Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem

Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem
Kuba pádluje po hladině odpuštěné Orlické přehrady poblíž Jehnědna.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Staré koryto Vltavy se objevilo nad Orlíkem. Přehrada se upouští kvůli stavbě lodního výtahu a zpod mrtvé hladiny Orlické nádrže vystupuje živá řeka. Voda meandruje, peřeje se stáčejí okolo skal a na březích jsou vidět úrodná pole, která živila naše předky tisíce let.

Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem
Hladina Vltavy pod Podolským mostem je velmi nízko.
Autor snímku Kuba Turek

Spluli jsme na kajacích 18 kilometrů staré Vltavy z Kořenska do Podolska. Řeka se poprvé po 55 letech vynořila v roce 2015 během velmi suchého léta. Letos na podzim je důvodem rekonstrukce lodního výtahu na Orlické přehradě.

STRAVA.com: Prohlédněte záznam plavby
Sledujte výšku hladiny na Orlíku a odtok z Kořenska.

Vltava, Hladná.

Tašku se suchým oblečením ukrýváme v lese pod Podolským mostem a auto necháváme v Kořensku na levém břehu u přehrady. Sem vypouští jaderná elektrárna Temelín teplou vodu a přehrada má za úkol ji ochladit. Teď na podzim se zdá, že svůj úkol plní beze zbytku. Ruce nám mrznou i v neoprenových rukavicích.

V Kořensku se převazovaly vory na cestu do Prahy

Vody teče ve Vltavě opravdu málo, vyhýbáme se velkým kamenům na dně a využíváme každý vodní jazyk v malých ale svižných peřejkách. Takovou řeku znali plavci, kteří tudy několik set let plavili vory.

Do Kořenska připlouvaly menší vory po Vltavě ze Šumavy a po Lužnici z Novohradských hor, navíc se sem sváželo dřevo z okolních lesů. Na vazišti se tabule rozebíraly a poté znovu sestavovaly do velkých celků. Plavci se Šumavy tady měli padla a vraceli se vlakem domů, aby za týden přivezli další vor. Plavci z Jehnědna naopak nastoupili na nově sestavené vody a svezli je do Prahy na Výtoň nebo na Smíchov. Z Prahy se vracela domů tato druhá parta. Pokud dřevo putovalo dál po Vltavě a po Labi, někdy až do velkých německých měst jako Magdeburg nebo Hamburg, tak to měla na starosti třetí plavecká parta. Na každý úsek řeky totiž vydávaly úřady plavební patenty, neboli osvědčení, že plavec zná řeku a dodržuje plavební předpisy.

Poději splouvaly z Českých Budějovic do Prahy také vltavské šífy, neboli nákladní lodě bez motoru, které po vyložení nákladu vytáhli lidé nebo koně zpět proti proudu. Od té doby vedou po březích dlážděné potahové cesty.

Horydoly.cz1854: Plavba z Týna do Prahy

Vltava, Hladná.

Dva bunkry a nedostavěný most v Hladné

V Újezdu míjíme první bunkr řopík z doby před 2. světovou válkou. Po napuštění Orlické přehrady zmizel pod vodou. Aby do něj zeshora nenajela loď s větším ponorem, je na něm umístěný výstražný sloupek s navigačními znaky. 

Druhý takový bunkr stojí v Hladné. Nad ním se měl klenout most, je z něj vidět pilíř. Železná konstrukce byla vyrobená pro Zakarpatskou Ukrajinu, ale tu tehdy obsadili Maďaři. V Hladné ho ovšem nedokončili kapitalisté za Beneše, nacisté za Hitlera ani komunisté za Gottwalda. Nakonec zbylý materiál skončil na mostě přes Berounku ve Skryjích.

Vody přibývá, koryto se zahlubuje, ale kalná voda nám znemožňuje manévrovat mezi kameny v peřejích. Nad Hladnou pracují tři velké bagry na prohloubení koryta, aby využily pokles hladiny Orlíku co nejefektivněji.

