Největší Červenohorské sedlo

Největší Červenohorské sedlo
SDÍLEJ:

Čtvrteční předpověď pro Jeseníky bohužel nelhala, počasí se kazí. Doufáme, že to ale nebude tak zlé. Jedeme yžovat na Červenohorské sedlo. Parkoviště za hotelem je zdarma a poloprázdné. Je zataženo a trochu fouká, teplota klesla k pěti stupňům pod nulou.

Raději kupuji permanentku jen na čtyři hodiny za 400 korun. Celodenní skipass stojí rovných 500 korun.

Jsme na Červenohorském sedle v nadmořské výšce 1013 metrů.

Nejrozsáhlejší areál v Jeseníkách

Na jižních svazích jezdí tři vleky s modrými sjezdovkami dlouhými do půl kilometru, nic pro nás.

Přejdeme silnici a sjedeme ke spodní stanici nově vybudované lanovky. Jezdí se z výšky 870 metrů. Proto pozor pokud si koupíte časově omezenou jízdenku - hlídejte si čas, protože k autu je to skoro tři čtvrtě kilometru do kopce. Snad byste obsluhu lanovky ukecali, pokud byste nedodrželi čas, ale kdo ví...

Starší čtyřsedačka s rozjezdovým pásem nás vyveze o 290 metrů výš, těsně pod vrchol hory Velký Klínovec. Odsud se můžeme vydat na všechny sjezdovky severního svahu.

Doprava nás šestisetmetrová modrá přivede na kilometrovou černou. Vlevo začíná červená Dvojka. Její první úsek je mírný a pak teprve následuje pěkný svah dlouhý přibližně čtyři sta metrů.

Odtud můžete vyjet zpět pomou nebo pokračovat po úzkém a dnes zledovatělém čtyřistametrovém svahu se dvěma prudkými spády ke spodní stanici lanovky. Málokdo ovšem jede až dolů.

Vlevo od červené zkusíme modrou Trojku. Je široká, přehledná a se slušným spádem, dnes je místy namrzlá až zledovatělá a pro nezkušené lyžaře není zadarmo.

Po tři čtvrtě kilometru dlouhém sjezdu jsme u již zmíněné pomy. Necháme ji po pravé ruce a užším svahem o délce sedm set metrů stále s dobrým spádem dojedeme k lanovce.

Nejvíc vlevo je modrá Čtyřka. Zpočátku jedeme úzkou cestou s malým spádem, následuje široký a opravdu modrý svah, podél kterého jezdí čtyřistametrová kotva. Od její spodní stanice dojedeme dvě stě metrů teď už s větším spádem ke spodní stanici pomy, nebo můžeme pokračovat k lanovce.

Počasí se zkazilo

Dopoledne bylo zataženo, občas skrz mraky prosvítalo sluníčko, ale v poledne se zatáhlo definitivně a začalo sněžit. Od jedné hodiny jsme už nahoře jezdili v mlze a viditelnost byla mizerná. Do dvou hodin, kdy jsme končili, napadly dva až tři centimetry sněhu a na některých místech sjezdovek se už tvořily závěje.

Zase prázdné sjezdovky

Sjezdovky na Červenohorském sedle byly dnes rychlé, zmrzlé, místy s ledovými plotnami, obzvlášť v prudších a úzkých úsecích.

Za tohoto stavu je pro začátečníky vhodná Čtyřka podél kotvy nebo jižní svah. Ostatní si dobře zajezdí na červené Dvojce ke spodní stanici pomy. Dobrá volba byla celá modrá Trojka dlouhá skoro jeden a půl kilometru, s převýšením téměř tři sta metrů a s pohodlnou lanovkou.

Jako ve všech skiareálech v Jeseníkách i tady jezdí minimum lyžařů a netvoří se žádné fronty.

Jídlo a věci související

Jídlo si můžete dát hned vedle sjezdovky v bufetu s posezením ve velkém stanu. Polévka je za 36 korun, svařák 44 korun a buchtičky s krémem 55 korun. K dostáním jsou také klobása, bramborové placky a podobné dobroty.

Naproti stojí několik toitoiek, kam si lze odskočit. V hotelu Červenohorské sedlo jsou pěkné toalety hned vedle restaurace.

V hotelu si můžete dát polévku za necelé pade, hotovky okolo stovky. Doporučuji vynikající bramborové knedlíky se zelím plněné uzeným masem.

Skipark Filipovice

Cestou dolů ještě zastavuji mrknout se na skipark Filipovice. Je to překvapivě pěkný areál s dvousedačkou a třemi vleky.

Severní svah nabízí svezení na červené sjezdovce dlouhé kilometr a na modré o délce 1,25 km. Dnes jezdí jen lanovka a krátká poma. Samozřejmě tu není žádná fronta. Někdy příště…

V pátek končíme naši sjezdařskou Jeseníky-tour v Koutech nad Desnou.

