Polák spadl z Kondratové kopy do Tiché doliny. Lavinu přežil

Polák spadl z Kondratové kopy do Tiché doliny. Lavinu přežil
Pátrací akce horské služby v Tiché dolině.
Autor snímku Horská záchranná služba
SDÍLEJ:

Polský turista měl obrovské štěstí. Ve Vysokých Tatrách utrhl deskovou lavinu z hřebene pod Kondrátovou kopou, sjel s ní do Tiché doliny a tam ho našli záchranáři živého. Ze vzduchu ho hledala polská služba TOPR a po zemi k němu dorazila slovenská Horská záchranná služba.

Polák spadl z Kondratové kopy do Tiché doliny. Lavinu přežil
Vysoké Tatry, Tichá dolina.
Autor snímku Horská záchranná služba
Jak na to

Nosíte s sebou lékárničku? Ne? 
Vyberte si nejlepší v Hanibalu!

V podvečerných hodinách 25.decembra požiadali Horskú záchrannú službu o súčinnosť poľskí kolegovia z TOPR-u. Bola im nahlásená nezvestnosť 34ročného turistu, ktorý mal od poludnia nedostupný mobilný telefón. Mal sa pohybovať sám v oblasti medzi Kasprovým vrchom a Kondrátovou kopou, na pomedzí Poľska a Slovenska.

Poľskí záchranári predpokladali, že muž mohol zísť na slovenskú stranu do Tichej doliny, a tak požiadali slovenskú stranu o lokalizáciu mobilného telefónu. Po prevedení lokalizácie Prezídiom Policajného zboru sa ukázalo, že muž bol zachytený vysielačom okolo obeda na slovenskej strane. V priebehu nasledujúcej hodiny navyše Poliaci uviedli, že ich dron počas pátrania registroval čerstvo padnutú lavínu smerom do Tichej doliny.

Po odovzdaní presných GPS koordinátov slovenským záchranárom bola okamžite rozbehnutá pátracia akcia a do doliny smerovali štyria záchranári Horskej záchranne služby so služobným psom z oblastného strediska Západné Tatry, a rovnako štyria so služobným psom z Vysokých Tatier.

Počas ich presunu identifikovali poľskí záchranári zo vzduchu osobu, ktorá sedela so svetelným zdrojom pod lavíniskom.

Po príchode záchranárov sa ukázalo, že v doline sa skutočne nachádza hľadaný muž. Napriek úrazu hlavy bol muž pri vedomí, mierne dezorientovaný. Po zateplení a vyšetrení ho záchranári za pomoci snežného skútra transportovali k terénnemu vozidlu a previezli do Starého Smokovca, kde ho odovzdali privolanej posádke rychle zdravotníckej pomoci.

Vysoké Tatry, Tichá dolina.

Lavinová situácia Vysoké Tatry (Slovensko) 

Vplyvom predchádzajúceho oteplenia a dažďa na veľmi vychladené snehové vrstvy vznikla na mnohých miestach na povrchu až ľadová kôra. Pre všetky pohoria je dopoludnia vyhlásený 1. stupeň lavínového nebezpečenstva. Zneženie s vetrom počas dňa vytvorí na východných a juhovýchodných svahoch nebezpečné vankúše na veľmi tvrdom povrchu, čo zvýši aj lavínové nebezpečenstvo.

Tendencia lavínového nebezpečenstva: Po poludní so snežením stúpajúca.
Počasie a snehová pokrývka: Počas druhého sviatku vianočného bolo aj na horách veľmi teplo, s teplotami nad 0°C až do výšky 2400m.n.m.. Sneh je pri povrchu vlhký. Počas zajtrajšieho dňa bude od severozápaduZ prechádzať studený front, čo znamená ochladenie a stuhnutie hornej časti snehovej pokrývky. Počas toho je očakávané aj nevýrazné sneženie, najmä v Západných a Vysokých Tatrách, s množstvom snehu do 8 cm. Ten bude pomerne silným vetrom prenášaný do východného a juhovýchodného závetrí.

