Chceme pustit skialpinisty do Krkonoš, ale neřekneme kam

Chceme pustit skialpinisty do Krkonoš, ale neřekneme kam
SDÍLEJ:
Český horolezecký svaz, nezávislí skialpinisté a Krkonošský národní park jednají, kam pustit v Krkonoších skialpinisty. O domluvené lokalitě všechny strany mlčí jako hrob. Pri tom na Správu Krkonošského národního parku se vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím a vedení Českého horolezeckého svazu deklaruje průhlednost své činnosti. Přidali jsme ANKETU.
Jak na to

9. dubna 2010. Adresováno Správě Krkonošského národního parku
VĚC: Žádost o informace z jednání SKRNAP se zástupci skialpinistické veřejnosti, ČAHV a ČHS

Žádám o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Požaduji, abyste mi sdělili konkrétní lokalizaci místa, které bylo předběžně vybráno jako zkušební pro uvolnění zákazu skialpinismu mimo značené cesty v rámci I. a II. zóny Krkonošského národního parku. Pokud by moji žádost nebylo možné jednoznačně zodpovědět, prosím o zaslání kopií zápisů z jednání dne 27.3. a předchozích i následujících, které se zkušební lokalitou souvisely.

Oprávněné náklady samozřejmě zaplatíme. Preferujeme elektronickou formu odpovědi. Pokud to není ve Vašich silách, níže uvádím veškerá další spojení. Za Vaši odpověď předem děkuji.

Žádost podává UpDown Media, s.r.o., vydavatel internetového deníku Horydoly.cz a tištěného čtvrtletníku Horydoly, zastoupený jednatelem a šéfredaktorem Jakubem Turkem.

UpDown Media, s.r.o.
Sněženková 6
106 00 Praha 10
IČO: 27243788

"Považovala bych za rozumné s článkem počkat, až budou jasné hmatatelné výsledky," doporučuje dokonce tajemnice Českého horolezeckého svazu Božena Valentová.

Hlasujte:
ANKETA: Kde bude první povolená skialpinistická aréna v Krkonoších?

Co se peče v příšeří?

Jenže my za rozumné považujeme něco jiného. Chceme vědět, co pečou naši zástupci, ať už nás to zajímá jako daňové poplatníky (a tedy činnost státního orgánu), nebo jako horolezce (a tedy vyjednávání Českého horolezeckého svazu).

U jednacího stolu na Dvoračkách v Krkonoších se sešli mimo jiných šéf skialpinistické komise Českého horolezeckého svazu Robin Baum a náměstek pro vnější vztahy Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar.

Zeptali jsme se tajemnice svazu Boženy Valentové, co se projednávalo, ale moc jsme se toho nedozvěděli:

O čem jste jednali s KRNAPem v souvislosti s ledopády a skialpinismem v posledním roce?

S vedením KRNAPu jednal ČHS vloni na podzim o možnostech lezení v ledopádech. Letos na konci března proběhla první pracovní schůzka o možnostech skialpinismu ve vybraných lokalitách, to je o možnostech skialpinistických přechodů a skialpinistických sjezdů.

Co konkrétního jste probírali?

Při jednání, kterého se zúčastnil nejen zástupce ČHS, ale i další zástupci skialpinistické veřejnosti, byla mj. diskutována rizika sportovních aktivit v nejvíce chráněných územích (I. zóna), tj. hlavně riziko, že přístup do lokalit využijí nejen horolezci a skialpinisté, ale sekundárně také ti, kdo přírodě záměrně škodí, například pytláci.

Už jsou nějaké výsledky z jednání?

Jednání ohledně lezení v ledech nejsou uzavřena, budou pokračovat, takže konkrétní výsledky zatím nejsou. Pro skialpinisty byla vybrána lokalita, která by mohla být zkušebně, na časově omezenou dobu, zpřístupněna. V této chvíli se však jedná pouze o pracovní návrh, nikoli o povolení ze strany KRNAPu. O tom, zda bude skialpinismus ve vybrané lokalitě opravdu povolen, se bude rozhodovat ve správním řízení, na základě žádosti, kterou podá Český horolezecký svaz.

