Kolotoč bezduchých plků

Kolotoč bezduchých plků
SDÍLEJ:
Od okamžiku otevření hranic po pádu komunismu se vede mezi tuzemskými lyžaři a vlekaři informační válka. Jedna i druhá strana argumentují, zda je lyžování v Česku drahé. Další příspěvek do diskuse pochází od Zdeňka Frauenterka z populární krkonošské chaty Na Rezku. Oponuje mu šéfredaktor Horydoly Kuba Turek.
Jak na to

Krkonoše jsou drahé

Děkuji za přízeň našemu portálu i časopisu. Ohrazuji se ovšem proti označení textu mého kolegy Pavla Miškovského za plky.

Neuvedl přesné výpočty, protože to nebylo účelem jeho článku. Vycházel ovšem z věrohodných podkladů. Přesná čísla jsou k dipozici například v deníku MF Dnes, který již mnoho let systematicky mapuje, co za své peníze dostane lyžař v Česku i zahraničí.

Jen namátkou mohu připomenout, že jeho redaktoři nechávali měřit počet ujetých kilometrů v jednotlivých skiareálech, porovnával kvalitu středisek podle hvězdiček a cen lyžování, nechávali testovat kvalitu služeb, atd... Sám jsem se na přípravě a publikování některých těchto materiálů účastnil.

Ohledně cen připomínám, že ceny za dopravu, ubytování a permanentku na týden se v cizině dají srazit na čtyři až pět tisíc korun za osobu. Viz například cestovní kanceláře Betatour (Francie) nebo Nev-Dama (Itálie). Toho lze v Česku dosáhnout ve srovnatelné kvalitě jen stěží.

Vysoké ceny jsme uvedli v souvislosti s Krkonošemi, protože je to nejdražší lyžařský region v Česku. Šumava se mu v tomto ohledu ani zdaleka nevyrovná.

Prosím, nepodsouvejte nám, že pracujeme v něčích službách.

Jakub Turek, šéfredaktor Horydoly

V sobotu jsem si koupil magazín Horydoly v mé oblíbené trafice v Rokytnici nad Jizerou. Znám ho totiž pouze v internetové verzi.

Mezi jinými články jsem narazil na poměrně rozsáhlý materiál od redaktora Pavla Miškovského. V něm hodnotí stručně možnosti zimních radovánek v jednotlivých českých a moravských horách. Článek končí přehledem a popisem jednotlivých areálů.

Přečetl jsem jeho názor na Krkonoše a velmi jsem se podivil. Proč jet jinam! Drahé lanovky, drahé ubytování, raději se na Krkonoše vybodnout, vždyť v zahraničí je to pouze o málo dražší.

Již několikrát jsem si tyto názory vyslechl a přečetl a myslím si, že forma, jakou o tomto píšete, je silně tendenční. Je to pořád stejný kolotoč bezduchých plků, nepřesných ůdajů a celkové neobjektivity.

Rád bych věděl, do jaké země se nám to vyplatí, od kolika dnů pobytu se to vyplatí, do kolika kilometrů cesty je to ekonomické? Při vlastním stravování nebo při stravování v hospodě?

Proč váš redaktor spojuje informace o regionu s finační stránkou pobytu pouze u Krkonoš, když pobyt třeba na Šumavě by vyšel nastejno. Je snad nenormální, že v Krkonoších, kde se tak masivně investuje a podmínky k lyžování jsou absolutně nejlepší, je i pobyt dražší?

Ale! Odhlédněte od čtyř hlavních lyžařských středisek, kde se ceny pohybují ve vyšší hladině (vysoká úroveň požadavků od klientely) a jeďte se podívat jinam. Najdete stovky normálních kvalitních penzionů a hotýlků, v kterých se budete cítit dobře, kde vás nikdo "nebere na hůl " a kde se budete cítit jako doma.

Právě vůči těmto malým to cítím jako křivdu a neobjektivitu. Nemáte páru o tom, jak je těžké udržet tyto podniky v celoročním provozu, s jakými potížemi mimo hlavní sezony se musí provozovatel potýkat, aby zvyšoval trvale úroveň služeb, aby se nezastavil. Aby si udržel kvalitní personál a jméno restaurace.

I já se dostanu jednou či dvakrát za rok na lyže do Rakouska a Itálie a saji informace o službách a jejich ceně a kvalitě. Vidím, jak obrovský průmysl to je, obdělávaný jako políčko jednotlivými regiony, s dotačními programy navzdory předpisům Evropské unie o nedovolených podporách, banky se též do tohoto byznysu jen hrnou. Tohle chcete srovnávat?

