Horská střediska chtějí konkurovat, v rozvoji je brzdí legislativa

Horská střediska chtějí konkurovat, v rozvoji je brzdí legislativa
Herlíkovice. Umělé zasněžování.
Autor snímku Snowhill
SDÍLEJ:

Zákon o cestovním ruchu je klíčovou normou pro rozvoj horských středisek. Takový názor převládal mezi účastníky mezinárodní konference  nazvané Konkurenceschopnost českých horských středisek, která se konala v Praze. "Nepotřebujeme dotace, jasná a jednoznačná pravidla," říká Jiří Bis, prezident Asociace horských středisek, která byla spolu s Institutem veřejné diskuse pořadatelem konference. 

Jak na to

Hlavní překážky konkurenceschopnosti horského cestovního ruchu

* Zákon o podpoře cestovního ruchu (neexistuje)

* Zákon č. 219/2000 Sb. o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích (podmínky pronájmu státních pozemků)

* Řešení negativních dopadů nového občanského zákoníku na právní režim a stavby lanovek a vleků (právo stavby – komplikace při stavbě nových lanovek)

* Další nevyhovující předpisy (např. přenositelnost časových jízdenek, rezervovaná kapacita odběru elektrické energie, podpora lyžařských kurzů)

Zdroj: AHS ČR

Při stanovení pravidel musí sehrát důležitou roli stát.

"Když se měl zavírat důl Paskov, řešil se tento problém na vládní úrovni. V cestovním ruchu na horách pracuje patnáctkrát víc lidí a tomu by měl odpovídat zájem státní správy o rozvoj tohoto odvětví," zdůraznil Jiří Bis.

Horský cestovní ruch patří k významným odvětvím české ekonomiky, střediska se 1,2 % podílejí na tvorbě HDP, spotřeba v nich se blíží 24 miliardám korun. Do veřejných rozpočtů přinášejí ročně 10 miliard korun a tvoří téměř 36 tisíc pracovních úvazků.

Zákon o podpoře cestovního ruchu

Českým horským střediskům nejvíc komplikuje život neexistence zákona o cestovním ruchu. Právě tato norma byla při tom důležitým akcelerátorem rozvoje nových turistických oblastí v Rakousku.

Jednou z nich je středisko, které vzniklo v roce 2000 spojením obcí Serfaus, Fiss a Ladis. "Stát udělal pravidla, vytvořil podmínky, které nám umožnily středisko rozvíjet," popisuje fungování rakouského zákona starosta Fissu Markus Pale. "Zákon jasně definuje práva a povinnosti všech subjektů v oblasti. Vybrané peníze se systémově vrací z veřejných zdrojů do obce a každý, i ten poslední pekař, ví naprosto přesně, kolik musí zaplatit za to, že k němu chodí nakupovat návštěvníci hor."

Roční rozpočet turistického svazu Serfaus – Fiss – Ladis je díky tomu zhruba 150 milionů korun. Pro zajímavost, celý roční rozpočet města Špindlerův Mlýn je okolo 60 milionů korun.

V Česku ministerstvo pro místní rozvoj přípravu zákona o podpoře cestovních ruchu zastavilo. "Mrzí mě, když slyším od paní ministryně Šlechtové, že zákon nepotřebujeme. Pro Asociaco horských středisek jde o normu zásadní. Stejně jako pro další profesní organizace v cestovním ruchu," uvedl Jiří Bis a dodal: "Snad se nám společně názor ministerstva podaří změnit."

"Proti připravenému zákonu měla zásadní námitky legislativní rada vlády. Vadilo jí hlavně, že zákon zasahuje do působnosti samostatných správních celků a do oblasti rozpočtového určení daní. Zákonu rada vytýkala také jeho právní nevymahatelnost," vysvětlila Martina Pavlásková, ředitelka odboru cestovního ruchu na Ministerstvu pro místní rozvoj. "Chceme jít motivační cestou. Budeme navrhovat vytvoření společných fondů krajů, obcí, regionů, do kterého by šly prostředky z místních poplatků. Stát by do tohoto fondu přispíval podle částky, která se v něm shromáždí."

Pronájem státních pozemků a financování infrastruktury

"Poplatky slouží ale také k financování základní infrastruktury obcí. Podle rozpočtového určení daní dostáváme peníze na zhruba 560 obyvatel, ale infrastrukturu musíme budovat pro deset tisíc návštěvníků," upozornil v bouřlivé debatě na další aspekt problému starosta Lipna Jiří Zídek.

Dalším palčivým problémem pro česká horská střediska jsou podmínky pronájmu státních pozemků. "Při stavbě lanovky musíme počítat s dvacetiletou návratností, stát nám ale pronajímá pozemky maximálně na osm let. To je velký problém například, když potřebujete úvěr v bance," řekl na konferenci ředitel SkiResortu Černá Hora – Pec Petr Hynek.

Skiareály v Česku se přitom z větší části rozkládají právě na pronajatých státních pozemcích. Pronájmy státních pozemků v Česku jsou ve srovnání se zahraničím navíc dražší. "My máme většinu pozemků pronajatých zdarma, nejdražší nájem je 18 centů," uvedl Benny Pregenzer, šéf společnosti Fiss Bergbahen. V Česku je průměrná cena nájmu státních pozemků trojnásobně vyšší. 

