Žiarská dolina na skialpech

Žiarská dolina na skialpech
Roháče: Slunce v nohách.
Autor snímku Pavel Pospíšil a Kamilka
SDÍLEJ:

V Roháčích zažijete dva meteorologické jevy – buď je celý týden nádherně, nebo úplně hnusně. Není výjimečné, že nasněží za den i metr sněhu a vaše lyžařské ambice jsou v háji.

Žiarská dolina na skialpech
Závodní skialpinismus v Roháčích.
Autor snímku Skialpfest a Pavel Pospíšil
Jak na to

Pohled strážce Tatranského národního parku:

Udalosti v Parichvoste

Opäť sa potvrdilo, že Návštevný poriadok TANAP-u je nielen právna norma, ktorá slúži na ochranu prírody, ale aj bezpečnosti nvštevníkov. Mohli zme opäť presvedčiť pri nedávnej tragédii v Parichvoste.

V osudný deň som bol na kontrole v Jaloveckej doline. Pod Lyscom som zbadal staršie zafúkané stopy, ktoré smerovali do Parichvosta. Návštevníci Jaloveckej doliny sú hneď na začiatku Jaloveckej doliny informovaní výstražnou tabuľou o lavínovom nebzpečenstve. Druhá tabuľa informujúca o uzavretých turistických chodníkoch, je pri turistickom pútači pod Lyscom. Boli ignorované obydve!

Nedalo mi to pokoja, lebo stopy išli len hore a dole nie. Vybral som sa po stopách. Pri odbočke turistického chdníka do Hlbokej doliny sa moje zlé tušenie potvrdilo. Stopy pokračovali po chodníku v smere do Banikovského sedla. V takomto lavínovom nebezpečenstve podnikať akúkoľvek túru do Parichvosta sa rovná samovražde.

Tak som si povedal, že pôjdem aspoň po hornú hranicu lesa a pokúsim sa zistiť, že kto podnikol túto riskantnú túru. Na hornej hranici lesa som spozoroval chlapíka v červenej vetrovke. Prešlo mi hlavou, že či tu náhodou niekto nešpekuluje s kamzíkami. Hneď som kontaktoval SMS kolegu a brata v neďalekom Červenci o situácii. Potom som prešiel ku podozrivému chlapíkovi. Našiel som ho ako stráži dva stany. Predstavil som sa, že som z TANAP-u a na požiadanie som mu ukázal služobný odznak. Povedal mi, že má tu ešte štyroch kamarátov, a že sú na túre.

Jeho vystupovanie bolo viac, ako sebavedomé. Miestami som mal z neho obavy. Náš asi 20 minútový rozhovor vyústil dohodou, že zaplatí zálohove pokutu 2000,- KČ, lebo pri sebe tvrdil, že nemá iné peniaze. Dal som mu bloky v hodnote 2000,- Sk a na mňa telefonický kontakt, s tým, že keď večer zídu dole mi zavolá a ja mu vrátim české peniaze a pokutu po 500,- SK na hlavu dorovnáme v Slovenskej mene. Som mu povedal, že ak do večera nezídu dole pokuta sa zvýši na 2000,- Sk na hlavu. On mi na to povedal, že potom ťažko niečo zmôžem, lebo budú v presile. Pri rozlúčke si na mňa overil telefonické spojenie a rozišli sme sa.

Pri zlyžovaní pod Lysec my zvonil telefón. Pán Čihák mi volal, že kamarát mu poslal SMS správu, že ich strhla lavína, a že dvaja chýbajú. Okamžite som volal horskú službu, ktorá hneď rozbehla akciu. Konal som aj napriek tomu, že som mal po predchádzajúcej debate s pánom Čihákom podozrenie, či nejde o zlomyselnosť z jeho strany. Ako všetci vieme, že záchranná akcia s použitím vrtuľníka nie je lacnou záležitosťou. Na druhý deň po tragédii mi pán Čihák zavolal a na recepcii hotela Mních sme pokutu vyrovnali. Ja som mu zálohové české peniaze vrátil a on mi dal slovenské, vzhľadom na tragické udalosti som upustil od ďaľšej pokuty.

