Skialpový kopec Gammerspitze kousek od Brenneru

Skialpový kopec Gammerspitze kousek od Brenneru
Gammerspitze (2537 m).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Lyžařská túra na Gammerspitze (2537 m) má všechno, po čem touží srdce skialpinistovo. Prašanovou stěnu, lesní slalom, ostrý hřeben, daleké výhledy a nahoře kříž. Není potřeba s sebou nosit horolezecké vybavení. Dá se zvládnout za den v pohodlném tempu, případně během dopoledne, když ve svém těle zapnete sportovní mód.

Skialpový kopec Gammerspitze kousek od Brenneru
Skialpinisté pod vedením horského vůdce stoupají na Lorenzalm.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Start / cíl: Muchnersiedlung - free parking nebo bus

Trasa nahoru i dolů: Schmirner Stadl (1460 m) - Lorleswald - Lorenzalm (2100 m) - Windbichl (2283 m) - Riepenspitze (2460 m) - Gammerspitze (2537 m)

Obtížnost: lehká
Lavinové nebezpečí: nízké
Orientace: severozápadní
Převýšení: 1200 m
Čas výstupu / sjezdu : 4 / 1-2 h
Restaurace: Schmirner Stadl 
Horští vůdci: Wipptal-Alpin

Zillertalské Alpy jsou hojně navštěvované českými horolezci, skialpinisty, turisty i obyčejnými sjezdovkáři. Málokdo ovšem zná jejich jižní cíp v okolí Brennerského průsmyku. Při tom je to oblast velmi populární mezi rakouskými lyžaři. Zdejší túry jsou poměrně bezpečné, relativně krátké, dobře dostupné autem a poskytují zážitky na pomezí skitouringu a skialpinismu.

Přesně taková je i túra na Gammerspitze (2537 m) v tyrolském regionu Wipptal, v horském hřebeni Brennerberge.

Túra s horským vůdcem

Bereme si horského vůdce, aby nám prošlápl stopu. Nemusíme se tedy zdržovat hledáním nejlepší trasy výstupu a ani sjezdu. Setkáváme se u kostela v St. Jodok. Pokyne nám, ať ho autem následujeme až na malé parkoviště v osadě Muchnersiedlung u hospody Schmirner Stadl.

Představuje se pouze jako Berti. Chvíli se dohadujeme se, zda se jmenuje Albert nebo Bertold, ale to nám neprozradí. Zajímá ho, jakou jsme šli túru včera a jaké máme zkušenosti z lyžování v terénu. Podle toho zvolí přesnou trasu.

Ve vesničce nazouváme lyže a Berti nám všem kontroluje lavinové pípáky. Po pastvinách stoupáme k lesu. Než se do něj vnoříme, mineme automatický sčítač návštěvníků, který zároveň kontroluje zapnuté pípáky. "Praktické sčítače a kontrolory jsou umístěné na všech populárních skitúrách v údolí Wipptal," připomíná Helga Beermeister z turistického infocentra ve Steinach in Tirol.

Horydoly.cz Nejlepší tištěný průvodce po 88 skialpinistických túrách zůstává brožované dílo Ulricha Kösslera Skitouren im Wipptal. Vydalo nakladatelství Tappeiner, Lana, 2012. Největší devizou je nafotografování a zákres každé túry z ptačí perspetivy, což zrychluje orientaci. Na Amazonu stojí 9,90 E. Za podobnou cenu se dá koupit v turistickém informačním centru na radnici ve Steinach am Brenner.

Skitouren im Wipptal.  

Všichni jsme sice vybaveni mapami, neseme GPS navigace, anebo aspoň mapy v mobilech, ale horský vůdce Berti má všechno pod kontrolou a na své orientační pomůcky nemusíme ani sáhnout. Přesně zná trasu, kterou nás vede, každé odpočinkové místo i zastávky vhodné na pití a svlečení příliš teplého oblečení. Zároveň si nás během prvních dvou set výškových metrů otipuje.

Lenku si nechává hned za sebou, protože je sice rychlá a zdatná, ale je to teprve její druhá skiapová túra, a tak jí občas poradí s technikou a hlavně udržuje tempo vhodné právě pro ni.

Honza jejich rychlost akceptuje. Lukáš s dalším Honzou běhají okolo jako srnci, neboť mají sil na rozdávání a chtějí udělat co nejlepší fotky. Já vlaji na konci. Každá fotka, kterou během výstupu udělám, mě stojí desítky metrů odstupu od lyžařské skupiny, kterou horko-těžko doháním. Jsem aktérem nepříjemné "hry na posledního", neboť vůdce Berti usoudil, že na mě není třeba čekat a že se nakonec vždycky nějak docvaknu. Když mu ostatní vysvětlují, čemu v Česku říkáme "hra na posledního", srdečně se směje a prohlašuje, že je to typická zábava Jihotyroláků na italské straně Brennerského průsmyku, tedy vlastně jeho sousedů.

VIDEO Gammerspitze Skitour

Nádherný ostrý hřeben podél ohrady

Když vyjdeme z lesa Lorleswald, ocitneme se na rozlehlých pastvinách Auerberg. Míříme k jediné salaši široko daleko Lorenzalm (2100 m). Raduji se, že půjdeme přímo od ní na Leiten (2075 m). Berti ovšem odbočí doleva a dlouhým traverzem podejde i další očekávaný cíl Ottenspitze / Ultenspitze (2179 m) s křížem na vršku. "Sem se chodí, když není moc času," poznamenává Berti. "Sjezd je odtud parádní, ale ještě lepší bude, když půjdeme dál."

