Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!

Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!
Krkonoše, sedlo mezi Luční a Studniční horou.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Je to jako ze špatného špionážního filmu. Proběhla schůzka ochránců krkonošské přírody se skialpinisty, na které se předběžně dohodla lokalita, kde by se mohlo legálně lyžovat v terénu. Vedení Krkonošského národního parku to však popírá. Dokonce neváhá kličkovat i před zákonem o svobodném přístupu k informacím, který jednoznačně přikazuje úřadům, aby informovaly veřejnost o své činnosti.

Jak na to

KOMENTÁŘ HORYDOLY
Námi placení krkonošští úředníci prostě kecají. Nechtějí nám říci, co na nás za naše peníze pečou. Balí svoji nechuť do byrokratických frází a myslí si, že jim to sežereme i s navijákem. Průhlednost a serioznost státní správy se Krkonoším zatím vyhýbá pořádným obloukem.

Redakce Horydoly chce informovat, o jaké lokalitě pro případné uvolnění na lyžování v terénu se jedná. Bohužel Krkonošský národní park mlčí jako hrob.

Otázka podle zákona

Nejprve jsme požádali náměstka ředitele Krkonošského národního parku pro komunikaci Jakuba Kašpara o sdělení, kde se lokalita nachází. Ten se odpovědi částečně vyhnul a zároveň odmítl sdělit umístění lokality pro skialpinismus.

Poté jsme zaslali na Správu Krkonošského národního parku oficiální dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Odpověděl nám tiskový mluvčí Radek Drahný.

Nevíme, o čem naši úředníci jednali

Formální odpověď je jasná. Žádná schůzka se nekonala, nic se na ní nedomluvilo a žádná lokalita nebyla vybrána.

Publikujeme kompletní dopis Radka Drahného a doplňujeme ho známými fakty.

DOKUMENT: kopii dopisu získáte kliknutím na obrázek:

Vámi požadované informace Správa KRNAP poskytnout nemůže z toho důvodu, že zmiňovanými informacemi nedisponuje.

HORYDOLY: Schůzka o skialpinismu v Krkonoších proběhla za účasti pracovníků KRNAPu. Tito lidé vědí, o čem se jednalo. KRNAP tedy požadované informace má k dispozici, ale nechce je sdělit.

KRNAP: Je skutečností, že Správa KRNAP se nevyhýbá diskusi se skiaipinisty o případném rozšíření současných možností pro skialpinismus a ski-touring v Krkonoších a takových diskusí, nicméně do současnosti pouze na neformální úrovni, se také účastní.

HORYDOLY: Na Valné hromadě Českého horolezeckého svazu, která se konala 27. března, omlouval předseda Zdeněk Hrubý šéfa skialpinistické komise Robina Bauma tím, že se právě účastní velmi důležité schůzky na KRNAPu ohledně povolení skialpinismu v Krkonoších.

Tajemnice svazu Božena Valentová na oficiální dotaz Horydoly uvedla: "Letos na konci března proběhla první pracovní schůzka o možnostech skialpinismu ve vybraných lokalitách, to je o možnostech skialpinistických přechodů a skialpinistických sjezdů."

Nepřímo důležitou schůzku potvrdil také Jakub Kašpar z KRNAPu: "Správa KRNAP jedná o tom, jak vyjít vstříc skialpinismu nad míru současnou."

KRNAP: Při těchto konzultacích se zástupci skialpinistické veřejnosti či sportovních organizací, včetně Vámi jmenovaných, nebyla dosud vybrána žádná lokalita "ke zkušebnímu uvolnění zákazu skialpinismu mimo značené cesty v I. a II. zónách KRNAP."

HORYDOLY: Tajemnice horolezeckého svazu Božena Valentová ví zřejmě více, než chtějí zelení úředníci prozradit: "Pro skialpinisty byla vybrána lokalita, která by mohla být zkušebně, na časově omezenou dobu, zpřístupněna. V této chvíli se však jedná pouze o pracovní návrh, nikoli o povolení ze strany KRNAPu. O tom, zda bude skialpinismus ve vybrané lokalitě opravdu povolen, se bude rozhodovat ve správním řízení, na základě žádosti, kterou podá Český horolezecký svaz."

Šárka Zahradníková, která o skialpinismu v Krkonoších píše diplomovou práci, uvádí závěry ze schůzky na serveru Lezec: "...část setkání pak byla věnována konkrétní, zkušebně vybrané, lokalitě, dostatečně atraktivní z pohledu skialpinismu. Pro ní byla též navržena pravidla regulovaného zpřístupnění, včetně způsobu monitoringu."

