Surfing na nejlepších plážích světa

Surfing na nejlepších plážích světa
Surfing.
Autor snímku INVIA - Trubavin / Shutterstock
SDÍLEJ:

Surfování patří mezi oblíbené sporty po celém světě. Nadšenci vyrážejí za tímto adrenalinovým zážitkem na nejlepší surfařská místa planety. Mezi ně se řadí nekončící pláže Dominikánské republiky. Za vlnami se však můžete vydat také na Srí Lanku. Skvělé podmínky nabízí pobřeží Portugalska a Kanárských ostrovů.

Surfing jako první zaznamenal do historických evropských pramenů poručík James King, který po smrti světoznámého objevitele a mořeplavce kapitána Jamese Cooka zpracoval jeho deníky. Bylo to v roce 1779.

Za rodiště sportu jsou považovány Havajské ostrovy. Surf je neodmyslitelně spjatý s tamější kulturou, náboženstvím i polynéskou mytologií.

Postupem času pronikl do všech částí světa a těší se stále větší oblibě, o čemž svědčí i fakt, že v roce 2016 rozhodl Mezinárodní olympijský výbor o zařazení surfingu mezi olympijské disciplíny. O první medaile se tak krotitelé vln utkají na letních olympijských hrách v Japonsku v roce 2020.

Dominikánská republika: Maňana, vlny a rum

Dominikánská republika je ideální místem pro milovníky vln, kteří si po zdatném výkonu rádi vychutnají také noční život či karibský rum. Pohodu a klid umocňuje na ostrově slovo maňana, které je odpovědí na všechno.

Na panenských plážích lemovaných palmami si přijdou na své začínající i pokročilí surfaři. Řada z nich míří především na severní pobřeží ostrova, kde se nacházejí pláže Playa Encuentro, Playa Grande a Playa Preciosa. Nejoblíbenější jsou však místa Cabarete a El Caletón, a to nejen díky překrásným plážím a vlnám, ale též nespočtu restaurací, barů a nočních podniků.

O tom, že si místní na surfování potrpí, svědčí i fakt, že zákonem omezují výšku staveb na pláži na maximálně tři patra. Důvodem je to, aby se o domy nelámal vítr a surfaři tak nepřišli o skvělé podmínky.

stan2.jpg

Kromě adrenalinového zážitku mohou turisté zavítat rovněž do hlavního města Santa Dominga, kde se dochovalo původní městské opevnění. Za návštěvu stojí botanická zahrada Los Tres Ojos s 15 metrů vysokou krápníkovou jeskyní či dům objevitele Kryštofa Kolumba. "Dominikánská republika je díky písečným plážím s nekončícími palmovými alejemi a tyrkysovým mořem označována za perlu Karibiku. A patří mezi nejvyhledávanější země, kam se lidé vydávají na exotickou dovolenou," uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Surfařské sezony na Srí Lance

Srí Lanka, ostrov ležící jižně od Indie, patří k nejhezčím místům na světě. V této zemi patří surfování k relativně mladým sportům, nicméně se mezi krotiteli vln stává čím dál populárnější. Místní surf sezónu lze rozdělit do dvou období. Na jižní části ostrova jsou nejlepší podmínky mezi listopadem a březnem, mezi květnem až říjnem je pak dobré vyrazit na východní část.

Na své si zde přijdou jak velmi zdatní prknaři, tak i naprostí začátečníci. Mezi top oblíbená a velmi rušná surfařská místa patří Kikkaduwa či Arugam Bay. Mezi ta klidnější naopak Weligama a Ahangama. Poslední dvě jmenované lokality jsou vhodné především pro začátečníky, jelikož vlny se zde lámou daleko od pobřeží.

Na plážích je možné využít kurzy od profíků, jež vycházejí v přepočtu zhruba na 400 korun za hodinu. Během nich získají účastníci informace o historii tohoto sportu, bezpečnostní instrukce i info, jak zvládat jednotlivé typy vln včetně toho, jak vlnu správně říznout.

S cestou na tento rajský tropický ostrov s bujnou vegetací a přívětivými lidmi je pak nasnadě spojit také návštěvu antického město králů Polonnaruwu nedaleko hory Sigiriya. To je zaspáno na seznamu UNESCO a pyšní se nespočtem buddhistických památek.

Za úžasnými přírodními scenériemi se pak můžete vydat do několika národních parků. Mezi nejvyhledávanější patří Bundala či Uda Walawe, a to hlavně díky volně žijícím slonům, leopardům, buvolům a dalším desítkám živočichů a ptáků, které lze spatřit v jejich přirozeném teritoriu.