Nový mlýn na Vltavě.

Dva jezy: Nový mlýn a Rejzíkov

Z vody vystoupil v celé kráse vysoký jez Nový mlýn. Prohlédneme si suchou retardérovou propust v levé části jezu, která bývala dobře sjízdná pro vory, ale zároveň se stala postrachem vodáků na kanoích a kajacích. Další propust  vpravo je sice plná vody, ale končí úzkým jalovým přepadem, ve kterém se vzpříčila traverza, což je při této výšce hladiny velice nebezpečné. Proplouváme tedy štěrkovou propustí uprostřed jezu, která je otevřená a bez problémů sjízdná.

Další jez nás čeká nedaleko v Rejzíkově. Vpravo má jednoduše sjízdnou vorovou propust. Koruna jezu je suchá.

Rejzíkov.

Pod skalnatými břehy proplouváme mírným proudem k Lannovu kříži, okolo chřešťovického kostela Jana Křtitele vysoko na skále, prohlédneme si rozbořenou samotu Dolní Kotánek a dorazíme k Podolskému mostu. Od Rejzíkova jsme pluli nad dalšími jezy, které jsou však stále pod hladinou - Horní Lipovsko, Dolní Lipovsko a Boudy.

Skalnatý levý břeh Vltavy pod Jehnědnem.

Blízký i daleký Podolský most

Proud se zastaví v zátoce Strouhy. Odtud už je vidět Podolský most, cíl naší plavby. Zbylé dva kilometry jsou tortura! Spěcháme, abych stihl autobus, lodě moc nejedou, jsme unavení a most se přibližuje jenom neznatelně. Olej jako vyšitý!

Srnka nedokázala uniknout z hlubokého bahna na břehu Orlické přehrady a vyčerpáním zemřela.

Nakonec přirážíme ke břehu, vyskakuji z kajaku, běžím do lesa pro tašku se suchým oblečením, strhávám ze sebe neopren, rvu na sebe triko a kraťasy, sprintuji strmým lesem nahoru na most. Poslední síly vydám při indiánském běhu po silnici do Temešváru. Když přibíhám na zastávku, na minutu přesně přijíždí autrobus. 

Autobusem přes Písek se vracím do Neznašova, scházím dolů k řece do Kořenska a za dvě hodiny se vracím k Hance, která na mě čeká s loděmi pod Podolským mostem. Padá tma, teplota klesá k nule, dává se do ní zima. Stará silnice, která vedla původně ke starému řetězovému mostu v Podolsku naštěstí dopravu urychluje. Je možné po ní sjet autem až k vodě.

Podolský most.

KILOMETRÁŽ: Vltava z Kořenska do Podolska

(Pozor! Vodácká kilometráž neodpovídá značení pro lodní dopravu.)  

200,2 Kořensko, přehrada, nástup na vodu pod jezem na levém břehu 
198,3 Pašovice vpravo, Újezd vlevo, zřícenina Vísky vlevo, zatopený bunkr v korytě, přívoz
196,0 Hladná vpravo, nedostavěný most vlevo, zatopený bunkr v korytě, přívoz
195,6 Albrechtický potok zleva (zátoka)
194,4 Nový mlýn, jez (zatopený), retardérová propust vlevo
193,0 skalní kaplička vpravo
192,8 Rejzíkov, jez (zatopený), propust vpravo, pod jezem válec!!!
192,6 Rejzíkov, tábořiště a hospoda vlevo 
191,2 Jehnědno, tábořiště a hospoda vlevo
191,0 Jehnědenský potok zleva (zátoka)
190,9 Horní Lipovsko, jez (zatopený)
190,2 Dolní Lipovsko (zatopený)
189,8 Vranovský potok zprava (hluboká zátoka)
189,6 Slabčický potok zprava (hluboká zátoka)
187,8 Boudy, jez (zatopený)
187,7 Slabčice, tábořiště vpravo
186,2 Dolní Kotánek, vlevo, Skalička, vpravo (zatopené usedlosti)  
186,0 Chřešťovice, kostel Jana Křtitele vlevo na skále
185,7 Novosedlský potok zleva (hluboká zátoka)
184,7 Velký potok zprava (hluboká zátoka)
182,7 Budovický potok potok zprava a bezejmenný potok od Temešváru zleva (zátoky)
182,5 Podolsko, most silniční, výstup u ruiny vlevo před mostem