KRNAP: Ze stejného důvodu Vám nemůžeme poskytnout ani zápis z Vámi uváděného údajného jednání na toto téma, jež mělo být vedeno 27. 3. 2010. V sobotu 27. 3. 2010 Správa KRNAP žádné jednání o skialpinismu nevedla. V tu dobu probíhala jediná schůzka na toto téma - ve dnech 26. - 27. 3. 2010 v objektu Správy KRNAP Bínovka. Šlo o setkání v rámci přípravy studentské diplomové práce, jejímž tématem je právě skialpinismus v Krkonoších. Této schůzky se zúčastnili také čtyři zaměstnanci Správy KRNAP (náměstek ředitele - vedoucí odboru vnějších vztahů, dva zaměstnanci odboru péče o národní park a jeden pracovník terénní strážní služby KRNAP). Nešlo ovšem o žádné oficiální jednání a jeho cílem nebylo uzavření žádné dohody o stanovení lokality ke zkušebnímu uvolnění zákazu skialpinismu mimo značené cesty v I. a II. zónách KRNAP. Správa KRNAP schůzku nesvolávala, tedy z ní ani nepořizovala zápis. Naše organizace pouze poskytla prostor v jednom z našich objektů (všichni účastníci si hradili nocleh a stravovali se na své náklady) a prostřednictvím zmiňovaných 4 zaměstnanců se na debatě podílela.

HORYDOLY: Na schůzce o skialpinismu byla nejen vrcholná delegace Správy KRNAP vedená náměstkem ředitele, ale také šéf skialpinismu v Českém horolezeckém svazu, zástupce České asociace horských vůdců a zástupci skialpinistické veřejnosti. Nemohlo se tedy jednat pouze o jedné diplomové práci, kterou zpracovává již delší dobu Šárka Zahradníková.

Je krajně podezřelé, že Správa KRNAP vyšle čtyři své zaměstnance na jednání s několika důležitými lidmi o výbušném tématu skialpinismu, které se už mnoho let přetřásá v médiích, a neví, o čem jednali a jaké byly závěry z jejich schůzky.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: čágo budaři
No to bude asi případ tzv. "projekce" - mě v žaludku nijak výrazně neležíš. Jenom jsem komentoval snahu Trolla a dalších tě přesvědčit o něčem o čem tě nepřesvědčí. Pokud mi chceš něco osobního sdělit, použij mail, pokud tě velmi osobně zajímam a máš nutkání něco o mě sdělovat široké lezecké veřejnosti, domluv si se mnou rozhovor. Na další výměnu reakcí nemám chuť ani čas. Howgh.
 • Autor jk
 • Datum a čas 22.4.2010 17:40
Reaguj
Re: Re: Re: Re: čágo budaři
Zdravím Jan Kulveita! Chápu, že máš na mě pifku, ale velmi bych ocenil aspoň nějaké racionální argumenty, abychom se o nich mohli bavit. Viz minule: Turek je lhář
Reaguj
Re: Re: Re: čágo budaři
Zdar Trolle, máš pravdu, přijde že mrháš čas. Ten s kým diskutuješ má jednak svojí představu o žurnalistice (nejlepší je všechno prezentovat jako skandál). Druhak vyhrocené vztahy k řadě osob a organizací (v tomhle ohledu jsme na osobním blogu). Třeťak takové pojetí pravdy, kde můžou být zároveň pravdivá dvě protichůdná tvrzení. Navíc řvoucí dav spojený vztahem ke KRNAPu to neocení, kdyby na KRNAP zaútočil Goebbels jako na židovské spiknutí, zatleskají Goebbelsovi.
 • Autor jk
 • Datum a čas 22.4.2010 11:19
Reaguj
Re: Re: Re: čágo budaři
Trole, hoď za hlavu bulvární - nebulvární, fanda KRNAPU - nenávist ke KRNAPU a odpověz si na jednoduchou otázku. Co je KRNAP a co je jeho pracovní náplní ??? Podle mého názoru je tady KRNAP od toho, aby chránil přírodu v Krkonoších. Jenže on jí chrání tak nějak podivně. Na hranici nejpřísněji střeženého a chráněného území dovolí vozit stovky lidí denně autobusy ( přitom bojuje za zbourání Labské boudy a zdůvodňuje to tím, že chce snížit počet lidí v 1 zoně, ale ty samé lidi tam vozí busem ). Další klasickou ukázkou KRNAPácké ochrany přírody je výstavba sídliště na H. Mísečkách. To je sice v 2 zoně, ale pár metrů od 1 !!! Vždyť oni tam staví normální městské sídliště. Takto si KRNAP představuje ochranu přírody v Krkonoších ? Nás téměř nikam nepustí v zimě na lyže a v létě na kolo a vyjednávání o těchto záležitostech se táhnou od převratu, ale megabaráky jsou projednány a schváleny v řádech měsíců. Je zajímavé, že sídliště na Mísečkách dostane stavební povolení hned, ale když chceš opravit stoletou boudu, tak čekáš na povolení třeba rok a více. A to ta bouda už stojí a stojí také v 2 zoně !! Nic nestavíš, nic nebouráš, jen chceš opravit. Dokážeš mě rozumně na tohle podat vysvětlení ??? Už jsem se ptal úředníka Hlíny, ale ten zbaběle diskusi opustil. Je to ten co se i v této diskusi nepodepisuje. Pan úředník Hlína.
 • Autor NMP
 • Datum a čas 22.4.2010 08:31
Reaguj
Re: Re: Re: čágo budaři
Trolle, buď jsi četl jiný článek, nebo nerozumíš obsahu napsaného. Takže zkusím Tvé zkreslené chápání uvést na pravou míru:

