Brdské hřebenovky na jihu

Brdské hřebenovky na jihu
Brdy. Stožec.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Ve středních Čechách vládnou ideální podmínky na běžkařskou turistiku. Byla by škoda letos vynechat Brdy! Přinášíme podrobný popis dvou lyžařských túr přes Třemším a Hřebeny. Na Tok se můžete vydat jen na vlastní nebezpečí.

Jak na to

Vojáci a Brdy

Brdy patří k nejvyšším českým vnitrozemským pohořím. Pás hlubokých lesů, táhnoucí se desítky kilometrů od Prahy na jihozápad, přerušuje jen hluboké údolí Litavky u Jinců. Nejvyšší centrální Brdy s vrcholem Tok (865) jsou vojenským újezdem. Turistika v této oblasti je možná, ale musíme se v terénu pohybovat mimo dobu střeleb.  Rozpis je vyhlašován oficiálně nejméně měsíc předem. Zbytek Brd je volně přístupný a za dobrých sněhových podmínek se stává rájem běžkařů.

Následující popis je pouze jednou z mnoha možností lyžařského přejezdu jižních Brd včetně nejvyšších vrcholů Třemšín (826 m) a Nad Maráskem (800).

Jižní Brdy

Začínáme v železniční zastávce Slavětín u Březnice na trati Březnice – Blatná. Do Březnice se dá z Prahy dostat například ranním rychlíkem Otava.

Ze Slavětína jedeme střídavě lesy a volnou krajinou směrem na Vacíkov. Zde vstupujeme do rozlehlých třemšínských lesů. Kousek pod vrcholem blízku Třemšínské boudy můžeme doplnit tekutiny ve studánce.

Vrchol Třemšína je porostlý majestátními buky, je zde kaplička a rozvaliny hradu. Odvážlivci se mohou vyšplhat na zdejší rozhlednu.

Pokračovat můžeme po žluté značce přes Hengst a boudu Červená nebo kolem boudy Moricka na vrchol Nad Maráskem s buližníkovými skalisky. Odtud nás čeká dlouhý sjezd po zelené značce k Míšovu. Z Míšova bývá projetá stopa rovnoběžně se silnicí do Borovna.

Odtud se vezeme otevřenou podhorskou krajinou okolo Číčova, Hořic a Trokavce. Běžecké stopy zde většinou vedou po polích mimo turistickou značku a vesnicím se vyhýbají. Lyžařské putování můžeme ukončit na zastávce Příkosice, nebo se sklouznout až dolů do Mirošova. Celková délka popsaného lyžařského přejezdu je přes třicet kilometrů.

Hřebenovka Hřebenů

Vhodným výchozím bodem jsou Všenory nebo Dobřichovice s častým vlakovým spojením z Prahy. Odtud většinou musíme vyběhnout pěšky nahoru na hřeben. Sněhu postupně přibývá, nasazujeme lyže a vydáváme se na dlouhé putování brdskými lesy po červené značce.

Pod vrcholem Skalka můžeme navštívit barokní kostelík svaté Máří Magdalény nebo hospůdku s občerstvením. Pokud je dost sněhu, nenecháme si ujít prudký sjezd z vrcholu Skalky ke kostelíku, lemovaný zastaveními křížové cesty.

Z rozcestí Červený kříž je lepší pokračovat po neznačených lesních cestách po hřebeni, vyhneme se tak velké chatové osadě Kytínská louka. Na žlutě značenou hřebenovku se znovu připojíme u rozcestí Na Soudném.

Další úsek žluté značky vede jižním úbočím hřebene na Stožec. Ve strmém svahu se suťovými poli se zachovaly zbytky původních lesů s prastarými duby a buky. Ze Stožce je lepší pokračovat mimo turistickou značku lesní cestou po vrstevnici podél jižního okraje rezervace Hradec, protože hlavní červená značka vede po široké, často prohrnuté a posypané silnici.

Na červenou značku se vrátíme na rozcestí Pod Studeným vrchem. Odtud můžeme odbočit na Studený vrch (660) s měřičskou věží a útulným přístřeškem pro turisty. Následuje jeden z nejkrásnějších úseků hřebenovky přes Kuchyňku po ostrém hřebeni se zachovalými bukovými a dubovými lesy.

Z rozcestí pod Provazcem pokračujeme podél silnice na rozcestí Velká Baba. Zde začíná dlouhý sjezd po žluté a zelené značce až do Hostomic.

Druhou možností je pokračovat z rozcestí pod Provazcem na Komorsko a Křižatky, odtud pod vrcholem Písek (690) po modré značce k Velké Babě a z Velké Baby po žluté a zelené dolů do Hostomic. Tím si trasu o několik kilometrů prodloužíme a pod Komorskem můžeme doplnit tekutiny ve vzorně upravené studánce.

Jiný sjezd po červené do Jinců je velmi strmý a nelze jej pro běžkaře doporučit. Také sjezd po modré z Velké Baby do Hostomic je nevhodný, protože tato trasa bývá často prohrnutá a posypaná.

