Brdské hřebenovky na jihu

Brdské hřebenovky na jihu
Brdy. Stožec.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Ve středních Čechách vládnou ideální podmínky na běžkařskou turistiku. Byla by škoda letos vynechat Brdy! Přinášíme podrobný popis dvou lyžařských túr přes Třemším a Hřebeny. Na Tok se můžete vydat jen na vlastní nebezpečí.

Jak na to

Vojáci a Brdy

Brdy patří k nejvyšším českým vnitrozemským pohořím. Pás hlubokých lesů, táhnoucí se desítky kilometrů od Prahy na jihozápad, přerušuje jen hluboké údolí Litavky u Jinců. Nejvyšší centrální Brdy s vrcholem Tok (865) jsou vojenským újezdem. Turistika v této oblasti je možná, ale musíme se v terénu pohybovat mimo dobu střeleb.  Rozpis je vyhlašován oficiálně nejméně měsíc předem. Zbytek Brd je volně přístupný a za dobrých sněhových podmínek se stává rájem běžkařů.

Následující popis je pouze jednou z mnoha možností lyžařského přejezdu jižních Brd včetně nejvyšších vrcholů Třemšín (826 m) a Nad Maráskem (800).

Jižní Brdy

Začínáme v železniční zastávce Slavětín u Březnice na trati Březnice – Blatná. Do Březnice se dá z Prahy dostat například ranním rychlíkem Otava.

Ze Slavětína jedeme střídavě lesy a volnou krajinou směrem na Vacíkov. Zde vstupujeme do rozlehlých třemšínských lesů. Kousek pod vrcholem blízku Třemšínské boudy můžeme doplnit tekutiny ve studánce.

Vrchol Třemšína je porostlý majestátními buky, je zde kaplička a rozvaliny hradu. Odvážlivci se mohou vyšplhat na zdejší rozhlednu.

Pokračovat můžeme po žluté značce přes Hengst a boudu Červená nebo kolem boudy Moricka na vrchol Nad Maráskem s buližníkovými skalisky. Odtud nás čeká dlouhý sjezd po zelené značce k Míšovu. Z Míšova bývá projetá stopa rovnoběžně se silnicí do Borovna.

Odtud se vezeme otevřenou podhorskou krajinou okolo Číčova, Hořic a Trokavce. Běžecké stopy zde většinou vedou po polích mimo turistickou značku a vesnicím se vyhýbají. Lyžařské putování můžeme ukončit na zastávce Příkosice, nebo se sklouznout až dolů do Mirošova. Celková délka popsaného lyžařského přejezdu je přes třicet kilometrů.

Hřebenovka Hřebenů

Vhodným výchozím bodem jsou Všenory nebo Dobřichovice s častým vlakovým spojením z Prahy. Odtud většinou musíme vyběhnout pěšky nahoru na hřeben. Sněhu postupně přibývá, nasazujeme lyže a vydáváme se na dlouhé putování brdskými lesy po červené značce.

Pod vrcholem Skalka můžeme navštívit barokní kostelík svaté Máří Magdalény nebo hospůdku s občerstvením. Pokud je dost sněhu, nenecháme si ujít prudký sjezd z vrcholu Skalky ke kostelíku, lemovaný zastaveními křížové cesty.

Z rozcestí Červený kříž je lepší pokračovat po neznačených lesních cestách po hřebeni, vyhneme se tak velké chatové osadě Kytínská louka. Na žlutě značenou hřebenovku se znovu připojíme u rozcestí Na Soudném.

Další úsek žluté značky vede jižním úbočím hřebene na Stožec. Ve strmém svahu se suťovými poli se zachovaly zbytky původních lesů s prastarými duby a buky. Ze Stožce je lepší pokračovat mimo turistickou značku lesní cestou po vrstevnici podél jižního okraje rezervace Hradec, protože hlavní červená značka vede po široké, často prohrnuté a posypané silnici.

Na červenou značku se vrátíme na rozcestí Pod Studeným vrchem. Odtud můžeme odbočit na Studený vrch (660) s měřičskou věží a útulným přístřeškem pro turisty. Následuje jeden z nejkrásnějších úseků hřebenovky přes Kuchyňku po ostrém hřebeni se zachovalými bukovými a dubovými lesy.

