Nostalgické lyžování v Tatranské Lomnici

Nostalgické lyžování v Tatranské Lomnici
Nostalgické lyžování ve Vysokých Tatrách.
Autor snímku Tatry Mountain Resorts
SDÍLEJ:

Nostalgičtí lyžaři se chystají na Mistrovský přebor v lyžování sjezdovém ve Vysokých Tatrách. Na Bukovou horu v Tatranské Lomnici se vydají v sobotu 9. března v 10 hodin na stoletých dřevěných lyžích, v kožené obuvi a elegantním úboru.

Každoroční připomínání začátků lyžování ve Vysokých Tatrách je vzpomínkou na lékaře Michala Guhra, který byl začátkem 20. století vášnivým průkopníkem lyžování na Slovensku.

Spolok ctiteľov športu lyžiarskeho

Severskou techniku krasoježdění a sjezdu názorně předvedou na trati dlouhé tři sta metrů v Rukávu na Bukové hoře lyžaři ze Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho.

Každý účastník závodu je majitelem historického exempláře dřevěných lyží s koženým vázáním, bez kovových hran, s volnou patou a bambusových hůlek.

"Tie moje lyže sú z bazáru, visela na nich ceduľka z depozitu švajčiarskej pošty," uvedla Andrea Varadyová ze Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho. "Ak by sme mali porovnávať štýl jazdy na drevených lyžiach so súčasnými lyžami, tak sa najviac jazda na drevených lyžiach podobá jazde na bežkách samozrejme dole svahom."

Noblesné predvedenie

Technika lyžování na historických lyžích je o mnoho náročnější než na moderních modelech, protože noha v botě není pevná a vyžaduje velkou zručnost. Jízdy na sjezdovce budou provedeny s noblesním provedením budou za dobové hudby, ve stylovém oblečení a s dobovým účesem z 30. let.

Dlouhé sukně, vlněné podkolenky, kloboučky a typické svetry patří k retro vzpomínkám. Historičtí lyžaři je stále objevují v bazarech, sklepích, na půdách a na burzách. Správný dobový lyžař by neměl zapomínat na perfektní kondiční přípravu a rovněž i na samotnou přípravu lyží, která spočívá v důkladném namazání dřeva kůží ze slaniny, případně obyčejnou svíčkou.

"Najlepšou prípravou na historickú jazdu sú bežky alebo niektorým stačí pripraviť sa pohárom horca, či iného nápoja pre odvážnych. Tento ročník bude výnimočný tým, že sa na trati objavia mladšie ročníky aj detských lyžiarov. Predpokladaná účasť je okolo 30 lyžiarov a ďalší sprievod ako nalievači a kibicanti," vyjmenovává paní Andrea Varadyová.

Horydoly.cz Historie lyžování na HORYDOLY

Světové dějiny v kostce : Deset tisíc let na lyžích

Tragédie Hanče a Vrbaty: Ambice-tragédie-mýtus

 Rössler-Ořovský přivezl lyže do Čech: První sjezdovka byl Václavák

Jak se vyvíjela technika: Lyžařská vázání dědečků a pradědečků

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


6x lyžařské okruhy v Alpách

6x lyžařské okruhy v Alpách

Okružní trasy okolo skiareálů patří mezi nejlepší zážitky na sjezdovkách. Ikonická Sella Ronda není jediná. Na výběr je po celé Evropě mnoho tras, kterým se v příslušných zemích říká Runde, Ronda,... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Nízké Taury bez horských chat

Nízké Taury bez horských chat

SKI GUIDE Nízké Taury / Niedere Tauern v Rakousku nabízejí šest stovek dvoutisícových vrcholů v rozličných klimatických a geomorfologických podmínkách. Celý hřeben je dlouhý přes 150 kilometrů. Oblast se dost podobá Západním Tatrám a Roháčům,
VELO přináší největší apres-ski jízdu sezóny

VELO přináší největší apres-ski jízdu sezóny

Zima není jen o mrazu a čekání na jaro. Je také o zážitcích, které vás zahřejí. Letošní sezóna patří konceptu, který boří hranice mezi zasněženými vrcholky a tepajícím městem. Zapomeňte na nudu, VELO Zimní
Vojenský Winter Survival vyhráli hasiči

Vojenský Winter Survival vyhráli hasiči

Mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival se letos zúčastnila pouze tuzemská tříčlenná družstva vojáků, které na startovní listině doplnili hasiči a policisté. Přesvědčivě zvítězili hasiči z Moravskoslezského kraje.  
Lavinové sondy Simond vraťte Decathlonu!

Lavinové sondy Simond vraťte Decathlonu!

RECALL Obchody Decathlon a potažmo výrobce Simond stahují z trhu lavinové sondy. Zákazníci, kteří si je již koupili, je mohou vrátit v jakémkoliv Decathlonu. 
Seriál Valachy tour skončil

Seriál Valachy tour skončil

Celoroční seriál závodů v Beskydech se letos nekoná. Valachy tour prišel o sponzora a zároveň klesl počet účastníků. Dosud se seriál skládal ze závodu na běžkách, na horském kole, z terénního triatlonu a přespolního běhu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.
Freeride World Tour Rakousko, Fieberbrunn 5.-10.3. 5.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Pierra Menta Francie, Beaufort 11.-14.3. Skialpinismus 11.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 13.-15.3. 13.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 13.-15.3. 13.3.
Birkebeiner - běžky Norsko, Rena 54 km klasicky 14.3.
Krkonošská 70 - běžky Špindlerův Mlýn, Svatý Petr Závod družstev i jednotlivců 14.3.

Diskuse

Inu Honza, 1.3.2026 9:36, 2 příspěvky
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 28.2.2026 18:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 28.2.2026 18:38, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 23:01, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 22:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 19:21, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 18:53, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 12:57, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 12:24, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 9:47, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41