Vždyť i my se snažíme při těchto cestách sehnat pobyt za co nejpříznivější cenu a bereme to, nad čím by normální pracující Evropan ohrnul nos. To, co se nám nabízí, je úroveň pro teenagery a baťůžkáře. Podíváte-li se do normálních katalogů, vydávaných pro západní Evropu, obvykle se nedostanete v ceně za jednu noc v penzionu pod tisíc korun, o hotelích snad ani mluvit nebudeme.

Kde máte stravování, kde máte náklady na cestu od 450 do 1200 km? Kde jsou ceny jídla na sjezdovkách? Čech si dá buď sváču z baťohu včetně gambáče, nebo se pohádá s manželkou ve frontě, jestli dětem koupí hranolky s kečupem nebo těstoviny! To je ten sen?

Jistě, proti tomu lze namítnout, že kvalita poježdění je nesrovnatelná, bez front a nervozity. Spousta lyžařů se po nočních kalbičkách dostává na sjezdovky kolem desáté a po poledním hodinovém dáchnutí ve čtyři hurá do nory. Aby bylo jasno, každý ať si dělá, co uzná za vhodné, ať si to užije, jak chce. Ale i to je realita a píši, jak lze také využít "levné" lyžování v zahraničí, které se tím stává "dražším."

Ať si každý jezdí tam, kde se cítí dobře, podle kapsy, podle nároku na kvalitu sjezdovek a doprovodných služeb. Ale nezásobujte nás doporučeními, co máme nebo nemáme dělat, kam máme nebo nemáme jezdit. Hlavně ne takto diletantsky a neobjektivně, jakoby v něčích službách.

A tak Krkonoše přežijí i navzdory mediálnímu tažení a lidé si k nám cestu najdou.

Autor provozuje chatu Na Rezku

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Přijeďte do Beskyd.
Obyčejná lyžovačka, ale jinak prdel, fajn lidi a ceny jakbysmet.
 • Autor BrutFána
 • Datum a čas 8.11.2007 15:55
Reaguj
Trocha soudnosti
Se zájmem jsem si přečetl Vaše příspěvky.Některé jsou úplně mimo.Na horách se pohybuji více méně stále,ale že bych narazil na starou sekanou včerejší rohlíky to nepamatuji.Pokud se Vám zdají Krkonoše drahé tak tady máte Beskydy .Jen Vás musím upozornit že pokud jste si již zvykli na standart v Krkonoších tak tam ho budete teprv postrádat.Cose týče vybavení a úpravy sjezdovek.Je jasný že Špindl je drahej a Pec no jakž takž.Vždyť nemusíte spát ve Špindlu v Peci.Múžete hlavu složit v Trutnově a okolí.Do Pece to máte pak 20minut ubytování a jídlo o 50% levnější a parking pak v Peci gratis..Do Špindlu 40min.Nebo skusit Herlíkovice,Prkený důl Žacléř.To jsou ceny úplně někde jinde.A srovnávat Krkonoše a Alpy to opravdu nejde to je jen plácání o ničem.Líbí se mě tam i tama tak to má být.
Reaguj
Rezek
Do chat na Rezku chodím už pár let pravidelně. Nevím, přesně, kterou pan chatař provozuje, ale doufám, že to je ta při cestě z Vítkovic na Rokytnici napravo (bohužel si nevzpomenu, jestli jsou obě chaty nějak pojmenovány). U této chaty se klidně podepíšu pod to, že je tam velmi příjemné posezení s ochotným a milým personálem. Musím ale říct, že jsme sem byli vlastně "vyhnáni" loni v zimě z chaty protější, kam jsme dost dlouho předtím chodili. Ale po zkušenosti s ignorantskými a protivnými servírkami, se tam asi delší dobu neukážem. Jedině , že se snad změní personál(což se asi děje pravidelně) nebo možná majitel. Takže se po svých zkušenostech vlastně můžu přiklonit na obě strany diskutujících. Je to opravdu hlavně v lidech...
 • Autor pik
 • Datum a čas 16.2.2007 19:31
Reaguj
Díky horalové
ono je to o morálce nás všech, celé společnosti. Já vím, podělali jsme si to sami. Jenom malý postřeh. Máme hospodu v Rokytnici, kterou, to je teď celkem jedno. Minulý týden jsme si dovolili na půl dne zavřít. Zemřela mi maminka a považovala jsem za slušnost jít na pohřeb. Když jsme ten samý den hospodu odpoledne otevírali docela mě mrzela poznámka kolemjdoucí partičky Lyžařů. "No jo, ty už maj asi dost nahrabáno, že si klidně otevíraj až ve čtyři." To jsou maličkosti, který tak trochu zamrzej. Takže se budeme dál snažit napravit naší pověst a uvidíme.
 • Autor petra
 • Datum a čas 14.2.2007 15:49
Reaguj
Bezky forever
Fakt vam to, sjezdari, nezavidim. Muj rozpocet na lyze je uplne nekde jinde. A proto rikam - bezky, bezky a zase bezky!
 • Autor Boudak
 • Datum a čas 14.2.2007 04:25
Reaguj
blbosti
Co to tu řešíte za blbosti? Proč tu brečí chataři jaká to je dřina a jak se těžko vydělávají peníze? Právě pro to, že i já jě těžko vydělám, tak pojedu do Alp, kde se o mě lépe postarají než třeba v Krkonoších. Nemám důvod utrácet někde, kde to je horší a za skoro stejně peněz. To není o závisti ale o tom, kde mám své peníze a za co utratit.
 • Autor Standa
 • Datum a čas 13.2.2007 13:25
Reaguj
Re: Re: Re: Jo, za totáče
Ale krome nejlevnejsich zastaralych televizi to lze zvolit - zvukovy standard zapadni / vychodni Evropa.
 • Autor Jan
 • Datum a čas 10.2.2007 15:37
Reaguj
Re: Re: Re: Jo, za totáče
Fakt zabavne. Obsah uz okomentoval Husky nize, a tak jen dodam priklad z Alp pro porovnani.

