Brdské hřebenovky na jihu

Brdské hřebenovky na jihu
Brdy. Stožec.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Ve středních Čechách vládnou ideální podmínky na běžkařskou turistiku. Byla by škoda letos vynechat Brdy! Přinášíme podrobný popis dvou lyžařských túr přes Třemším a Hřebeny. Na Tok se můžete vydat jen na vlastní nebezpečí.

Jak na to

Vojáci a Brdy

Brdy patří k nejvyšším českým vnitrozemským pohořím. Pás hlubokých lesů, táhnoucí se desítky kilometrů od Prahy na jihozápad, přerušuje jen hluboké údolí Litavky u Jinců. Nejvyšší centrální Brdy s vrcholem Tok (865) jsou vojenským újezdem. Turistika v této oblasti je možná, ale musíme se v terénu pohybovat mimo dobu střeleb.  Rozpis je vyhlašován oficiálně nejméně měsíc předem. Zbytek Brd je volně přístupný a za dobrých sněhových podmínek se stává rájem běžkařů.

Následující popis je pouze jednou z mnoha možností lyžařského přejezdu jižních Brd včetně nejvyšších vrcholů Třemšín (826 m) a Nad Maráskem (800).

Jižní Brdy

Začínáme v železniční zastávce Slavětín u Březnice na trati Březnice – Blatná. Do Březnice se dá z Prahy dostat například ranním rychlíkem Otava.

Ze Slavětína jedeme střídavě lesy a volnou krajinou směrem na Vacíkov. Zde vstupujeme do rozlehlých třemšínských lesů. Kousek pod vrcholem blízku Třemšínské boudy můžeme doplnit tekutiny ve studánce.

Vrchol Třemšína je porostlý majestátními buky, je zde kaplička a rozvaliny hradu. Odvážlivci se mohou vyšplhat na zdejší rozhlednu.

Pokračovat můžeme po žluté značce přes Hengst a boudu Červená nebo kolem boudy Moricka na vrchol Nad Maráskem s buližníkovými skalisky. Odtud nás čeká dlouhý sjezd po zelené značce k Míšovu. Z Míšova bývá projetá stopa rovnoběžně se silnicí do Borovna.

Odtud se vezeme otevřenou podhorskou krajinou okolo Číčova, Hořic a Trokavce. Běžecké stopy zde většinou vedou po polích mimo turistickou značku a vesnicím se vyhýbají. Lyžařské putování můžeme ukončit na zastávce Příkosice, nebo se sklouznout až dolů do Mirošova. Celková délka popsaného lyžařského přejezdu je přes třicet kilometrů.

Hřebenovka Hřebenů

Vhodným výchozím bodem jsou Všenory nebo Dobřichovice s častým vlakovým spojením z Prahy. Odtud většinou musíme vyběhnout pěšky nahoru na hřeben. Sněhu postupně přibývá, nasazujeme lyže a vydáváme se na dlouhé putování brdskými lesy po červené značce.

Pod vrcholem Skalka můžeme navštívit barokní kostelík svaté Máří Magdalény nebo hospůdku s občerstvením. Pokud je dost sněhu, nenecháme si ujít prudký sjezd z vrcholu Skalky ke kostelíku, lemovaný zastaveními křížové cesty.

Z rozcestí Červený kříž je lepší pokračovat po neznačených lesních cestách po hřebeni, vyhneme se tak velké chatové osadě Kytínská louka. Na žlutě značenou hřebenovku se znovu připojíme u rozcestí Na Soudném.

Další úsek žluté značky vede jižním úbočím hřebene na Stožec. Ve strmém svahu se suťovými poli se zachovaly zbytky původních lesů s prastarými duby a buky. Ze Stožce je lepší pokračovat mimo turistickou značku lesní cestou po vrstevnici podél jižního okraje rezervace Hradec, protože hlavní červená značka vede po široké, často prohrnuté a posypané silnici.

Na červenou značku se vrátíme na rozcestí Pod Studeným vrchem. Odtud můžeme odbočit na Studený vrch (660) s měřičskou věží a útulným přístřeškem pro turisty. Následuje jeden z nejkrásnějších úseků hřebenovky přes Kuchyňku po ostrém hřebeni se zachovalými bukovými a dubovými lesy.

Z rozcestí pod Provazcem pokračujeme podél silnice na rozcestí Velká Baba. Zde začíná dlouhý sjezd po žluté a zelené značce až do Hostomic.

