TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb
Expresky Simond Rocky Klimb.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 

TEST Expreska Simond Rocky Klimb
Totenkirchl, Wilder Kaiser.
Autor snímku Hana Suchá

Dvě horolezecké karabiny spojené textilní smyčkou slouží k jištění během výstupu. Na stanoviště a do ožehavých míst patří samozřejmě jiné karabiny s pojistkou zámku.

Francouzské zboží z Decathlonu

Expresky prodává sportovní supermarket Decathlon jako svoji privátní značku. Jednu z nejstarších a nerenomovanějších továren na horolezecký hardware totiž tento řetězec v nedávné minulosti koupil. Kromě obchodních zájmů v tom hraje roli i národní hrdost, neboť francouzský Decathlon chce prodávat francouzské zboží, které se vyrábí v Chamonix pod Mont Blanc.

Expreska Simond Rocky Klimb.

Simond Rocky Klimb stojí 199 Kč.

Hmotnost setu udávaná výrobcem je 95 g. To je průměrná váha expresek. Některé modely od konkurence jsou o pár gramů těžší a jiné o něco málo lehčí. Obecně platí, že lehké expresky jsou tak zvané "drátovky", které se mají zámky z pevnostního drátu místo plného kovu, a také nejmenší a nejdražší modely určené jen na hustě zajištěné cesty sportovního charakteru, pokud možno kolmé nebo převislé.

Déčkové karabiny s popruhem 

Konstrukce testované expresky Simon Rocky Klimb je standardní. Horní karabina, která se cvaká do jištění (skoby, borháky, kruhy, nýty, smyčky, vklíněnce, friendy), je ve tvaru D. Do ní je provlečená plochá sešitá smyčka o délce 11 cm. Dolní karabina provlečená do smyčky, slouží k procvaknutí jistícího horolezeckého lana. Je také typu D, ale zámek má prohnutý, aby se do ní lano jednodušeji vkládalo. Zámky jsou vyrobeny systémem keylock.

Horní karabina má ve smyčce větší vůli než spodní. Plochá spojovací smyčka není opatřena gumovými botkami proti nechtěnému otočení karabin. Zámky se otevírají poměrně ztuha.

Tyto drobné detaily ukazují, k čemu je expreska nejvhodnější. V klasických cestách obtížnosti zhruba 2 až 7 UIAA oceníte, že se expreska dobře přizpůsobí změnám směru ve vedení lana. Na klasikách se totiž mnohdy ve skále kličkuje podle toho, kudy cesta pustí. Střídají se položené plotny, komíny, spáry a traverzy.

Začátečníci si mohou být jistější s pevnějším zámkem, který se jim sám od sebe neotevře. Při cvakání lana budou vědět, že ho do karabiny opravdu vložili, a při lezení si mohou být jistější, že jim nesprávně vedené lano karabinu samo od sebe neotevře.

 

Naopak pro jednoduše vedené sportovky bez technických či lezeckých záludností, případně na umělé stěny si pořiďte spíš jiné expresky. Ne že by Simond Klimb nebylo možné použít, ale existují i lepší alternativy, pokud nemáte hluboko do kapsy.  

Expresky nejsou nejvhodnější na ledopády a do sněhu. Zamrzají jednodušeji než drátovky.

Pevnost a bezpečnost jako každá jiná

Expresky Simon Rocky Klimb odpovídají závazným normám EN ČSN a také tvrdším požadavkům UIAA, stejně jako všechny horolezecké karabiny a expresky prodávané v Evropě.

Podélná pevnost v tahu je 22 kN (laicky řečeno: udrží před dvě tuny), příčná 8 kN a s otevřeným zámkem 7 kN. Karabiny jsou vyrobeny ze slitiny hliníku (99 %) a oceli (1 %). Plochá spojovací smyčka je ušitá z polyesteru.

INFO: Decathlon a expresky v Hanibalu

Jak jsme testovali

Tři expresky Simon Rocky Klimb jsme zařadili do naši horolezecké výbavy před rokem a půl. Lezli jsme s nimi v zimě i v létě. Na skalách, na horách, ve sněhu i ledu. Na prvním konci lany jsme s nimi zdolávali cesty obtížnosti 3-5 UIAA. Zde jsou některé túry:

Ellmauer Tor Tour 3+ byla sportovka na horách Wilder Kaiser.

Führerweg Totenkirchl 3 UIAA je klasika také ve Wilder Kaiser.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Pelikan - Riebe Kalbling 4- UIAA je klasická horská túra v pohoří Gesäuse.

 Kalbling, Gesäuse.

V Divoké Šárce v Praze jsme vylezli dlouhý Severozápadní hřeben Dívčí skok 3 UIAA.

Naproti přes údolí v Divoké Šárce jsme lezli Hřeben Černých věží 5 UIAA.

Položenou plotnu zajištěnou jako sportovka jsme lezli Starou cestu Bílá skála 4 UIAA.

Bílá skála, Praha Libeň.

V mrazu jsme lezli čtyřky pod Zbořeným Kostelcem.

V zimě jsme vyrazili na tradiční ledopády ve Štolpichu v Jizerských horách.

Ledopád v Jizerských horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

karabiny
Ten kladivocepín byl můj :-) Byla to kopie Salewy, šroubovalo se to a dal se měnit ledový hák / ozubený zobák.
Reaguj
karabiny

jo, to se žertovalo o tom, jak ruští lezci kradli v bajkonuru díly k raketám a bastlili z toho horomateriál. z titanu byly takové neuměle opracované skoby a přední hroty ruských rámových maček, já si pamatuji na pultu u hrocha nějaký pololegální dovoz na začátku devadesátých let. pak nějaké výměnné hroty na nějakém ruském kladivocepínu, to bylo, tuším, z poloviny osmdesátek. 

