Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem

Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem
Kuba pádluje po hladině odpuštěné Orlické přehrady poblíž Jehnědna.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Staré koryto Vltavy se objevilo nad Orlíkem. Přehrada se upouští kvůli stavbě lodního výtahu a zpod mrtvé hladiny Orlické nádrže vystupuje živá řeka. Voda meandruje, peřeje se stáčejí okolo skal a na březích jsou vidět úrodná pole, která živila naše předky tisíce let.

Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem
Hladina Vltavy pod Podolským mostem je velmi nízko.
Autor snímku Kuba Turek

Spluli jsme na kajacích 18 kilometrů staré Vltavy z Kořenska do Podolska. Řeka se poprvé po 55 letech vynořila v roce 2015 během velmi suchého léta. Letos na podzim je důvodem rekonstrukce lodního výtahu na Orlické přehradě.

STRAVA.com: Prohlédněte záznam plavby
Sledujte výšku hladiny na Orlíku a odtok z Kořenska.

Vltava, Hladná.

Tašku se suchým oblečením ukrýváme v lese pod Podolským mostem a auto necháváme v Kořensku na levém břehu u přehrady. Sem vypouští jaderná elektrárna Temelín teplou vodu a přehrada má za úkol ji ochladit. Teď na podzim se zdá, že svůj úkol plní beze zbytku. Ruce nám mrznou i v neoprenových rukavicích.

V Kořensku se převazovaly vory na cestu do Prahy

Vody teče ve Vltavě opravdu málo, vyhýbáme se velkým kamenům na dně a využíváme každý vodní jazyk v malých ale svižných peřejkách. Takovou řeku znali plavci, kteří tudy několik set let plavili vory.

Do KOřenska připlouvaly menší vory po Vltavě ze Šumavy a po Lužnici z Novohradských hor, navíc se sem sváželo dřevo z okolních lesů. Na vazišti se tabule rozebíraly a poté znovu sestavovaly do velkých celků. Plavci se Šumavy tady měli padla a vraceli se vlakem domů, aby za týden přivezli další vor. Plavci z Jehnědna naopak nastoupili na nově sestavené vody a svezli je do Prahy na Výtoň nebo na Smíchov. Z Prahy se vracela domů tato druhá parta. Pokud dřevo putovalo dál po Vltravě a po Labi, někdy až do velkých německých měst jako Magdeburg nebo Hamburg, tak to měla na starosti třetí plavecká parta. Na každý úsek řeky totiž vydávaly úřady speciální patenty, neboli osvědčení, že plavec zná řeku a dodržuje plavební předpisy.

Poději splouvaly z Českých Budějovic do Prahy také vltavské šífy, neboli nákladní lodě bez motoru, které po vyložení nákladu vytáhli lidé nebo koně zpět proti proudu. Od té doby vedou po březích dlážděné potahové cesty.

Horydoly.cz1854: Plavba z Týna do Prahy

Vltava, Hladná.

Dva bunkry a nedostavěný most v Hladné

V Újezdu míjíme první bunkr řopík z doby před 2. světovou válkou. Po napuštění Orlické přehrady zmizel pod vodou. Aby do něj zeshora nenajela loď s větším ponorem, je na něm umístěný výstražný sloupek s navigačními znaky. 

Druhý takový bunkr stojí v Hladné. Nad ním se měl klenout most, je z něj vidět pilíř. Železná konstrukce byla vyrobená pro Zakarapatskou Ukrajinu, ale tu tehdy obsadili Maďaři. V Hladné ho ovšem nedokončili kapitalisté za Beneše, nacisté za Hitlera ani komunisté za Gottwalda. Nakonec zbylý materiál skončil na mostě přes Berounku ve Skryjích.

Vody přibývá, koryto se zahlubuje, ale kalná voda nám znemožňuje manévrovat mezi kameny v peřejích. Nad Hladnou pracují tři velké bagry na prohloubení koryta, aby využily pokles hladiny Orlíku co nejefektivněji.

Nový mlýn na Vltavě.

Dva jezy: Nový mlýn a Rejzíkov

Z vody vystoupil v celé kráse vysoký jez Nový mlýn. Prohlédneme si suchou retardérovou propust v lé části jezu, která bývala dobře sjízdná pro vory, ale zároveň se stala postrachem vodáků na kanoích a kajacích. Další propust  vpravo je sice plná vody, ale končí úzkým jalovým přepadem, ve kterém je vzpříčená traverza, což je při této výšce hladiny velice nebezpečné. Proplouváme tedy štěrkovou propustí uprostřed jezu, která je otevřená a bez problémů sjízdná.

Další jez nás čeká nedaleko v Rejzíkově. Vpravo má jednoduše sjízdnou vorovou propust. Koruna jezu je suchá.

Rejzíkov.

Pod skalnatými břehy proplouváme mírným proudem k Lannovu kříži, okolo chřešťovického kostela Jana Křtitele vysoko na skále, prohlédneme si rozbořenou samotu Dolní Kotánek a dorazíme k Podolskému mostu. Od Rejzíkova jsme pluli nad dalšími jezy, které jsou však stále pod hladinou - Horní Lipovsko, Dolní Lipovsko a Boudy.

Skalnatý levý břeh Vltavy pod Jehnědnem.

Blízký i daleký Podolský most

Proud se zastaví v zátoce Strouhy. Odtud už je vidět Podolský most, cíl naší plavby. Zbylé dva kilometry jsou tortura! Spěcháme, aby stihl autobus, lodě moc nejedou, jsme unavení a most přibližuje jenom neznatelně. Olej jako vyšitý!