Hřebenovku Hřebenů můžeme samozřejmě projet i opačným směrem. V tom případě se nejprve zahřejeme prudkým stoupáním z Hostomic na hřeben, ale pak už nám jedou lyže samy skoro pořád z kopce.

Je tam vůbec sníh?

Nejlepší sněhové podmínky mají jižní Brdy v oblasti Třemšína (824 m n.m.), kde není výjimkou půlmetrová až metrová vrstva sněhu.

Nižší část Brd (Hřebeny) mezi Prahou a Jinci má sněhové podmínky značně nevyrovnané a často zde spíše než na sníh narazíme na kamínky. Pokud dostatečně nasněží i na Hřebenech, je přejezd hřebenovky Hřebenů lyžařským zážitkem, protože celou trasu od Všenor až na Kuchyňku a Komorsko stále jedeme lesem.

Sněhová hlášení z Brd zveřejňuje na svých stránkách Horská služba Brdy. Pokud hlásí aspoň 20 cm ze Stožce, bývá hřebenovka Hřebenů sjízdná v plném rozsahu včetně kamenitých úseků.

Při nižší vrstvě sněhu na Stožci je jistější vyrazit na Třemšín, kde výška sněhu přes 25 cm zajišťuje dostatečnou lyžařskou sjízdnost. Určitým vodítkem při rozhodování, kam do Brd vyrazit na lyže, mohou být i sněhová hlášení z Kocelovic. Pokud je sníh v Kocelovicích, bývají sjízdné i přístupové trasy na Třemšín z železničních zastávek Slavětín u Březnice, Rožmitál nebo Mirošov.

Horydoly.cz Zima v Brdech na HORYDOLY

Hřebeny lákají běžkaře i turisty do Brd

Brdské hřebenovky

Pražské hory Brdy

Běžky na dostřel Prahy

S běžkami do Brd

Zasněžená barokní Skalka

Mrazivá brdská noc

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Dotaz
Kde budeme jezdit až v Brdech bude stát americký radar?
 • Autor Pacner
 • Datum a čas 28.1.2007 00:28
Reaguj
já tam byl v neděli,sluníčko svítilo o sto šest,sněhu dost.Jenom je tam špatná stopa...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 20.3.2006 08:43
Reaguj
Nespokojenec
Tak jsem to dnes v Brdech zkusil a šlo to! Jenom v těch Hořicích nesvítilo slunce jako na fotce!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 18.3.2006 22:52
Reaguj
Taky střední Čechy
Včera jsem byl na běžkách na Monínci. Je to tam teď taky dobré, snad sníh ještě rychle nesleze.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 15.3.2006 11:55
Reaguj
díky za rychlé info,asi to prubnu
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 09:26
Reaguj
Re: sních
Včera jsem měl volno a znovu vyrazil na lyže.Výška sněhu na hřebeni je 20-30 cm v listnatém lese (ve smrkovém lese méně, na pasekách více), hřebenovka pro běžkaře sjízdná v plném rozsahu. Pod vrstvou prašanu je zledovatělý podklad. Pokud se moc neoteplí a nebude pršet, bude trasa sjízdná i o víkendu. Ověřeno 14.3 na trase Dobřichovice - Stožec - Kuchyňka - Hostomice.
Reaguj
sních
je to na běžky tento víkend ? mám pochybnosti, ale rád se nechám překvapit...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 08:35
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Tip na rozmarné léto u vody

Tip na rozmarné léto u vody

Trávíte léto aktivně cestováním po České republice? A chcete blíže poznat obnovitelné zdroje? Zveme vás a vaše rodiny k prohlídce vybraných vodních elektráren Skupiny ČEZ.... celý článek

Polská turistka se zřítila z Tomášovského výhledu

Borové lesy v Polabí usychají

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Zlatá stezka a Zlatá cesta u Kašperských Hor

Zlatá stezka a Zlatá cesta u Kašperských Hor

Kašperskohorská větev Zlaté stezky (zelené značení; délka 24 km; převýšení 650 m) a Zlatá cesta (zelené značení; délka 26 km; převýšení 685 m) byly  významnými středověkými obchodními komunikacemi spojující Čechy s Bavorskem

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Race to the Midnight Sun USA, Yukon 26.-30.6. Vodácký maraton 26.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Trek and Down Český Krumlov Běh a lodě 28.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Dunajec - letná škola kanoistiky Červený Kláštor 29.6.-6.7. 29.6.
Drásal - cyklomaraton Holešov Horská kola 29.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 29.6.
O pohár starosty - cyklistické závody Česká Kamenice Horská kola 29.6.

Diskuse

Lidl oblečení Kája, 24.6.2019 20:06, 11 příspěvků
Deutsche Sprache - schwer... Michael Beranek, 24.6.2019 11:35, 1 příspěvek
Mravenci v domě Denisa, 24.6.2019 10:46, 5 příspěvků
Mravenci v domě Eva, 20.6.2019 23:16, 5 příspěvků
Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: články Kuba Turek, 23.6.2019 22:45
Výšlap romantickou přírod... Horydoly Open, 23.6.2019 22:35
Re: články Horydoly Open, 23.6.2019 22:33
Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00