Zima 2011/2012: aktuální reporty na HORYDOLY

Sjezdovky Příčná (Jeseníky) 8. března

Sjezdovky Ramzová (Jeseníky) 7. března

Sjezdovky Dolní Morava (Jeseníky) 6. března

Horolezectví u Zeleného plesa (Vysoké Tatry) 1. března

Sjezdovky San Pellegrino (Dolomity) 23. února

Turistika Lysá hora (Beskydy) 8. února

Bruslení Orlická přehrada (Vltava) 5. února

Turistika Svatojanské proudy (Vltava) 1. února

Horolezectví Ledopád u Vraného (Vltava) 31. ledna

Turistika Skalka (Brdy) 26. ledna

Sjezdovky Jedlová a Horní Podluží (Lužické hory) 25. ledna

Běžky Javorový a Ostrý (Beskydy) 24. ledna

Sjezdovky Rokytnice nad Jizerou (Krkonoše) 22. ledna

Sjezdovky Val di Fiemme (Dolomity) 20. ledna

Skialpinismus Dlouhý důl (Krkonoše) 7. ledna

Běžky Souš a Polubný (Jizerské hory) 2. ledna

Sjezdovky Bedřichov (Jizerské hory) 1. ledna

Turistika Grosser Arber (Šumava) 30. prosince

Skialpinismus Bílé Labe (Krkonoše) 29. prosince

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


V přírodě bez obav před hmyzem v oblečení Columbia s technologií Insect Shield

V přírodě bez obav před hmyzem v oblečení Columbia s technologií Insect Shield

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Kolekce Skien Valley od značky Columbia je vybavenou jedinečnou technologií Insect Shield, která spolehlivě chrání milovníky outdoorových aktivit před obtížným a potenciálně nebezpečným hmyzem.... celý článek

Ticho, které mluví

Cyklonovinky 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Sazby za opotřebení / amortizaci auta stanovuje vyhláška Ministerstva práce sociálních věcí vždy k 1. lednu. Dá se podle ní rozpočítat nejen služební cesta, ale také náklady na spolujízdu mezi kamarády, kteří
Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

ROZHOVOR Jana Janča Hornová byla nově zvolena do Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu. Nová krev do nejužšího vedení sportovní organizace přichází z prostředí rekreačního horolezectví a velkých tradičních oddílů.
Nejlepší cyklotrasy v Praze: Objevte metropoli ze sedla kola

Nejlepší cyklotrasy v Praze: Objevte metropoli ze sedla kola

Praha, město věží, dlážděných uliček a historických památek, se v posledních letech stává čím dál přívětivější pro cyklisty. Ačkoli terén metropole není vždy rovinatý a infrastruktura se stále vyvíjí, najdete zde řadu cyklostezek
Jak se vybavit na jarní trekingovou výpravu do hor?

Jak se vybavit na jarní trekingovou výpravu do hor?

Jarní trekingová výprava do hor může být jedním z nejkrásnějších zážitků, které příroda nabízí. Aby byla vaše výprava bezpečná a pohodlná, je třeba se na ni správně připravit a vybavit. 
Krakonošovo Labíčko turisticky na kajaku

Krakonošovo Labíčko turisticky na kajaku

Vodáci mají velikonoční víkend vyhrazený pro Krakonošovo Labíčko, neboli splutí peřejí na horním Labi. Vypouštění vody z přehrady ve Špindlerově mlýně využívají hlavně závodníci na divoké vodě, ale také rekreační vodáci

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Crankworx Austrálie, Cairns 21.-25.5. Horská kola 21.5.
Dračí lodě Lipno 23.-24.5. 23.5.
Seakajak sympozium Praha, Troja 23.-25.5. 23.5.
Šutr - běh
Praha, Divoká Šárka 24.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 24.5. 09:15
Berounka Trails cyklomaraton Plzeň Horská kola 24.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   24.5.
Mamut - cyklomaraton Přerov Horská a silniční kola 24.5.
Jičínská 50 - cyklomaraton Jičín Horská kola 24.5.
EPO survival Posázaví 24.5. 03:00

Diskuse

Телевизор ЗЛО! Где Вы ищи... Serzyoq, 23.5.2025 23:17, 11 příspěvků
Телевизор ЗЛО! Где Вы ищи... Serzuwq, 23.5.2025 23:03, 2 příspěvky
Телевизор ЗЛО! Где Вы ищи... Serzgmu, 23.5.2025 23:02, 2 příspěvky
Телевизор ЗЛО! Где Вы ищи... Serzyrw, 23.5.2025 22:59, 3 příspěvky
Телевизор ЗЛО! Где Вы ищи... Serzkbh, 23.5.2025 22:53, 1 příspěvek
https://cialismoscow.ru cialismoscow.ru, 23.5.2025 21:38, 120 příspěvků
bhajioooddddfff mayos64571 mayos64571, 23.5.2025 21:21, 2 příspěvky
Chaitobanalojdddfff mayos64571 mayos64571, 23.5.2025 21:21, 1 příspěvek
lemacemjjffff mayos64571 mayos64571, 23.5.2025 21:21, 1 příspěvek
Taylor Swift subpoenaed i... RolandAxoda, 23.5.2025 20:25, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26
Cyklistické závody 2025 Horydoly , 14.5.2025 1:21
Paddle Worldwide Horydoly , 7.5.2025 19:44
Vodácké závody 2025 Horydoly , 7.5.2025 19:39
Lodě na Labi Horydoly , 7.5.2025 19:29