TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb
Expresky Simond Rocky Klimb.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 

TEST Expreska Simond Rocky Klimb
Totenkirchl, Wilder Kaiser.
Autor snímku Hana Suchá

Dvě horolezecké karabiny spojené textilní smyčkou slouží k jištění během výstupu. Na stanoviště a do ožehavých míst patří samozřejmě jiné karabiny s pojistkou zámku.

Francouzské zboží z Decathlonu

Expresky prodává sportovní supermarket Decathlon jako svoji privátní značku. Jednu z nejstarších a nerenomovanějších továren na horolezecký hardware totiž tento řetězec v nedávné minulosti koupil. Kromě obchodních zájmů v tom hraje roli i národní hrdost, neboť francouzský Decathlon chce prodávat francouzské zboží, které se vyrábí v Chamonix pod Mont Blanc.

Expreska Simond Rocky Klimb.

Simond Rocky Klimb stojí 199 Kč.

Hmotnost setu udávaná výrobcem je 95 g. To je průměrná váha expresek. Některé modely od konkurence jsou o pár gramů těžší a jiné o něco málo lehčí. Obecně platí, že lehké expresky jsou tak zvané "drátovky", které se mají zámky z pevnostního drátu místo plného kovu, a také nejmenší a nejdražší modely určené jen na hustě zajištěné cesty sportovního charakteru, pokud možno kolmé nebo převislé.

Déčkové karabiny s popruhem 

Konstrukce testované expresky Simon Rocky Klimb je standardní. Horní karabina, která se cvaká do jištění (skoby, borháky, kruhy, nýty, smyčky, vklíněnce, friendy), je ve tvaru D. Do ní je provlečená plochá sešitá smyčka o délce 11 cm. Dolní karabina provlečená do smyčky, slouží k procvaknutí jistícího horolezeckého lana. Je také typu D, ale zámek má prohnutý, aby se do ní lano jednodušeji vkládalo. Zámky jsou vyrobeny systémem keylock.

Horní karabina má ve smyčce větší vůli než spodní. Plochá spojovací smyčka není opatřena gumovými botkami proti nechtěnému otočení karabin. Zámky se otevírají poměrně ztuha.

Tyto drobné detaily ukazují, k čemu je expreska nejvhodnější. V klasických cestách obtížnosti zhruba 2 až 7 UIAA oceníte, že se expreska dobře přizpůsobí změnám směru ve vedení lana. Na klasikách se totiž mnohdy ve skále kličkuje podle toho, kudy cesta pustí. Střídají se položené plotny, komíny, spáry a traverzy.

Začátečníci si mohou být jistější s pevnějším zámkem, který se jim sám od sebe neotevře. Při cvakání lana budou vědět, že ho do karabiny opravdu vložili, a při lezení si mohou být jistější, že jim nesprávně vedené lano karabinu samo od sebe neotevře.

 

 

Naopak pro jednoduše vedené sportovky bez technických či lezeckých záludností, případně na umělé stěny si pořiďte spíš jiné expresky. Ne že by Simond Klimb nebylo možné použít, ale existují i lepší alternativy, pokud nemáte hluboko do kapsy.  

Expresky nejsou nejvhodnější na ledopády a do sněhu. Zamrzají jednodušeji než drátovky.

Pevnost a bezpečnost jako každá jiná

Expresky Simon Rocky Klimb odpovídají závazným normám EN ČSN a také tvrdším požadavkům UIAA, stejně jako všechny horolezecké karabiny a expresky prodávané v Evropě.

Podélná pevnost v tahu je 22 kN (laicky řečeno: udrží před dvě tuny), příčná 8 kN a s otevřeným zámkem 7 kN. Karabiny jsou vyrobeny ze slitiny hliníku (99 %) a oceli (1 %). Plochá spojovací smyčka je ušitá z polyesteru.

INFO: Decathlon a expresky v Hanibalu

Jak jsme testovali

Tři expresky Simon Rocky Klimb jsme zařadili do naši horolezecké výbavy před rokem a půl. Lezli jsme s nimi v zimě i v létě. Na skalách, na horách, ve sněhu i ledu. Na prvním konci lany jsme s nimi zdolávali cesty obtížnosti 3-5 UIAA. Zde jsou některé túry:

Ellmauer Tor Tour 3+ byla sportovka na horách Wilder Kaiser.

Führerweg Totenkirchl 3 UIAA je klasika také ve Wilder Kaiser.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Pelikan - Riebe Kalbling 4- UIAA je klasická horská túra v pohoří Gesäuse.

 Kalbling, Gesäuse.

V Divoké Šárce v Praze jsme vylezli dlouhý Severozápadní hřeben Dívčí skok 3 UIAA.

Naproti přes údolí v Divoké Šárce jsme lezli Hřeben Černých věží 5 UIAA.

Položenou plotnu zajištěnou jako sportovka jsme lezli Starou cestu Bílá skála 4 UIAA.

Bílá skála, Praha Libeň.

V mrazu jsme lezli čtyřky pod Zbořeným Kostelcem.

V zimě jsme vyrazili na tradiční ledopády ve Štolpichu v Jizerských horách.

Ledopád v Jizerských horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

karabiny
Ten kladivocepín byl můj :-) Byla to kopie Salewy, šroubovalo se to a dal se měnit ledový hák / ozubený zobák.
Reaguj
karabiny

jo, to se žertovalo o tom, jak ruští lezci kradli v bajkonuru díly k raketám a bastlili z toho horomateriál. z titanu byly takové neuměle opracované skoby a přední hroty ruských rámových maček, já si pamatuji na pultu u hrocha nějaký pololegální dovoz na začátku devadesátých let. pak nějaké výměnné hroty na nějakém ruském kladivocepínu, to bylo, tuším, z poloviny osmdesátek. 

