Sněhové radovánky pro sportovní rodinu

Sněhové radovánky pro sportovní rodinu
JustRide Karolinka.
Autor snímku Freeride.cz
SDÍLEJ:

Komplexní zimní dovolená je pojem, který se v poslední době stěhuje z Alp do českých hor. Nejde o nic jiného, než že samotné sjezdové lyžování už není v kurzu a rodiny se chtějí na sněhu bavit mnoha způsoby. Doporučujeme z tohoto pohledu Špindl, Deštné, Lipno a Severák. 

Přinášíme čtyři tipy na zimní střediska, kde se vyřádí usedlý taťka, sportovní mamka, divocí puberťáci i sotva odrostlí prckové.

 

Krkonoše: Špindlerův Mlýn

Kde jinde začít s hledáním zábavy na sněhu, než ve Špindlerově Mlýně? Je největší, nejlepší. A také nejdražší.

Pro sjezdaře: Dva velké sjezdové skiareály Medvědín a Svatý Petr doplňují menší louky nad Labskou, pod Špindlerovou boudou a na Davidovkách.

Medvědín.

Dobrým medvědínským tipem je černá sjezdovka, jejíž horní část je vlastně červená, ale velice široká a dobře upravovaná. Je to jeden z nejlepších českých svahů pro carvingové lyžování. Těžké a středně těžké sjezdovky vedou z Plání a Hromovky do Svatého Petra. Proslulý je Velký hang, neboli široká a dobře upravovaná černá sjezdovka přímo podél lanovky. Jezdí se tu evropské i světové poháry ve slalomu.

Pro lyžaře začátečníky: Medvědín je vhodnější pro rodiny s menšími dětmi a úplné začátečníky, protože směrem ke Špindlu nabízí dlouhé sjezdovky sportovního ražení a na Mísečky vedou mírné sjezdovky pro začátečníky.

Rarita: Místní raritou je lesní cesta na svážení dřeva, která vede z vrcholu Medvědína od restaurace šikmo svahem nad sjezdovkami do lesa na Masarykovu silnici a po ní se vrací do Míseček k vlekům.

Čtyřkilometrová cesta je rolbami velmi dobře upravována a slouží podobně jako zelené sjezdovky v Evropě ke svezení i pro ty, kteří lyžemi ještě moc nevládnou. Čechům zatím moc nevoní, ale Holanďané a Němci ji pro sebe již objevili. Pozor musíme dávat jen na běžkaře, protože zasněžená Masarykova silnice slouží jako bílá magistrála pro návrat z krkonošských hřebenů.

Pro snowboardisty: Svatý Petr nabízí solidní snowpark, velkou U-rampu a trať pro fourcross, při němž startují čtyři jezdci najednou. Určeny jsou především pro snowboardisty, ale je v nich vidět čím dál více lyžařů. Skoky, airy, loopy, polety a jak se všechny triky jmenují, lze předvádět stejně dobře na jednom i na dvou prknech.

Krkonoše, pod Liščí horou.

Pro běžkaře: Krkonoše, a okolí Špindlu zvláště, jsou rájem pro běžkaře. Turisté se mohou nechat za levný peníz nechat vyvézt autobusem na Špindlerovku a putovat hlavním hřebenem. Na jednu stranu dojedou přes Luční boudu na Sněžku, na druhou přes Labskou boudu na Lysou horu. Stopy tu sice bývají projeté, ale nedá se všude bruslit a spíše než sportu si na těchto trasách lze užít dalekých výhledů a drsné zimní přírody.

Čistě kondiční nebo závodní vyžití lze najít na Horních Mísečkách, kde je běžkařský stadion se vším všudy včetně toalet, sprch, šaten a bufetu. Tratě jsou pravidelně upravované, jejich parametry odpovídají požadavkům na světové závody, a proto tu ve stopě můžete potkat české, polské a německé špičkové běžce i běžkyně při tréninku. Tratě jsou mimo závody otevřené pro veřejnost a vstup na ně je zdarma.

K zimní romantice patří i možnost levnějšího turistického ubytování v tak zvaných boudách na hřebenech. Nad Špindlem stojí Labská, Martinovka a Luční bouda. Nedaleká Petrovka je pro hledače romantiky moc frekventovaná, Špindlerovka drahá a bouda U Bílého Labe příliš hluboko v údolí.

