Ski a alpinistické Ralsko

Ski a alpinistické Ralsko
SDÍLEJ:

Přestože jde v případě Ralska o kopec s nadmořskou výškou pouhých 696 metrů, nabízí v současné době vynikající sněhové podmínky pro ski a alpinismus.

Jak na to

Jedeme-li autem, potom s sebou vezmeme lopatu. Ne snad, že by Ralsko hrozilo nějakými divokými lavinovými svahy, ale na výrobu parkovacího místa. Parkovat místním na jejich pracně vyházených parkovištích, to se prostě nedělá.

Okolo desáté parkuji do závějě ve Vranově u Mimoně (cca 320 m n.m.).

V mrazivém zamlženém počasí lepím pásy a okolo zvědavých bobujících dětí vyrážím po červené značce vzhůru.

Cesta je prošlapaná pěšími, a tak to jde rychle a bez prošlapávání. Když se svah napřimuje, nezbývá než stoupat v serpentinách.

Na vrstevnicové cestě značka ubíhá doprava, já stoupám přímo vzrostlým řídkým bukovým lesem až pod kamenné moře na jihozápadním úbočí vrchové pyramidy.

Sundávám lyže a nandavám si na nohy cosi, o čem si nejsem stoprocentně jist, jestli není nějakou vochranou žoužele zapovězené, a do ruky beru modifikované zahradnické nářadí.

Posněžené kamenné moře je nepříjemné ploužení prudkým hlubokým sněhem s občasným propadnutím, ale za chvíli jsem pod hradbou skal olepenou sněhem a mířím doleva k hraně, kde si z letních podmínek pamatuju možnost výstupu někde na pomezí turistiky a lehčího lezení.

Na hraně nacházím stopy dvojice pěšáků, ale okraje stop nejsou zubaté, a tak míří více doleva a obcházejí ostří hřebene.

Nalézám do strmého žlábku, tedy strmého, chm, v létě v teniskách se tady člověk ani nezastaví, ale hnípám se po ramena ve sněhu. Po chvíli odhrabávání nacházím na dně žlábku pramínek ledu, a tak je postup vyřešen, nad žlábkem dělá motyka cink o skálu a pak ťuf do drnu a stojím na sněhové polici.

Teď je potřeba překročit doprava a koukat pod nohy do dvacetimetrového srázu, a tak mudruju, opucovávám a opět nacházím ledové žlábečky tak na dlaň široké, a vzhledem k tomu, že se sklon neblíží svislici ani velmi vzdáleně, tak opět vylézám na zatravněné plece.

A pak už jen několik lehčích výšvihů a za chvíli stojím na vršku skalnatého hřebínku a třicet metrů vodorovně od zříceniny hradní věže. Mraky se protrhly, a svítí slunce, nikde nikdo, městečka a vesnice dole se topí v mlze.

Zpátky na kamenné moře scházím po stopách pěšáků obcházejících hřeben, nandavám lyže, a za pár minut jsem dole ve Vranově.

Převýšení: 350 metrů

Lyže: maximální sklon jedno místo okolo pětadvaceti stupňů, nutno ovládat hluboký sníh a jízdu ve vzrostlém lese, staré hnusné lyže kterých není líto na kamení, výhodou.

Vrcholový hřebínek: CH-1 UIAA, standardní tatranské zimně mixové lezení. Lano není třeba, ale kdyby snad chtěl s sebou někdo tahat lano a spolulezce, tak dvě patnácti-až dvacetimetrové délky.

 

Horydoly.cz Lužický freeride

Ještěd (Horydoly)

Klíč (Euroclimbing)

Luž (Horydoly)

Malý Buk (Euroclimbing)

Ortel (Horydoly)

Pětikostelní kámen (Euroclimbing)

Stožec (Euroclimbing)

Studenec (Euroclimbing)


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: díky za umístění na hlavní stránku
Lukáši, já děkuju za krásný návodný článek! Když se ti Středohoří nelíbí, tak jsem podtitulek udělal neutrální... Ale geologicky i geomorfologicky je to tak, že Ralská pahorkatina je posledním výběžkem Českého Středohoří. V turistické literatuře se dokonce uvádí, že konkrétně kopec Ralsko je právě tou hranicí, kde končí Středohoří jako viditelná vulkanická oblast. Nebo to vidí stavební geologie jinak?
Reaguj
díky za umístění na hlavní stránku
ale opravuji - ralsko nemá se středohořím nic společného. geologicky snad, ale geograficky je to ralská pahorkatina.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 1.2.2010 17:00
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek je esenciální stopový prvek, který je nezbytný pro řadu biologických procesů. Přestože jej organismus potřebuje pouze v malém množství, podílí se na aktivitě stovek enzymů a přispívá k mnoha běžným fyziologickým funkcím.... celý článek

Swissôtel Mariánské Lázně, dříve 5 lázeňských domů

Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Vysokohorské scenérie, desítky kilometrů tras a infrastruktura, která patří ke světové špičce. Italské horské středisko Livigno si získalo pověst jedné z nejatraktivnějších cyklistických destinací v Evropě. Není proto náhodou, že letošní letní sezónu
Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintíř (německy Gunther) žil okolo roku 1000. Dnes je jeho mnišská práce vykládána jako spojovník mezi Německem a Čechami. Poněkud se zapomíná na jeho roli průvodce německých armád skrze české pohraniční
Nejzajímavější kreativní projekty které zvládnete i bez zkušeností

Nejzajímavější kreativní projekty které zvládnete i bez zkušeností

Máte chuť vyzkoušet něco nového, ale myslíte si, že na tvoření nemáte dostatek zkušeností? Dobrou zprávou je, že mnoho kreativních projektů dnes zvládnou i úplní začátečníci. Díky připraveným sadám a jednoduchým návodům
Bystré v Orlických horách u Dobrušky

Bystré v Orlických horách u Dobrušky

Každá vesnice, osada i město mají historii starší, než bychom čekali. Někde žijí lidé již od doby kamenné, jinde od začátku letopočtu a v mnoha vsích začínají dějiny ve středověku. Bystré pod
Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Bydlení v České republice přestalo být vnímáno jako základní lidské právo nebo elementární sociální potřeba. V průběhu posledních dvou dekád se transformovalo v nejvýnosnější investiční aktivum, v bezpečný přístav pro globální i lokální spekulativní kapitál. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Zátopkova 10 - běh Plzeň 20.7.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
MTB Sudety Challenge - cyklomaraton Polsko, Stronie Slaskie 22.-25.7. Horská kola 22.7.
Zlatá pětka Emila Zátopka Plzeň 24.7.
Enduro Špičák 24.-26.7. Horská kola 24.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 25.7.
Zlatý maraton Emila Zátopka Plzeň 27.7.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 1.8.

Diskuse

Cialis 20mg price Jameszen, 20.7.2026 9:03, 127 příspěvků
Shanebal OLanebal, 20.7.2026 8:56, 184 příspěvků
Сварка глушителя GraceHer, 20.7.2026 8:44, 184 příspěvků
commander des traitements... Richardsut, 20.7.2026 8:20, 184 příspěvků
Lhanebal Earnesthaide, 20.7.2026 8:13, 21 příspěvků
Stephenjense OLanebal, 20.7.2026 8:12, 10 příspěvků
Earnesthaide Timsothyenush, 20.7.2026 8:05, 10 příspěvků
Вывод из запоя в стациона... WilliamKapse, 20.7.2026 7:51, 10 příspěvků
Наркологическая клиника Д... Raymondloumb, 20.7.2026 7:51, 184 příspěvků
Gichardpow Lewiskit, 20.7.2026 7:40, 184 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49