Přemrzlé údolí Bílého Labe skoro bez sněhu

Přemrzlé údolí Bílého Labe skoro bez sněhu
Památka obětem hor v Krkonoších. Začátek sjezdu k Luční boudě a dolů Bílým Labem do Špindlerova Mlýna.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letošní zima je k lyžařům krutá, ale snowboardisté snad pánaboha něčím urazili, jak je letos trestá. Sjeli jsme na lyžích oblíbenou krkonošskou trasu údolím Bílého Labe, ale jízda stála za starou belu. Splitboardistka to sešla za námi raději pěšky.

Přemrzlé údolí Bílého Labe skoro bez sněhu
Kaplička v sedle mezi Luční a Studniční horou v Krkonoších. Pod ní prosvítá z mlhy Luční bouda.
Autor snímku Kuba Turek

Horydoly.cz SKI GUIDE: Krkonošské terénní sjezdy

Udělali jsme klasický lyžařský okruh nad Špindlerovým Mlýnem o délce 25 km. Ovšem teď v lednu je málo sněhu, často led a a turistické cesty jsou rozbité od roleb a skútrů. Pro lyžaře to tedy není žádný med.

VIDEO Bilé Labe na lyžích, když je málo sněhu

Z Klínovek (1100 m) dlouze stoupáme po turistické cestě k bufetu Na Rozcestí (1350 m). Jako pokaždé řešíme, zda sundat pásy, a jako obvykle vyhraje pomyšlení na pár set metrů mírného sjezdu, než nudné šoupání na stoupacích pásech. Zelenou značku měníme za červenou. A jako vždy nadáváme na mírný kopeček k Výrovce (1355 m), který musíme poctivě odbruslit. 

Poslední stoupání na pásech (jak jsme se mýlili!) nás čeká do sedla mezi Luční a Studniční horou ke kapliče - památce obětem hor (1515 m). Sundaváme pásy z lyží a příjemně se vezeme mírným úbočím Luční hory po vyfoukaných ledovatých plotnách k Luční boudě (1410 m). 

Po obědě vyrážíme do mlhy. Nejprve plochým údolím na severozápad, a když se objeví Bílé Labe, sjíždíme podél potoka. Jeden z nejkrásnějších sjezdů v Krkonoších pokračuje okolo malé přehrady. Od ní se držíme na pravém svahu.

Poprvé brodíme. Tam kde je každou zimu krásně vysněžené údolí, teče potok a okolo něj se zvedají strmé sněhové svahy. Pod námi se objeví budova bývalé malé vodní elektrárny. Pokračujeme stále vlevo. Snažíme se sice dostat výše nad potok, ale tentokrát to nejde.  

Neustálé traverzy nad vodou, další tři brodění a kličkování lesem jsou pro lyžaře nepříjemné, pro snowborďačku, která si myslela, že to vyhraje se splitboardem, je to úplná katastrofa. Jde za námi pěšky pěšky a boří se pod sněhovou krustu a do kosodřeviny po kolena a někdy i po pás. Brekot má na krajíčku.

Pod Kozími hřbety se připojujeme na moře značenou turistickou Weberovu cestu (cca 1150 m), ale není to žádná výhra. Úzká a ledovatá lesní stezka  je sjízdná jen s velkým rizikem. Většina z nás hází lyže na ramena a schází pěšky, o snowboardu ani nemluvě.

Od boudy U Bílého Labe (1000 m) je zaplaťpámbu široká svážná cesta vysněžená. Večerních chladem letíme po zmrzlém sněhu jako šipky. Snowboarďačka jde stále pěšky, protže na ledu se zatáčí na široké desce jen velmi obtížně. V bufetu na Dívčích lávkách si při čekání dáme čaj a pivo. Pokračujeme na lyžích pod Medvědínem až do Špindlerova Mlýna. 

Spokojeně se kloužeme po cestě do večerně osvětleného Špindlerově Mlýně (710 m). Najednou stojíme na místě! Kousek nad kluzištěm někdo posypal lyžařskou cestu štěrkem a nenamáhal se nebezpečné místo označit. Vítejte v Česku ve východní Evropě!

Lyže putují znovu na ramena a jdeme do Svatého Petra (740 m). Přicházíme v půl šesté k lanovce. Poslední odjela v pět hodin. Tak jsme se těšili, že naše túra skončila, že už jenom nasedneme na sedačkovou lanovku a necháme se vyvézt na Pláně...

Ach jo! Zapínáme čelovky, nalepujeme pásy, zhltneme poslední tatranky a margotky, a jdeme na to. Vypínáme mozek a stoupáme stálým krokem po červené sjezdovce na Pláně (1180 m). Těch 450 výškových metrů nám trvá hodinu. Okolo nás neustále sviští osvícené rolby nahoru a dolů.

Po modré a potom zelené turistické značce dobruslíme ke Klínovkám, odkud jsme ráno vyšli. Máme toho dost. 

Horydoly.cz Bílé Labe v zimě

Májové Krkonše na skialpech

Ještě trochu sněhu v Krkonoších

Bílé Labe a Labský důl jsou sjízdné jen s opatrností 

Opuštěná elektrárnička na Bílém Labi

STRAVA.com: Prohlédněte si mapu doporučené trasy.
BOOKING.com: Ubytování ve Špindlerově Mlýně.
HORYDOLY.cz: Podívejte se na doporučené vybavení.

