Sněhové radovánky pro sportovní rodinu

Sněhové radovánky pro sportovní rodinu
JustRide Karolinka.
Autor snímku Freeride.cz
SDÍLEJ:

Komplexní zimní dovolená je pojem, který se v poslední době stěhuje z Alp do českých hor. Nejde o nic jiného, než že samotné sjezdové lyžování už není v kurzu a rodiny se chtějí na sněhu bavit mnoha způsoby. Doporučujeme z tohoto pohledu Špindl, Deštné, Lipno a Severák. 

Přinášíme čtyři tipy na zimní střediska, kde se vyřádí usedlý taťka, sportovní mamka, divocí puberťáci i sotva odrostlí prckové.

 

Krkonoše: Špindlerův Mlýn

Kde jinde začít s hledáním zábavy na sněhu, než ve Špindlerově Mlýně? Je největší, nejlepší. A také nejdražší.

Pro sjezdaře: Dva velké sjezdové skiareály Medvědín a Svatý Petr doplňují menší louky nad Labskou, pod Špindlerovou boudou a na Davidovkách.

Medvědín.

Dobrým medvědínským tipem je černá sjezdovka, jejíž horní část je vlastně červená, ale velice široká a dobře upravovaná. Je to jeden z nejlepších českých svahů pro carvingové lyžování. Těžké a středně těžké sjezdovky vedou z Plání a Hromovky do Svatého Petra. Proslulý je Velký hang, neboli široká a dobře upravovaná černá sjezdovka přímo podél lanovky. Jezdí se tu evropské i světové poháry ve slalomu.

Pro lyžaře začátečníky: Medvědín je vhodnější pro rodiny s menšími dětmi a úplné začátečníky, protože směrem ke Špindlu nabízí dlouhé sjezdovky sportovního ražení a na Mísečky vedou mírné sjezdovky pro začátečníky.

Rarita: Místní raritou je lesní cesta na svážení dřeva, která vede z vrcholu Medvědína od restaurace šikmo svahem nad sjezdovkami do lesa na Masarykovu silnici a po ní se vrací do Míseček k vlekům.

Čtyřkilometrová cesta je rolbami velmi dobře upravována a slouží podobně jako zelené sjezdovky v Evropě ke svezení i pro ty, kteří lyžemi ještě moc nevládnou. Čechům zatím moc nevoní, ale Holanďané a Němci ji pro sebe již objevili. Pozor musíme dávat jen na běžkaře, protože zasněžená Masarykova silnice slouží jako bílá magistrála pro návrat z krkonošských hřebenů.

Pro snowboardisty: Svatý Petr nabízí solidní snowpark, velkou U-rampu a trať pro fourcross, při němž startují čtyři jezdci najednou. Určeny jsou především pro snowboardisty, ale je v nich vidět čím dál více lyžařů. Skoky, airy, loopy, polety a jak se všechny triky jmenují, lze předvádět stejně dobře na jednom i na dvou prknech.

Krkonoše, pod Liščí horou.

Pro běžkaře: Krkonoše, a okolí Špindlu zvláště, jsou rájem pro běžkaře. Turisté se mohou nechat za levný peníz nechat vyvézt autobusem na Špindlerovku a putovat hlavním hřebenem. Na jednu stranu dojedou přes Luční boudu na Sněžku, na druhou přes Labskou boudu na Lysou horu. Stopy tu sice bývají projeté, ale nedá se všude bruslit a spíše než sportu si na těchto trasách lze užít dalekých výhledů a drsné zimní přírody.

Čistě kondiční nebo závodní vyžití lze najít na Horních Mísečkách, kde je běžkařský stadion se vším všudy včetně toalet, sprch, šaten a bufetu. Tratě jsou pravidelně upravované, jejich parametry odpovídají požadavkům na světové závody, a proto tu ve stopě můžete potkat české, polské a německé špičkové běžce i běžkyně při tréninku. Tratě jsou mimo závody otevřené pro veřejnost a vstup na ně je zdarma.

K zimní romantice patří i možnost levnějšího turistického ubytování v tak zvaných boudách na hřebenech. Nad Špindlem stojí Labská, Martinovka a Luční bouda. Nedaleká Petrovka je pro hledače romantiky moc frekventovaná, Špindlerovka drahá a bouda U Bílého Labe příliš hluboko v údolí.

Pro šílence: Nad Špindlem si mnoho lidí užívá i drsnou zábavu. Do Labského dolu, Kotelních jam a na polskou stranu do Sněžných jam sjíždějí skialpinisté. Zamrzlé vodopády Pančavy a Labe zdolávají horolezci. Obě aktivity jsou nejen nebezpečné, ale v Krkonoších také zakázané.