Z rozcestí pod Provazcem pokračujeme podél silnice na rozcestí Velká Baba. Zde začíná dlouhý sjezd po žluté a zelené značce až do Hostomic.

Druhou možností je pokračovat z rozcestí pod Provazcem na Komorsko a Křižatky, odtud pod vrcholem Písek (690) po modré značce k Velké Babě a z Velké Baby po žluté a zelené dolů do Hostomic. Tím si trasu o několik kilometrů prodloužíme a pod Komorskem můžeme doplnit tekutiny ve vzorně upravené studánce.

Jiný sjezd po červené do Jinců je velmi strmý a nelze jej pro běžkaře doporučit. Také sjezd po modré z Velké Baby do Hostomic je nevhodný, protože tato trasa bývá často prohrnutá a posypaná.

Hřebenovku Hřebenů můžeme samozřejmě projet i opačným směrem. V tom případě se nejprve zahřejeme prudkým stoupáním z Hostomic na hřeben, ale pak už nám jedou lyže samy skoro pořád z kopce.

Je tam vůbec sníh?

Nejlepší sněhové podmínky mají jižní Brdy v oblasti Třemšína (824 m n.m.), kde není výjimkou půlmetrová až metrová vrstva sněhu.

Nižší část Brd (Hřebeny) mezi Prahou a Jinci má sněhové podmínky značně nevyrovnané a často zde spíše než na sníh narazíme na kamínky. Pokud dostatečně nasněží i na Hřebenech, je přejezd hřebenovky Hřebenů lyžařským zážitkem, protože celou trasu od Všenor až na Kuchyňku a Komorsko stále jedeme lesem.

Sněhová hlášení z Brd zveřejňuje na svých stránkách Horská služba Brdy. Pokud hlásí aspoň 20 cm ze Stožce, bývá hřebenovka Hřebenů sjízdná v plném rozsahu včetně kamenitých úseků.

Při nižší vrstvě sněhu na Stožci je jistější vyrazit na Třemšín, kde výška sněhu přes 25 cm zajišťuje dostatečnou lyžařskou sjízdnost. Určitým vodítkem při rozhodování, kam do Brd vyrazit na lyže, mohou být i sněhová hlášení z Kocelovic. Pokud je sníh v Kocelovicích, bývají sjízdné i přístupové trasy na Třemšín z železničních zastávek Slavětín u Březnice, Rožmitál nebo Mirošov.

Horydoly.cz Zima v Brdech na HORYDOLY

Hřebeny lákají běžkaře i turisty do Brd

Brdské hřebenovky

Pražské hory Brdy

Běžky na dostřel Prahy

S běžkami do Brd

Zasněžená barokní Skalka

Mrazivá brdská noc

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Dotaz
Kde budeme jezdit až v Brdech bude stát americký radar?
 • Autor Pacner
 • Datum a čas 28.1.2007 00:28
Reaguj
já tam byl v neděli,sluníčko svítilo o sto šest,sněhu dost.Jenom je tam špatná stopa...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 20.3.2006 08:43
Reaguj
Nespokojenec
Tak jsem to dnes v Brdech zkusil a šlo to! Jenom v těch Hořicích nesvítilo slunce jako na fotce!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 18.3.2006 22:52
Reaguj
Taky střední Čechy
Včera jsem byl na běžkách na Monínci. Je to tam teď taky dobré, snad sníh ještě rychle nesleze.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 15.3.2006 11:55
Reaguj
díky za rychlé info,asi to prubnu
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 09:26
Reaguj
Re: sních
Včera jsem měl volno a znovu vyrazil na lyže.Výška sněhu na hřebeni je 20-30 cm v listnatém lese (ve smrkovém lese méně, na pasekách více), hřebenovka pro běžkaře sjízdná v plném rozsahu. Pod vrstvou prašanu je zledovatělý podklad. Pokud se moc neoteplí a nebude pršet, bude trasa sjízdná i o víkendu. Ověřeno 14.3 na trase Dobřichovice - Stožec - Kuchyňka - Hostomice.
Reaguj
sních
je to na běžky tento víkend ? mám pochybnosti, ale rád se nechám překvapit...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 08:35
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Tatry mountain resorts propustí 260 zaměstnanců

