Zprávy z francouzských Alp 2010

Zprávy z francouzských Alp 2010
Alpe d´Huez, sjezdovka Sarenne.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Přečtěte si horké zprávy ze studených francouzských Alp. Redakce Horydoly se právě odstěhovala do Les 2 Alpes a podle sněhových podmínek bude vyrážet do okolních horských středisek na sjezdovkové, freestylové a freeridové lyžování.

V Savojských Alpách vládnou špatné podmínky pro lyžaře i snowboardisty. Většinou je zima, svahy zahalily mraky a sjezdovky jsou zmrzlé a ledovaté. Jízda v terénu je spíše ledovým utrpením, než prašanovými orgiemi.

10. března
Alpe d´Huez

Velké lyžařské středisko Alpe d´Huez je ještě větší, když si koupíte skipas Grande Domaine. Na jednu permanentku můžete lyžovat nejen v samotném centru, ale také v Auris (lučinatý terén), Villard (nižší tratě chráněné lesem), Oz (jedno hluboké údolí) a Vaujany (ráj modrých sjezdovek a freeride). Celkem to dělá 240 kilometrů sjezdovek a 84 lanovek a vleků.

Alpe d´Huez nabízí obrovskou zónu pro začátečníky v okolí střediska, velký snowpark a množství spíše středně a velmi těžkých sjezdovek ve vyšších polohách. Lyžuje se až do nadmořské výšky 3330 m.

Pro pokročilé lyžaře se sklonem k turistice je největším lákadlem čtveřice velkých sjezdů Grandes Descentes, každý s převýšením dva kilometry. Všechny začínají na Pic Blanc, nejvyšším místě, kam jezdí lanovka z Alpe d´Huez.

Nejznámější je sjezdovka Sarenne vysokohorským skalnatým terénem do výšky 1510 m n.m., na které se střídají úseky širokých modrých tratí s boulovatými úzkými černými.

Sjezdovka Tunnel je vyhlášená umělou štolou, kterou se podjíždí skalní hřeben a především velmi prudkým neupravovaným úsekem pod ním. Kdykoliv jsme nad ním jeli lanovkou, nebo jsme ho sjížděli sami na lyžích, viděli jsme zde hrůzostrašně vypadající pády o délce stovek metrů. Mnozí lyžaři se štolou raději vrátí, než by se pustili do boulí. Následuje jednodušší dlouhý traverz do obce Vilette (1295).

Další dvě tratě s dvoukilometrovým převýšením jsou varianty Tunelu a vedou po červené do Oz (1350), anebo černé do Enversin (1125).

9. března
Alpe d´Huez

V údolí pod Alpe d´Huez jsou narostlé fantastické ledopády. Další objekty pro milovníky ledového lezení jsou jako obvykle přímo v lyžařském středisku. Ledové stěny se zdvihají nad sjezdovkami v okolí lanovky Alpette z obce Vaujany a v údolí přímo nad Vaujany. Nahoře je spíše sníh a led, dole nad vsí se leze po ledech nateklých po skalách.

8. března
La Grave

Slavný sjezd z ledovce Meije do La Grave nabízí velmi různorodý terén. Nahoře se lyžuje v pevném prašanu na ledovci, niže se vjíždí do tvrdého firnu na hranici lesa, v lese následují boulovaté a ledovaté pasáže a na závěr se jede po velmi tvrdém sněhu po loukách.

Devítikilometrový sjezd je tedy spíše v jarní než zimní kondici. Pokud pojedete obvyklou trasou, není potřeba ani speciální ledovcové a lavinové vybavení. Počítejte s trochou chůze. Na horní části ledovce mezi oblastmi La Grave a Les 2 Alpes tahají lyžaře zdarma místo vleků rolby.

7. března
Les Deux Alpes

V Les 2 Alpes byly dnes velmi špatné podmínky pro lyžování a snowboarding. Na obou stranách údolí se lyžuje na zmrzlých plotnách v mracích a za mírného sněžení. Pouze nad 3000 m n.m. leží na sjezdovkách příjemný prašan. Přesto lyžování je tam spíš za trest – i v poledne tam naměřili 16 stupňů Celsia pod nulou a foukal vítr o síle 50 km/h.