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 6.9.2021 15:15
Reaguj
karabiny

Titan je super drahý materiál a ruský horolezci ho asi kradli z výroby letadel a raket. A karabiny se z něho nedělají, protože má jiné nevýhody - velké nároky na přesné zpracování, obtížné orábění, křehkost, velmi vysoká cena.

 • Autor Piký
 • Datum a čas 6.9.2021 10:49
Reaguj
karabiny

Já jen, že onen titan je jak pevnostně, tak i odolností proti korozi asi nejlepší. U AL slitin už je riziko koroze vyšší, ale u dobrých asi dostatečné. Nakonec i u nich se titan ve slitině používá. Zřejmě tu bude rozhodující cena. Nakonec je to prvek užívaný v průmyslu pro kosmos...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 6.9.2021 10:21
Reaguj
karabiny

dražší kontra levnější karabiny: u dražších se platí za značku, za design, za úsporu hmotnosti. ve skutečnosti všechny (v současnosti legálně prodávané) splňují ty samé normy a podléhají tomu samému procesu certifikace a dohledu.

často se vyskytnou v diskusích poměrně zmatené teorie, ne nepodobné diskusím o dílech používaných u německých, italských a francouzských značek automobilů, že ty dražší karabiny splňují normové parametry tak nějak ještě více.  kdo chce, ten tomu může věřit, jsou to koneckonců jeho peníze (kdo mi přinese zdokumentovaný případ prasklé karabiny z důvodu výrobní vady a ne nesprávného použití, tomu koupím pivo).

drátovky kontra plný zámek; opět jsou splněny ty samé normy. plný zámek na první pohled působí jaksi robustnějším dojmem, ale když se podíváme na rozměr čepu, tak tlustší než drátek nebývá. drátovky mají výhodu snadné čistitelnosti, karabiny s plným zámkem po několika letech intenzívního používání mohou být ucpány šlemem z bláta a prachu, a zámek se přestane vracet a čištění v domácích podmínkách není příliš reálné, rovněž tak v zimních podmínkách plný zámek zamrzá.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 6.9.2021 08:58
Reaguj
karabiny

Kvalita a pevnost všech v Česku (a ve všech ostatních civilizovaných zemích) prodávaných horolezeckých karabin odpovídá evropské normě i její české verzi EN ČSN 12275. Popis této normy a požadavků na karabiny například zde: https://www.worksafety.cz/clanek/332-en-12275-karabiny/

Karabiny postupem času nijak nedegradují.

Drátovky mají naprosto stejnou pevnost jako karabiny s plným zámkem.

Ruské karabiny, převážně značky Iremel, byly podle osobních zkušeností mnoha horolezců spolehlivé, lehké a na tehdejší dobu dobře udělaná - jak plné titanky, tak duté šroubovačky. Jejich chyba byla v tom, že nebyly testované nezávislými institucemi. Není tedy jasné, zde mezi nimi není vadný kus, nebo zda opravdu odpovídají požadavkům na horolezecký materiál. Je to vlastně stejný případ, jako teď aktuální kauza s vakcínou Sputnik. Stále stejná kvalita výroby čehokoliv nikdy nebyla silná stránka ruského zboží.

P.S.: Jednu ruskou šroubovačku ještě stále používám jako štandovačku, i když vím, že to není metodicky správné. Ostatní ruské karabiny jsem postupně použil na útěky z různých skal a hor.

   

Reaguj
karabiny

Mě by spíše zajímala jen otázka kvality a pevnoti karabin. Tak třeba k těm drátovým nemám takovou důvěru jako k těmhle. Také bych rád něco věděl o kvalitě a vlastnostech oněch titanových, (u nás převážně ruských). nevím, zda se někde ještě vyrábějí a testují......

 • Autor Honza
 • Datum a čas 5.9.2021 16:50
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

KARLOVY VARY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2024

Do Hamburku nejen na fotbal

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje pouto.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Plánujete jet autem na lyžovačku? Budete v zimě jezdit po zasněžených a zledovatělých silnicích? Kvalitní zimní pneumatiky vám zajistí pohodovou a bezpečnou jízdu. Jakou značku zvolit? A jak se vyznat ve všech
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 21.-23.6. Vodácký maraton 21.6.
Dračí lodě - kongres Praha, KVS 21.6.
Paddle Cup Trenčín, Váh Vodácké závody pro veřejnost 22.6.
Kamenický cyklomaraton Kamenice nad Lipou Horská kola 22.6.
Dračí lodě Brno, přehrada 22.-23.6. 22.6.
Valachy Man Nový Hrozenkov 22.-23.6. Triatlon 22.6.
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne 16.-22.6. 22.6.
Pojizerský triatlon Bakov nad Jizerou, koupaliště Plavání, kolo, běh 23.6. 10:00

Diskuse

Glocknerrunde PK, 21.6.2024 13:04, 1 příspěvek
Nebudeme přece poukazovat... Honza, 21.6.2024 9:42, 6 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 19.6.2024 12:47, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Nikotýn, 19.6.2024 6:13, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 18.6.2024 11:36, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Vlastik, 18.6.2024 11:16, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Piký, 18.6.2024 9:33, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Honza, 18.6.2024 8:53, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Vlastik, 18.6.2024 6:45, 7 příspěvků
zajímavé lukas B., 17.6.2024 17:49, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22