Pro šílence: Nad Špindlem si mnoho lidí užívá i drsnou zábavu. Do Labského dolu, Kotelních jam a na polskou stranu do Sněžných jam sjíždějí skialpinisté. Zamrzlé vodopády Pančavy a Labe zdolávají horolezci. Obě aktivity jsou nejen nebezpečné, ale v Krkonoších také zakázané.

Pro sáňkaře: Mírnější povahy mohou vychutnat plnými doušky přírodu při divokém sjezdu po upravené sáňkařské dráze zpod Špindlerovky k Dívčím lávkám. Saně a vyvezení autobusem ke startu jsou v ceně svezení.

Krkonoše, Dlouhý důl.

Orlické hory: Deštné

Červená a černá sjezdovka, pár modrých tratí a cvičné loučky. To úplně stačí k radosti v nejlepším orlickohorském skiareálu Deštné. Žádné dobrodružství se tu nedá zažít, ale za to si tu užijete klidnou zimní dovolenou.

Pro sjezdaře i běžkaře: Do hotelu můžete přijet jen s peněženkou, protože všechno vybavení si tady můžete půjčit. Půjčovny a skiservisy jsou samozřejmostí, ale za zmínku stojí široká nabídka běžek pro turistiku i kondiční lyžování.

Na hřebenovku Orlických hor odsud není daleko a po polích vedou dobře upravené stopy pro bruslení i klasiku.

Pro skibobisty: Deštné a nedaleké Říčky jsou Mekkou evropských skibobistů. Odchovanci zdejších oddílů s převahou pravidelně vyhrávají nejvyšší světové soutěže v tomto sportu. Jestli vás zajímá, jaké pocity na tratích zažívají "cyklisté na lyžičkách," můžete si to zkusit také. Půjčovny skibobů jsou vám k dispozici, ceny se pohybují od čtyř set korun za půl dne.

Pro skútristy: Zajímají vás motory? Potom asi neminete půjčovnu sněžných skútrů, pro které je tu vyznačený okruh.

Pro děti: Jestli máte s sebou malé děti, nezapomeňte je vzít do jedné z několika lyžařských školek. Mají na výuku dobré podmínky, protože sjezdovky jsou tu mírné a dostatečně široké.

Masarykova chata na Šerlichu.

Šumava: Lipno nad Vltavou 

Nedávno jezdili lyžaři do Kramolína, teď míří na Lipno. Směr mají stejný, ale provozovatelé skiareál dobudovali a přejmenovali. Je to teď nejmodernější zimní středisko na jihu Čech.

Pro děti: Lipno se zaměřilo především na rodiny s dětmi. Proto je tu dominantou velké lyžařské hřiště a od letoška dvě menší. Jejich součástí jsou pojízdné koberce, malé cvičné vleky, lyžařský kolotoč, spousta zábavných překážek a pobyt v nich zpříjemňuje ohřívárna, herna a restaurace s dětskými i dospělými menu.

V režii skiareálu funguje i lyžařská škola, půjčovna a skiservis. Lyžaři si tu kupují celé balíčky služeb, jejichž základem je permanentka, ubytování a stravování. Navíc je možno dokoupit mnohé další služby, jako například koupání v bazénu, nebo ježdění na vyhřívané bobové dráze.

Skiareál Lipno.

Pro sjezdaře: Když si chce dospělý trochu protáhnout tělo, nemá to daleko. Sjezdaři oceňují novou Jezerní sjezdovku o délce přes kilometr.

Pro běžkaře: Běžkaři vyrážejí do věhlasných šumavských stop. V celém pohoří vedou dvě stovky kilometrů upravovaných stop, v nejbližším okolí Lipna se dají najet pětikilometrové až padesátikilometrové okruhy.

Velkým zážitkem je lyžování po zamrzlé hladině Lipenské přehrady. Největší česká vodní plocha totiž zamrzá a potom se po ní prohánějí bruslaři, běžkaři a mnohdy ji křižují i auta a traktory.

Pro šílence: Milovníci adrenalinu se vyžívají v novém druhu sportu kiteboarding, který spojuje padák a snowboard nebo lyže. Jezdec drží v rukou malý padák a nechává se táhnout větrem po zamrzlé a zasněžené Lipenské přehradě.

Skiareál Lipno.

Jizerské hory: Severák

Nejlepší zimní středisko pro úplné začátečníky v Česku je Severák. Na úbočí Jizerských hor vyrostl během let areálek, který sice na první pohled vypadá jako nevýznamný plácek, ale skrývá netušené možnosti výuky jakéhokoliv druhu lyžování.

