Kozákovská hřebenová túra

Kozákovská hřebenová túra
SDÍLEJ:
Krkonoše ruku v ruce s Jizerkými horami vysílají na jih posledního vyslance v podobě Kozákova. Skoro sedm set padesát metrů vysoký kopec proto nabízí na pár týdnů v roce skoro horské lyžování. Na běžkách se tu dá najet čtyřicetikilometrová hřebenová túra.
Jak na to

Doprava

Do Malé Skály jezdí vlaky i autobusy po trati Turnov – Železný Brod. Jičín je významným železničním i autobusovým nádražím, kam jezdí spoje z celé republiky.

Doporučené vybavení

Do neprošlapaného terénu se hodí široké turistické běžky, nebo tak zvané back-country lyže, což jsou široké běžky s kovovými hranami a masivním vázáním, které dobře poslouží i na prudkých sjezdech. Vhodné jsou masivní kotníkové běžkařské boty a pevné hůlky odolné proti zlomení.

Čepice, nepromokavá bunda, náhradní rukavice a náhradní ponožky jsou samozřejmostí. Nezapomeňte také na pití a nějaké jídlo do batohu.

Důležitá je mapa a kompas, případně satelitní navigátor GPS. Neocenitelnou službu může udělat lékárnička pro případ úrazu a malá čelová lampička, pokud se nestihnete vrátit za světla.

Nezapomeňte také na peníze, abyste se mohli po cestě ohřát, najíst a napít v hospodách po trase.

Kozákovskou hřebenovkou vás protáhne červená turistická značka.

Nejdelší varianta vede z Malé Skály do Jičína nebo obráceně. Nedá se při tom říci, co je lepší.

Z Malé Skály do Jičína nebo obráceně

Směr z Malé Skály začíná prudkým devítikilometrovým stoupáním od Jizery až na Kozákov a potom se jede více-méně z kopce po dlouhých pláních, lesem a loukami až do Jičína.

Obrácený směr z Jičína sice nabízí mírnější, ale o to delší výstup, a poté prudké sjezdy dolů do Malé Skály.

Brzké vstávání

Raději vyražte z Malé Skály brzy ráno. Stopa může být prošlapaná od předchozích běžkařů, ale také jen od pěších milovníků přírody, nebo bude dokonce zafoukaná. Nikdy tedy nemůžete předem odhadnout, jak dlouho vám bude túra do Jičína trvat.

S lyžemi na ramenou přejdete po mostě přes Jizeru, projdete obcí Malá Skála, minete proslavenou roubenku s hospodou U Boučků a stoupáte k malému skalnímu městu Sokol.

Kopec lze někdy vystoupat na lyžích, většinou je však lepší ho vyšlápnout pěšky.

Konečně na lyžích

U skal konečně nasadíte lyže a přes Besedice a Koberovy se dostanete na zalesněný Prackovský hřeben.

Stoupáte mírně do té doby, než se zleva připojí modrá turistická značka od Železného Brodu. V tu chvíli se svah nakloní a vy sotva popadáte dech. Naštěstí prudký výšvih není dlouhý ani kilometr.

Vyjedete z lesa, projedete zplanělou ovocnou alejí a jste na Kozákově (744 m n.m.).

Rozhledna bývá přes zimu zavřená, ale moderní restaurace pod ní funguje po celý rok. Jídlo tu není drahé a obsluha je zvyklá na zpocené a zmáčené sportovce. V zimě se tu stavují běžkaři, v létě především cyklisté a návštěvníci, kteří přijedou až na vrchol autem.

Z Kozákova nahoru-dolů

Z Kozákova jedete po loukách vpravo od silnice do Komárova a dál na Bačov. Tady bývá stopa projetá nejčastěji.

V Bačově opustíte na pěkných pár kilometrů civilizaci a míříte do lesů. Cesta se příjemně houpá nahoru a dolů, občas se objeví výhled na Hrubou skálu a Trosky.

Projedete Rváčov a Košov a hlubokým lesem stoupáte na druhou dominantu lyžařského výletu, na vrch Tábor (678 m n.m.). Stojí na něm mohutná rozhledna, ale v zimě je také nepřístupná.

Z Tábora už to do Jičína není daleko. Pokud leží dobrý rychlý sníh, stačí se nahoře odpíchnout a jedete kilometr "zadarmo" po loukách do Kyjí, kousek vystoupáte a dlouhý sjezd opakujete do Železnice. Odtud dojdete po rovinatých polích podél silnice do Jičína.