Tatry mountain resorts propustí 260 zaměstnanců

Největší firma v cestovním ruchu v Čechách a na Slovensku propustí 260 zaměstnanců. Společnost Tatry mountain resorts avizuje hromadné propouštění. Firma, která patří mezi top provozovatele horských středisek a turistických služeb v regionu střední a východní Evropy, tak... celý článek

Jak letos vypadají ledopády 2021

Slovenian duo scale the tallest chimney in Europe which scales 360 metres high

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Slovenská Firo-tour zkrachovala, česká část firmy k tomu nemá daleko

Slovenská Firo-tour zkrachovala, česká část firmy k tomu nemá daleko

Slovenská pobočka Firo-tour zkrachovala. Česká pobočka této cestovní kanceláře je už půl roku chráněná před insolvencí mimořádným moratoriem, které nad ní vyhlásil soud. 
Outdoorinfo.cz je v klinické smrti

Outdoorinfo.cz je v klinické smrti

Outdoorový web Outdoorinfo přestal vydávat nové články.
Nouzové slanění: Co je to prchačka?

Nouzové slanění: Co je to prchačka?

Horolezeci nosí s sebou do hor mimo veškerého lezeckého vybavení tak zvané prchačky, někdy též zvané utíkačky. Jsou to nejlépe kulaté smyčky nařezané ze starého lana. Slouží k upevnění na skalní hroty,
Lezecká skalka Lojzovka u Středokluk

Lezecká skalka Lojzovka u Středokluk

CLIMBING GUIDE Zdálo by se, že Praha a okolí jsou horolezecky dokonale prozkoumané, ale kupodivu se pořád nacházejí další skály vhodné k lezení. Nejnovějším objevem je skalka u Středokluk pár kilometrů za letištěm
Proč stojí za to hrát v online kasinu

Proč stojí za to hrát v online kasinu

Dnes není žádný problém si vybrat online kasino, protože na internetu vždy můžete najít aktuální přehledy, kde jsou popsána jak nová online kasina, stejně tak stará. A okamžitě vyvstává otázka: proč

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 26.-31.1. Psí spřežení a sněžná kola 26.1.
Sherpa cup - závod nosičů Sněžka 30.1.
Marcialonga - běžky Itálie, Moena 70 km klasicky 31.1.
Zapalovač Pardubice, Vinice Kurz pro oddílové vedoucí 4.2.
Jizerská 50 - běžky Bedřichov 50 km klasicky 14.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 27.-28.2. Běžky 27.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Ďumbier - konec lezení   Lezení povoleno 15.12.-28.2. 28.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.

Diskuse

To je for? Honza, 28.1.2021 14:51, 4 příspěvky
Podprsenka Jana, 28.1.2021 14:13, 2 příspěvky
terminologie? Jana Bokšová, 27.1.2021 15:20, 2 příspěvky
A čo tak TRIPLE Blend od... Borek, 26.1.2021 11:03, 1 příspěvek
rady nad zlato Jana Bokšová, 26.1.2021 2:23, 1 příspěvek
Závist je sviňa Pavel, 23.1.2021 17:08, 132 příspěvků
Batoh - cena? Novinář, 20.1.2021 22:22, 2 příspěvky
Erekce David, 19.1.2021 21:33, 4 příspěvky
Faberlic zkušenosti faberlic, 18.1.2021 21:42, 1 příspěvek
Erekce Karel, 18.1.2021 11:58, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pro vstup do Nizozemska j... Horydoly , 28.1.2021 13:18
Garnbret in Škofic spleza... Horydoly Open, 28.1.2021 1:52
Komentář střešních organi... Horydoly , 27.1.2021 18:20
Re: Polské řeky a jezera Kuba Turek, 23.1.2021 21:18
naléhavý dotaz Horydoly , 23.1.2021 19:50
Emirates bude jako jedna ... Horydoly , 20.1.2021 22:59
Lidovci kritizují diskrim... Horydoly , 16.1.2021 15:36
Destinační společnost pro... Horydoly , 12.1.2021 18:21