Horydoly.cz Doporučené vybavení na skialp v Krkonoších

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hůlky, boty, lyžařské brýle)
Turistická výbava (batoh 45 l, zapalovač, čelovkamapa nebo GPSlékárničkamobilopalovací krémtmavé brýlebivakovací pytel)
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell)
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo.

 

Horydoly.cz Zima 2019/2020: aktuální reporty na HORYDOLY

SKIALP 14.1. Dlouhý důl je dost nebezpečný

SJEZDOVKY 13.1. Leden ve Špindlu: umělý sníh, nižší ceny

SJEZDOVKY 30. 12. Ještěd na Silvestra lyžuje za 500 Kč

TURISTIKA 19.12. Seiffen: nejdřív horníci a potom hračkáři

BĚH 15.12. Trailová Závist

CYKLISTIKA 5.12. Co musí vytrpět cyklisté na Vinohradské ulici

TURISTIKA 1.12. Adventní trhy Katschberg

SJEZDOVKY 25.11. Lyžování na Möllatel Gletscher

HOROLEZECTVÍ 24.11. Podzimní panika v Černolicích 

SJEZDOVKY 22.11. Lyžařská sezona na Monínci

KAJAKY 12.11. Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem

BĚZKY 27.10. Livigno přivítalo první běžkaře

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Xabbitours: Přední cestovní kancelář v Maroku

Xabbitours: Přední cestovní kancelář v Maroku

Xabbitours patří mezi přední marocké cestovní kanceláře, které nabízejí autentické zážitky, soukromé i skupinové zájezdy a nezapomenutelné dobrodružství napříč saharskou pouští, císařskými městy a pohořím Atlas.... celý článek

Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí?

Baumgartnerovi se stalo létání osudné

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

CLIMBING GUIDE Jestli je nějaký důvod trénovat na těžší cesty, jedním z nich může být tento: na alpském vápenci začínají pěkné cesty často pětkou nebo šestkou.
Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi není jen ten splašený kůň, který sjíždí šílené traily a činné sopky. Je to taky táta od rodiny. Už mnoho let se vrací do rakouské oblasti Salzkammergut, kde si od
Skalní lezení v Davli

Skalní lezení v Davli

AKTUALIZACE Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.
Soutok Vltavy a Sázavy na koloběžce

Soutok Vltavy a Sázavy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Míříme na koloběžkách do míst, kde se odehrávaly podstatné události českých dějin. Kde Sázava ústí do Vltavy, soupeřili Přemyslovci o vliv, benediktini postavili významný klášter, těžilo se zlato, stavěla
Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Hluboko v italských Alpách, obklopené horským tichem a dechberoucí přírodou, leží Livigno. Známé také jako Malý Tibet nabízí více než 1500 km značených turistických tras, které vedou od poklidných pastvin přes lesní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 5.-27.7. Silniční cyklistika 5.7.
Slavnosti Jakuba Krčína Třeboň 18.-19.7. 18.7.
Grand Prix Bechyně Bechyně Koloběžky 19.7.
Kopřivnický drtič - cyklomaraton Kopřivnice Horská kola 19.7.
Tour de Ralsko - cyklomaraton Mimoň Horská kola 19.7.
Rakovnické cyklování Rakovník 19.-20.7. Cyklistický festival 19.7.
Klínovec Boží Dar Silniční kola 19.7.
Krušné hory Trail Run Abertamy 19.7.
Bodenský triatlon Habartov 19.7.
Šermířský víkend Cimburk 19.-20.7. 19.7.

Diskuse

Aljaška na SUP od Chobotnice Horydoly, 18.7.2025 10:04, 3 příspěvky
špatné kritérium Střelec, 18.7.2025 8:00, 3 příspěvky
Hrozně dlouhé čtení doku.pes, 16.7.2025 21:19, 1 příspěvek
Jaroš: Klára nebyla horol... Vtipálek, 16.7.2025 19:22, 314 příspěvků
Jaroš: Klára nebyla horol... Cyklista, 16.7.2025 14:23, 314 příspěvků
Jaroš: Klára nebyla horol... Pavka, 16.7.2025 12:44, 314 příspěvků
Kámoši z kola? Klára, 15.7.2025 11:19, 314 příspěvků
Kámoši z kola? Turek, 15.7.2025 10:04, 314 příspěvků
??? Honza, 15.7.2025 6:59, 1 příspěvek
Kámoši z kola? kladivo, 14.7.2025 14:48, 314 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ceny obědů opět rostou Horydoly Open, 18.7.2025 0:01
Výšlap na Prašivou s TOMÁ... Horydoly , 13.7.2025 15:48
Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36
Pillerseetal Horydoly , 4.7.2025 22:24
Pro zvědavce: Kino Alm, k... Horydoly Open, 4.7.2025 12:04
Třídenní trek přes Piller... Horydoly Open, 4.7.2025 12:01
Pytloun Harrachov Horydoly , 4.7.2025 11:49