Ovčiarska lávka je dobrý skialpový cíl

Ovčiarska lávka je dobrý skialpový cíl
Vysoké Tatry, Kolový štít, jihovýchodní stěna.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Ovčiarská lávka je jedním z klasických horolezeckých i skialpinistických cílů ve Vysokých Tatarách. Nepatří ovšem do kategorie populárních lehkých a jednoduchých sedel, protože je náročné na orientaci a odhad dobrých podmínek pro výstup i sjezd či sestup.

Ovčiarska lávka má špatnou pověst především v zimě. Svahy pod ní, skalnatý kotel, okolní žlaby i věže mají na svědomí mnoho životů.

Jen za dobrých podmínek

V živě paměti starších horolezců je především tragédie v Mačacom kotli, kdy během pár vteřin 30. ledna 1967 zahynulo sedm lidí pod několika lavinami.

Za dobrého sněhu, především na pevném jarním firnu, je ovšem sjezd z Ovčiarské lávky směrem k Téryho chatě krásnou a poměrně bezpečnou půldenní túrou.

Rychlý výstup

Jednoho březnového dne přicházíme na Térynku. Máme za sebou noc ve vlaku z Prahy do Popradu a tříhodinový výstup ze Starého Smokovce na chatu. Někdo hodlá odpočívat, jiní se chystají na túry v dolině a další vyrazí na krátké skalní lezení na Žltou vežu.

Nikoho nepřemluvím, aby šel se mnou na Ovčiarskou lávku, a tak vyrážím sám. Na lyžích se dostanu rychle pod nástup. Ačkoliv v dolině je už firn, v Mačacím kotli leží jen lehce zpevněný prašan.

Přivazuji lyže na batoh, nazouvám mačky a do rukou beru cepíny. Mám jeden dlouhý turistický, aby se mi dobře stoupalo sněhovým svahem, a jeden krátký kladivocepínem, kdybych po cestě potkal led, nebo skalnatý terén. V batohu mám lano, pár skob a několik smyček.

Po dvou hodinách stojím na sedle Ovčiarská lávka. V první třetině jsem musel překonat padesátimetrový ledový výšvih o strmosti nějakých čtyřicet až šedesát stupňů. Pod sedlem jsem se obával širokého svahu, protože pod sněhem leží souvislá travnatá plotna.

Opatrný sjezd

Všechno dobře dopadlo, a tak můžu na sedle nazout lyže a vydat se dolů. Jedu opatrně a každý třetí oblouk odpočívám. Jsem tu sám, nechci spadnout ani utrhnout lavinu a ještě k tomu začíná sněžit. Viditelnost je malá, ale mohu se orientovat podle stop, které jsem zanechal při pěším výstupu.

Zvažuji sjet i ledový výšvih, ale naštěstí zkrotím svůj testosteron a slaňuji. Zatloukám skobu, slaňuji s lyžemi na zádech a potom ještě jednou. Seshora se sype čerstvý sníh, chci být rychle pryč, než se ho nahoře nahromadí dost, aby se vytvořila lavinézní situace.

Za tři a půl hodiny od opuštění Térynky zase stojím na jejím prahu. Ovčiarská lávka mi poskytla silný zážitek.

OVČIARSKA LÁVKA

2450 m
Vysoké Tatry
Malá Studená dolina

Výstup vede turisticky z Hrebienku do Malé Studené doliny k Téryho chatě a dál už mimo značené cesty do Mačacieho kotla. Široký amfiteátr se rozkládá mezi Mačacou vežou (vlevo) a Pyšným štítem (vpravo). Z kotle stoupáme přímo vzhůru plochou roklí. Nejprve se držíme vlevo u skal a v polovině zamíříme spíše doprava k nevýraznému hřebeni.

Obtížnost dosahuje v létě stupně 1 UIAA, často se kličkuje mezi travnatými skalkami. V zimě velmi záleží obtížnost na kvalitě sněhu.

Celý výstup je v případě vyššího lavinového nebezpečí akutně ohrožován lavinami.

 

Doporučené vybavení

Tenké lano 50 m
Přilba
Sedací a hrudní úvazek
Několik skob
Smyčky prchačky
2 karabiny
Jistící a slaňovací brzda
Pohorky (v létě)
Skialpové a lavinové vybavení, 1-2 ledové šrouby (v zimě)
Mačky, turistický cepín (pro každého) a kladivocepín (pro skupinu)
Lékárnička
Mobil
Jídlo a pití
Nepromokavý komplet
Čelovka
Pojištění


