Snowboarďáci do Rokytnice

Snowboarďáci do Rokytnice
Rokytnice nad Jizerou, Lysá hora ve vánici
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lysou horu v Krkonoších v minulém víkendu mohli konečně vychutnat kromě lyžařů i snowboardisté. Padl nesmyslný ochranářský zákaz jízdy po rokytnické sjezdovce na jednom prkně. Již dříve o konci tohoto opatření spekulovaly Horydoly.

Snowboarďáci do Rokytnice
Rokytnice nad Jizerou, Přibližovák.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Jednotné jízdné po celý víkend: dospělí 100 Kč, děti a vojsko polovic. V půjčovnách lyžařského vybavení JPK Rokytnice (Horní náměstí, Studenov) půjčovné ve dnech 16.-18.12. se slevou 50 %.

V celém areálu je připraveno občerstvení - svařák, grog, punč, pivko, sejkory, stědrounice, bramborový salát, kapr...

Doporučujeme k přečtení zkušenosti z prvního snowboardového víkendu na Lysé hoře v Krkonoších.

Pod tímto článkem se rozvíjí zajímavá diskuse o možnostech lyžování mimo sjezdovky v tuzemských horách.

11. prosince

Padlo ochranářské tabu

Až do letošní sezony zimní Rokytnice řadila mezi evropské rarity. Zelení úředníci ze Správy Krkonošského národního parku totiž dosud zakazovali vjezd snowboardistům na dvě nejdelší a nejkrásnější rokytnické sjezdovky z Lysé hory.

Provozovatelé skiareálu Horní Domky ze Spartaku Rokytnice toto tabu prolomili až letos. Na modrou Turistickou a červenou FIS budou moci vjet i lidé na jednom prkně bez hůlek. Jedná se o dvě nejdelší české sjezdovky.

Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad Jizerou zve na slavnostní zahájení zimní sezóny, které se uskuteční v sobotu 17. prosince 2005.

Skiareál Horní Domky

08:30 - příjezd pána hor, rozsvícení vánočního stromu, otevření skiparku, odjezd Krakonoše na snowboardu na Lysou horu

09:00 - dřevosochání čtyřmetrového Krakonoše, soutěže dětí a dospěláků (sjezdování s Filipem, soutěž o nejúžasnější sjezd na nejúžasnějších sáňkách, skijöring)

10:00 - diskotéka na sněhu s anděly a čerty, každý kdo přijde jako čert nebo anděl, dostane dáreček

