
Všichni jsou už v Mexiku…

V tramvají to vypadá jako ve skibusu. Špičky lyží trčí nad sedícími běžkaři. Každý z nich kouká ven a odhaduje, zda je dost sněhu. Nikdo ale nemusí mít obavy. Skoro týden už v kuse sněží. Všichni jsou už v Mexiku…
Trasa
Cca 11 km, nenáročný terén
Kde to je
Oblast, ve které se nacházíme, je nejvýchodnějším výběžkem Nízkého Jeseníku. Nejde již o opravdové hory, ale spousta Ostravanů zde chodí, protože během okamžiku mohou opustit panelákovou džungli, spousty aut, hluk města. Naráz se ocitnou v jiném světě. V přírodě, v lese a na stezkách, které jsou vedeny, možná záměrně, tak aby výhledy alespoň zčásti zakrývaly ne zrovna pěkné panoráma města. Tato oblast skýtá překvapivě mnoho možností pro celoroční turistiku. Včetně dálkových tras. Aniž byste prošli nějakou městskou aglomerací, můžete během pár dnů absolvovat pochod Ostrava – Praděd!
Ještě jeden tip pro běžkaře
Autobusem do Jakubčovic. Odtud po zelené značce místy krkolomně do údolí potoka Setiny. Romantickým zcela opuštěným údolím až k Panskému mlýnu. Zde vtéká potok Setina do Seziny. Asi 1,5 km po žluté a dále po modré značce. Ze Zbyslavic vystoupejte po zelené na vrch Mezihoří. Odtud opět do Mexika. Je neuvěřitelné, jak nevšední a krásná zákoutí nabízí údolí obou potoků. Délka trasy je asi 24 km.
Na smyčce většiny tramvají v Ostravě - Vřesině čekáme na pětku. Zaveze nás do Kyjovic, centra nejbližšího příměstského pohoří.
Tramvají na lyže
Je zima. Tramvaj jezdí každou půlhodinu. Čekání lze zpříjemnit návštěvou místního bufetu. V tramvají to pak vypadá jako v nějakém skibusu. Špičky lyží trčí nad sedícími běžkaři. Každý z nich kouká ven a odhaduje, zda sněhová pokrývka je dostatečná. Nikdo ale nemusí mít dnes obavy. Skoro týden už v kuse sněží.
Všichni jsou už v Mexiku… … Buenos dias já taky jdu… Písnička mne napadá, když čekám až ostatní běžkaři pomalu zmizí v kopci, abych mohl vyfotit tramvajové koleje, po nichž jsme byli dopraveni sem. Jsme na zastávce Horní Lhota, v naprostém zapadákově kousek od Ostravy.
Tramvaj odjíždí. Běžky máme prozatím v rukou. Cvak, cvak, nafoceno. Batohy na záda, vyšplhat na násep tramvajové tratě, připnout běžky a rychle do prvního stoupání. Je nutné se zahřát, dnes je výjimečná zima.
Hurá do stopy
Užíváme si stoupání, jak jen to jde. Stezka vede kolem bezejmenného potůčku, který zde na západním úbočí vrchu Horník (367 m n.m.) vyryl slušnou soutěsku. Intenzivnější stoupání trvá jen pár desítek metrů. Stopa pak pokračuje po mírně zvlněném terénu, vesměs lesem a kolem něj.
Žádný extrém, žádná zrada. Užíváme si pohody, fotíme. Ostatní co přijeli naší tramvají, jsou už daleko před námi.
Stopa nás vede okrajem hlubokého lesa. Je to návětrné místo. Závěje se střídají z vyfoukanými úseky, kde sníh jen stěží kryje zmrzlé drny. Za horizontem pole tušíme vesnici Čavisov. Přemýšlíme, jestli posed s výhledem na první domky vesnice postavili myslivci, nebo nějaký úchyl.
Přecházíme silnici a začínáme stoupat na Mezihoří (382), nejvyšší bod naší dnešní cesty.
Občerstvovací stanice
Asi v polovině stoupání na rozcestí je tabule s mapou cyklotrasy Radegast a stříška se stolem a lavičkami. Vybalujeme vařič, nádobí a za chvíli už voní čaj s dávkou rumu. V takové blízkosti Ostravy působí naše bivakovací náčiní asi pozoruhodně. V každém případě rozvazuje jazyk. Najednou je tu tolik lidí v družném hovoru, že nás napadlo otevřít si tady příště bufet.
Ani čaj notně vylepšený rumem nezabrání mrazu, aby nás nezačal trápit. Loučíme se s pozdravem „Nashle v Mexiku“ a vyrážíme do druhé poloviny stoupání.
Jodová sanatoria
Brzy míjíme areál Jodových sanatorií v Klímkovicích. Tady je možné ukončit vycházku, protože sem zajíždí autobusová linka městské hromadné dopravy. Čekání na odvoz lze zpříjemnit v lázeňské kavárně či cukrárně.
V Mexiku
My však pokračujeme a po žluté značce uháníme zadarmo kilometrovým sjezdem dolů. Ještě kousek přes pole a jsme v cíli naší cesty. Mexiko nás vítá. Tato hospoda je téměř poutním místem všech Ostravanů, kteří nějakým způsobem sportují. Míří sem i sportovní týmy při oslavách ukončení sezony.
V létě sem chodí lidé přímo od největšího umělého koupaliště ve střední Evropě, které je ve Vřesině. Zastavují se tu davy cykloturistů, pěších turistů a v zimě pak běžkařů. Proč? Místní specialita. Tvarůžky s cibulí a chlebem. Pochoutka je doslova rozteklá na talíři. Máme intenzivní dojem, že se hýbe. Neskutečná lahůdka. A k tomu pivečko. Co si víc přát?
Po občerstvení zbývá ještě dva a půl kilometru přes pole a pak dolů a jsme zpět na smyčce tramvají ve Vřesině. Přechod „Ostravské magistrály“ končí.
Diskuse
Diskuze k článku
roztekle tvarůžky
- Autor Tereza
- Datum a čas 26.5.2011 09:35
GZVphOFoXV
- Autor ORTJzltGDwA
- Datum a čas 19.5.2011 12:37
Je mi to lito synci,
Re: Re: Re: Re: poznamka
- Autor Martin
- Datum a čas 16.2.2005 08:40
Re: Re: poznamka
- Autor Martin
- Datum a čas 15.2.2005 10:17
Jak to vlastne je?
- Autor Peter
- Datum a čas 15.2.2005 07:10
Re: poznamka
poznamka
- Autor Martin
- Datum a čas 14.2.2005 14:11