Jezdivam v srpnu pravidelne do jedne vesnicky pod Venedigerem. Pres den tura a pak na veceri do mistni restaurace, kde skonci vetsina turistu. Jake maji marze nevim, vecere vyjde na 10 - 15 Euro na cloveka. Co ale vidim je kvalita. Jidlo je vyborne a porce velka (2 - 3 x vic masa nez tady), takze vlastne neni nijak drahe. Dalsi vec je obsluha. Kmita cele odpoledne a vecer na ceske pomery neuveritelnym tempem. Servirky se nezastavi a vrchni uz vubec ne. Neustale chodi mezi stoly, stara se, jestli nekdo nepotrebuje, jestli je vsechno v poradku a kdyz je potreba, pomaha servirkam. Kazdy den, celou letni sezonu. Zaviraji v 10 vecer a kdyz nekdy rano vyrazim pozdeji, uz je tam potkavam. Navic jsou vsichni velmi prijemni a snazi se s hosty komunikovat. Ono to tam totiz na lyzovani moc neni, takze co nevydelaji v lete, v zime nedozenou. Vedi to, a proto se snazi. A na nic se nevymlouvaji.

 • Autor mike
 • Datum a čas 9.2.2007 22:07
Reaguj
Úsměv
Krásně se nám ta diskuse zvrhla. Od cen vleků a ubytování v Krkonoších po politicko - filosoficko - ekonomické eseje :o)

Já jen, že ten bolševik je od válu už skoro 20 let, a mnozí mi svými příspěvky připomínáte zdůvodňování marasmu v polovině 60.let: "Němci nás okupovali, Američani nám rozbombardovali Škodovku, ...,mnozí soudruzi se nezbavili buržoazních přežitků v myšlení, ..., pracovní morálka je špatná, ..."
Byl jsem tehdy malý kluk, ale stejně jsem hlasatele těchto mouder měl za idioty. Tak by mne zajímalo, co si o naší diskusi myslí naši synově :o)))
 • Autor husky
 • Datum a čas 9.2.2007 12:06
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Pro ¨Pana chatařě
Já jenom kdybys sešel o něco níž tak se v chatách na lagerech platí 6-8 euro, to je 150-220 Kč. Znáš u nás něco takového? Zugspitze je největší horská atrakce Německa a tak je to tam prostě drahé. Takhle draho je třeba taky na nejvyšší chatě na Glockneru a nikdo se tomu nediví. A když diví, tak se jde na Studlgütte a hned to má levnější.
 • Autor chichochi
 • Datum a čas 9.2.2007 11:43
Reaguj
Celkem 43 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

ŠTRBSKÉ PLESO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

ZASTÁVKY NA ZNAMENÍ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

NOCKBERGE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Vítek prodal skiareál Crans Montana

Vítek prodal skiareál Crans Montana

Společnost CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka prodala lyžařský resort Crans Montana ve Švýcarsku. Hrubá hodnota transakce je přes 100 milionů švýcarských franků (v přepočtu více než 2,5 miliardy českých
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

ŠTRBSKÉ PLESO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.
Člověk v přírodě - veletrh Louny 20.-22.9. 20.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 20.-22.9. 20.9.
Podzimní rovnodennost Česko 22.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 26.-29.9. 26.9.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 4.-6.10. Cestování 4.10.

Diskuse

jaxx liberty wallet Richardsip, 23.7.2024 10:15, 8 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38