1) Zřejmě si představuješ, že seriozní = nudný a nezáživný. To je kardinální omyl. Kdo si to v mediální oblasti myslel, ten už dávno zkrachoval.

2) Možná jsi si nevšiml, ale první článek Chceme pustit skialpinisty do Krkonoš, ale neřekneme kam se věnoval tomu, že se předběžně dohodla lokalita pro skialp, ale nikdo nechce říci, která to je. Tomu titulek zcela odpovídá. Druhý článek srovnává, jak KRNAP tvrdí, že žádná schůzka neproběhla, ale účastníci jednání ho usvědčuje z opaku Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy! a tomu také odpovídá titulek. Možná je expresivnější, než je Ti milé, ale není zavádějící.

3) Nejde o ješitnost, nenávist nebo něco osobního. K ničemu takovému nemám já sám důvod ani nikdo z redakce Horydoly a především je to profesionální práce, při které si necháváme od popisovaných kauz velký odstup. Pokud něco takového v sérii krkonošských článků konkrétně vidíš, dej mi vědět. Opravíme to. Byla by to moje chyba.

4) Údajně předkládám fakta tak, aby byla zaměřená proti jedné straně. To je ale nesmysl, že ano? Vždyť celý článek je postavený především na oficiálních dokumentech KRNAPu (odpověď podle zákona) a ČHS (písemná odpověď na oficiální dotaz). Jsou jenom postavené vedle sebe, nic jsem nezamlčel a nic nepřidal.

5) Že probíhají nějaká jednání, kdo se na nich účastnil a kdo je inicioval, je sice zajímavé a také to v prvním článku píšeme, ale my se věnujeme nejpodstatnější informaci - byla předběžně domluvena lokalita na skialp. Všechno ostatní je jenom background.