Je mi ľúto, že udalosti mali tragický koniec. Mrzí ma najmä tá skutočnosť, ako sa pán Čihák vyjadruje o záchrane a o mne v českých médiách. To je zrejme poďakovanie za to, že záchranári riskovali v extrémnych podmienkach a najmä pilot vrtuľníka pri nalietavaní po tme do Parichvosta svoje životy a ja som niesol riziko falošného poplachu. V prvom rade pán Čihák ako hovoril o sebe, že je hlavný sponzor tohto podujatia a tým aj porušenia Návštevného poriadku TANAP-u a vyhláseného lavínového nebezpečenstva, by sa mal zamyslieť sám nad sebou a priznať svoj podiel vinny. Aké dôsledky bivakovanie a následná záchranná akcia má na krehkú tatranskú prírodu má ani nehovoriac.

Milan Ballo

Vyplatí se proto sledovat předpověď počasí a orientovat svoji návštěvu tohoto slovenského pohoří podle ní.

Žiarska dolina se nachází v centrální části Západních Tater – Roháčů. Je velmi dobře přístupná z obce Žiar, kam lze dojet autobusem z Liptovského Mikuláše. Pokud máte štěstí, jedete až na její začátek. Odtud vede pětikilometrová asfaltová cesta na záchytný bod celé oblasti Žiarskou chatu.

Ubytování

Chata je otevřená celoročně, ubytování je nutno telefonicky rezervovat. Ceny jsou víc než příznivé. Pro našince je ale možná zajímavější nevytápěná ubytovna vedle chaty, kde se mohou Češi složit za 56 Sk/noc a Slováci za 40 SK/noc.

Ubytovna sice není možná to správné slovo, je to půda nad WC s jedním oknem, většinou zapadaným sněhem a matracemi na zemi. Věci se dají usušit na záchodě, kde je topení a teče tam voda.

Ceny piva a jídla jsou parádní. Rozhodně mnohem levnější, než na podobných chatách ve Vysokých Tatrách. Pan šéf je navíc velmi příjemný chlapík.

Ubytovací kapacita je oficiálně 54 míst, problémy s rezervací jsme nikdy neměli. Záleží hodně na termínu. Nezřídka se stane, že jste na chatě sami.

Okolí

Dominantou celé doliny je Baranec (2184 m n.m.), po Bystré druhý nejvyšší Roháčský štít. Jeho vrchol je začátkem hřebene, který ohraničuje v půlkruhu prakticky celou dolinu a napojuje se v Žiarskem sedle na centrální hřeben Západních Tater. Přechází v Smrek (2089), zmíněné Žiarske sedlo, Plačlivo (2126), Smutné sedlo, Tri kopy, Hrubou Kopu a Baníkov (2178), dále pokračuje Pristop (2145), Jalovecké sedlo, Kozie chrbty a končí Raztokou (1948) a Širokou (1890).

Na hřeben se vyráží prakticky vždy ze sedel, normální chůzí tak do dvou až čtyř hodin. Pokud se vydáte do vedlejších dolin, je dobré počítat s delším časovým úsekem.

Vybavení

Nutnost horolezeckého vybavení se odvíjí od sněhových podmínek, které v lokalitě právě panují. Zvlášť centrální hřeben (Žiarské sedlo – Baníkov) bývá bez maček velmi těžko schůdný a to i v jarních měsících. Navíc v zimě často zapadají i fixy a řetězy a bývá tam dost větrno, takže se může hodit i nějaké kratší 9 mm lano. Cepín také nebude od věci, vynikající budou mačky na lyže.

Nezapomeňte, že plný batoh budete tahat pouze od autobusu na chatu, takže skrblit na váze a materiálu nemá moc smysl.

Pokud je někdo romantičtější povahy, není od věci vzít si s sebou stan a na pár nocí si odepřít komfort chaty. Míst na stanování je víc než dost a na ochránce přírody jsme nenarazili. Centrální hřeben v zimě je pro veřejnost uzavřen, i když se běžně přechází.

Počasí

Roháče jsou vyhlášeny tím, že tam moc často slunce neuvidíte. Často se stává, že i když všude okolo je hezky, v Roháčích je úplně hnusně. Bez nadsázky. Místní to dávají do spojitosti s přehradou Liptovská Mara, jejíž obrovská vodní plocha vytváří netradiční klima v celé oblasti, natož pak v dvoutisícových horách v bezprostřední blízkosti.

