Jak se připravit na rizika zimních sportů a pobytu na horách?
Lyžařka v plné jízdě na sjezdovce.
Wlad Go - Adobestock.com
SDÍLEJ:
Těšíte se, až v zimě vyrazíte na hory? Kromě toho, že si užijete spoustu zábavy, číhá na horách i zvýšené nebezpečí úrazů či jiných obtíží. Jak se na vše důkladně připravit?
Zapracujte na své kondici
Zimní radovánky mohou být fyzicky velmi vyčerpávající. Zejména pokud přes rok příliš nesportujete, týden lyžování může být pro vaše tělo doslova šokem. A tak zatímco mladší ročníky nemívají s týdnem na svahu žádný problém, u rodičů či prarodičů se může objevit únava, bolest kloubů a podobně.
Je dobré se před odjezdem na hory trochu rozcvičit. Den nebo týden předem ale stačit nebude. Na své kondici byste měli začít pracovat nejpozději na konci léta a věnovat se jí v průběhu celého podzimu. Pamatujte ale i na krátké rozehřátí před lyžováním a protažení po jeho skončení. Snížíte tak riziko poranění a urychlíte regeneraci.
Jedete autem? I vozu věnujte pozornost
Pakliže na hory vyrážíte po vlastní ose automobilem, měli byste péči věnovat i jeho přípravě. Samozřejmostí by měly být zimní pneumatiky, kromě toho je ale dobré přibalit do zavazadlového prostoru i sněhové řetězy. Doporučit lze i kontrolu hustoty chladicí kapaliny (abyste měli jistotu, že ani v tuhých mrazech nezamrzne) nebo kondice baterie. V neposlední řadě doplňte nemrznoucí směs do ostřikovačů a hodit se může i rozmrazovač skel či zámků.
V zahraničí buďte dvojnásob opatrní
Míříte-li na hory do zahraničí, věnujte pozornost celé řadě dalších potenciálně rizikových situací. Na většinu z nich naštěstí pamatuje cestovní pojištění. Pokud se na svahu například zraníte – nebo dokonce nedopatřením způsobíte újmu někomu jinému – s cestovním pojištěním máte jistotu, že náklady budete schopni uhradit z pojistného plnění.
Jak je na tom vaše vybavení?
Další oblastí, kterou byste neměli opomíjet, je vybavení. Nemluvíme jen o kvalitním zimním oblečení a obuvi. Před odjezdem na hory byste si měli nechat seřídit lyže či snowboard a nechat nabrousit hrany. Díky tomu budete na svahu moci mnohem lépe kontrolovat svůj pohyb a snížíte tak riziko karambolu.
Důležitá je i bezpečná helma nebo chránič páteře. Jde o výbavu, která vám může doslova zachránit život.
Vždy raději ve dvou
Stává se vám, že část vaší skupiny si chcete dojít na oběd či na kávu a jeden člen výpravy během této pauzy jezdí na svahu sám? Jde o zbytečný risk. Vždy je vhodné, aby se na svahu vzájemně hlídali alespoň dva jedinci. Jakmile by totiž došlo k nehodě, ten druhý může neprodleně poskytnout pomoc a přivolat záchranku. Ačkoli jsou obecně lyžaři vzájemně velmi ohleduplní, stoprocentně se můžete spolehnout pouze na své parťáky.
TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte