Sněhové radovánky pro sportovní rodinu

Sněhové radovánky pro sportovní rodinu
JustRide Karolinka.
Autor snímku Freeride.cz
SDÍLEJ:

Komplexní zimní dovolená je pojem, který se v poslední době stěhuje z Alp do českých hor. Nejde o nic jiného, než že samotné sjezdové lyžování už není v kurzu a rodiny se chtějí na sněhu bavit mnoha způsoby. Doporučujeme z tohoto pohledu Špindl, Deštné, Lipno a Severák. 

Přinášíme čtyři tipy na zimní střediska, kde se vyřádí usedlý taťka, sportovní mamka, divocí puberťáci i sotva odrostlí prckové.

 

Krkonoše: Špindlerův Mlýn

Kde jinde začít s hledáním zábavy na sněhu, než ve Špindlerově Mlýně? Je největší, nejlepší. A také nejdražší.

Pro sjezdaře: Dva velké sjezdové skiareály Medvědín a Svatý Petr doplňují menší louky nad Labskou, pod Špindlerovou boudou a na Davidovkách.

Medvědín.

Dobrým medvědínským tipem je černá sjezdovka, jejíž horní část je vlastně červená, ale velice široká a dobře upravovaná. Je to jeden z nejlepších českých svahů pro carvingové lyžování. Těžké a středně těžké sjezdovky vedou z Plání a Hromovky do Svatého Petra. Proslulý je Velký hang, neboli široká a dobře upravovaná černá sjezdovka přímo podél lanovky. Jezdí se tu evropské i světové poháry ve slalomu.

Pro lyžaře začátečníky: Medvědín je vhodnější pro rodiny s menšími dětmi a úplné začátečníky, protože směrem ke Špindlu nabízí dlouhé sjezdovky sportovního ražení a na Mísečky vedou mírné sjezdovky pro začátečníky.

Rarita: Místní raritou je lesní cesta na svážení dřeva, která vede z vrcholu Medvědína od restaurace šikmo svahem nad sjezdovkami do lesa na Masarykovu silnici a po ní se vrací do Míseček k vlekům.

Čtyřkilometrová cesta je rolbami velmi dobře upravována a slouží podobně jako zelené sjezdovky v Evropě ke svezení i pro ty, kteří lyžemi ještě moc nevládnou. Čechům zatím moc nevoní, ale Holanďané a Němci ji pro sebe již objevili. Pozor musíme dávat jen na běžkaře, protože zasněžená Masarykova silnice slouží jako bílá magistrála pro návrat z krkonošských hřebenů.

Pro snowboardisty: Svatý Petr nabízí solidní snowpark, velkou U-rampu a trať pro fourcross, při němž startují čtyři jezdci najednou. Určeny jsou především pro snowboardisty, ale je v nich vidět čím dál více lyžařů. Skoky, airy, loopy, polety a jak se všechny triky jmenují, lze předvádět stejně dobře na jednom i na dvou prknech.

Krkonoše, pod Liščí horou.

Pro běžkaře: Krkonoše, a okolí Špindlu zvláště, jsou rájem pro běžkaře. Turisté se mohou nechat za levný peníz nechat vyvézt autobusem na Špindlerovku a putovat hlavním hřebenem. Na jednu stranu dojedou přes Luční boudu na Sněžku, na druhou přes Labskou boudu na Lysou horu. Stopy tu sice bývají projeté, ale nedá se všude bruslit a spíše než sportu si na těchto trasách lze užít dalekých výhledů a drsné zimní přírody.

Čistě kondiční nebo závodní vyžití lze najít na Horních Mísečkách, kde je běžkařský stadion se vším všudy včetně toalet, sprch, šaten a bufetu. Tratě jsou pravidelně upravované, jejich parametry odpovídají požadavkům na světové závody, a proto tu ve stopě můžete potkat české, polské a německé špičkové běžce i běžkyně při tréninku. Tratě jsou mimo závody otevřené pro veřejnost a vstup na ně je zdarma.

K zimní romantice patří i možnost levnějšího turistického ubytování v tak zvaných boudách na hřebenech. Nad Špindlem stojí Labská, Martinovka a Luční bouda. Nedaleká Petrovka je pro hledače romantiky moc frekventovaná, Špindlerovka drahá a bouda U Bílého Labe příliš hluboko v údolí.

Pro šílence: Nad Špindlem si mnoho lidí užívá i drsnou zábavu. Do Labského dolu, Kotelních jam a na polskou stranu do Sněžných jam sjíždějí skialpinisté. Zamrzlé vodopády Pančavy a Labe zdolávají horolezci. Obě aktivity jsou nejen nebezpečné, ale v Krkonoších také zakázané.

Pro sáňkaře: Mírnější povahy mohou vychutnat plnými doušky přírodu při divokém sjezdu po upravené sáňkařské dráze zpod Špindlerovky k Dívčím lávkám. Saně a vyvezení autobusem ke startu jsou v ceně svezení.

Krkonoše, Dlouhý důl.

Orlické hory: Deštné

Červená a černá sjezdovka, pár modrých tratí a cvičné loučky. To úplně stačí k radosti v nejlepším orlickohorském skiareálu Deštné. Žádné dobrodružství se tu nedá zažít, ale za to si tu užijete klidnou zimní dovolenou.

Pro sjezdaře i běžkaře: Do hotelu můžete přijet jen s peněženkou, protože všechno vybavení si tady můžete půjčit. Půjčovny a skiservisy jsou samozřejmostí, ale za zmínku stojí široká nabídka běžek pro turistiku i kondiční lyžování.

Na hřebenovku Orlických hor odsud není daleko a po polích vedou dobře upravené stopy pro bruslení i klasiku.

Pro skibobisty: Deštné a nedaleké Říčky jsou Mekkou evropských skibobistů. Odchovanci zdejších oddílů s převahou pravidelně vyhrávají nejvyšší světové soutěže v tomto sportu. Jestli vás zajímá, jaké pocity na tratích zažívají "cyklisté na lyžičkách," můžete si to zkusit také. Půjčovny skibobů jsou vám k dispozici, ceny se pohybují od čtyř set korun za půl dne.

Pro skútristy: Zajímají vás motory? Potom asi neminete půjčovnu sněžných skútrů, pro které je tu vyznačený okruh.

Pro děti: Jestli máte s sebou malé děti, nezapomeňte je vzít do jedné z několika lyžařských školek. Mají na výuku dobré podmínky, protože sjezdovky jsou tu mírné a dostatečně široké.

Masarykova chata na Šerlichu.

Šumava: Lipno nad Vltavou 

Nedávno jezdili lyžaři do Kramolína, teď míří na Lipno. Směr mají stejný, ale provozovatelé skiareál dobudovali a přejmenovali. Je to teď nejmodernější zimní středisko na jihu Čech.

Pro děti: Lipno se zaměřilo především na rodiny s dětmi. Proto je tu dominantou velké lyžařské hřiště a od letoška dvě menší. Jejich součástí jsou pojízdné koberce, malé cvičné vleky, lyžařský kolotoč, spousta zábavných překážek a pobyt v nich zpříjemňuje ohřívárna, herna a restaurace s dětskými i dospělými menu.

V režii skiareálu funguje i lyžařská škola, půjčovna a skiservis. Lyžaři si tu kupují celé balíčky služeb, jejichž základem je permanentka, ubytování a stravování. Navíc je možno dokoupit mnohé další služby, jako například koupání v bazénu, nebo ježdění na vyhřívané bobové dráze.

Skiareál Lipno.

Pro sjezdaře: Když si chce dospělý trochu protáhnout tělo, nemá to daleko. Sjezdaři oceňují novou Jezerní sjezdovku o délce přes kilometr.

Pro běžkaře: Běžkaři vyrážejí do věhlasných šumavských stop. V celém pohoří vedou dvě stovky kilometrů upravovaných stop, v nejbližším okolí Lipna se dají najet pětikilometrové až padesátikilometrové okruhy.

Velkým zážitkem je lyžování po zamrzlé hladině Lipenské přehrady. Největší česká vodní plocha totiž zamrzá a potom se po ní prohánějí bruslaři, běžkaři a mnohdy ji křižují i auta a traktory.

Pro šílence: Milovníci adrenalinu se vyžívají v novém druhu sportu kiteboarding, který spojuje padák a snowboard nebo lyže. Jezdec drží v rukou malý padák a nechává se táhnout větrem po zamrzlé a zasněžené Lipenské přehradě.

Skiareál Lipno.

Jizerské hory: Severák

Nejlepší zimní středisko pro úplné začátečníky v Česku je Severák. Na úbočí Jizerských hor vyrostl během let areálek, který sice na první pohled vypadá jako nevýznamný plácek, ale skrývá netušené možnosti výuky jakéhokoliv druhu lyžování.