Pokud jste klikaři a zažijete slunce, máte vyhráno. Není nic lepšího. Pokud jste taky klikaři a zažijete alternativu opačnou, nezbyde vám, než sedět na chatě, pít pivo a modlit se, aby se chatár nesbalil a neodjel do doliny se slovy: ”Pak to tu dobře zavřete, máte to zadarmo…,” jako v našem případě. Bez Tatranů si začnete brzo lézt na nervy a morálka upadne. Každá z možností však nepostrádá své kouzlo.

Laviny

I když v Roháčích zahynul před pár lety československý ministr životního prostředí Josef Vavroušek spolu se svojí dcerou a před pár dny dva mistři světa v raftingu Jiří Kavka a Jan Trefný, troufám si tvrdit, že za dobrých sněhových podmínek jsou to poměrně bezpečné hory. Vyplatí se dbát rad chatára, který ví, co kde už spadlo a co kde má zrovna spadnout. Místní borci mají navíc celou dolinu prochozenou kousek po kousku a opravdu dobře se vyznají.

Nejlepší podmínky bývají v dubnu, kdy na svazích drží pevný firn a sjíždět se dá úplně všechno s minimálním rizikem. Ve žlabech navíc nejsou žádné prahy, potoky či jiné záludnosti, takže sníh většinou pomalu odtává ze zhora, což je důležité. Stát se může samozřejmě cokoli, ale tak už to v životě chodí.

Velký pozor si dejte na nakumulované masy sněhu zvlášť v okolí Baníkova a Príslopu, které při odtrhu bez problému zavalí i přístupovou cestu k chatě. Na jaře roku 2000 lavina dokonce srovnala se zemí symbolický cintorín za chatou a zastavila se dvacet metrů od ní.

Prislop. Společná noclehárna na Žiarské chatě.

Sjezdy

Za dobrých sněhových podmínek se dá v dolině sjet opravdu cokoli, žleby nejsou nikterak obtížné. Sklon jsme nějak detailně neměřili, ale jen málokdy dosahoval drsných hodnot. Spíš se vše dá jet hodně rychle a naplno s vědomím, že si jízdu opravdu vychutnáte. Díky malým vzdálenostem se dají za den pořídit dva kvalitní sjezdíky, bez toho, aby jste se nějak zvlášť vyčerpali. Vybírám pár nejzajímavějších:

I. Baranec

Na Baranec je nejrychlejší vystoupat po pláňce za pravým žebírkem a po hřebeni až na vrchol. Celou dobu se dá jít na lyžích. Od vrcholu v závislosti na sněhu buď přímo dolu, nebo trošku zprava. Důležité je trefit prostřední žlebík, jinak máte smůlu. Pod ním následuje široká pláň, na které to lze opravdu rozpálit na nejvyšší míru. Pod ní je ještě jeden předěl, který se dá jet téměř všude, nejhezčí je to ale opět prostředkem mezi skalkami.

Obtížnost: nízká, pouze prostřední žlebík by mohl být střední. Zážitek: střední.

Baranec (vlevo) a Smrek (vpravo).

II. Libretto

Žlab za Smutným sedlem směrem na Tri kopy. Od sedla 20 až 30 min po hřebenu. Krásný, rovný prudký žlab, vychucený vlnami od malých lavinek, po kterých vlastně celou dobu jedete. Připadáte si jako na moři, pouze sklon se hlavně zpočátku zdá trochu netradiční.

Pokud máte rádi vzdušné, přeskakované oblouky je Libretto právě pro Vás. Až sjedete na malou planinku Velké Závraty podíváte se zpět a dostanete závrať. Pak už Vás čeká dvoukilometrový rychlý a krásný sjezd do pohodlí chaty.

Obtížnost: střední. Zážitek: střední

III. Hrubá kopa

Krajinově asi nejhezčí sjezd. Začíná na vrcholu, odtud přímo po hraně dolů. Hrana bývá vyfoukaná, takže neustále přejíždíte a proskakujete firnový hřebínek, těžko popsat slovy. Jedete tímto stylem až na konec, poté uhnete doleva velmi úzkou, prudkou, ale bezpečnou úžinou mezi skálami a ocitnete se ve žlebu, který se rozšiřuje. Narazili jsme zde na velké odtrhy, takže pozor! Jsou téměř po celé šířce, chce to konat velmi rychle. Odpočinout si můžete až na malém platu Velké Závraty pod žlabem a odtud trochu modifikovaně dolů k chatě.

