S Beta-tourem na lyže už tedy ne!

S Beta-tourem na lyže už tedy ne!
Lyžování v St-François Longchamp - Valmorel.
Autor snímku Maykl Brůžek
SDÍLEJ:

...aneb pravdivá reportáž o lyžařském zájezdu prožitá na vlastní kůži: Láká vás vyrazit levně na lyže do Alp? Dejte si pozor na některá úskalí těchto zájezdů! My jsme se v lednu spálili v St-François Longchamp - Valmorel.

S Beta-tourem na lyže už tedy ne!
St-François Longchamp - Valmorel. Letošní leden byl skoro bez sněhu.
Autor snímku Maykl Brůžek

Nízkonákladové cestovky se předhánějí v nabídce levných lyžařských zájezdů do evropských destinací. Zní to lákavě, ale jak takový zájezd probíhá v reálu? Otestovali jsme jeden z nich do St-François Longchamp - Valmorel ve francouzských Savojských Alpách.

Pražská cestovní kancelář Beta-tour o sobě tvrdí, že je specialistou na lyžařské zájezdy již od roku 1990. Hlavní nabídku činí zájezdy do Savojských Alp, a tak jsme s nimi na jeden do Francie vyrazili.

Cesta

Po chaotickém nakládání zavazadel se autobus konečně vydává na cestu. Z počátku je příjemně poloprázdný, ale na dalších nástupních místech se zcela zaplňuje. K nově přibyvším klientům se přidává i typický odér řízků, česnekových pomazánek a lihovin. Cesta bude dlouhá...

Při noční zastávce na benzínce nás řidiči vykazují i s věcmi ven, zatahují záclonky a pouští se do přestavby autobusu na lehátkovou úpravu. Za pomoci chatrné konstrukce tvoří ze sedadel dvě patra zprohýbaných ploch určených ke spaní.

Nebudí to v nás vůbec důvěru. Palandy jsou zcela nezajištěné proti případnému pádu. Žádné zábrany, žádné bezpečnostní pásy. Představa, že bude muset autobus prudce zabrzdit, nás upřímně děsí. Ti , co spí v první horní řadě, by v případě nehody bezpochyby proletěli předním sklem.

Tuto úpravu by předpisy nepovolily ani na silnicích v Asii, my si tu přesto takhle na nezajištěných palandách uháníme nocí po evropské dálnici!

Nejhorší na tom ale bylo se na lůžka vtěsnat. Rozložená autobusová sedačka totiž zdaleka nedosahuje délky průměrně velkého ležícího člověka! Po dlouhé strkanici a mačkanici se ale nakonec opravdu palandy zaplnily různě propletenými těly klientů, připomínajíce dvě patra napěchovaných sardinek v konzervě.

Řidiči řádně přitápí a odér ze zkonzumovaných večeří, smíšený s odérem zpocených ponožek, začíná prořezávat hlučné chrápání z různých stran. Konzumenti lihovin udělali nejlépe, zřejmě podobnou cestu nepodnikají prvně.

Brzy ráno na odpočívadle budí řidiči ty, co měli to štěstí, že usnuli. Vykazují nás opět ven do mrazu a skládají zpět sedačky.

St-François Longchamp - Valmorel.

Začínáme stoupat serpentinami ke středisku a rozbředlý sníh se mění v led. U cedule "Nasaďte sněhové řetězy" se nás pokouší zastavit místní policie, ale řidiči vesele pokračují po ledovce dál. Naštěstí nejel žádný jiný autobus proti a nemuseli jsme zastavovat, neboť do některých zatáček jsme se vešli jen tak tak. Když pak na parkoviště přijíždí policejní hlídka a policista se snaží anglicky řidičům vysvětlit, že bez řetězů by se v takovém případě už autobus do kopce nerozjel a zablokoval by celou silnici, nechápavě na něj zírají a nechápou ani slovo.

Organizace

Je kolem šesté hodiny ranní, ještě tma, plocha parkoviště pokrytá sněhem a ledem a z oblohy se začínají snášet velké mokré vločky sněhu. Autobus odjíždí odvézt zbytek klientů do dalších středisek a zanechává nás tu s haldou zavazadel. Přichází rozespalý delegát, vítá nás ve Francii a sděluje, že jsme přijeli moc brzy.