Jak se to letos projeví v Krkonoších, jestli tedy vůbec?

Na tuto otázku nelze nyní odpovědět.

O jakou lokalitu se jedná?

Jméno lokality, o kterou se jedná, nechci nyní zveřejňovat. Důvodem je, že se zatím jedná pouze o pracovní návrh, který bude předmětem oficiální žádosti. Nepovažovala bych za solidní, kdybychom návrh poskytli médiím dříve, než podáme oficiální žádost k příslušnému orgánuo chrany přírody. Doufám, že je toto mé vysvětlení akceptovatelné. Jakmile pokročíme v jednáních dále, poskytneme potřebné informace.

Akceptovatelné to není. Ať už se ptám jako člen Českého horolezeckého svaz nebo jako novinář. Předpokládám, že jednání je transparentní ze strany ČHS i KRNAPu.

Jednání transparentní jsou. Při jakýchkoli jednáních vždy platí, že informace z jednání se zveřejňují až poté, kdy jsou připraveny oficiální, odsouhlasené závěry. Jednání s KRNAPem jsem se sama nezúčastnila a oficiální zápis ještě nemám, takže nebudu dále poskytovat zatím neformální informace.

Když jsme neuspěli u Českého horolezeckého svazu, obrátili jsme se na Správu Krkonošského národního parku. Ani náměstek pro vnější vztahy Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar nám nic konkrétního neřekl:

O jaké lokalitě pro zkušební povolení skialpinismu v Krkonoších jednal Krkonošský národní park s Českým horolezeckým svazem a skialpinisty?

Správa KRNAP jedná o tom, jak vyjít vstříc skialpinismu nad míru současnou, kdy je skialp, resp. ski-touring, legální aktivitou všude, kde to nezakazuje zákon o ochraně přírody a krajiny a lesní zákon. Tedy na všech značených trasách plus mimo I. a II. zónu i mimo cesty, ovšem mimo les. Jednáme s jednotlivými skialpinisty, Českým horolezeckým svazem či Českou asociací horských vůdců o nejrůznějších lokalitách a možnostech. Snažíme se najít taková místa, která by pro skialpinisty byla atraktivní a zároveň schůdná z hlediska ochrany přírody a lesa.

Ani další zdroj přímo z jednání není konkrétní. Šárka Zahradníková píše na serveru Lezec:

"...část setkání pak byla věnována konkrétní, zkušebně vybrané, lokalitě, dostatečně atraktivní z pohledu skialpinismu. Pro ní byla též navržena pravidla regulovaného zpřístupnění, včetně způsobu monitoringu."

Kdo požadoval utajené jednání, upřesňuje Jaroslav Kočí také na severu Lezec:

"Bylo totiž dohodnuto, že toho pustíme v této chvíli co nejméně, aby se během schvalování našeho návrhu necítili Krnapáci pod tlakem."

Kde se lyžuje už sto let?

Lyžování, které se dnes označuje termínem skialpinismus nebo skitouring, v Krkonoších provozují Němci (byli tady doma), po nich Češi (vznikl tu jejich stát) a na konec Poláci (zabrali německé hory) už sto let.

V úvahu pro legalizaci tedy přicházejí známé terény na Luční nebo Studniční hoře, na Kotli, případně v údolí Bílého Labe. Lyžuje se také v Labském a Obřím dole, ale tam jsou trasy v některých místech velmi ohrožované lavinami.