Druhou možností je pokračovat z rozcestí pod Provazcem na Komorsko a Křižatky, odtud pod vrcholem Písek (690) po modré značce k Velké Babě a z Velké Baby po žluté a zelené dolů do Hostomic. Tím si trasu o několik kilometrů prodloužíme a pod Komorskem můžeme doplnit tekutiny ve vzorně upravené studánce.

Jiný sjezd po červené do Jinců je velmi strmý a nelze jej pro běžkaře doporučit. Také sjezd po modré z Velké Baby do Hostomic je nevhodný, protože tato trasa bývá často prohrnutá a posypaná.

Hřebenovku Hřebenů můžeme samozřejmě projet i opačným směrem. V tom případě se nejprve zahřejeme prudkým stoupáním z Hostomic na hřeben, ale pak už nám jedou lyže samy skoro pořád z kopce.

Je tam vůbec sníh?

Nejlepší sněhové podmínky mají jižní Brdy v oblasti Třemšína (824 m n.m.), kde není výjimkou půlmetrová až metrová vrstva sněhu.

Nižší část Brd (Hřebeny) mezi Prahou a Jinci má sněhové podmínky značně nevyrovnané a často zde spíše než na sníh narazíme na kamínky. Pokud dostatečně nasněží i na Hřebenech, je přejezd hřebenovky Hřebenů lyžařským zážitkem, protože celou trasu od Všenor až na Kuchyňku a Komorsko stále jedeme lesem.

Sněhová hlášení z Brd zveřejňuje na svých stránkách Horská služba Brdy. Pokud hlásí aspoň 20 cm ze Stožce, bývá hřebenovka Hřebenů sjízdná v plném rozsahu včetně kamenitých úseků.

Při nižší vrstvě sněhu na Stožci je jistější vyrazit na Třemšín, kde výška sněhu přes 25 cm zajišťuje dostatečnou lyžařskou sjízdnost. Určitým vodítkem při rozhodování, kam do Brd vyrazit na lyže, mohou být i sněhová hlášení z Kocelovic. Pokud je sníh v Kocelovicích, bývají sjízdné i přístupové trasy na Třemšín z železničních zastávek Slavětín u Březnice, Rožmitál nebo Mirošov.

Horydoly.cz Zima v Brdech na HORYDOLY

Hřebeny lákají běžkaře i turisty do Brd

Brdské hřebenovky

Pražské hory Brdy

Běžky na dostřel Prahy

S běžkami do Brd

Zasněžená barokní Skalka

Mrazivá brdská noc

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Dotaz
Kde budeme jezdit až v Brdech bude stát americký radar?
 • Autor Pacner
 • Datum a čas 28.1.2007 00:28
Reaguj
já tam byl v neděli,sluníčko svítilo o sto šest,sněhu dost.Jenom je tam špatná stopa...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 20.3.2006 08:43
Reaguj
Nespokojenec
Tak jsem to dnes v Brdech zkusil a šlo to! Jenom v těch Hořicích nesvítilo slunce jako na fotce!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 18.3.2006 22:52
Reaguj
Taky střední Čechy
Včera jsem byl na běžkách na Monínci. Je to tam teď taky dobré, snad sníh ještě rychle nesleze.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 15.3.2006 11:55
Reaguj
díky za rychlé info,asi to prubnu
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 09:26
Reaguj
Re: sních
Včera jsem měl volno a znovu vyrazil na lyže.Výška sněhu na hřebeni je 20-30 cm v listnatém lese (ve smrkovém lese méně, na pasekách více), hřebenovka pro běžkaře sjízdná v plném rozsahu. Pod vrstvou prašanu je zledovatělý podklad. Pokud se moc neoteplí a nebude pršet, bude trasa sjízdná i o víkendu. Ověřeno 14.3 na trase Dobřichovice - Stožec - Kuchyňka - Hostomice.
Reaguj
sních
je to na běžky tento víkend ? mám pochybnosti, ale rád se nechám překvapit...
 • Autor dalimil
 • Datum a čas 15.3.2006 08:35
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Co se asi honilo hlavou generálu Vojcechovskému v únoru 1920, když byl pověřen velením velkého sibiřského ledového pochodu přes zamrzlé jezero Bajkal? Ustupovaly při něm desetitisíce ruských protibolševických vojáků, zbytků bělogvardějských... celý článek

TEST Lezečky Triop Start

Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Mikulášská Orlice Perná   3.12.

Diskuse

zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 1 příspěvek
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38