Snowpark je téměř nesjízdný kvůli malé viditelnosti. Například na U-rampě nebylo vidět od jedné stěny k druhé. Se skoky to bylo podobné. Jezdilo se jen ve skicrossové dráze.

Jízda ve volném terénu je sice možná, protože vládne jenom lavinová dvojka, ale velmi nepříjemná. Tvrdá kůra se místy propadá a velmi často je rozježděná z předchozích teplých dní a znovu přimrzlá. Jízda po ní je jako po velmi hrubé valše, spíše než v prašanové peřině.

Vleky a kolejová lanovky na ledovci Mantel jsou mimo provoz a spojení přes kopec do vedlejšího freeridového střediska La Grave je přerušené.

Dnešní špatné podmínky si vybraly daň v podobě lidského života. Lyžař upadl v plné jízdě na sjezdovce Valentine a ani rychlá pomoc několika členů ski patrol a hned po nich zdravotnického vrtulníku ho už do života nevrátila.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2026

Cyklonovinky 2026

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Duplantis a další hvězdy míří do Birminghamu. Atletické mistrovství Evropy odvysílají HBO Max a Eurosport 1

Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

Nepromokavou bundu Columbia Saudan Pro ocení většina lidí, kteří chodí do přírody. Nejlepší je na náročnou turistiku, lehčí horolezecké túry a trekking. Konstrukce a materiál jsou odolné. Bunda má všechny důležité prvky,
TEST Turistické boty Columbia Tellurix

TEST Turistické boty Columbia Tellurix

Robustní trekkingové boty Columbia Tellurix Titanium OutDry obouváme na výlety, vycházky a túry do přírody. Nohy se doslova těší, až vklouznou do pohodlné, ale pevné obuvi. Hned za dveřmí nasadíme houpavou chůzi
Nejlepší outdoorová dobrodružství v České republice

Nejlepší outdoorová dobrodružství v České republice

Česká republika sice nemá nejvyšší pohoří Evropy, přesto nabízí překvapivě pestrou škálu outdoorových aktivit po celý rok. Od lezení na pískovcových skalách a horské turistiky až po vodáctví nebo cyklistiku chráněnou
Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Nejznámějším běžeckých závodem člověka proti stroji je Schneeberg Lauf v Alpách. Závodníky vyzývá přes sto let stará parní zubačka a předběhnou ji jen nejzdatnější, zpravidla z afrického kontinentu. Zkusil jsem něco podobného v Praze
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Nový rodinný lezecký park v obci St. Jodok v rakouském údolí Wipptal je vhodný pro děti, rodiny i výkonnostní skalní lezce. Na skalním masivu Stafflacher Wand je zajištěných zhruba 130 cest v obtížnosti 3 až

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese 10.-16.8. 10.8.
Perseidy Česko 12.-13.8. Roj meteoritů 12.8.
Chodské slavnosti Domažlice 14.-16.8. 14.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 14.8.
Mukařovský běh Mukařov   14.8. 19:00
Den tamarínů pinčích Jihlava, ZOO 15.8.
Ohře - noční plavba Černý mlýn 15.8.
Černokostelecký bajk Kostelec nad Černými lesy  Horská kola 15.8.

Diskuse

farmacia mexicana online Landonbrott, 11.8.2026 19:41, 91 příspěvků
mexican pharmacies EduardoDer, 11.8.2026 19:26, 81 příspěvků
best price rx pharmacy ca... BobbyIonic, 11.8.2026 19:21, 81 příspěvků
canadian family pharmacy BobbyIonic, 11.8.2026 19:16, 91 příspěvků
online pharmacies EduardoDer, 11.8.2026 18:32, 54 příspěvků
mexicanrxpharm Landonbrott, 11.8.2026 18:24, 54 příspěvků
pharmacy com canada BobbyIonic, 11.8.2026 18:20, 54 příspěvků
medication from mexico Landonbrott, 11.8.2026 18:13, 81 příspěvků
buy drugs online EduardoDer, 11.8.2026 17:29, 91 příspěvků
pharmacy website india JamesAgops, 11.8.2026 16:14, 81 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Combo ski Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02
Re: Brýle v zimě Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01
Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Re: Jak games sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29
Jak games nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28
Jižní Čechy zvou na nejle... Horydoly , 29.7.2026 13:59
Re: Nordic Scating brusle jalann jalann, 28.7.2026 7:05