Vystoupáme na ostrý vápencový hřeben před vyvýšeninou Windbichl (2283 m). Po hřebeni nás vede tyčové značení na Riepenspitze (2460 m). Ne že by sem horská služba nasázela tyče jako v Krkonoších, ale stoupáme i klesáme podél ohradníku pro dobytek, aby nespadnul do strmých jižních srázů nad údolím Valsertal. Ani my se raději nepřibližujeme k mohutným převějím po pravé ruce.

Poslední sedélko a poslední svah. Stojíme u vrcholového kříže na Gammerspitze (2537 m).

Hřebenem, prašanem a lesem

Po krátké svačině na větru v mracích se chystáme ke sjezdu. "Ty pojedeš poslední," rezolutně na mě ukazuje vůdce Beni. "A dávej pozor na Lenku!"

Klasický sjezd z Gammerspitze vede podél výstupové trasy. Jsou na něm dlouhé poněkud nudné traverzy a v případě lavinového nebezpečí také dvě krátká stoupání, když se třeba se držet přímo na hřebenu.

Za zcela jistých podmínek, tedy za výborné viditelnosti, nízkého lavinového nebezpečí a výborných lyžařských schopností celého družstva, se dá sjet trasou Jenneweinrinne. Těsně pod vrcholem se odbočí z hřebene velmi strmě na severozápad. Volným terénem se jede údolím až k traverzové silničce (cca 1750 m). Pod ní se dostaneme do lesa, kde terén zase strmě klesá. Držíme se vpravo od hluboké rokle s potokem na dně údolí. Ideálně se nám podaří najít lesní svážnice, po kterých dojedeme už pohodlně stále doprava k hostinci Jennewein. Nazpátek k autu dojdeme necelé tři kilometry po silnici, nebo počkáme na Postbus, který tudy občas jezdí.

Booking.com

Náš horský vůdce Berti volí svoji oblíbenou variantu, která není popsaná v žádném skialpinistickém průvodci. Z Gammerspitze jedeme nezpátek do sedla, zleva podjíždíme Riepenspitze, jedeme podél ohradníku a před Windbichl odbočíme na sever do nádherné neporušené sněhové pláně. "Pojedeme po jednom. Další se spustí dolů, až ukážu!" nekompromisně velí Berti a mizí do nekonečného prašanového sjezdu. Zastavuje až o 200 výškových  metrů níže na travnatém hřbetu. "Největší nebezpečí na těchto loukách je, že utrhnete lavinu, ta vás zatáhne do údolíčka nebo za terénní vlnu, a pak vás zasype sníh do výšky třeba deseti metrů. Tam vás najdou mrtvé po několika hodinách, anebo dokonce až v létě, když roztaje sníh," varuje horský vůdce. Nemluví do větru. Vloni touto dobou zahynuli tímto způsobem čtyři Švýcaři na nedalekém Jochgrubenkopf

Všeobecně míříme stále doleva dolů. Projíždíme hlubokými lesy, hustníky, lesními stržemi i pasekami a průseky. Je jasné, že Berti hledá cestu spíše podle citu, než že by přesně věděl, kde právě jsme. V prašanu po kolena a někdy i po pás si to užívá nás všech šest.

Občas narazíme na červeně značenou letní turistickou stezku, jednou se v hustém lese vynoří postarší osamělý skialpinista, ani nepozdraví, prokličkuje okolo nás a zmizí pod ními, křižujeme dvě lesní svážnice a nakonec vyjedeme z lesa na pastvinách nad Muchnersiedlung. "Kolik idiotů potkám při skialpinismu, jsem až do dneška nevěděla," láteří Lenka, pro níž byl průjezd lesem příliš silný zážitek. Odnesla si z něho zkrvavený nos a modřinu na tváři. Příště s námi prý ale pojede znovu.

 

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hůlky, boty, přilbalyžařské brýle). Na tvrdém sněhu se může hodit turistický cepín.
Turistická výbava (batoh 40 l, zapalovač, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel).
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell).
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na celý den.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Na kajaku z Prahy do Severního moře

Na kajaku z Prahy do Severního moře

RECENZE Zdeněk Lyčka sedl do kajaku v Praze a vystoupil z něj u majáku Kugelbake, kde Labe ústí do Severního moře. Sepsal o tom slabou knížku, které sice vyšla už v roce 2015, ale stále je k dostání... celý článek

Poznejte hlavní typy bolesti zad

Poľský turista neprežil pád na Gerlachu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

CLIMBING GUIDE Hüttengrat je ideální cesta na první nebo poslední lezení horolezeckého zájezdu do Tannheimerských Alp. Od chaty Gimpel dojdeme na nástup za 20 minut a od vedlejší chaty Tannheimer jen
Nejvánočnější Bar 1931 ve zlínském obchodním domě

Nejvánočnější Bar 1931 ve zlínském obchodním domě

Dvanáct tisíc baněk zdobí prostory Baru 1931 v Obchodním domě Zlín. Unikátní výzdoba vznikla ve spolupráci s tuzemským výrobcem baněk Irisa z nedalekého Vsetína. Ozdoby v jemných odstínech hnědé, opálové a stříbrné barvy v kombinaci s lustry,
Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Vánoce v hornickém domku Příbram, muzeum 5.-16.12. 5.12.
Vánoční výstava Kyjov 6.-9.12. 6.12.
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
Americký severozápad - diashow Dobřany, Káčko Přednáší Martin Loew 8.12. 19:00
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
CNAWR - výroční schůze Praha, Boulder v síti 9.12. 19:00
Mysterium hvězdy betlémské Praha, Planetarium 10.12. 19:30

Diskuse

Hehe Drak, 7.12.2022 12:19, 4 příspěvky
kup si brašny Horydoly, 7.12.2022 10:46, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 10:12, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 9:19, 4 příspěvky
kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 4 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38