Složitější je se na Kopu dostat, nejrychlejší cesta vede přes Smutné sedlo, odtud po hřebeni cca 30 min až 1 hod.

Obtížnost: střední. Zážitek: bomba!

Krokodýl.

IV. Smrek, Projekt 1

Smrek je kopec navazující na Baranec. Sám o sobě je celkem nezajímavý, kdyby na jeho západní straně nebyly kratší, ale o to vydatnější sjezdy.

V tomto případě nás zaujal asi 100 m dlouhý a velmi prudký kuloárek uprostřed. Začíná se od hrany a pak pořád za sněhem. Kuloár není úzký, ale je to celkem zážitek. Po celou dobu jedete po pomalé lavince a konec napálíte. Nahoru to trvá pěšky asi tak hodinu.

Obtížnost: střední. Zážitek: střední

V. Smrek, Projekt 2

Pokud Vás už od neustálého chození a ježdění bolí nohy, je Projekt 2 pro Vás tou správnou alternativou. Ze Žiarskeho sedla 20 min po hřebeni směrem na Baranec. Je to široký a prudký svah, na kterém můžete řezat třicetimetrové oblouky hlava nehlava. Bohužel, není příliš dlouhý, ale určitě stojí za svezení.

Obtížnost: nízká. Zážitek: střední.

VI. Ostrý Roháč

Ostrý Roháč je pro svůj tvar někdy nazýván Roháčským Matterhornem. Sjízdná je pouze jižní strana do Zahrádek v Jamnické dolině. Ze Žiarskeho sedla je to záležitost ani ne na hodinu.

Po překonání divného pocitu v břiše se z hrany vlevo pod vrcholem spustíte kolmo dolu. Jedete po opravdu prudké stráni místy s malými odtrhy. Skály napravo od linie sjezdu se mírně zvedají, takže můžete jet i v ukloněném svahu. Každému dle jeho gusta.

Za skalním výběžkem se dáte doleva a musíte trefit správnou štěrbinu, která se zdá ze shora celkem úzká, ale když do ní najedete, zjistíte, že to jde. Pozor! Štěrbina je v jednom místě téměř kolmá, ale jedná se jen o tři metry. Za ní následuje velmi prudký sešup laviništěm k Zahrádkám. Asi nejhezčí sjezd.

Obtížnost: střední. Zážitek: superbomba!

Ostrý Roháč.

VII. Crocodille

Soustava několika žlebíků vedoucích ze sedla mezi Plačlivó a Ostrým Roháčem do Smutné doliny.

Na Plačlivó se dostaneme z Žiarskeho sedla za 20 min, odtud dolů do sedélka k Ostrému Roháči. Pak nám již nic nebrání ve sjezdu. Žlab je na začátku celkem dost úzký, tak 10 m, poté se malinko rozšiřuje. Asi po dvou stech metrech následuje velmi prudká odbočka do leva a ocitáte se v další části, odkud už nerušeně pálíte pod stěnu Ostrého Roháče. Odtud kolmo dolů prudkým svahem do doliny.

Obtížnost: střední. Zážitek: bomba.

