Brdské hřebenovky na jihu

Brdské hřebenovky na jihu
Brdy. Stožec.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Ve středních Čechách vládnou ideální podmínky na běžkařskou turistiku. Byla by škoda letos vynechat Brdy! Přinášíme podrobný popis dvou lyžařských túr přes Třemším a Hřebeny. Na Tok se můžete vydat jen na vlastní nebezpečí.

Jak na to

Vojáci a Brdy

Brdy patří k nejvyšším českým vnitrozemským pohořím. Pás hlubokých lesů, táhnoucí se desítky kilometrů od Prahy na jihozápad, přerušuje jen hluboké údolí Litavky u Jinců. Nejvyšší centrální Brdy s vrcholem Tok (865) jsou vojenským újezdem. Turistika v této oblasti je možná, ale musíme se v terénu pohybovat mimo dobu střeleb.  Rozpis je vyhlašován oficiálně nejméně měsíc předem. Zbytek Brd je volně přístupný a za dobrých sněhových podmínek se stává rájem běžkařů.

Následující popis je pouze jednou z mnoha možností lyžařského přejezdu jižních Brd včetně nejvyšších vrcholů Třemšín (826 m) a Nad Maráskem (800).

Jižní Brdy

Začínáme v železniční zastávce Slavětín u Březnice na trati Březnice – Blatná. Do Březnice se dá z Prahy dostat například ranním rychlíkem Otava.

Ze Slavětína jedeme střídavě lesy a volnou krajinou směrem na Vacíkov. Zde vstupujeme do rozlehlých třemšínských lesů. Kousek pod vrcholem blízku Třemšínské boudy můžeme doplnit tekutiny ve studánce.

Vrchol Třemšína je porostlý majestátními buky, je zde kaplička a rozvaliny hradu. Odvážlivci se mohou vyšplhat na zdejší rozhlednu.

Pokračovat můžeme po žluté značce přes Hengst a boudu Červená nebo kolem boudy Moricka na vrchol Nad Maráskem s buližníkovými skalisky. Odtud nás čeká dlouhý sjezd po zelené značce k Míšovu. Z Míšova bývá projetá stopa rovnoběžně se silnicí do Borovna.

Odtud se vezeme otevřenou podhorskou krajinou okolo Číčova, Hořic a Trokavce. Běžecké stopy zde většinou vedou po polích mimo turistickou značku a vesnicím se vyhýbají. Lyžařské putování můžeme ukončit na zastávce Příkosice, nebo se sklouznout až dolů do Mirošova. Celková délka popsaného lyžařského přejezdu je přes třicet kilometrů.

Hřebenovka Hřebenů

Vhodným výchozím bodem jsou Všenory nebo Dobřichovice s častým vlakovým spojením z Prahy. Odtud většinou musíme vyběhnout pěšky nahoru na hřeben. Sněhu postupně přibývá, nasazujeme lyže a vydáváme se na dlouhé putování brdskými lesy po červené značce.

Pod vrcholem Skalka můžeme navštívit barokní kostelík svaté Máří Magdalény nebo hospůdku s občerstvením. Pokud je dost sněhu, nenecháme si ujít prudký sjezd z vrcholu Skalky ke kostelíku, lemovaný zastaveními křížové cesty.

Z rozcestí Červený kříž je lepší pokračovat po neznačených lesních cestách po hřebeni, vyhneme se tak velké chatové osadě Kytínská louka. Na žlutě značenou hřebenovku se znovu připojíme u rozcestí Na Soudném.

Další úsek žluté značky vede jižním úbočím hřebene na Stožec. Ve strmém svahu se suťovými poli se zachovaly zbytky původních lesů s prastarými duby a buky. Ze Stožce je lepší pokračovat mimo turistickou značku lesní cestou po vrstevnici podél jižního okraje rezervace Hradec, protože hlavní červená značka vede po široké, často prohrnuté a posypané silnici.

Na červenou značku se vrátíme na rozcestí Pod Studeným vrchem. Odtud můžeme odbočit na Studený vrch (660) s měřičskou věží a útulným přístřeškem pro turisty. Následuje jeden z nejkrásnějších úseků hřebenovky přes Kuchyňku po ostrém hřebeni se zachovalými bukovými a dubovými lesy.

Z rozcestí pod Provazcem pokračujeme podél silnice na rozcestí Velká Baba. Zde začíná dlouhý sjezd po žluté a zelené značce až do Hostomic.

Druhou možností je pokračovat z rozcestí pod Provazcem na Komorsko a Křižatky, odtud pod vrcholem Písek (690) po modré značce k Velké Babě a z Velké Baby po žluté a zelené dolů do Hostomic. Tím si trasu o několik kilometrů prodloužíme a pod Komorskem můžeme doplnit tekutiny ve vzorně upravené studánce.

Jiný sjezd po červené do Jinců je velmi strmý a nelze jej pro běžkaře doporučit. Také sjezd po modré z Velké Baby do Hostomic je nevhodný, protože tato trasa bývá často prohrnutá a posypaná.

