Kde byl spáchán atentát na Heydricha? V Praze-Libni

Podívejte se na historické fotografie po atentátu 27. května 1942 a srovnejte je s aktuálními snímky a videozáběry. Tento hrdinský čin se odehrál v Praze-Libni na křižovatce ulic Zenklova a V Holešovičkách. Čtěte také podrobný popis atentátuprogram oslav a také pokračování Heydrichiády

Vložit na web | Všechna videa

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k videu

Noviny používají spojení vykonat atentát

Nemohu se  však zbavit dojmu,  že  atentát se v konečném dusledku  obrátil  proti českému odboji. 

 Bylo to dáno   umanutostí    pana  Beneše, jenž  si  předsevzal,  že ten  čin  za  tolik  národních obětí  opravdu  stojí.     Kdyby nedošlo   k   Lidicím,  Ležákum a  tolika lidským tragediím  rodin a  zejména  dětí a  kdyby  se na stranu  Čechoslováku   nepřidal  Charles de  Gaulle a  samozřejmě  Anglie a  kdyby  se  vše odbylo pouze tragedií  vysadkářu,  byl  by to marný  počin.

Ale být si  jistým tím, že  čin podpoří  celý národ  a  ten  že   je schopen  i  nejtěžších obětí,  je dost přes čáru a  vypovídá  to o  samotném autorovi  nic  moc lichotivého. Je rozdíl,  padnout jako   voják v boji, je rozdí  pomáhat   dobré věci a obrovský rozdíl je  ocitnout se  najednou  v roli nic nechápající  obětí!!!

To je ona podstata   mravního traumatu...

A postata    té  největší oběti  a   zejména hrdinství, onoho vyššího mravního princípu. 

Reaguj
Noviny používají spojení vykonat atentát

Iste,   ide    však   viacmenej o automatizmus, alebo perseveranciu.   Podstata je v inom. Na  Heydricha bol podniknutý  útok, diverzný  čin, ku ktorému boli obaja   -  Gabčík i  Kubiš, cvičení. Atentát vyšiel iba   tak tak,  na chlp .   K jeho dokončeniu bolo  treba, aby obaja  -  bud jeden či druhý,  dorazili   Heydricha svojimi  pištoľami.    Že sa tak  nestalo,  útok   by bolo možno  považovať  za  nedotiahnutý.  Po dlhšom zkúmaní  však môžem  prehlásiť,  že v dokončení  úlohy  im zabránil  iba účinok  explózie, ktorá   sa prejavila i  svojim  zastavovacím účinkom. A  ten  spôsobil  zmätočné  konanie všetkých  štyroch  účastníkov  atentátu.

Reaguj
Pachatel páchá zlo

Brezina: Jo, bylo to o fous :)

Kuba:

1) napsal si o korpusu: "a jasně se v něm ukazuje, že češtině nezná vykonání atentátu, ale zná spáchání atentátu".

Ne a ne :). Že něco není v korpusu neznamená, že to neexistuje. Já jsem mimochodem psal o provedení atentátu. Čeština zná i provedení i vykonání atentátu. Stačí to hodit do googlu.

A pachatel hrdinského činu? Můžeš mi Kubo najít příklad kde se používá slovo pachatel ve významu jako chvályhodný? Ještě jsem se s tím teda nesetkal...

 • Autor Pavel Fojtík
 • Datum a čas 29.5.2012 12:46
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

V angličtině se pro takové věci zásadně používá slovo operace (Anthropoid). Je to takové neutrální slovo, které může znamenat zabití nenáviděného tyrana stejně jako demokraticky zvoleného vůdce, který stojí proti zájmům kapitálu, nebo válečné tažení za ropou. (Andrea - editorka)

Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

my se nesváříme, my diskutujeme. nelajeme si navzájem do zvířat, a vůbec se chováme mravně.

v jazyce nám zdomácnělo podivných věcí. nestandardní ale vojenskou operaci nazýváme atentát, fašismem označujeme nacismus, a arbajtspartaj označujeme jako pravici. kupříkladu. je to dobře nebo špatně? osobně to cítím jako takové orwelovské posunování vnímání někam jinam.

nejsem tak zběhlý v němčině a angličtině abych pro ně měl něco jako cit rodilého mluvčího, ale není použití slova atentát v němčině už trošku posun do propagandy? mluví snad angličané o opočlověkovi jako o atentátu? nepoužívají spíš jiné slovo, a má tohle slovo stejný pejorativní nádech jako v češtině či němčině? (nemyslím to jako řečnickou otázku, fakt nevím)

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 29.5.2012 11:25
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

Jazyk nastesti neni soubor matematickych definic, ale system s jistou mirou uzivatelke volnosti. Takze neni pravda (jak tu neustale opakuje pan Turek), ze v cestine lze atentat vzdy jenom "spachat". Je na kazdem z nas, jaka slova pouzijeme. At si kazdy srovna se svym svedomim, jestli se o atentatu na Heydricha bude vyjadrovat jako K.H. Frank (ktery v souvislosti s Heydrichem poprve pouzil souslovi "byl spachan atentat") nebo jako cesky vlastenec. Dalsi diskuse je myslim zbytecna.