14:00 - živý betlém na Křížku – jesličky, ovečky, koledy

Dolní náměstí v Rokytnici

13:00 - vánoční trhy, kulturní program, Berentzen party ve vánočním duchu

16:30 - ohňostroj

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Širočina pod nohama
Mám pocit, že názor "snb jezdí mimo tratě, lyžař se drží na sjezdovce" se zakládá na starší a dneska už poněkud překonané historické zkušenosti z dob, kdy lyže byly úzká párátka a kdy se většina mladých, konvencemi a předpisy pohrdajících, nacházela právě na vysoce módních prknech.Dneska, s nárůstem popularity a množství širokých až velmi širokých lyží, už i lyžař má nářadí vhodné do terénu (pár pořádných freeridovek už v součtu není o moc užší než průměrné prkno a při větší délce to vyjde na plochu možná stejně), takže lze očekávat mimo tratě i více lyžařů. Kromě zákazů, jež v této zemi umíme a hojně používáme, se ale naše hory a střediska budou muset s fenoménem popularity ježdění v terénu nějak utkat. Jeho faktickou neexistencí ztrácejí naše střediska na přitažlivosti (zatím vynahrazují lyžařsky nenároční cizinci a fakt, že sjezdovkových lyžařů celkově je na zdejší kapacity pořád dost), provoz na tratích se zahušťuje až do nesnesitelnosti a úrazů a konflikty s těmi, kdo budou unikat do terénu, se budou množit.Takže klasika: najde se vůle nebo páky schopné zařídit, aby se ve vybraných lokalitách (netvrdím, že jí má být vršek rokytnické Lysé hory) taky dalo jezdit mimo?Jenže střediska jsou ráda, když vybojují pár metrů na rozšíření nebo prodloužení stávající sjezdovky, a k tlaku na povolení freeridu je úbytek platících návštěvníků nenutí.Kromě výběru hor, kde se mimo tratě jezdit smí, nevidím v dohledné době u nás řešení.
 • Autor ivan
 • Datum a čas 19.12.2005 11:17
Reaguj
Re: Nebude to nadlouho
Byl jsem v průběhu zahajovacího týdne taktéž v Rokytnici a i když se snowboadďáci nechovali v prvním a druhém pásmu NP moc uctivě, lyžaři na tom nebyli o nic lépe. V absolutním počtu bylo mimo tratě lyžařů určitě víc, v relativních počtech na tom byli zase snowboarďáci hůř. Tím chci jenom říct, že problém není v tom, na čem kdo jezdí, protože když si někdo vezme na nohy prkno, nestane se z něj rázem brutální ničitel přírody a jakmile si nacvakne lyže, je z něj největší klaďas. Takže já to vidím tak, že po roce to s něvětší pravděpodobností snowboďákům zase zakážou, ale do lesa se bude jezdit stejně (na lyžích), diskriminace bude pokračovat a ochraně přírody to stějně moc nepomůže.
 • Autor mex
 • Datum a čas 19.12.2005 09:55
Reaguj
Nebude to nadlouho
Avizovaný začátek sezony na Lysou a s tím spojené povolené ježdění pro prkna proběhl tento víkend.Po tom co předvedla většina příznivců širokých prken je jen otázka času kdy to KRNAP zase zakáže. Bohužel nebudou mít žádný argument, protože co se konalo mimo sjezdovky to jsem ještě neviděl a to se na horách pohybuji stále. Jízdy v porostech mimo sjezdovku si užívaly prakticky všichni snowborďáci. Potom se nemůžou divit.
 • Autor dědek
 • Datum a čas 19.12.2005 08:36
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Jak to bylo?
když se tak probírám všemi příspěvky, vidím tady několik problémů: nikdo nechce ničit přírodu a většinou nemáte rádi ochranáře, aniž byste si zjistili o jejich práci trochu víc než jen to "co-se-vždycky-říkalo". není to jen vaše chyba, je to chyba i samotných ochranářů, jak svoji práci "prodávají". proč se tedy nesmí s prknem na lysou horu - protože jsou s prkýnkáři špatné zkušenosti. jezdit free je styl života, nikoli jen jízda v pračánku mimo sjezdovku. co udělají ochranáři, aby eliminovali škody na porostech je jednoduché. je to jako když k vám bude chodit na návštěvu kamarád se psem a ten pes vás vždycky pokouše, tak se taky budete snažit psa do baráku nepouštět. to je mmj. i podobný důvod, proč se nesmí na kole na luční boudu. protože tam končí asfaltka a 98% cyklistů se na luční neotáčí, ale jede někudy dál. a tam už asfaltka není. někdy v 90. letech byla na luční boudě dokonce otevřena úschovna kol, aby si cyklisti bike mohli schovat a jít na sněžku pěšky. za celou letní sezónu tam byly uloženy 2 (slovy: dva) biky. nemusíte být právě "zelení buzeranti" abyste věděli, co musíte udělat, aby se na kole nejezdilo dál za luční boudu. kdysi měli jičínští horolezci obývající yetici v obřím dole permit na ledy v úpské jámě. bylo to docela v pohodě. pak se permit začal půjčovat a v úpské jámě byl svinec a lezl tam, kdo věděl kam. tak by mě zajímalo, zda byste tam poslali dva strážce, aby to tam hlídali a kontrolovali, když jich v peci máte 5 a musí hlídat lyžaře na sjezdovkách, aby nehoblovali malé stromky mimo upravené tratě. neposlali byste je do obřáku, sebrali byste horolezcům permit. netvrdím, že ochranáři nedělají chyby, dělají a blbé na tom je to, že jsou dobře vidět.
 • Autor kk
 • Datum a čas 18.12.2005 07:35
Reaguj
Stob snb
Pevně věřím že naši mladí snowboardisté nemají právo ničit porosty v našem národním parku, a doufám že prezident doktor novinář a kdo ví co ještě Kuba Turek mi to odsouhlasí. PS: Ironie
 • Autor Skier
 • Datum a čas 12.12.2005 13:16
Reaguj
Re: Re: Re: Jak to bylo?
Podle Spartaku se zákaz týkal jízdy lanovkou, aby snowboardisté nemohli vyrazit mimo sjezdovky. Ochranáři nebyli schopní to uhlídat, ačkoliv je to jejich práce. Proč jsem to v článku neřešil? Protože pro naprostou většinu čtenářů je podle mého důležitý fakt, že nemohli na sjezdovku s prknem. Co bylo za tím, je pro ně zbytečná informace.
Reaguj
Re: Re: Jak to bylo?
Vůbec nejde o úřednická souvětí, ale o přesnost informace. Pokud totiž takhle "volně" vykládáš toto, lze se domnívat, že i jiné informace zde mohou být dejme tomu značně nepřesné, ne-li přímo zavádějící. Záleží ale na tom, jak si vlastní serioznosti ceníš a kolik nedbalosti či až šikovné demagogie hodláš uplatňovat.Přesnost informace by neměla chybět ani zde. Tím spíš, že článek je - alespoň se mi to tak jeví - především informací, ne tvým komentářem, zamyšlením, polemikou apod.
 • Autor ivan
 • Datum a čas 12.12.2005 12:40
Reaguj
Re: Jak to bylo?
V článku nechci řešit úřednická souvětí. Prkno prostě na vrchol Lysé nemohlo. Leda vzít běžky nebo jít pěšky na sněžnicích od Zalomeného či Dvoraček s prknem na zádech. Teď už je jasné, že to byla zelená buzerace vlekařů a následně i klientů.
Reaguj
Jak to bylo?
Jakube, jak to bylo doopravdy? Týkal se zákaz jízdy po sjezdovkách, nebo přepravy snb lanovkou? Pokud bylo možné vyjet na snb třeba Zalomeným, bylo pak přece možné sjíždět po Modré, Černé i Červené, ovšem bez vrchních partí tratí, tímto vlekem neobsluhovaných. Je to s ohledem na stávající nový režim už pasé, ale pokud se bývalý zákaz týkal přepravy lanovkou a ne jízdy po tratích, je totiž celá informace postavená zmateně.
 • Autor Ivan Sosna
 • Datum a čas 12.12.2005 10:57
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Na Kaprunu se lyžuje až do července

Na Kaprunu se lyžuje až do července

Léčbu lyžařského absťáku po koronavirové zimní sezoně jsme si naordinovali na ledovci Kaprun. Letos se nad rakouským letoviskem Zell am See lyžuje až do 24. července.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

RORÝSI Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.

Diskuse

Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků
Vepřový guláš VESEKO Whaley Skiák, 20.7.2021 9:34, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36
Dovolená na českých horác... Horydoly , 8.7.2021 16:46