Pro děti a začátečníky: Mírný severní svah křižuje několik vleků pro začátečníky. Jejich rychlost a délka jsou odstupňovány a během týdne není tedy těžké naučit se zprvu na pomalém, kde rodiče nebo instruktoři stačí svým žákům pěšky, a dostat se až velký vlek s normální rychlostí. Kdo se napoprvé neodváží ani na ten nejpomalejší, může si vyzkoušet první oblouky na rovince u lyžařské školy.

Pro sjezdaře: Na druhé straně kopce směrem na jih vede sice krátká, ale prudká sjezdovka a vedle dlouhá lučinatá trať s atraktivním přejezdem přes most.

Pro běžkaře: Běžkaři nastupují hned vedle Severáku na lyžařskou magistrálu přes Jizerské hory i na kratší sportovně laděné okruhy. Nedaleká Hrabětická louka je proslulá masovým běžkařským závodem Jizerská padesátka.

Sněhová děla pracují na Severáku v Jizerských horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Špindl?
To uz neni asi dve sezony pravda. Nesmis ale zustat autem na parkovisti pres noc. I tak to ale nic nemeni na tom, ze ve spindlu stoji stale spousta veci na prd (treba permanentni fronta od 10-15 ze Sv.P. na Plan, nedostacujici mnozstvi strav. zarizeni na sjezdovce, totalne neresena doprava), ale dost veci se na druhou stranu zlepsilo. Pokud se jim navic dle optimistickeho planu v do roku 2015 podari spojit Sv. Petr a Medvedin, devema lanovkami zacinajicimi u vrsku Labske prehrady a na temze miste vybudovanym parkovistem, tak se muzou jit ostatni ceska strediska klouzat.
  • Autor Geo
  • Datum a čas 8.11.2008 00:15
Reaguj
Ani já se stěhovat z Alp už nebudu.Za 700,- mám permici v Ziellertálské aréně a služby nesrovnatelné.Jediné mínus je, že je to od nás o 500 km dál než do Špindlu.Toto se zde ale už řešilo.
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 7.11.2008 16:59
Reaguj
Re: Špindl?
Ještě jednu raritu ve Špindlu mají. Platí se tam za parkování u sjezdovky. A docela dost. Zrovna teď si ale nemůžu vzpomenout na přesnou částku.Pořád ještě je to Xindlův mlýn.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.11.2008 12:45
Reaguj
Špindl?
Jestli Špindl opravdu zlevnil, tak je to dobrá zpráva - konečně jim tam přestali jezdit lidi a jezdí do Alp, sleví ještě o polovinu a pojedu si tam zajezdit taky
  • Autor JN
  • Datum a čas 7.11.2008 10:33
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Dětský výlet na Vrabinec

Dětský výlet na Vrabinec

Většinou to, co máme u nosu, nám nejdéle trvá. S tímto vědomím jsem již dlouho plánovali rodinný výlet na Vrabinec. Nejisté počasí sobotního odpoledne nás k němu konečně přimělo.... celý článek

Úprava ski vozíku na skialpový vozík

Bobování na uzavřených sjezdovkách? Pojištění zde neplatí!

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Úprava ski vozíku na skialpový vozík

Úprava ski vozíku na skialpový vozík

JEŽKOVY VOČI S dětmi jsme si do rodiny pořídili i outdoorový kočárek – vozík. Ten náš byl značky XLC mono, ale výrobců je celá řada v různých cenových relacích. Ocenili jsme závěs na kolo, kolečko
Dětský výlet na Vrabinec

Dětský výlet na Vrabinec

Většinou to, co máme u nosu, nám nejdéle trvá. S tímto vědomím jsem již dlouho plánovali rodinný výlet na Vrabinec. Nejisté počasí sobotního odpoledne nás k němu konečně přimělo.
Bruslení v Praze 2020/2021

Bruslení v Praze 2020/2021

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Zimní stadiony jsou uzavřeny kvůli epidemii koronaviru. Otevírají se některá malá dočasná kluziště. Bruslaři mají k dispozici přírodní led

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 9.-12.3. Virtuální veletrh 9.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.

Diskuse

Značka “ Zákaz vjezdu jí... bi, 3.3.2021 11:48, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Lukas B., 3.3.2021 10:00, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... ČEMBA, 2.3.2021 20:41, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 12 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků
Nesmysly Michael Beranek, 27.2.2021 10:24, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ITB Berlin NOW Convention Horydoly , 2.3.2021 20:50
Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56