 • Autor Ivan Brezina
 • Datum a čas 29.5.2012 11:15
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

Tak se začněme svářit nejen o slovo "spáchat" ale také o slovo "atentát". Jedná se přeci o politicky motivanou a zavrženíhodnou vraždu bez soudu a bez jasných pravidel, kterou používají zásadně teroristé, extrémisté a anarchisté.... Takhle to už nejde dál. Jazyk přece nefunguje jako kupecké počty podle předem daných vzorečků a se závěrečnými výsledky. Obsahuje také výrazy, které nejsou úplně přesné, ale většina rodilých mluvčích jim jasně rozumí v daných souvislostech. A to je případ spáchaného atentátu na Heydricha.

 • Autor Lingvista-školník
 • Datum a čas 29.5.2012 11:03
Reaguj
Noviny používají spojení vykonat atentát

ale fakt to nebyl atentát v pravém slova smyslu (byť dejme tomu některé znaky atentátu to možná mělo), už to slovo je v této situaci náckovská propaganda, která už nám ani nepřijde divná (!). když už chceme to slovo mermomocí použít, říkejme tomu třeba diverzní atentát.

zas na druhou stranu to nemůžeme označovat ani za popravu, protože tomu nepředcházel žádný soud (to mi rve uši jak teroristi popravili rukojmí, jak se tak píše často v novinách). byla to holt taková nestandardní vojenská operace.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 29.5.2012 10:56
Reaguj
Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!

Samozřejmě korpus není posvátná kráva, je to jenom počátačově zpracovaný jazyk, jak se v dané době obecně používá. A jasně se v něm ukazuje, že češtině nezná vykonání atentátu, ale zná spáchání atentátu. Já tím výpisem z korpusu jenom podpořil argumenty Lingvisty-školníka, který tvrdil, že gramaticky (a nakonec i obsahově) nelze atentát vykonat, ale vždy jenom spáchat.

Myslím, že Lukáš B. nakonec ten rozpor mezi gramatikou a pocitem vysvětlil velmi dobře.

Ohkledně titulku této diskuse: "Gabčík s Kubišem nebyli pachatelé!" - ale oni byli pachatelé atentátu. Nebyli ovšem z dnešního pohledu pachatelé trestného činu nebo něčeho jiného zavržení hodného, ale naopak hrdinského činu.

Reaguj
Noviny používají spojení vykonat atentát

Pane Fojtiku, byl jste o dva tri kliky rychlejsi, gratuluju:-))

 • Autor Ivan Brezina
 • Datum a čas 29.5.2012 10:05
Reaguj
Celkem 30 příspěvků v diskuzi


Nejčtenější články

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Assuming that you wish to travel in the Nepal Himalayas and get the flavor of genuine wild the Annapurna Circuit and Tilicho Lake Trekking is probably the most ideal choice for you. The traveling
Ukrajinští vojáci jezdí s protitankovými střelami na elektrokolech

Ukrajinští vojáci jezdí s protitankovými střelami na elektrokolech

Ukrajinská společnost Delfast vyrábí elektrokola s mohutnými bateriemi a velkým dojezdem. V Česku i celé Evropské unii by musela jezdit jen s registračními značkami jako tzv. rychlá elektrokola (s-pedelec), ale to teď na Ukrajině nikdo
Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

CAMPING Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Na hřbetě Žabího koně

Na hřbetě Žabího koně

CLIMBING GUIDE Nejoriginálnější horolezecká hřebenovka ve Vysokých Tatrách vede na Žabího koně. Jeho ostrý hřbet se leze svérázně - od pasu nahoru je lezec nakloněn nad závratně kolmé polské srázy a nohama
Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

V Praze se letos objeví 12 nových uměleckých děl na velkých zdech. Už teď si můžete prohlédnout plavkyně na tramvajové smyčce v Hostivaři a legedárního komiksového Péráka na pilíři mostu v Husitské ulici na
Saunové rituály v Bešeňové po celý rok 2022

Saunové rituály v Bešeňové po celý rok 2022

Ve Vodním parku Bešeňová začíná hlavní saunařská sezona. Právě dnes startuje mistrovství Slovenska v saunových rituálech. Přinášíme všechny termíny velkých akcí tohoto druhu až do konce letošního roku.
3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

Self storage je oblíbený anglický termín. Takto se popisují samoobslužné skladovací prostory, v nichž si zákazníci mohou pronajmout ideální prostor pro skladování a využívat jej podle svých představ. Proč je ale tato

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bahna - den pozemního vojska Strašice   25.6.
Drásal - cyklomaraton Holešov Horská kola 25.6.
Hory Doly Bike Chomutov Horská kola 25.6.
Hanman - triatlon dvojic Český Krumlov Běh, kolo, kanoe 25.6.
Hanušovická 50
Hanušovice Koloběžky 25.6.
Běh na Hvězdu Police nad Metují 25.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48