Lavinová situace Vysoké Tatry (Polsko)

Podmínky pro provozování cestovního ruchu jsou dnes velmi nepříznivé. Fouká silný vítr, který výrazně brání pohybu zejména nad horní hranicí lesa, v lesních úsecích představuje riziko lámání větví a stromů. Kvůli námraze jsou stezky velmi kluzké a nebezpečné. Sněhová pokrývka ve vyšších polohách Tater je velmi rozmanitá - mokrý sníh mizí, místy jsou hlubší závěje, jinde vyčnívají kameny. Pohyb v takových podmínkách vyžaduje mnoho zkušeností se zimní horskou turistikou a využití vhodného vybavení (mačky, cepín, helma, lavinový výzbroj - vyhledávač, sonda, lopata). Dny jsou velmi krátké a stmívá se před 16. hodinou.

Přístup k Pěti polským plesům vede zimní variantou okolo Kopy. Na cestě na Morské oko je silná námraza. Všechny stezky v nižších partiích Tater jsou silně zledovatělé. Tatranská plesa zamrzla, ale led je tenký, hrozí propadnutí. Vzhledem k pádu skal z východní stěny Mengusovského štít nedoporučujeme horolezecké aktivity v této oblasti. Pády kamení hrozí při pěším výstupu do sedla Przełęcz pod Chłopkiem.

Lavinové riziko: V Tatrách hrozí lavinové riziko 2. stupně. Na zledovatělých úsecích hrozí uklouznutí a pád ve strmém strmém terénu může být velmi nebezpečný. Na stezkách, které vedou podél strmých svahů, mohou padat kameny a větve, klouzat kameny nebo padat padlé stromy. Na exponovaných místech doporučujeme nosit přilbu. Obtíže zvyšuje silné sněžení a nízká oblačnost, což snižuje viditelnost a ztěžuje orientaci v terénu.

 

Poláci hynou u Kondratové kopy

Okolí Kondratové kopy je pro polské turisty v poslední době velmi nebezpečným zimní terénem. 

13.-14. prosince 2022 zmizeli v této oblasti dva muži. Předpokládá se, že první muž mířil na Kasprowy wierch a druhý do doliny Chochołowska.

10. prosince 2022 smetla lavina pětičlennou skupinu turistů z Przełęcz pod Kopą Kondracką do doliny Kondratowa. Dva byli zavaleni. Jednoho vysvobodila horská služba rychle, protože mu koukala paže na povrch. Druhého našla později. Ještě žil, ale v nemocnici poté zemřel. Ani jeden z turistů nebyl vybaven lavinovou výzbrojí

13. února 2021 tři polské skialpinisty zavalila lavina, která spadla pod Kopa Kondracka do Tiché doliny. Dva zemřeli. Jeden se z laviny sám vyhrabal, pokoušel se najít své kolegy pomocí lavinového  vyhledávače, ale nezdařilo se mu to.

17. srpna 2019 zemřeli na podchlazení dva speleologové, kteří uvízli v jeskyni Wielka Śnieżna. Ve vysokohorské jeskyni se teplota vody i vzduchu pohybuje okolo čtyř stupňů Celsia. Během průzkumu jeskynního systému zahynulo již sedm speleologů a další desítky se zranily.

INFO: HZS a TOPR

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jaro začíná dnes v podvečer

Jaro začíná dnes v podvečer

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Začíná tajemný Advent

Začíná tajemný Advent

Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 3. prosince.
Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Ve středu 21. června pozdě odpoledne nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.
Podzimní rovnodennost: Slunce vychází na východě a zapadá na západě

Podzimní rovnodennost: Slunce vychází na východě a zapadá na západě

V sobotu 23. září 2023 před devátou hodinou ranní nastává podzimní rovnodennost. V ten okamžik se ocitne Slunce v rovině zemského rovníku. Jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Stejný jev se odehraje
Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje ve středu 22. prosince přesně v 4:28 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Zimní táboření Plosko, Stolowe Hora 10.-12.2. 10.2.
Zimní táboření na Kozákově Kozákov 10.-12.2. Info: vl.sluka@seznam.cz 10.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42