Ukazuje vzhůru do kopce, kde prý v jedné z budov má být bagažárna, jenže je ještě zavřená. Klíče jsou na recepci a ta otevírá až po osmé. Lidé se bouří, ale není jim to nic platné. Sbírají ze země svá zasněžená zavazadla a po zledovatělé silnici se je snaží dopravit na udané místo. Následuje dlouhé čekání v mraze před zamčenými dveřmi.

Před devátou opět přichází udýchaný delegát s klíči. Odemyká bagažárnu a rozdává nám skipasy. Máme se prý převléknout a jít lyžovat, pokoje budou k dispozici až po druhé hodině. Dostáváme instrukce a delegát odbíhá vyzvednout další autobus. Jdeme tedy do bagažárny. Po temném schodišti, osvětleném pouze nouzovými světly, scházíme dvě patra do nevábné sklepní místnosti. Je spoře osvětlená a jsou v ní všeho všudy tři plastové židličky a záchod bez světel.

St-François Longchamp - Valmorel.

Venku teď už padá sníh s deštěm a podle znaveného výrazu ostatních by většina dnešní lyžování raději vyměnila za teplou postel. Všichni začínají vybalovat a není tu k hnutí. Do toho sem začínají se zavazadly přicházet ti, co tu dnes pobyt končí. A to sem prý má dorazit ještě dalších padesát klientů zmíněné cestovky!

Ubytování

Ve dvě hodiny odpoledne se scházíme na recepci, kde panuje chaos. Mění se turnusy a dorazila i spousta dalších turistů a místních lidí. Fronta je nekonečná a paní za přepážkou má na všechno dost času. Mluví jen francouzsky a velmi špatně anglicky. Těm, co jazyky nevládnou, se snaží delegát tlumočit. Pak je ale odvolán na recepci jiných apartmánů, kam mezi tím dorazila další skupina klientů.

Poté co zaplatíme kauci za apartmán a poplatek za pobyt, obdržíme klíče se seznamem vybavení. Seznam je samozřejmě jen ve francouzštině s chatrným pokusem o překlad do angličtiny. Nechybí však sumy v eurech, které budou v případě ztráty či poškození výbavy účtovány.

Opět táhneme zavazadla po zledovatělé silnici a hledáme přidělené ubytování. Apartmánem pro tři osoby se ukazuje být paneláková garsonka, do které je vměstnáno vše na minimu prostoru. Když se chceme ubytovat, musíme to udělat po jednom a ostatní čekají na chodbě.

Těšíme se konečně na postel, ale opět přichází zklamání. Je tu jedno rozkládací kanape a jedna rozvrzaná, prohnutá postel s proleželou matrací. Pod ní je zasunutá další matrace, proleželá ještě víc. Když ji vytáhneme mezi kanape a postel, zabere všechen zbývající prostor. Radiátor má stržený šroub ovládání a na topení pod oknem sice svítí kontrolka, ale topení netopí. Ještě že výhled z okna je alespoň z části na hory.

Na večerní schůzce se všichni pouští do delegáta jako rozlícený dav. Svým způsobem je mi ho líto. Vypadá, že by rád všem vyhověl a že za mnoho věcí až tak úplně nemůže. Má ale smůlu. Jelikož je tu jediným zástupcem cestovky, vyslechne si výtky na úplně všechno. Každopádně druhý den nám donesl funkční přenosná elektrická kamínka...

Sjezdovky

Počasí je proměnlivé, jak už tak počasí bývá. Někdy teplo, někdy mráz. Když mrzne, Francouzi zasněžují, ale i tak je již mnoho sjezdovek z části vymletých a plných kamenů. Tady to nikdo moc neřeší a já jen lituji, že jsem si vzal nový snowboard. Po pár dnech je skluznice samý šrám.

St-François Longchamp - Valmorel.

Dalším zlem na sjezdovkách jsou lyžařské školy. Instruktoři s oblibou vodí své žáky v dlouhém hadu velkými oblouky napříč celou sjezdovkou. Nechcete- li v rychlosti vlítnout přímo mezi ně, nedají se skoro předjet.

Lanovky ve středisku nejsou kryté, takže při nepřízni počasí člověk rychle vymrzne. Kabinky mají pouze na druhé straně údolí. Náš skipas tam také platí, ale kdo nestihne poslední lanovku zpět v půl páté, zůstane tam uvězněn. Taxík zpátky je prý tak drahý, že je lepší si tam na noc najmout hotel.