Únikové cesty z hřebene

Kozákovská hřebenovka na běžkách může být příjemnou vyjížďkou pro zkušené turisty, ale může se stát také noční můrou. Vše záleží na počasí, sněhu a prošlapané stopě. Na čtyřiceti kilometrech může být všechno jinak, než si představujete. Při změně počasí nebo velké únavě lze však trasu na mnoha místech upravit.

Zde jsou možnosti: Z Kozákova vede jedna červená značka klasicky na Malou Skálu (cca 9 km) a druhá do Turnova (cca 10 km). Z Kozákova lze sjet po zelené značce do Semil (cca 7 km). Ze Rváčova dojdete po zelené značce po silnici do Lomnice nad Popelkou (cca 3 km). Sem se dostanete také sjezdem po červené značce z Tábora (cca 3 km). Z Tábora se sjíždí výše popsanou trasou po červené značce do Jičína (cca 12 km).


Zvětšit mapu
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Inspirace
Díky všem za inspirativní poznámky!
Reaguj
oprava
Na rozdíl od mapy je lepší jet z Kozákova pořád po loukách vpravo od silničky.
  • Autor JN
  • Datum a čas 19.1.2009 21:36
Reaguj
vono se to dá i prodloužit
a ujet kompletní ještědsko-kozákovský hřeben. začínáme na Jítravském sedle (nejvyšší bod silnice mezi Libercem a Jablonným v Podještědí). až na výpřež je to romantika, pak pět kilometrů cirkusu, opět romanticky až do Hodkovic, kilometr pěšky a po loukách nad Bezděčínem až na Frýdštějn, trošku pakárna sjezd nebo pěšky dolů do Malé skály. ovšem chce to dost sněhu nebo staré běžky a otrlou povahu. a taky někde cestou schrupnout.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 19.1.2009 09:53
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

ZIMNÍ HOROLEZECTVÍ Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Livigno, Bormio a Valtellina 2025/2026

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

JESENÍKY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Rusové a Bělorusové nebudou lyžovat na olympiádě

Rusové a Bělorusové nebudou lyžovat na olympiádě

Rada Mezinárodní lyžařské federace FIS zakázala sportovcům z Ruska a Běloruska účast v kvalifikačních soutěžích pro zimní olympijské hry 2026 v Miláně a Cortině d’Ampezzo.
Sníh na přání: Jak Československo předběhlo dobu

Sníh na přání: Jak Československo předběhlo dobu

RETRO Je listopad 1965 a v tichém údolí Zadní Telnice v Krušných horách stojí připravené první sněžné dělo ve východním bloku. Vzduch je chladný, podmínky ideální. O pár hodin později však začíná sněžit
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

JILEMNICE Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 6.-9.11. Cyklistika a motocykly 6.11.
Caravaning - veletrh Brno, Výstaviště 6.-9.11. 6.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava, Minikino 6.-8.11. 6.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 7.-9.11. 7.11.
Philoxenia - veletrh Řecko, Soluň 14.-16.11. Cestování 14.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Opava, Na Rybníčku 14.-15.11. 14.11.
Pelikánův seminář Vršatec 14.-17.11. Horská medicína 14.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 18.-20.11. 18.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 19.-23.11. 19.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 20.-21.11. 20.11.

Diskuse

dobré video vodák Marek, 6.11.2025 4:43, 1 příspěvek
Liška, václavka Michael Beranekdeveloppex.beranek@wanadoo.fr, 5.11.2025 15:36,...
Hmm před 11 lety Horydoly, 5.11.2025 14:48, 2 příspěvky
Hmm Honza, 5.11.2025 12:45, 2 příspěvky
Hmm lišky a kuřátka Lukas B., 4.11.2025 12:06, 5 příspěvků
Hmm lišky a kuřátka Honza, 3.11.2025 20:04, 5 příspěvků
Hmm lišky a kuřátka Kuba Turek, 3.11.2025 12:57, 5 příspěvků
Hmm Honza, 3.11.2025 11:59, 5 příspěvků
Inu Honza, 3.11.2025 11:53, 3 příspěvky
Tolik keců k jednomu svít... Matúš Čák Trenčanský, 3.11.2025 8:57, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Společenské oděvy Horydoly , 28.10.2025 21:27
Velké Popovice Horydoly , 26.10.2025 23:07
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17