Pro sáňkaře: Mírnější povahy mohou vychutnat plnými doušky přírodu při divokém sjezdu po upravené sáňkařské dráze zpod Špindlerovky k Dívčím lávkám. Saně a vyvezení autobusem ke startu jsou v ceně svezení.

Krkonoše, Dlouhý důl.

Orlické hory: Deštné

Červená a černá sjezdovka, pár modrých tratí a cvičné loučky. To úplně stačí k radosti v nejlepším orlickohorském skiareálu Deštné. Žádné dobrodružství se tu nedá zažít, ale za to si tu užijete klidnou zimní dovolenou.

Pro sjezdaře i běžkaře: Do hotelu můžete přijet jen s peněženkou, protože všechno vybavení si tady můžete půjčit. Půjčovny a skiservisy jsou samozřejmostí, ale za zmínku stojí široká nabídka běžek pro turistiku i kondiční lyžování.

Na hřebenovku Orlických hor odsud není daleko a po polích vedou dobře upravené stopy pro bruslení i klasiku.

Pro skibobisty: Deštné a nedaleké Říčky jsou Mekkou evropských skibobistů. Odchovanci zdejších oddílů s převahou pravidelně vyhrávají nejvyšší světové soutěže v tomto sportu. Jestli vás zajímá, jaké pocity na tratích zažívají "cyklisté na lyžičkách," můžete si to zkusit také. Půjčovny skibobů jsou vám k dispozici, ceny se pohybují od čtyř set korun za půl dne.

Pro skútristy: Zajímají vás motory? Potom asi neminete půjčovnu sněžných skútrů, pro které je tu vyznačený okruh.

Pro děti: Jestli máte s sebou malé děti, nezapomeňte je vzít do jedné z několika lyžařských školek. Mají na výuku dobré podmínky, protože sjezdovky jsou tu mírné a dostatečně široké.

Masarykova chata na Šerlichu.

Šumava: Lipno nad Vltavou 

Nedávno jezdili lyžaři do Kramolína, teď míří na Lipno. Směr mají stejný, ale provozovatelé skiareál dobudovali a přejmenovali. Je to teď nejmodernější zimní středisko na jihu Čech.

Pro děti: Lipno se zaměřilo především na rodiny s dětmi. Proto je tu dominantou velké lyžařské hřiště a od letoška dvě menší. Jejich součástí jsou pojízdné koberce, malé cvičné vleky, lyžařský kolotoč, spousta zábavných překážek a pobyt v nich zpříjemňuje ohřívárna, herna a restaurace s dětskými i dospělými menu.

V režii skiareálu funguje i lyžařská škola, půjčovna a skiservis. Lyžaři si tu kupují celé balíčky služeb, jejichž základem je permanentka, ubytování a stravování. Navíc je možno dokoupit mnohé další služby, jako například koupání v bazénu, nebo ježdění na vyhřívané bobové dráze.

Skiareál Lipno.

Pro sjezdaře: Když si chce dospělý trochu protáhnout tělo, nemá to daleko. Sjezdaři oceňují novou Jezerní sjezdovku o délce přes kilometr.

Pro běžkaře: Běžkaři vyrážejí do věhlasných šumavských stop. V celém pohoří vedou dvě stovky kilometrů upravovaných stop, v nejbližším okolí Lipna se dají najet pětikilometrové až padesátikilometrové okruhy.

Velkým zážitkem je lyžování po zamrzlé hladině Lipenské přehrady. Největší česká vodní plocha totiž zamrzá a potom se po ní prohánějí bruslaři, běžkaři a mnohdy ji křižují i auta a traktory.

Pro šílence: Milovníci adrenalinu se vyžívají v novém druhu sportu kiteboarding, který spojuje padák a snowboard nebo lyže. Jezdec drží v rukou malý padák a nechává se táhnout větrem po zamrzlé a zasněžené Lipenské přehradě.

Skiareál Lipno.

Jizerské hory: Severák

Nejlepší zimní středisko pro úplné začátečníky v Česku je Severák. Na úbočí Jizerských hor vyrostl během let areálek, který sice na první pohled vypadá jako nevýznamný plácek, ale skrývá netušené možnosti výuky jakéhokoliv druhu lyžování.