Zážitky na krátkých domácích ferátách? Dobře si rozmyslete, na co máte schopnosti!
Proč zvážit investici do solární nabíječky
Může se hodit
Nejčtenější články

Na horách se citelně ochladilo, nepodceňujte vybavení a vyhněte se úrazu
Lovecká sezona ve Středočeském kraji

Druhá letní dovolená na MTB v Dolomitech: Madonna di Campiglio & Val di Sole 2025

Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

TOP 5 vodních cest pro letní kajakování v České republice
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Halančíci - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 11.-13.9. | 11.9. | |
Zahrada Čech - veletrh | Litoměřice | 12.-17.9. | 12.9. | |
Transalpine Run | Rakousko, Lech am Arlberg | 6.-12.9. Etapový horský běh | 12.9. | |
Pálavské vinobraní | Mikulov | 12.-14.9. | 12.9. | |
Znojemské vinobraní | Znojmo | 12.-14.9. | 12.9. | |
Veduty Českých Budějovic - výstava | České Budějovice, Jihočeské muzeum | 12.9.-6.4. | 12.9. | |
120 let železniční trati Skalsko - Sobotka | Sobotka | 13.9. | ||
Malše - splutí | Římov | 13.9. | 10:00 | |
Hrnčířské trhy | Beroun | 13.-14.9. | 13.9. | |
Drei Zinnen Alpine Run | Itálie, Sexten | Horský běh | 13.9. |
Diskuse
únava a vyčerpání? | Honza, 11.9.2025 14:41, 8 příspěvků |
Chyba v článku | Ondráčková, 11.9.2025 14:30, 5 příspěvků |
Pomoc | Horal, 11.9.2025 13:24, 8 příspěvků |
Pomoc | Vodák, 10.9.2025 17:38, 8 příspěvků |
únava a vyčerpání? | Lukas B., 10.9.2025 15:08, 8 příspěvků |
??? | Honza, 10.9.2025 14:37, 1 příspěvek |
únava a vyčerpání? | Pišišvor, 10.9.2025 13:40, 8 příspěvků |
únava a vyčerpání? | ferraty, 10.9.2025 12:34, 8 příspěvků |
Inu | Lukas B., 10.9.2025 11:04, 8 příspěvků |
Inu | Honza, 10.9.2025 9:19, 8 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Krumlovský vodácký maraton | Horydoly , 9.9.2025 22:28 |
Filmový festival Voda, mo... | Horydoly , 9.9.2025 4:03 |
Re: Galasova cyklojízda | Horydoly , 8.9.2025 11:48 |
Využite priaznivé počasie... | Horydoly , 8.9.2025 11:46 |
Prague | Horydoly Open, 8.9.2025 11:34 |
NN NIGHT RUN | Horydoly , 5.9.2025 1:24 |
Direct Alpine na MHFF v T... | Horydoly , 29.8.2025 13:03 |
Mezinárodní horolezecký f... | Horydoly , 27.8.2025 12:28 |