Srnka nedokázala uniknout z hlubokého bahna na břehu Orlické přehrady a vyčerpáním zemřela.

Nakonec přirážíme ke břehu, vyskakuji z kajaku, běžím do lesa pro tašku se suchým oblečením, strávám ze sebe neopren, rvu na sebe triko a kraťasy, sprintuji strmým lesem nahoru na most. Poslední síly vydám při indiánském běhu po silnici do Temešváru. Když přibíhám na zastávku, na minutu přesně přijíždí autrobus. 

Autobusem přes Písek se vracím do Neznašova, scházím dolů k řece do Kořenska a za dvě hodiny se vracím k Hance, která na mě čeká s loděmi pod Podolským mostem. Padá tma, teplota klesá k nule, dává se do ní zima. Stará silnice, která vedla původně ke starému řetězovému mostu v Podolsku naštěstí dopravu urychluje. Je možné po ní sjet autem až k vodě.

Podolský most.

KILOMETRÁŽ: Vltava z Kořenska do Podolska

(Pozor! Vodácká kilometráž neodpovídá značení pro lodní dopravu.)  

200,2 Kořensko, přehrada, nástup na vodu pod jezem na levém břehu 
198,3 Pašovice vpravo, Újezd vlevo, zřícenina Vísky vlevo, zatopený bunkr v korytě, přívoz
196,0 Hladná vpravo, nedostavěný most vlevo, zatopený bunkr v korytě, přívoz
195,6 Albrechtický potok zleva (zátoka)
194,4 Nový mlýn, jez (zatopený), retardérová propust vlevo
193,0 skalní kaplička vpravo
192,8 Rejzíkov, jez (zatopený), propust vpravo, pod jezem válec!!!
192,6 Rejzíkov, tábořiště a hospoda vlevo 
191,2 Jehnědno, tábořiště a hospoda vlevo
191,0 Jehnědenský potok zleva (zátoka)
190,9 Horní Lipovsko, jez (zatopený)
190,2 Dolní Lipovsko (zatopený)
189,8 Vranovský potok zprava (hluboká zátoka)
189,6 Slabčický potok zprava (hluboká zátoka)
187,8 Boudy, jez (zatopený)
187,7 Slabčice, tábořiště vpravo
186,2 Dolní Kotánek, vlevo, Skalička, vpravo (zatopené usedlosti)  
186,0 Chřešťovice, kostel Jana Křtitele vlevo na skále
185,7 Novosedlský potok zleva (hluboká zátoka)
184,7 Velký potok zprava (hluboká zátoka)
182,7 Budovický potok potok zprava a bezejmenný potok od Temešváru zleva (zátoky)
182,5 Podolsko, most silniční, výstup u ruiny vlevo před mostem

Horydoly.czVLTAVA: Vodácký průvodce a kilometráž

 

VIDEO: Zmizelá Vltava z Kořenska do Podolska

Doporučené vybavení

Mořský kajak, případně kanoe, kajak či pramice, plovací vesta, házečka, teplé funkční prádlo, vodácká bunda a kalhoty, čepice se štítkem, tmavé brýle, lodní pytel nebo barel, vodovzdorné hodinky, mapaGPS, lékárnička, mobil, nůž, kamera nebo fotoaparát. Kempovací výbava: stan, spací pytel, karimatka, čelovka, vařič, nádobí, náhradní oblečení, náhradní obuv, teplé ponožky, zapalovač nebo křesadlo, hygienické potřeby. Peníze, doklady, pojištění.

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Podívejte se na další videa ze zmizelé Vltavy:

Splutí z Kořenska do Podolska roku 2015. Tehdy se řeka vynořila zpd hladiny Orlické přehrady po 55 letech.

Jez Nový mlýn Údraž se zjevil ze dna Vltavy.

Těsně před mohutným jezem Nového mlýna z roku 1929 jsme pozorovali základy středověkého jezu, který zde zadržoval vodu několik staletí před ním.

Lannův kříž a usedlost Dolní Kotánek nad Horním Lipovsku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

po dně Vltavy

Ahoj :) nádherný článek - a díky tomu, že jsem rovněž splula - neuvěřitelná záležitost a vodácký zážitek :)

  • Autor Iva
  • Datum a čas 27.12.2019 17:05
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jizerský guláš 2021

Jizerský guláš 2021

MUZEJNÍ NOC Malé zprávičky z malých Jizerských hor a Lužických hor na severu.... celý článek

Kutná Hora vystavuje euro středověku

Na Kaprunu se lyžuje až do července

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

Koloběžka Yedoo S2620 je vhodný stroj na dlouhé výlety do přírody, po cyklostezkách, polňačkách, lesních svážnicích i rozbitých asfaltových okreskách.
Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

CLIMBING GUIDE Lehké lezení v západoalpské ledovcové náladě, pohodlně jistitelné smyčkami, v pevné a chytovaté skále. Jen dva nýty v celé cestě! 13 délek horského lezení ve Stubaiských Alpách.
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Otava se psem na palubě kanoe

Otava se psem na palubě kanoe

Prší, teče hodně vody v řece, vodáků je na vodě minimum. Je správný okamžik nalodit psa, slečnu, kamarády, zásoby a vyrazit vstříc Otavě. Vodácká sezona konečně začíná!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Dračí lodě Třeboň, Svět 26.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31