Málem na to doplatil jeden z klientů, kterého na sjezdovce srazila cizí lyžařka. Dostal ránu do hlavy a zůstal ležet skoro dvě minuty v bezvědomí. Poté byl horskou službou svezen právě na druhou stranu údolí. Naštěstí byl v pořádku. Problém byl, že uměl jen česky a nedomluvil se. Doktor ho v ordinaci držel několik hodin až do příjezdu přivolaného delegáta. Byl nucen zaplatit 60 euro za vyšetření, jež spočívalo pouze v předpažení rukou a posvícení do očí. Poté po něm horská služba chtěla zaplatit 300 euro za svoz, jinak že mu nevydají jeho lyže. Delegátovi se nakonec podařilo zkontaktovat pojišťovnu a vyřídit to přes ní, jinak by tam asi musel zůstat. Bez lyží a bez prostředků.

St-François Longchamp - Valmorel.

Návrat

Poslední den hustě chumelí. Instrukce jsou do deseti hodin uklidit a vyklidit pokoj a přesunout si zavazadla do bagažárny. Odjezd autobusu v pět odpoledne. Bagažárna už je plná nových, po cestě znavených klientů, co dorazili dnes ráno a choulí se tu okolo radiátoru. Na postel si ještě pěkných pár hodin počkají.

Delegát nám sděluje, že dostal nové instrukce z cestovky. Autobus, kterým jsme přijeli, nabírá prý klienty ještě v jiném středisku, takže nás sveze jen pod kopec a tam si nás převezme jiný, který má volná místa až do Prahy. Bereme si alespoň číslo na řidiče, autobus nás vysazuje na parkovišti u malého supermarketu a odjíždí. Po telefonickém hovoru s řidiči se dozvídáme, že mají zpoždění a dorazí asi za dvě hodiny. První hodinu čekání trávíme v teple supermarketu, jenže pak ho zavřou a my opět zůstáváme na parkovišti v mraze.

Mráz přituhuje a my se v zoufalství choulíme v otevřeném přístřešku pro nákupní vozíky a zahříváme se zakoupeným alkoholem. Když nás autobus po další hodině a půl konečně nabírá, je nám už cesta na nezajištěných lehátkách úplně jedno, hlavně že jsme v teple!

Ráno se už jen bavíme pozorováním řidičů, kteří si při řízení píší SMS zprávy, luští sudoku a přesedají si na červené. Na Florenci přebíráme zavazadla. Vaky od lyží jsou prodřené a podivně mokré, i když před naložením nebyly. Nám už je to jedno. Jsme rádi, že jsme to přežili!

Chcete si snad stěžovat? Zkuste to! Pan Kohout, ředitel CK Beta-tour nebere telefony a neodpovídá na SMS ani emaily. A jaké z toho plyne ponaučení? Jste li pankáč, nevadí vám hazardovat se svým životem a snesete trochu nepohodlí, vyražte! V opačném případě raději zvolte jinou cestovní kancelář.

Horydoly.czČtěte od Maykla více: La Norma na snowboardu 


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

stanovisko CK

Pro informaci uvádíme, že p. Brůžek se zájezdu neúčastnil jako klient, ale jako delegát. S panem Brůžkem jsme následně ukončili spolupráci na základě nespokojenosti vícero klientů s jeho prací. 

 

CK Beta tour

Reaguj
Francie - lyže

Proč nejedeš do Špindlu ?Y

Reaguj
fuck of betatour
Diskusní příspěvek vymazala redakce HORYDOLY kvůli vulgaritě.
  • Autor karel kotrba
  • Datum a čas 27.3.2015 10:24
Reaguj
Socka v horách

Vyjel do hor, divila se že v autobuse nemá apartmán, že se ubytovává až po obědě a že na kopci nemusí být sníh ani v horách:-) A teď nás tu krmí svým žalem:-) Všechny socky si myslí že za pár peněz budou cestovat ve zlatě. Zvlášť s nízkonákladovou.

Reaguj
Punk je jinde

To je dobrý postsocialistický peklo. Kdo tě k tomu Maykle donutil? Zrovna tebe, takového free-borce.