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: atd...
Tak nějak nevím z čeho usuzuješ, že jsou tyto cíle pro sjezd lepší? Letos se tam třeba dalo zalyžovat mnohem líp, než v polovině tvých zmíněných cílů.
  • Autor Belial
  • Datum a čas 22.3.2011 11:06
Reaguj
Re: Titulní fotka
Zrovna tohle jsem fotil i upravoval já - sklon jsem neměnil. Podívej se na postavení těla, to ukazuje jasně, jak lyžař jel. Fotka je ilustračka, protože žádnou solidní z Ovčiarské lávky nemáme. Je to před pár lety focené na první převěji v sedle Závrat mezi Kresaným rohem a Malým Javorovým štítem. Stál jsem tehdy s foťákem už ve stěně Malého Javorového a kluci sjížděli okolo mě dolů - tento "objekt" skončil po cca 100 m hrozným držkopádem, cca 10metrovým tygrem a dvěma přemety :-) Všechno dobře dopadlo, nic se mu nestalo. Důvodem byla krusta, pod kterou mu zajely špičky lyží. Další fotka o pár okamžiků dřív je například tady (kliknutím si ji můžeš zvětšit):

Reaguj
Titulní fotka
Tož to je masakr, o kolik je to otočené? Víme, horo či lyžnické fotky se lehkým otočením upravují aby vypadaly lépe (čti ve větším svahu), ale toto někdo dobře přešvih. Nebyl by originál pro porovnání?
  • Autor Joe
  • Datum a čas 22.3.2011 10:19
Reaguj
atd...
Proč se drkotat na Ovčiarskú lávku když je v dolině tolik lepších cílů? Baraní sedlo, Vyšné Ledové, Priečné, Sedielko, na jaře se dá sjet i Bachledova štrbina, Pfinova kopa, atd...
  • Autor JN
  • Datum a čas 22.3.2011 09:32
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha... celý článek

Bezva Fest pod střechou: tři dny propojí zábavu, pohyb a rodinnu

TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Východní Žeruchová veža je populárním horolezeckým vrcholem nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se na ni leze hřebenovkou a v létě jižní stěnou.
5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

Vysočina patří mezi atraktivní cyklistické regiony. Nabízí pestrou škálu tras od nenáročných cyklostezek přes terény pro gravel až po technické singletracky a moderní pumptracky. Vyrazit můžete například na okruh kolem Vírské
Termofolie - záchrana života nebo placebo?

Termofolie - záchrana života nebo placebo?

Aneb význam ztráty tělesného tepla sáláním pro bivakujícího v tepelné nouzi.
Objektivní riziko v horách: jak číst lavinovou předpověď a proč intuice nestačí

Objektivní riziko v horách: jak číst lavinovou předpověď a proč intuice nestačí

Zimní sporty ve volném terénu zažívají nebývalý boom. Sněžnice, skialpy nebo splitboardy otevírají dveře do panenské přírody daleko od hlučných lyžařských středisek. S únikem mimo vyznačené sjezdovky ale přichází nutnost převzít
Skokanský můstek Bergisel je symbol Innsbrucku

Skokanský můstek Bergisel je symbol Innsbrucku

Ikonický můstek, jehož podobu navrhla architektonická superstar Zaha Hadid, se tyčí nad tyrolským hlavním městem podobně jako socha Krista Spasitele nad brazilským Rio de Janeiro. Bergisel neslouží jen pro závody ve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Patrouille des Glaciers Švýcarsko, Zermatt 13.-19.4. Skialpinismus 13.4.
Mže - čištění řeky Světce 18.4.
50 let na vrcholu - diashow Řež, Polepšovna Ducha Přednáší Jan Tráva Trávníček 18.4. 19:00
Ještěd Skyrace Ještěd Běh 18.4.
Kamenice - rafting Plavy 18.-19.4. 18.4.
Bakovský půlmaraton Bakov nad Jizerou 18.4.
Vohandu - vodácký maraton Estonsko, Voru 18.4.
Bitva Libušín https://www.horydoly.cz/bitva-o-libusin.html Historická bitva 18.4.
Jizera - odemykání Malá Skála 18.4.
Tráva 50 tour - diashow Semily, Jitřenka Přednáší Jan Trávníček 19.4. 17:00

Diskuse

Gichardpow IsmaelEvirm, 18.4.2026 15:37, 126 příspěvků
FobertProft Lewiskit, 18.4.2026 14:11, 126 příspěvků
Stephenjense Shanebal, 18.4.2026 14:10, 126 příspěvků
трип скантрипскантрипскан... Rogerdig, 18.4.2026 13:13, 2 příspěvky
Dichaelrerce Dichaelrerce, 18.4.2026 11:35, 126 příspěvků
Timsothyenush Shanebal, 18.4.2026 10:42, 126 příspěvků
no script pharmacy Michaellix, 18.4.2026 10:25, 126 příspěvků
купить айфон 17 pro Frankendog, 18.4.2026 10:17, 15 příspěvků
купить айфон в челябинске... WilfredFrive, 18.4.2026 10:17, 15 příspěvků
Lhanebal IsmaelEvirm, 18.4.2026 8:49, 126 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41
Potkejme se na Bike Festu! Horydoly , 16.4.2026 17:44
Ministerstvo hospodářství? Horydoly , 14.4.2026 17:40
Městská cyklistika a Cykl... Horydoly , 10.4.2026 22:47
Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48