Hřebenovku Hřebenů můžeme samozřejmě projet i opačným směrem. V tom případě se nejprve zahřejeme prudkým stoupáním z Hostomic na hřeben, ale pak už nám jedou lyže samy skoro pořád z kopce.

Je tam vůbec sníh?

Nejlepší sněhové podmínky mají jižní Brdy v oblasti Třemšína (824 m n.m.), kde není výjimkou půlmetrová až metrová vrstva sněhu.

Nižší část Brd (Hřebeny) mezi Prahou a Jinci má sněhové podmínky značně nevyrovnané a často zde spíše než na sníh narazíme na kamínky. Pokud dostatečně nasněží i na Hřebenech, je přejezd hřebenovky Hřebenů lyžařským zážitkem, protože celou trasu od Všenor až na Kuchyňku a Komorsko stále jedeme lesem.

Sněhová hlášení z Brd zveřejňuje na svých stránkách Horská služba Brdy. Pokud hlásí aspoň 20 cm ze Stožce, bývá hřebenovka Hřebenů sjízdná v plném rozsahu včetně kamenitých úseků.

Při nižší vrstvě sněhu na Stožci je jistější vyrazit na Třemšín, kde výška sněhu přes 25 cm zajišťuje dostatečnou lyžařskou sjízdnost. Určitým vodítkem při rozhodování, kam do Brd vyrazit na lyže, mohou být i sněhová hlášení z Kocelovic. Pokud je sníh v Kocelovicích, bývají sjízdné i přístupové trasy na Třemšín z železničních zastávek Slavětín u Březnice, Rožmitál nebo Mirošov.

Horydoly.cz Zima v Brdech na HORYDOLY

Hřebeny lákají běžkaře i turisty do Brd

Brdské hřebenovky

Pražské hory Brdy

Běžky na dostřel Prahy

S běžkami do Brd

Zasněžená barokní Skalka

Mrazivá brdská noc

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Dotaz
Kde budeme jezdit až v Brdech bude stát americký radar?
 • Autor Pacner
 • Datum a čas 28.1.2007 00:28
Reaguj
já tam byl v neděli,sluníčko svítilo o sto šest,sněhu dost.Jenom je tam špatná stopa...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 20.3.2006 08:43
Reaguj
Nespokojenec
Tak jsem to dnes v Brdech zkusil a šlo to! Jenom v těch Hořicích nesvítilo slunce jako na fotce!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 18.3.2006 22:52
Reaguj
Taky střední Čechy
Včera jsem byl na běžkách na Monínci. Je to tam teď taky dobré, snad sníh ještě rychle nesleze.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 15.3.2006 11:55
Reaguj
díky za rychlé info,asi to prubnu
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 09:26
Reaguj
Re: sních
Včera jsem měl volno a znovu vyrazil na lyže.Výška sněhu na hřebeni je 20-30 cm v listnatém lese (ve smrkovém lese méně, na pasekách více), hřebenovka pro běžkaře sjízdná v plném rozsahu. Pod vrstvou prašanu je zledovatělý podklad. Pokud se moc neoteplí a nebude pršet, bude trasa sjízdná i o víkendu. Ověřeno 14.3 na trase Dobřichovice - Stožec - Kuchyňka - Hostomice.
Reaguj
sních
je to na běžky tento víkend ? mám pochybnosti, ale rád se nechám překvapit...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 08:35
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

CLIMBING GUIDE Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je odpočinková túra pro zkušenější horolezce. Nováčkům otevírá dveře do vyšších obtížností ve Vysokých Tatrách. Celou dobu se leze v trojkové obtížnosti, což... celý článek

Hiking v Itálii: nejlepší túry, které si zamilujete

Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

CLIMBING GUIDE Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je odpočinková túra pro zkušenější horolezce. Nováčkům otevírá dveře do vyšších obtížností ve Vysokých Tatrách. Celou dobu se leze v trojkové obtížnosti, což
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Západ USA - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Petr Kaděra 24.4. 18:30
Lampionová plavba Liberec, přehrada 24.4. 19:00
Gruzie a severní pól - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Jan Homola a Richard Santus 24.4. 19:00
Srí Lanka - diashow Plzeň, Papírna Přednáší Martin Loew 25.4. 19:00
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
City Nature Challenge Praha 26.-29.4. Fotografování přírody 26.4.
Na jeden den geologem Praha, Česká geologická služba 26.-27.4. 26.4. 09:00
Open Studios Brno, Tesla 26.-28.4. Dny otevřených dveří výtvarných ateliérů 26.4.
Drahokamy a minerály Tišnov 26.-28.4. Burza 26.4.
Čarobabí Vysoké Mýto, Mikádo 26.4.

Diskuse

Krem Hana, 24.4.2019 13:53, 4 příspěvky
Ostrovy Hikerka, 24.4.2019 13:26, 1 příspěvek
Sportovní výkonnost Vojtech, 24.4.2019 12:07, 4 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 24.4.2019 11:23, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:11, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:09, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Horydoly , 23.4.2019 14:49, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 23.4.2019 13:23, 9 příspěvků
Porod císařem Katka, 23.4.2019 13:06, 9 příspěvků
Nezapomeň na gumáky HankaR, 23.4.2019 11:02, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54