INFO: Asociace horských středisek

Horydoly.czČtěte také: Skiareály - přípravná dělostřelba k válce o dotace

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kecy

lNo ono toje ae ve skutečnosti jinak. Oni si vyberou nákladnou, drahou lanovku, kde je návratnost delší, ale rozhodně ne 20 let. Že mají lanovky  vleky levnější, kde je návratnost  často poměrně krátká nezohlední. Prostě si vyberou pro sebe nejhorší případ a ten publikují. Ale  středisko se musí kalkulovat globálně. Trochu jsem v tom dělal ...

A naše rodina nějaká pole pronajímá a smlouvy jsou od pěti do deseti let. A to je běžné.

Reaguj
Kecy

Určitě máš pravdu s kvalitou a cenou služeb! Jenom jedna věc je asi jinak - tady z toho čtu, že jim nejde o pronájmy zadarmo, ale o delší než 8 let. Stát má totiž (nejenom v případě vlekařů) omezeno na max.8 let a to je fakt málo. Kdejaký soukromník pronajímá pole nebo lesy na desítky let (samozřejmě s výpovědní dobou za přesně popsaných podmínek).

  • Autor Nobody
  • Datum a čas 22.6.2015 13:16
Reaguj
Kecy

To jsou zase kecy a brekot. Ať si horská střediska nejdřív udělají pořádek třeba na vlecích, na chatách a v hospodách a potom přemyšlí o nějakém rozvíjení. Ten ubrečený pán poukazuje na Rakousko. Ať poukáže třeba na to, že v Rakousku každému dítěti i horšímu lyžaři pomůže vlekař na lanovku nabo na vlek. U nás se zhnuseně odlepí od sloupu, o který byl opřený, teprve po pátém pádu dítěte z vleku. Ať se ten ubrečený pán také podívá, na úroveň stravování, kvalitu jídla a všech dalších služeb. Ať si projde úroveň ubytování v Rakousku a porovná ceny. Mám dojem, že tomu člověku jde jen o to, aby měli střediska zdarma pronajaté pozemky. Prdlačku, proč by? Ti lidé z hor jsou vůbec zvláštní. Když jim nenasněží, chtějí od státu dotace. Když sněží málo a nasněží poslední týden zimy, najednou hlásí, že ztrátu dohnali. A když sněží celou zimu, tak by měli něco sami dát do rozpočtu navíc, ne? :-)

A to srovnání s Paskovem a jeho řešení na vládní úrovni by nevymyslela ani naše domovnice.Když se zavře Paskov, tak je tisíce nezaměstnaných. To tomu člověku nedošlo.

Ti lidé nechtějí pravidla a dotace, oni chtějí jen zdarma pronájmy:-))))

Ale věřme to, že až se zavede evidence tržeb, tak se ty hospody a penziony na horách také srovnají a budou k něčemu.

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů... celý článek

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Macka vede Klub českých turistů

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoměny se těší stále větší popularitě nejen mezi investory, ale i mezi lidmi, kteří hledají alternativu ke klasické hotovosti. Zájem o ně se odráží i ve zvyšujícím se počtu služeb, které lze platit
Do Českých Budějovic se sjely nejlepší hokejistky na světě

Do Českých Budějovic se sjely nejlepší hokejistky na světě

Se začátkem Mistrovství světa žen 2025 v ledním hokeji roste zájem o ubytování. Hotely v Českých Budějovicích hlásí obsazenost mezi 75 a 90 % a postupně se plní i zdejší penziony. Sportovní akce představuje významnou příležitost
Macka vede Klub českých turistů

Macka vede Klub českých turistů

Předsedou Klubu českých turistů byl zvolen Ladislav Macka. Nastupuje po svém předchůdci Jiřím Homolkovi, který vloni zemřel.
Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne

Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Turistpropag: 10. ročník mohl být poslední

Turistpropag: 10. ročník mohl být poslední

Soutěžní přehlídka propagačních materiálů cestovního ruchu Turistpropag vstoupila do desátého ročníku. Nejvíce cen v různých kategoriích posbíraly Jeseníky. "Končím s pořadatelstvím, je to stále těžší," říká organizátor Pavel Hlaváč. "Zda někdo koupí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.
Czechia Travel Trade Day Ostrava 28.-29.4. 28.4.
Svátek růžových vín Praha, Opyš   1.5.
Gauderfest Rakousko, Zillertal 1.-4.5. 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-25.5. 1.5.
Marathon Expo - veletrh Praha, Výstaviště Holešovice 2.-3.5. 2.5. 20:00
Slavnosti svobody Plzeň 2.-6.5. 2.5.
Karel Kutlvašr - odhalení pomníku
Praha, Nuselský pivovar 5.5. 16:00

Diskuse

hloupé otázky Horydoly, 28.4.2025 9:18, 19 příspěvků
hloupé otázky Honza, 28.4.2025 8:34, 19 příspěvků
hloupé otázky Kuba Turek, 28.4.2025 8:13, 19 příspěvků
hloupé otázky Líza, 28.4.2025 7:58, 19 příspěvků
hloupé otázky Kuba Turek, 27.4.2025 17:44, 19 příspěvků
hloupé otázky nahorudolu, 27.4.2025 16:50, 19 příspěvků
hloupé otázky Kuba Turek, 27.4.2025 11:29, 19 příspěvků
hloupé otázky nahorydoly, 27.4.2025 9:12, 19 příspěvků
hloupé otázky Kuba Turek, 26.4.2025 23:09, 19 příspěvků
hloupé otázky nahorudolu, 26.4.2025 12:16, 19 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33