Reaguj
Re: Re: čágo budaři
Bulvarni je podle me i o stylu psani. Staci se podivat na titulky stejneho clanku v seioznim mediu a nebo bulvaru. Uz jen "Krkonose: Nikdo Nikdy Nikde". Nemelo by se to spis jmenovat "Snaha o povoleni skialpu na uzemi KRNAP"??? Jasne, to by tak neznelo, bylo by to pravdive a nebylo by to bulvarni. I kdyz prijde na to, co cem clanek je - je o snaze povolit skialp nebo je o urazene jesitnosti, kdyz si ti Kubo dovolil nikdo nic nerici???Co je na schuzce par lidi a KRNAPu "spionazniho"??? Ve spionaznim filmu se leta vrtulniky, jezdi ve sportakach a zachranuje svet... Proc clanek pouziva formulace jako "urednici kecaji", "sezrat i s navijakem", ... Celym clankem se nese nenavist autora vuci KRNAPu, coz je ciste osobni zalezitost. Clanek se nesnazi byt ani trochu vyvazeny - predkladana fakta prezentuje tak, ze vysledek je zamereny proti jedne strane. A to opravdu neni znamka zurnalistiky a ani naznak objektivity.Seriozni medium by SLUSNE a bez teatralnosti informovalo o tom, ze probihaji nejaka jednani, kdo se jich ucastni, s jakym cilem a vzalo v uvahu, ze zadat diplomku na uvedene tema a byt ochotny k jednani je od KRNAPu krok spravnym smerem.Zkratka Hory doly jsou takovym Bleskem nebo Aha v outdoorove pseudo-zurnalistice. A mne osobne to prijde skoda, protoze obsah HD je spise dobry (napr. informovat o podobnych jednanich). Ovsem forma je otresna (celkove vyzneni clanku). Ale Blesk je nejprodavanejsi medium, takze bulvar proste leti. Ja tomu sice nerozumim, ale ... Ale prumerny (resp. vetsinovy) cech to chce. Otazka je, zda i lide zajimajici se o Outdoor oceni bulvarnost.
 • Autor Troll
 • Datum a čas 21.4.2010 22:55
Reaguj
Re: čágo budaři
Mám pro tebe něco na probuzení. Článek tady na vebu Horydoly : Cyklistův Krkonošský sen. V diskusi příspěvek pana úředníka Hlíny. Jestli ho budeš číst, tak si raději sedni, protože jinak tě to porazí.
 • Autor NMP
 • Datum a čas 21.4.2010 07:49
Reaguj
čágo budaři
Bydlíme dokonce v ochranném pásmu parku.Před pár lety jsme se rozhodli stávající stavení ve stejném,starokrkonošském,duchu přistavět.Sice ne orig.roubenka ale zdobená lomenice,malá okna,falešné roubení,trámová zhlaví atd.čisté nadšení lidového stavitele.Po první návštěvě KRNAP Vrchlabí přišlo kruté vystřízlivění:následovaly půlroční tahanice-furt bylo něco blbě.Ve finále jsem ztratil nervy a komunikaci s ouřadem převzal projektant.Po té,co v letech následujících Krkonoše zkrásněly mnoha stavbami neuvěřitelných tvarů/jednu takovou mame jen sto metru za barákem/jsem pochopil,že jsem tehdy klepal na špatný dveře.Dnes je tu možné postavit úplně všechno...A ten skialp:léta osmdesátá-klídek,pohoda,jen trochu dřina/neměl jsem pásy/,léta devadesátá-na svazích sem-tam začínalo bejt horko i za mrazu,poslední desetiletí,to už je opravdový Cliffhanger - nikdá nevíš odkud tě bdělé oko sleduje!Kdyby náhodou došlo k nějakému průlomu,vůbec nevím,jestli bych po těch třiceti letech tu tíhu svobody během túry rozdejchal....
 • Autor kid psanec
 • Datum a čas 20.4.2010 21:52
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zase Turkovina... :-(
:-) Nevyhnal! :-) To vím opravdu bezpečně chlapče. :-)
 • Autor Kámoš u kámoše
 • Datum a čas 20.4.2010 21:12
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zase Turkovina... :-(
Tak natvrdo: S takhle stavěnou a argumentovanou zprávou by Tě vyhnal každý editor v novinách, na webu i v televizi. Provoz v rádiu neznám. Já jenom, když mi tady doporučuješ, jak mají vypadat seriozní články.
Reaguj
Celkem 104 příspěvků v diskuzi


Šéf národního parku České Švýcarsko byl odvolán

Šéf národního parku České Švýcarsko byl odvolán

Ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda byl k dnešnímu dni odvolán ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL). Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Blíže pravdě budou ovšem... celý článek

Kde najít úžasné fotky

Ikona amerického outdooru: The North Face

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lékárnička na prázdniny

Lékárnička na prázdniny

Teplo a spousta informací o nebezpečí cestovních průjmů, zrádných infekcích a prospěšném očkování - to je neklamné znamení, že je doba dovolených. Myslíte při balení na lékárničku?
Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Vidnava je české město od roku 1918. Do té doby patřilo Slezsku a posléze Německu. Není divu, protože geograficky leží v polských rovinách a pro Čechy se rozkládá daleko za Jeseníky. Vidnavsko se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 28.9.-1.10. 28.9.
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce 29.9.-1.10. 29.9.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 1.10.
Zamykání Lužnice Suchdol 1.10.
Černobyl na kolečkách - diashow Prašivá Přednáší Jan Dušek 1.10. 18:00
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 1.10.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.
Hradecký půlmaraton Hradec Králové 2.10.

Diskuse

Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54