Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem

Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem
Kuba pádluje po hladině odpuštěné Orlické přehrady poblíž Jehnědna.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Staré koryto Vltavy se objevilo nad Orlíkem. Přehrada se upouští kvůli stavbě lodního výtahu a zpod mrtvé hladiny Orlické nádrže vystupuje živá řeka. Voda meandruje, peřeje se stáčejí okolo skal a na březích jsou vidět úrodná pole, která živila naše předky tisíce let.

Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem
Hladina Vltavy pod Podolským mostem je velmi nízko.
Autor snímku Kuba Turek

Spluli jsme na kajacích 18 kilometrů staré Vltavy z Kořenska do Podolska. Řeka se poprvé po 55 letech vynořila v roce 2015 během velmi suchého léta. Letos na podzim je důvodem rekonstrukce lodního výtahu na Orlické přehradě.

STRAVA.com: Prohlédněte záznam plavby
Sledujte výšku hladiny na Orlíku a odtok z Kořenska.

Vltava, Hladná.

Tašku se suchým oblečením ukrýváme v lese pod Podolským mostem a auto necháváme v Kořensku na levém břehu u přehrady. Sem vypouští jaderná elektrárna Temelín teplou vodu a přehrada má za úkol ji ochladit. Teď na podzim se zdá, že svůj úkol plní beze zbytku. Ruce nám mrznou i v neoprenových rukavicích.

V Kořensku se převazovaly vory na cestu do Prahy

Vody teče ve Vltavě opravdu málo, vyhýbáme se velkým kamenům na dně a využíváme každý vodní jazyk v malých ale svižných peřejkách. Takovou řeku znali plavci, kteří tudy několik set let plavili vory.

Do Kořenska připlouvaly menší vory po Vltavě ze Šumavy a po Lužnici z Novohradských hor, navíc se sem sváželo dřevo z okolních lesů. Na vazišti se tabule rozebíraly a poté znovu sestavovaly do velkých celků. Plavci se Šumavy tady měli padla a vraceli se vlakem domů, aby za týden přivezli další vor. Plavci z Jehnědna naopak nastoupili na nově sestavené vody a svezli je do Prahy na Výtoň nebo na Smíchov. Z Prahy se vracela domů tato druhá parta. Pokud dřevo putovalo dál po Vltavě a po Labi, někdy až do velkých německých měst jako Magdeburg nebo Hamburg, tak to měla na starosti třetí plavecká parta. Na každý úsek řeky totiž vydávaly úřady plavební patenty, neboli osvědčení, že plavec zná řeku a dodržuje plavební předpisy.

Poději splouvaly z Českých Budějovic do Prahy také vltavské šífy, neboli nákladní lodě bez motoru, které po vyložení nákladu vytáhli lidé nebo koně zpět proti proudu. Od té doby vedou po březích dlážděné potahové cesty.

Horydoly.cz1854: Plavba z Týna do Prahy

Vltava, Hladná.

Dva bunkry a nedostavěný most v Hladné

V Újezdu míjíme první bunkr řopík z doby před 2. světovou válkou. Po napuštění Orlické přehrady zmizel pod vodou. Aby do něj zeshora nenajela loď s větším ponorem, je na něm umístěný výstražný sloupek s navigačními znaky. 

Druhý takový bunkr stojí v Hladné. Nad ním se měl klenout most, je z něj vidět pilíř. Železná konstrukce byla vyrobená pro Zakarpatskou Ukrajinu, ale tu tehdy obsadili Maďaři. V Hladné ho ovšem nedokončili kapitalisté za Beneše, nacisté za Hitlera ani komunisté za Gottwalda. Nakonec zbylý materiál skončil na mostě přes Berounku ve Skryjích.

Vody přibývá, koryto se zahlubuje, ale kalná voda nám znemožňuje manévrovat mezi kameny v peřejích. Nad Hladnou pracují tři velké bagry na prohloubení koryta, aby využily pokles hladiny Orlíku co nejefektivněji.

Nový mlýn na Vltavě.

Dva jezy: Nový mlýn a Rejzíkov

Z vody vystoupil v celé kráse vysoký jez Nový mlýn. Prohlédneme si suchou retardérovou propust v levé části jezu, která bývala dobře sjízdná pro vory, ale zároveň se stala postrachem vodáků na kanoích a kajacích. Další propust  vpravo je sice plná vody, ale končí úzkým jalovým přepadem, ve kterém se vzpříčila traverza, což je při této výšce hladiny velice nebezpečné. Proplouváme tedy štěrkovou propustí uprostřed jezu, která je otevřená a bez problémů sjízdná.

Další jez nás čeká nedaleko v Rejzíkově. Vpravo má jednoduše sjízdnou vorovou propust. Koruna jezu je suchá.

Rejzíkov.

Pod skalnatými břehy proplouváme mírným proudem k Lannovu kříži, okolo chřešťovického kostela Jana Křtitele vysoko na skále, prohlédneme si rozbořenou samotu Dolní Kotánek a dorazíme k Podolskému mostu. Od Rejzíkova jsme pluli nad dalšími jezy, které jsou však stále pod hladinou - Horní Lipovsko, Dolní Lipovsko a Boudy.

Skalnatý levý břeh Vltavy pod Jehnědnem.