Horydoly.czVíce o pohoři: Západní Tatry - Roháče, Liptovské hole a Červené vrchy

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Silvester na chate 2006
Odhlasila som pre kamaradovu nemoc pobyt na Žiarskej chate,rýchlo sa hláste!!!!!!!!
 • Autor Eva
 • Datum a čas 27.12.2006 22:52
Reaguj
asi všem
Nejsem žáden horal a na hory jezdím pro radost,tak jako si rád přečtu pár informací a zkušeností druhých.Tady v této konferenci však sleduji jen samé urážka a dokazování,kdo je přesnější,kdo je větší horal apod.Být Vámi,zamyslel bych se nad sebou.Nazdar
 • Autor miri
 • Datum a čas 5.3.2005 21:32
Reaguj
Re: Ach jo...
Odkial mame ten dojem? Lebo podla statistiky ste si spravili z donasania tabuliek na tatranske cintoriny hobby. A verte, vobec nas to netesi.www.belafoto.sk
 • Autor bela
 • Datum a čas 16.2.2005 17:23
Reaguj
PĺČA
Příspěvěk byl redakcí HORYDOLY smazán pro urážky účastníků diskuse.
 • Autor PĺČA
 • Datum a čas 24.3.2004 13:14
Reaguj
Re: Máma
Příspěvěk byl redakcí HORYDOLY smazán pro urážky účastníků diskuse.
 • Autor PĺČA
 • Datum a čas 24.3.2004 13:12
Reaguj
Máma
Příspěvěk byl redakcí HORYDOLY smazán pro urážky účastníků diskuse.
 • Autor Táta
 • Datum a čas 24.3.2004 13:06
Reaguj
Igor, uplne s tebou suhlasim, Ziarsku dolinu pomerne dobre poznam,chodime tam lyzovat pravidelne kazdy rok,co sa tyka nestasti v ZT a vobec v celych Tatrach je to podcenenie najmä podmienok ,pocasia,lavinovej situacie...Niektori tiez tzv. turisti a skialpinisti ked uz su v horach podnikaju tury za kazdu cenu,pricom nemyslia na dosledky...a ked sa nieco zomelie,tak potom pripisuju podiel viny aj tym, ktori pre ich zachranu nasadzuju vlastne zivoty.
 • Autor Vrato
 • Datum a čas 27.2.2004 09:10
Reaguj
Stanovisko strážcu
Reagujem možno trochu neskoro ale až teraz som sa dostal k počítaču lebo celé dni strávim na horách a prevažne v Žiarskej doline. Čo sa týka toho,že nemáte informácie: mapy ktoré vydáva VKÚ Harmanec po roku 2000 majú aj opačnú stranu a niktoré dokonca samostatnú textovú časť v ktorej je platný návštevný poriadok úplne kompletný, na parkovisku v ústí Žiarskej doliny a na Žiarskej chate je na velkých zelených tabuliach už 4 roky výpis návštevného poriadku(kompletný nie je preto lebo by bol veľmi dlhý, pre ludí nezaujímavý a nikto by ho nečítal),od 20.12.2003 je na parkoviaku a tak isto po pravej ruke pri vchode do Žiarskej chaty mapa s vyznačeným skialpinistickým areálom, ktorú som vyrobil ja pre ludí nie pre dekoráciu chaty, o tom že na území SR platí zákon 543/2002 Z.z. a návštevný poriadok ako vyhláška krajsjého úradu myslím netreba hovoriť a ani to, že si ho môžete bezproblémov zaopatriť . Ja z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že keď niekam idem tak si zistím maximum informácii o tom čo chcem robiť a keď si to nezistím tak sa aspoň pozerám dookola seba. V Žiarskej doline pri všetkej úcte k Vám som strávil x-násobne viac času ako Vy v letnom aj zimnom období a dovolím si tvrdiť, že informácie vo Vašom článku sú nepresné a možno niekedy zavádzajúce. Čo sa týka výskitu kamzíka na danej lokalite ja som celkom spokojný, lebo keď zrátam lokality ktoré Vy v článku popisujete na ich území momentálne žije 28 kusov kamzíkov čo je pri početnisti okolo 330 kusov na celé Tatry celkom pozitívne. V týchto lokalitách bolo minulé leto 9 mláďat a dúfam, že prežijú zimu v čo najväčšom počte. (ak máte záujem tak vám ukážem fotografie ktoré toto moje tvrdenie potvrdzujú na 100%, keď budede mať cestu kľudne sa ozvite) Mrzí ma, že ste nevideli ani len stopu kemzíka, možno by ste dostali troch iný názor. Ja ju vidím takmer každý deň a to už nehovorím o tom keby ste videli dospelé kusy alebo minuloročné mláďatá v ich prirodzeniom prostredí, kde niekto robí zjazdy a ruší ich keď sa snažia prežiť pre ne dosť ťažké obdobie, lebo oni nesedia v zlom počasí v chate niekoľko dní na pive ako ste to popísali vy. Ešte na okraj aj pre ostatných:Baranec,Ostrý roháč,Smutná dolina,Ráztoka,Príslop...do skialpinistického areálu nepatria, takže pri stretnutí so mnov alebo mojimi kolegami na týchto lokalitách mi budeme postupovať v rámci svojích právomocí o ktorých dúfam netreba diskutovať(ak sa mýlim vysvetlím).
 • Autor Szrážca S-Tanapu na lokalite Žiarska dolina
 • Datum a čas 16.2.2004 12:04
Reaguj
Re: Ach jo...
Jedným z najlavínoznejších terénov široko ďaleko som myslel samozrejme záver doliny Parichvost.Na Hrubú Kopu sa dá ísť z troch strán, teda zo Žiarskej doliny.Najbezpečnejšia trasa je cez terasu, popod Hrubú Kopu, cez Lúčne sedlo ( sedlo medzi Baníkovom a Hrubou Kopou ) a potom po hrebeni hore. Ďalej sa chodí žľabom medzi Hrubou Kopou a treťou Kopou ( podľa podmienok ). Tretí smer je cez Smutné sedlo a Tri Kopy, ale to je asi to isté, ako keby som išiel na Plačlivô cez Baranec. Môže byť, ale asi to praktizuje málokto. Netvrdím, že nesledujete predpovede lavínovky. Len som chcel poukázať na to, že keby tomu bolo tak v každom prípade, posledná tragédia v Parichvoste vôbec nemusela byť. V lepšom prípade by rozumní ľudia necestovali stovky km, aby potom nemuseli riskovať, že ich niekde zmetie. Ak už prišli, je dosť iných možností, ako si zašľapať a popritom neriskovať-hrebene bočných rázsoch ( viď prvý príspevok ).Nechcem tu nikomu kázať, ale asi to nebude náhoda, že posledné nešťastia sa nestali domácim. Keď ja tak " nahovno ", ako tomu bolo posledne, buď sedíme doma, alebo si ideme zašľapať niekde, kde to tak nesmrdí ( ja som bol osobne na Chopku ).Veľa príjemných zážitkov na horách želá Igor z Lipt. Mikuláša.
 • Autor Igor
 • Datum a čas 3.2.2004 20:25
Reaguj
Re: Re: Re: Re: ???
No tahle tam určitě nepatří, dyť sem psal aby mi někdo poslal nějaký oficiální info. To s hovadinama byla reakce na předchozí příspěvek. Konečně něco konstruktivního...Jak je to teda tam s tim Barancem? Vyčtu to v mapě, že je zakázanej? Když už teda o tom něco víš? :-) Dík
 • Autor Pavel Pospíšil
 • Datum a čas 3.2.2004 20:12
Reaguj
Celkem 28 příspěvků v diskuzi


Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

BANKOMATY Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.... celý článek

Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Strousberg - krach evropského železničního magnáta ve Zbirohu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez
Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje pouto.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Dračí lodě Plzeň, Bory 16.-17.6. 16.6.
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne ZRUŠENO 16.-22.6. 16.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
25 000 km vlakem po Evropě - fotovýstava Praha, městská knihovna Dittrichova 3.-17.6. Fotografoval Pavel Curda 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Běh olympijského dne Česko 19.6.
Vltavská žula - křest horolezeckého průvodce Praha, Rock Pint, Havlíčkova 20.6. 18:30
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.

Diskuse

zajímavé lukas B., 17.6.2024 17:49, 1 příspěvek
Lhanebal IsmaelEvirm, 17.6.2024 17:26, 12 příspěvků
cesta na Kohout Pavel Šafařík, 16.6.2024 13:43, 1 příspěvek
sem asi ne pikovoda, 16.6.2024 3:23, 1 příspěvek
Autor Kuba Turek, 13.6.2024 22:45, 4 příspěvky
Autor Ženda, 13.6.2024 21:02, 4 příspěvky
boomers Pišišvor, 13.6.2024 12:54, 2 příspěvky
Chodit na toaletu venku? zeměpisář, 13.6.2024 12:49, 1 příspěvek
1 Karel Horak, 13.6.2024 9:59, 2 příspěvky
Kolo Lukas B., 13.6.2024 9:54, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22