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 6.9.2021 15:15
Reaguj
karabiny

Titan je super drahý materiál a ruský horolezci ho asi kradli z výroby letadel a raket. A karabiny se z něho nedělají, protože má jiné nevýhody - velké nároky na přesné zpracování, obtížné orábění, křehkost, velmi vysoká cena.

 • Autor Piký
 • Datum a čas 6.9.2021 10:49
Reaguj
karabiny

Já jen, že onen titan je jak pevnostně, tak i odolností proti korozi asi nejlepší. U AL slitin už je riziko koroze vyšší, ale u dobrých asi dostatečné. Nakonec i u nich se titan ve slitině používá. Zřejmě tu bude rozhodující cena. Nakonec je to prvek užívaný v průmyslu pro kosmos...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 6.9.2021 10:21
Reaguj
karabiny

dražší kontra levnější karabiny: u dražších se platí za značku, za design, za úsporu hmotnosti. ve skutečnosti všechny (v současnosti legálně prodávané) splňují ty samé normy a podléhají tomu samému procesu certifikace a dohledu.

často se vyskytnou v diskusích poměrně zmatené teorie, ne nepodobné diskusím o dílech používaných u německých, italských a francouzských značek automobilů, že ty dražší karabiny splňují normové parametry tak nějak ještě více.  kdo chce, ten tomu může věřit, jsou to koneckonců jeho peníze (kdo mi přinese zdokumentovaný případ prasklé karabiny z důvodu výrobní vady a ne nesprávného použití, tomu koupím pivo).

drátovky kontra plný zámek; opět jsou splněny ty samé normy. plný zámek na první pohled působí jaksi robustnějším dojmem, ale když se podíváme na rozměr čepu, tak tlustší než drátek nebývá. drátovky mají výhodu snadné čistitelnosti, karabiny s plným zámkem po několika letech intenzívního používání mohou být ucpány šlemem z bláta a prachu, a zámek se přestane vracet a čištění v domácích podmínkách není příliš reálné, rovněž tak v zimních podmínkách plný zámek zamrzá.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 6.9.2021 08:58
Reaguj
karabiny

Kvalita a pevnost všech v Česku (a ve všech ostatních civilizovaných zemích) prodávaných horolezeckých karabin odpovídá evropské normě i její české verzi EN ČSN 12275. Popis této normy a požadavků na karabiny například zde: https://www.worksafety.cz/clanek/332-en-12275-karabiny/

Karabiny postupem času nijak nedegradují.

Drátovky mají naprosto stejnou pevnost jako karabiny s plným zámkem.

Ruské karabiny, převážně značky Iremel, byly podle osobních zkušeností mnoha horolezců spolehlivé, lehké a na tehdejší dobu dobře udělaná - jak plné titanky, tak duté šroubovačky. Jejich chyba byla v tom, že nebyly testované nezávislými institucemi. Není tedy jasné, zde mezi nimi není vadný kus, nebo zda opravdu odpovídají požadavkům na horolezecký materiál. Je to vlastně stejný případ, jako teď aktuální kauza s vakcínou Sputnik. Stále stejná kvalita výroby čehokoliv nikdy nebyla silná stránka ruského zboží.

P.S.: Jednu ruskou šroubovačku ještě stále používám jako štandovačku, i když vím, že to není metodicky správné. Ostatní ruské karabiny jsem postupně použil na útěky z různých skal a hor.

   

Reaguj
karabiny

Mě by spíše zajímala jen otázka kvality a pevnoti karabin. Tak třeba k těm drátovým nemám takovou důvěru jako k těmhle. Také bych rád něco věděl o kvalitě a vlastnostech oněch titanových, (u nás převážně ruských). nevím, zda se někde ještě vyrábějí a testují......

 • Autor Honza
 • Datum a čas 5.9.2021 16:50
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat
Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Francouzská Provence je zemí zaslíbenou malířům, zemědělcům, cyklistům a turistům. Všichni víme, že tam voní levandule a maloval tam Cézanne.
Po Labi do Pardubic na podzim

Po Labi do Pardubic na podzim

Tři dny slunečného podzimu na vodě jsme užili na konci října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi po Hostivařské přehradě v Praze, po Štěchovické přehradě na Vltavě a nakonec na Labi z Hradce Králové
Kick&kayak na Hostivařské přehradě

Kick&kayak na Hostivařské přehradě

KICK&KAYAK V pozdním podzimním odpoledni jsme se projeli na lodi po Hostivařské přehradě a na koloběžce okolo Botiče. Tři dny na vodě jsme užili koncem října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi v Praze,
Obrazy na skle, plátně a hodinách vás přenesou do jiného světa

Obrazy na skle, plátně a hodinách vás přenesou do jiného světa

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sny, co bylo a co bude, patří mezi nejšťastnější okamžiky našeho života. Každý den si je můžeme připomínat pomocí moderní technologie. Díky tisku na skle, akrylu nebo plátně máme doma

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Otužilci - plavání Náchod, Plhov   11.12. 11:30
Praha - Dobříš maraton Praha Běh 11.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Ďumbier - začátek lezení
 Nízké Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 15.12.
Betlémy - výstava Rosice, zámek  4.-17.12. 17.12.
Vánoční Sázava Krhanice 18.12.
Vánoce na zámku - výstava Valašské Meziříčí, Lešná, zámek 28.11.-19.12. 19.12.

Diskuse

Vysvětlení je celkem jedn... Michael Beranek, 9.12.2021 13:57, 2 příspěvky
ostuda KarelM, 8.12.2021 21:00, 2 příspěvky
výbava vodák Marek, 7.12.2021 17:14, 1 příspěvek
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56