Kdy uděláte nejlepší fotky?

Kdy uděláte nejlepší fotky?
Canon EOS M.
Autor snímku Canon
SDÍLEJ:

Slunce negarantuje fotografům vůbec nic! Aby sluneční svit nepracoval proti vám, držte se 4 základních pravidel, které vám dovolí využít, co se dá.   

1. Nejlepší světlo pro fotografování je krátce po východu slunce a potom zase před západem. Přímé sluneční světlo navíc vrhá dlouhé stíny, které zdůrazňují prostorový dojem.

Piz Badile, via Cassin.

2. Atraktivní fotografie vznikají během "modré hodinky" před východem a po západu slunce. Příznačné je při tom namodralé světlo, které vytváří měkký a romantický obraz.

Wilder Kaiser.

3. Přes poledne by si měl dát fotoaparát pauzu. Slunce svítí obzvláště ostře a ještě k tomu vysoko nad hlavou. Netvoří se tedy stíny.

Allgäuer Alpen, Tannheimer Berge.

4. Čím blíže jste rovníku a čím více se blíží letní slunovrat, tím by měla být přestávka na oběd delší.

Wilder Kaiser.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

I fotografický svět se diametrálně změnil

Dnes má v kletráku málokdo těžky digitální fotoaparát s objetivem – to může mít váhu kolem dvou kilogramů. Vilém Heckel, milan doubek a ostatní měli v ruksaku přádavná kila nad kterými bežný horolezec jenm žasnul.

Různé kompaktní foťáky  jsou dnes tak malé, že je člověk strčí do náprsní kapsy péřovky - aby ho měl u ruky a nemusel se trápit s jeho vybalováním z ruksaku uprostřed převisu ve stěně .

Dvě třetiny fotografů používá chytré telefony, jejichž parametry dokonce strčí do kapsy i skutečný digitální fotoaparát. Dnešní programy na úpravu digitálních fotek ( Photoshop, Zoner, Lightroom, Luminar, Affinity Photo, Pollar, Capture One a další desítky schopných a méně schopných programů) jsou  skoro všeho schopné a 65 procent záběrů se dá tak zachránit. Takže ty  představy, které platily před 40 lety co se má a co se může vyvrátí dnes skoro každý profesionální fotograf.

Digitální fotografie trochu zaměstnání fotografa zprofanovala. Dříve, když se fotilo na kinofilm člověk musel skutečně zvážit desítky faktorů a pak udělat pár záběrů. Profík si to mnohdy ještě ověřil polaroidem a pak přišlo několik záběru a konec. Dnes se s foťákem naseká 50 záběrů s myšlenkou však se nějaký povede. A ten neupotřebitelný zbytek se z karty (na kterou se vejdou stovky fotek) vymaže je to připravené na další akci.

Ale je faktem, že někdo prostě má „to oko“ a jeho záběry jsou zajímavé, jiný dělá spíše dokumentaci z dovolené a tím to končí. Je také vidět, že fotografování se používá často jako důkaz udělané práce, důkaz při nehodě a ve spoustě jiných případů, fotografování se stalo „majetkem“ milionů lidí – nefotografů.

Reaguj
dogma o slunci

Andrea má, svým způsobem, pravdu a při pohledu na internet je zřejmé, že žijeme v éře těžké devalvace fotografie. 

Na druhou stranu, zejména na výletech, fotograf nemůže všude čekat na západ či východ slunce, protože postupuje krajinou, takže bere záběry tak, jak mu to časový rozvrh umožňuje. 

Další věc je, že i kolem poledne ( nebo někdy i v mlze ) se dá udělat pár dobrých fotek. Nic nelze brát jako dogma, je potřeba se dívat, přemýšlet, vystihnout úhel a okamžik. 

  • Autor Roman
  • Datum a čas 28.1.2024 09:31
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Shořalý mlýn a obrovský jez na Jizeře v Turnově

Shořalý mlýn a obrovský jez na Jizeře v Turnově

Vodáci, víte, kdo vám krade vodu v Turnově? Ochránci přírody, víte, kdo z přírodní Jizery dělá smrdutý rybník? Rybáři, víte, kdo pod jezem způsobuje mělčiny? Jsou to občané Turnova, kteří si zvolili... celý článek

Cyklonovinky 2026

Jezero kmotrů Tegernsee

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje
Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Desítky spojů dnes spojují české hlavní město s ukrajinským a každý den přepravují stovky Ukrajinců. Při plánování autobusové cesty na takovou vzdálenost je pro cestujícího důležité zohlednit celou řadu faktorů, včetně ceny
Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

CLIMBING GUIDE Tefritový a tufový masiv Dlouhý hřeben je horolezcům známý na jihu, kde se lezou masivy zvané Kreutzberk. Na severu stojí dvě podivné věžky Amtmann (úředník) neboli Hadovka a Jehla na
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 24.4.-3.5. Horské filmy 3.5.
Pohár Plzeňského kraje XCO Domažlice 3.5.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 4.-7.5. 4.5.
Neisse Adventure Race Německo, Rothenburg Survival 4.5.
Melloblocco - bouldering Itálie, Val di Mello 6.-9.5. 6.5.
Lodě na Labi Nymburk 6.-10.5. 6.5.
Setkání karavanistů Nymburk 7.-10.5. 7.5.
Šumaman - policejní survival Přední Výtoň 8.-10.5. 8.5.

Diskuse

Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:29, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:28, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:28, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:25, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:23, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:23, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:19, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:19, 366 příspěvků
Turkiye JosephFelef, 3.5.2026 18:17, 366 příspěvků
Shanebal Shanebal, 3.5.2026 18:15, 366 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41