Reaguj
Všechno má své výhody a nevýhody - a třeba i háčky

hehehe, to je tím, že si furt představujeme alpské lyžování jako sport pro široké masy. je to mimořádně finančně náročný sport, který je v civilizovaných zemích vyhrazen vyšší střední třídě, které je samozřejmě do deseti procent populace.

tuzemské pojetí je pak obyvateli těch civilizovaných zemí nahlíženo jako velmi punkové, jezdit lyžovat ve vedlejší sezoně kdy je děsná kosa, brzo tma a málo sněhu, kodrcat se přes půl kontinentu rozhrkaným autokarem, spát v psích boudách a baštit paštiky a chlemtat krabičáky, mít pět let staré supermarketové vybavení, a na druhou stranu s přehledem jezdit obtížné svahy a vydržet to od úsvitu do soumraku je něco, co sklízí směs nechápavého kroucení hlavou a obdivu.

(samozřejmě s mírnou nadsázkou)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 25.3.2015 13:18
Reaguj
Všechno má své výhody a nevýhody - a třeba i háčky

Samozřejmě je to jedna Majklova osobní zkušenost, to nezastírá. Asi se na zájezdu nakupilo mnoho věcí, které ho více či méně oprávněně nakrklo. Vtipné je, že psal před pár lety o nedalekém středisku La Norma se stejnou cestovkou Beta-tour, a tam bylo, zdá se, vše v pořádku. ...stane se...

Reaguj
Všechno má své výhody a nevýhody - a třeba i háčky

Ta cesta do francouzského místa Valmorel stojí u Beta tour v přepočtu něco kolem 450 €. Permanentka v tom lyžařském středisku normálně něco kolem 250 € a tak na ubytování na osobu zbyde 200 €. To je suma za kterou se bohužel člověk v Hiltonu neubytuje. Pojedu – li s nízkonákladovou cestovkou tak je jasné, že mne Hilton nebo Ramada Inn nečeká. Jeden se prostě musí uskrovnit.

Všechno také záleží na tom jak to cestovka zorganizuje. Je jasné, že se tam v sobotu musí vyměnit klienti, jedni musí vypadnout do 10 hodin, příští se mohou nakvartýrovat až po hodině šestnácté. Ony se musí ty pokoje take trochu uklidit, nově povléct postele a pod.

Nefungující věci má na krku zástupce cestovky na místě, když je to nekvalifikovaná a na tu práci se nehodicí osoba tak to odnesou hosté.

Když jedu do Francie, tak bych měl být schopen se trochu francouzsky domluvit, podobně jako se v rakouských Alpách používá němčina. Že dáma mluví prakticky jenom francouzsky je celkem typické a záleží buď na hostech, po případě na cestovce aby jistou komunikaci zajistila. Lyžařská škola má nejen ve Francii vždy absolutní přednost – i na lanovce – a skoro každý to akceptuje. Stejně se ten schopnější a k tomu zezhora přibližující lyžař/snowboarder musí těm pod ním vyhnout – to říkaji regule FIS.

Myslím si že píšící už nikdy s nízkonákladovou cestovku do Francie nepojede. A tak má na vybranou – české nebo slovenské hory – tam se domluví a hlavně bude ve  sféře, která je mu známá a ví co může očekávat. Ale i ve Špindlu si může své lyže poškrábat, když nebude dávat dostatečný pozor.

Reaguj
cena
cca 10000kc/osoba
  • Autor mxb
  • Datum a čas 25.3.2015 10:52
Reaguj
cena

Dost mn+ chybí informace o ceně. Pokud to byla nejlevnější nabídka na trhu, tak co autor čekal?

  • Autor Brko
  • Datum a čas 25.3.2015 08:17
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští... celý článek

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Vodácké značky

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

ROZHOVOR Michal Bařina a další investoři stojí za příbramskou prodejnou elektrokol. Od konkurence se odlišuje vysokým standardem. Prodává nejlepší ebiky, pochopitelně za vysoké ceny a k tomu nabízí nadstandardní služby.   
Vodácké značky

Vodácké značky

Kánoe, kajaky, rafty, pramice, nafukovací lodě, skládací lodě, plast, laminát, kevlar, dřevo, hliník... Lodě na divokou vodu, turistiku, mořské či jezerní speciály... Závodní i rekreační... Vybavení a oblečení... Co si můžete přát,
Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští
Pravda o cestování

Pravda o cestování

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme
Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Rubl je oficiální měna v Ruské federaci. Jeho zkratka je RUB. Je druhou nejstarší národní měnou hned po britské libře.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31