Pro děti a začátečníky: Mírný severní svah křižuje několik vleků pro začátečníky. Jejich rychlost a délka jsou odstupňovány a během týdne není tedy těžké naučit se zprvu na pomalém, kde rodiče nebo instruktoři stačí svým žákům pěšky, a dostat se až velký vlek s normální rychlostí. Kdo se napoprvé neodváží ani na ten nejpomalejší, může si vyzkoušet první oblouky na rovince u lyžařské školy.

Pro sjezdaře: Na druhé straně kopce směrem na jih vede sice krátká, ale prudká sjezdovka a vedle dlouhá lučinatá trať s atraktivním přejezdem přes most.

Pro běžkaře: Běžkaři nastupují hned vedle Severáku na lyžařskou magistrálu přes Jizerské hory i na kratší sportovně laděné okruhy. Nedaleká Hrabětická louka je proslulá masovým běžkařským závodem Jizerská padesátka.

Sněhová děla pracují na Severáku v Jizerských horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Špindl?
To uz neni asi dve sezony pravda. Nesmis ale zustat autem na parkovisti pres noc. I tak to ale nic nemeni na tom, ze ve spindlu stoji stale spousta veci na prd (treba permanentni fronta od 10-15 ze Sv.P. na Plan, nedostacujici mnozstvi strav. zarizeni na sjezdovce, totalne neresena doprava), ale dost veci se na druhou stranu zlepsilo. Pokud se jim navic dle optimistickeho planu v do roku 2015 podari spojit Sv. Petr a Medvedin, devema lanovkami zacinajicimi u vrsku Labske prehrady a na temze miste vybudovanym parkovistem, tak se muzou jit ostatni ceska strediska klouzat.
  • Autor Geo
  • Datum a čas 8.11.2008 00:15
Reaguj
Ani já se stěhovat z Alp už nebudu.Za 700,- mám permici v Ziellertálské aréně a služby nesrovnatelné.Jediné mínus je, že je to od nás o 500 km dál než do Špindlu.Toto se zde ale už řešilo.
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 7.11.2008 16:59
Reaguj
Re: Špindl?
Ještě jednu raritu ve Špindlu mají. Platí se tam za parkování u sjezdovky. A docela dost. Zrovna teď si ale nemůžu vzpomenout na přesnou částku.Pořád ještě je to Xindlův mlýn.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.11.2008 12:45
Reaguj
Špindl?
Jestli Špindl opravdu zlevnil, tak je to dobrá zpráva - konečně jim tam přestali jezdit lidi a jezdí do Alp, sleví ještě o polovinu a pojedu si tam zajezdit taky
  • Autor JN
  • Datum a čas 7.11.2008 10:33
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Kladno bruslí pod oblohou i střechou

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

AKTUALIZACE Kladno nabízí pro veřejné bruslení dvě ledové plochy na Náměstí starosty Pavla a na Václavském náměstí. Městský zimní stadion, kde hrají hokejoví Rytíři, se rekonstruuje a letos si na něm veřejnost... celý článek

Rozhledny ve středních Čechách jsou přístupné po celý rok

Betlém stojí do Třech králů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Valašské muzeum v přírodě je nejlepší skanzen

Valašské muzeum v přírodě je nejlepší skanzen

Krásy minulých století i život na vesnici můžete obdivovat ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Procházet se tu můžete Dřevěným městečkem, Valašskou dědinou nebo Mlýnskou dolinou.
Tři králové nebo tři mudrci

Tři králové nebo tři mudrci

6. ledna roku 1 našeho letopočtu dorazila do Betlému záhadná parta. Říká se jí Tři králové, spíše to ovšem byli kazatelé, nebo mágové, případně mudrci či dokonce učení muži. Nejspíš to
Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Pět kluzišť je otevřenách na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, v hale Studénka, na Benešově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Skalka
Vánoční výstavy v Loučeni, Mělníku a Jílovém

Vánoční výstavy v Loučeni, Mělníku a Jílovém

Ve středních Čechách probíhá mnoho dlouhodobých vánočních výstav a akcí. Některé potrvají do Vánoc, jiné až do ledna příštího roku.
Vánoční výstava v Betlémské kapli: Jak se co dělávalo?

Vánoční výstava v Betlémské kapli: Jak se co dělávalo?

Jana a Blahoslav Lukavcovi s rodinou a jejich přátelé uspořádali 40. vánoční výstavu pod hlavičkou Bonsai servis Praha. Koná se v podzemí Betlémské kaple.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 16.11.-6.2. 6.2.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 13.2.
Zapalovač Pardubice, Vinice 17.-20.2. Kurz pro oddílové vedoucí 17.2.
Night Light Maraton Bedřichov 18.-19.2. Běžky 18.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   20.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11