Horydoly.czVLTAVA: Vodácký průvodce a kilometráž

 

VIDEO: Zmizelá Vltava z Kořenska do Podolska

Doporučené vybavení

Mořský kajak, případně kanoe, kajak či pramice, plovací vesta, házečka, teplé funkční prádlo, vodácká bunda a kalhoty, čepice se štítkem, tmavé brýle, lodní pytel nebo barel, vodovzdorné hodinky, mapaGPS, lékárnička, mobil, nůž, kamera nebo fotoaparát. Kempovací výbava: stan, spací pytel, karimatka, čelovka, vařič, nádobí, náhradní oblečení, náhradní obuv, teplé ponožky, zapalovač nebo křesadlo, hygienické potřeby. Peníze, doklady, pojištění.

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Podívejte se na další videa ze zmizelé Vltavy:

Splutí z Kořenska do Podolska roku 2015. Tehdy se řeka vynořila zpd hladiny Orlické přehrady po 55 letech.

Jez Nový mlýn Údraž se zjevil ze dna Vltavy.

Těsně před mohutným jezem Nového mlýna z roku 1929 jsme pozorovali základy středověkého jezu, který zde zadržoval vodu několik staletí před ním.

Lannův kříž a usedlost Dolní Kotánek nad Horním Lipovsku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

po dně Vltavy

Ahoj :) nádherný článek - a díky tomu, že jsem rovněž splula - neuvěřitelná záležitost a vodácký zážitek :)

  • Autor Iva
  • Datum a čas 27.12.2019 17:05
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Zbiroh a tajemný zámek

Zbiroh a tajemný zámek

Město Zbiroh a zámek nad ním, který býval vojenskou základnou až do roku 1997, je zajímavý místem k turistickému výletu.... celý článek

Stovky cyklistů oslavily Světový den kola průjezdem Prahy

Vratislavští trpaslíci vám vlezou všude. A strašně rychle se množí!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.
Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

V dnešní digitální éře zábava daleko přesahuje pouhé sledování filmů nebo poslech hudby online. Značná část digitální zábavy se odehrává v online kasinech a při sportovním sázení.
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Bike sraz na Vysočině Želiv 14.-16.6. Horská kola 14.6.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 14.-15.6. 14.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
Dračí lodě Krucemburk, Řeka 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Cizinci v Japonsku a Japonci v cizině Praha, Náprstkovo muzeum Přednáší Alice Kraemerová 14.6. 10:00
Dračí lodě Sedlčany 14.-15.6. 14.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Krakonošova 100 Vrchlabí 14.-15.6. 14.6.

Diskuse

Lhanebal OLanebal, 14.6.2024 23:33, 15 příspěvků
Autor Kuba Turek, 13.6.2024 22:45, 4 příspěvky
Autor Ženda, 13.6.2024 21:02, 4 příspěvky
boomers Pišišvor, 13.6.2024 12:54, 2 příspěvky
Chodit na toaletu venku? zeměpisář, 13.6.2024 12:49, 1 příspěvek
1 Karel Horak, 13.6.2024 9:59, 2 příspěvky
Kolo Lukas B., 13.6.2024 9:54, 9 příspěvků
Kolo Skiák, 12.6.2024 22:25, 9 příspěvků
INU Honza, 12.6.2024 22:15, 2 příspěvky
Kolo Tomáš, 12.6.2024 17:33, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51