Surfařský ráj u Panamského průplavu

Panama je obklopena více než 1400 kilometry pobřeží, což ji činí taktéž skvělým místem pro surfování. Proto se do tohoto státu na pomezí Jižní a Střední Ameriky sjíždějí milovníci vln z celého světa.

Oblíbenou lokalitou je Bocas del Toro, jedna z deseti panamských provincií, při hranicích s Kostarikou. Mezi preferované lokality pak patří Playa Venao a Santa Catalina na pobřeží Pacifiku. Santa Catalina je označována přímo za ráj surfařů. Do původně malé vesničky se dnes sjíždějí tisíce surfařů a je místem, kde se pořádají i věhlasné surfařské soutěže. Známá je především díky plážím Punta Roca a La Punta, kde se vlny zvedají až do výšky devíti metrů.

 

Dovolenou v Panamě si užijí též příznivci historie a technologií. Ti mohou navštívit Panamský průplav s přilehlými muzei, jež přibližují jeho vznik a význam. Aktivní turisty jistě bude lákat i výstup na nejvyšší vrchol Panamy Volcán Barú tyčící se do výšky téměř 3500 metrů nad mořem.

Když v Evropě, tak do portugalského Peniche

Za dobrými vlnami nemusíte až na druhý konec světa. Velké oblibě surfařů se těší i blízké Portugalsko s několika vhodnými lokalitami, ať už je to pobřeží Algarve na jihu země, či Carrapateira se surfařskými kempy a školami. Surfaři všech kategorií najdou vyžití i na oblíbené pláži Praia da Arrifana.

Za svatostánek evropského surfingu je poté považováno městečko Peniche vzdálené necelých 80 kilometrů od Lisabonu. Je známé světovou surfařskou soutěží WSL (World Surf League) a ojedinělé svojí polohou a krásnými plážemi. A Peniche má ještě jednu výhodu: díky jeho lokaci je možné se při nepřízni větru a nízkých vlnách přesunout v řádu minut na jinou část výběžku a zdolávat vlny tam.

V místě se nachází několik kempů, barů, restaurací i míst, kde lze po sportovním výkonu prohýřit třeba celou noc.

Za městským životem, a především za historií a památkami, je dobré zamířit do nedalekého hlavního města Lisabonu. "Lisabon je známý zejména historickými památkami jako jsou Belémská věž či klášter svatého Jeronýma, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Turisté zde také mohou navštívit jedno z největších oceanárií v Evropě, jež bylo vybudováno v rámci celosvětové výstavy Expo 1998," doplňuje Andrea Řezníčková.

Surfing na Kanárských ostrovech kdykoli a kdekoli

Ke zdolávání vln vybízí i turisty oblíbené Kanárské ostrovy, a to díky působení Atlantického oceánu.

"Kanárské ostrovy patří dlouhodobě na čelní příčky žebříčku turisticky nejnavštěvovanějších oblastí na světě. Díky poloze v subtropickém podnebném pásu je místní klima příjemné po celý rok. Ostrovy jsou velmi rozmanité a na své si zde přijdou milovníci historie, zábavy, nočního života i vodních sportů," připomíní Andrea Řezníčková.

Souostroví je známé u surfařů právě tím, že krotit vlny se zde dá téměř všude a v jakémkoli ročním období. Velmi vhodné podmínky nabízí ostrov Gran Canaria a pláž Playa del Ingles v Maspalomas či oblast Confital, kde vlny rostou až do výšky pěti metrů. Řada surfařů pak míří na ostrov Fuerteventura. Jeho severní část s místy El Jablito a Corralejo ocení především pokročilí prknaři. Pro začátečníky je pak doporučována jižní část ostrova s plážemi Morro Jable a Caleta de Fueste.

Míst, kde si můžete pronajmout potřebné vybavení i zaplatit kurz, je na plážích nespočet. Prkno si lze pronajmout v průměru za 10 Euro na den a za zhruba 60 Euro na celý týden. Skupinový výcvik pak vyjde na 40 až 50 Euro a za individuální výuku zaplatíte od 100 do 120 Euro.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zelený Ještěd se koná 16. května

Zelený Ještěd se koná 16. května

V květnu a červnu jezdí na Ještědský hřeben sedačková lanovka Skalka od středy do neděle, v půlhodinových intervalech od 9 do 17 hodin. Ve čtvrtek 16. května bude na lanovce zadarmo jedna jízda, oběd... celý článek

Lyžařská pohoda Maurienne

České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.
Nože - prodejní výstava Příbram, Kulturní dům 7.-8.9. 7.9.
Water Rescue
Pastviny Mistrovství záchranných týmů 7.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-21.9. 13.9.
Oslavy Ještědu Ještěd Úklidová brigáda 14.9.

Diskuse

Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20