Blízký i daleký Podolský most

Proud se zastaví v zátoce Strouhy. Odtud už je vidět Podolský most, cíl naší plavby. Zbylé dva kilometry jsou tortura! Spěcháme, abych stihl autobus, lodě moc nejedou, jsme unavení a most se přibližuje jenom neznatelně. Olej jako vyšitý!

Srnka nedokázala uniknout z hlubokého bahna na břehu Orlické přehrady a vyčerpáním zemřela.

Nakonec přirážíme ke břehu, vyskakuji z kajaku, běžím do lesa pro tašku se suchým oblečením, strhávám ze sebe neopren, rvu na sebe triko a kraťasy, sprintuji strmým lesem nahoru na most. Poslední síly vydám při indiánském běhu po silnici do Temešváru. Když přibíhám na zastávku, na minutu přesně přijíždí autrobus. 

Autobusem přes Písek se vracím do Neznašova, scházím dolů k řece do Kořenska a za dvě hodiny se vracím k Hance, která na mě čeká s loděmi pod Podolským mostem. Padá tma, teplota klesá k nule, dává se do ní zima. Stará silnice, která vedla původně ke starému řetězovému mostu v Podolsku naštěstí dopravu urychluje. Je možné po ní sjet autem až k vodě.

Podolský most.

KILOMETRÁŽ: Vltava z Kořenska do Podolska

(Pozor! Vodácká kilometráž neodpovídá značení pro lodní dopravu.)  

200,2 Kořensko, přehrada, nástup na vodu pod jezem na levém břehu 
198,3 Pašovice vpravo, Újezd vlevo, zřícenina Vísky vlevo, zatopený bunkr v korytě, přívoz
196,0 Hladná vpravo, nedostavěný most vlevo, zatopený bunkr v korytě, přívoz
195,6 Albrechtický potok zleva (zátoka)
194,4 Nový mlýn, jez (zatopený), retardérová propust vlevo
193,0 skalní kaplička vpravo
192,8 Rejzíkov, jez (zatopený), propust vpravo, pod jezem válec!!!
192,6 Rejzíkov, tábořiště a hospoda vlevo 
191,2 Jehnědno, tábořiště a hospoda vlevo
191,0 Jehnědenský potok zleva (zátoka)
190,9 Horní Lipovsko, jez (zatopený)
190,2 Dolní Lipovsko (zatopený)
189,8 Vranovský potok zprava (hluboká zátoka)
189,6 Slabčický potok zprava (hluboká zátoka)
187,8 Boudy, jez (zatopený)
187,7 Slabčice, tábořiště vpravo
186,2 Dolní Kotánek, vlevo, Skalička, vpravo (zatopené usedlosti)  
186,0 Chřešťovice, kostel Jana Křtitele vlevo na skále
185,7 Novosedlský potok zleva (hluboká zátoka)
184,7 Velký potok zprava (hluboká zátoka)
182,7 Budovický potok potok zprava a bezejmenný potok od Temešváru zleva (zátoky)
182,5 Podolsko, most silniční, výstup u ruiny vlevo před mostem

Horydoly.czVLTAVA: Vodácký průvodce a kilometráž

 

VIDEO: Zmizelá Vltava z Kořenska do Podolska

Doporučené vybavení

Mořský kajak, případně kanoe, kajak či pramice, plovací vesta, házečka, teplé funkční prádlo, vodácká bunda a kalhoty, čepice se štítkem, tmavé brýle, lodní pytel nebo barel, vodovzdorné hodinky, mapaGPS, lékárnička, mobil, nůž, kamera nebo fotoaparát. Kempovací výbava: stan, spací pytel, karimatka, čelovka, vařič, nádobí, náhradní oblečení, náhradní obuv, teplé ponožky, zapalovač nebo křesadlo, hygienické potřeby. Peníze, doklady, pojištění.

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Podívejte se na další videa ze zmizelé Vltavy:

Splutí z Kořenska do Podolska roku 2015. Tehdy se řeka vynořila zpd hladiny Orlické přehrady po 55 letech.

Jez Nový mlýn Údraž se zjevil ze dna Vltavy.

Těsně před mohutným jezem Nového mlýna z roku 1929 jsme pozorovali základy středověkého jezu, který zde zadržoval vodu několik staletí před ním.

Lannův kříž a usedlost Dolní Kotánek nad Horním Lipovsku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

po dně Vltavy

Ahoj :) nádherný článek - a díky tomu, že jsem rovněž splula - neuvěřitelná záležitost a vodácký zážitek :)

  • Autor Iva
  • Datum a čas 27.12.2019 17:05
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Marek Rauchfuss přidal do své sbírky další medaili ze světového šampionátu v zimním triatlonu. Druhé místo vybojoval v norském Skeikampen. Nestačil pouze na domácího favorita Hanse Christiana Tungesvika. Mezi juniorkami brala 5. místo Alžběta Dvorská.... celý článek

Barefoot Xero Glenn jsou pohodové městské boty

Starý známý Petřín… zase jinak. Ale Fejfar znovu vyhrál!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Den Nahoru a Dolů Špindlerův Mlýn, Medvědín Skialpinismus 1.4.
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
Pražský půlmaraton Praha, Stromovka 1.4.

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50