Dohoda se zřejmě nemůže týkat zarostlých sjezdů ze Sněžky, z Pančavské a Labské louky a z Lysé hory. Také sjezdy do Polska z pohraničního hřebene jsou mimo hru českých zelených úředníků.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co se zajimat?
Great hmamer of Thor, that is powerfully helpful!
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co se zajimat?
To byla odpověď Petrovi.
  • Autor Dag
  • Datum a čas 15.4.2010 08:02
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co se zajimat?
Jasně, ale to už jsme někde jinde. Krkonoše jsou prdinec, v Alpách je jim to víc fuk. Oblast sem, oblast tam. Na Slovensku zase možná jsou peníze až prvním místě. V Krkonoších je ovšem ta schíza, kdy jedni můžou všechno a druzí (čundráci, lyžaři, vodáci... jsou otloukánci.
Ale to už je jiný příběh. Tady jsem komentoval způsob práce Kuby. On už tenhle titulek je nákrok k průseru a mystifikace, Zatím nikdo nic neřekl o nějakém pouštění.
  • Autor Dag
  • Datum a čas 15.4.2010 08:01
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co se zajimat?
Petře, můžeš mi pomoci? Fakt si nevzpomínám na nějaký rozhovor s Tebou. O co se jedná? (Obecně mi ale přijde, že když budu hovořit v detašované redakci na ploše veletržního areálu s místopředsedou ČHS, který se u nás sám zastaví, tak to budu brát za oficiální poskytnutí informací. Vím, je to hraniční případ, protože se pracovně docela dobře známe...)
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co se zajimat?
Teď si na to nevzpomínám. Kouknu se a za chvilku budu reagovat.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co se zajimat?
Kubo, když jsem byl ještě ve VV ČHS, zastavil jsem se na chvilku na tvém stánku v Brně na pokec ze známosti. Na nic jsi mne neupozorňoval, ale další den jsi vydal článek, kde jsi psal, že jsem ti poskytl rozhovor. Vzhledem k tomu, že tp, co jsi napsal nevyvolalo žádnou aféru, nijak jsem na to tenkrát nereagoval. Nicméně tvářit se jako kamarád a přitom sosat informace, se kterými si pak děláš co se ti zrovna hodí, je tvoje základní pracovní metoda: Spousta lidí to už za tu dobu co tě zná ví a proto ti taky mnohdy nic neřeknou.
Reaguj
Neúředník
Prohrál bys!
Reaguj
Re: Anonymní, leč kritický neúředník
Skoro bych se vsadil, že z téhle schůzky něco jako "podepsaný zápis" existovat nebude. Nesedí mi to k jejímu charakteru a řekl bych, že by to ani nemělo smysl.
  • Autor neúředník
  • Datum a čas 14.4.2010 14:51
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Anonymní, leč kritický neúředník
Neprudíš. Jenom meleš dokola pořád to samé, co se tady už probralo, a ptáš se na otázky, které byly zodpovězeny.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotaz na ANNU
Tak to je skandál! Nepoužitelnej tulení pás! Chudáci tuleni jsou po statisících vybíjeni kvůli rozmarům skialpinistů a když dosloužili, mají nahrazovat díry v rozpočtu. Jo a ten kameník Franta z Horní Dolní je známý opilec a tesá křivě, ale holt jeho tchyně sedí na MŽP a tak má tlačenku.
  • Autor anonym
  • Datum a čas 14.4.2010 13:49
Reaguj
Celkem 102 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

GERLACH Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

GLOSA Nejhorší sezona pro letní lyžování

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

PRVNÍ SNÍH Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Ikona amerického outdooru: The North Face

Ikona amerického outdooru: The North Face

Pokud milujete outdoor a pobyt v přírodě, jistě znáte největší značky oblečení a obuvi v tomto segmentu. Jedním z nejvýznamnějších a určitě nejzkušenějších je americký výrobce The North Face. Ikonická společnost, která již desítky let vytváří
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

GERLACH Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
GLOSA Nejhorší sezona pro letní lyžování

GLOSA Nejhorší sezona pro letní lyžování

Letošní léto bylo pro ledovcové lyžování v Evropě katastrofální. Pouze rakouský Hintertux dokázal zůstat otevřený po celý rok. Ale i zde šlo spíše o gesto "lyžování 365 dní v roce", než o seriozní lyžování. Ledovec

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 25.-26.10. 25.10.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 7.-9.11. Cestování 7.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 10.-13.11. Cyklistika 10.11.
Alpinmesse - veletrh Rakousko, Innsbruck 12.-13.11. 12.11.

Diskuse

Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 4 příspěvky
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 4 příspěvky
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 4 příspěvky
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 4 příspěvky
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07