Pro děti a začátečníky: Mírný severní svah křižuje několik vleků pro začátečníky. Jejich rychlost a délka jsou odstupňovány a během týdne není tedy těžké naučit se zprvu na pomalém, kde rodiče nebo instruktoři stačí svým žákům pěšky, a dostat se až velký vlek s normální rychlostí. Kdo se napoprvé neodváží ani na ten nejpomalejší, může si vyzkoušet první oblouky na rovince u lyžařské školy.

Pro sjezdaře: Na druhé straně kopce směrem na jih vede sice krátká, ale prudká sjezdovka a vedle dlouhá lučinatá trať s atraktivním přejezdem přes most.

Pro běžkaře: Běžkaři nastupují hned vedle Severáku na lyžařskou magistrálu přes Jizerské hory i na kratší sportovně laděné okruhy. Nedaleká Hrabětická louka je proslulá masovým běžkařským závodem Jizerská padesátka.

Sněhová děla pracují na Severáku v Jizerských horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Špindl?
To uz neni asi dve sezony pravda. Nesmis ale zustat autem na parkovisti pres noc. I tak to ale nic nemeni na tom, ze ve spindlu stoji stale spousta veci na prd (treba permanentni fronta od 10-15 ze Sv.P. na Plan, nedostacujici mnozstvi strav. zarizeni na sjezdovce, totalne neresena doprava), ale dost veci se na druhou stranu zlepsilo. Pokud se jim navic dle optimistickeho planu v do roku 2015 podari spojit Sv. Petr a Medvedin, devema lanovkami zacinajicimi u vrsku Labske prehrady a na temze miste vybudovanym parkovistem, tak se muzou jit ostatni ceska strediska klouzat.
  • Autor Geo
  • Datum a čas 8.11.2008 00:15
Reaguj
Ani já se stěhovat z Alp už nebudu.Za 700,- mám permici v Ziellertálské aréně a služby nesrovnatelné.Jediné mínus je, že je to od nás o 500 km dál než do Špindlu.Toto se zde ale už řešilo.
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 7.11.2008 16:59
Reaguj
Re: Špindl?
Ještě jednu raritu ve Špindlu mají. Platí se tam za parkování u sjezdovky. A docela dost. Zrovna teď si ale nemůžu vzpomenout na přesnou částku.Pořád ještě je to Xindlův mlýn.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.11.2008 12:45
Reaguj
Špindl?
Jestli Špindl opravdu zlevnil, tak je to dobrá zpráva - konečně jim tam přestali jezdit lidi a jezdí do Alp, sleví ještě o polovinu a pojedu si tam zajezdit taky
  • Autor JN
  • Datum a čas 7.11.2008 10:33
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Základna Na Dědku vyhořela. Skauti prosí o pomoc

Základna Na Dědku vyhořela. Skauti prosí o pomoc

Skautskou hájovnu Na Dědku zničil ve čtvrtek 4. července požár. Základna kompletně vyhořela. Spáleniště bude zapotřebí zbourat a základnu postavit znovu. Skauti z Rožmitálu pod Třemšínem vyslali prosbu o pomoc s dodatkem, že se... celý článek

Hostivařská přehrada 2019

Přírodní koupání v Orlických horách

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Přírodní koupání v Orlických horách

Přírodní koupání v Orlických horách

AKTUALIZACE Orlické hory a Podorlicko nabízejí jedny z  nejčistších vod ke koupání v přírodě. V Orlických horách si můžete užívat sluníčka na pláži, trávit volný čas vodními hrátkami na lehátkách či třeba šlapadlech, anebo
Koupání u Ralska

Koupání u Ralska

Koupání v bývalém sovětském vojenském prostoru Ralsko a jeho nejbližším okolí není lehké najít, ač je tu mnoho možností pro vodomily ve volné přírodě i na koupalištích.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Dny řemesel Rožnov p.R., skanzen 20.-21.7. 20.7.
Zámecké slavnosti Hrádek u Nechanic 20.-21.7. 20.7.
Vojenský den
Strážnice, skanzen 20.7.
Slávnosti kultúry Lemkov Červený Kláštor 21.7.
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.

Diskuse

Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 10 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 10 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky
Všechno Špatně Prkoš, 8.7.2019 12:27, 3 příspěvky
Všechno Špatně Peter, 8.7.2019 11:09, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48