišť Groupe ADP a výrobce letadel Airbus spojily síly, aby dálkové lety poháněly biopalivem. Letoun Airbus A350 byl naplněn udržitelným palivem a odstartoval 18.
Messner se potřetí ožení

Messner se potřetí ožení

Zazvoní kostelní zvony. Na veřejné vývěsce obce Kastelbell - Tschars visí svatební oznámení se jmény Reinhold Messner a Diane Schumacher.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Staré odrůdy třešní - výstava Praha, Dům ochránců přírody 17.-19.6. 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31