Führerweg na Totenkirchl, velkolepá alpská trojka

Führerweg na Totenkirchl, velkolepá alpská trojka
Tomáš stojí na štandu nad Leuchsrinne. Totenkirch, Führerweg.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Führerweg na Totenkirchl (v překladu vůdcovská cesta na mrtvý kostel) patří k nejhezčím trojkám ve Wilder Kaiser. Každý horolezec zde musí ukázat vytrvalost při lezení, odvahu na sestup, klidnou mysl v chodeckých úsecích, orientační schopnost a rozvahu na celodenní túře.

Führerweg na Totenkirchl, velkolepá alpská trojka
Totenkirchl, Wilder Kaiser. U vrcholového kříže.
Autor snímku Tomáš Kalibera

Michael Soyer známý pod přezdívkou Steinackerer (ten kdo hospodaří na kamenitých polích), pastýř a farmář z obce Going pod horami Wilder Kaiser (divoký císař) dostal na začátku léta roku 1881 zajímavou práci. Najali si ho známí horolezci a geografové Karl Babenstuber a Gottfried Merzbacher.

Obávaný vesnický rváč a pijan si nechal zaplatit předem, stejně jako od přechozích turistů, které už dříve vyvedl do hor. Mzdu jako obvykle propil a druhý den ráno se vydal na cestu. Muž s medvědí silou si tak zřejmě dodával odvahu.

Tentokrát ji opravdu potřeboval. Tři společníci se vydali zdolat panenský vrchol Totenkirchl. Dosáhli ho a v pořádku se vrátili. Dodnes je Totenkirchl v rakouských a německých Severních Vápencových Alpách jeden z nejhůře dostupných štítů. Vybral si největší počet obětí. Za prvních padesát let od prvovýstupu se na něm zabilo 25 horolezců a řada mrtvých stále narůstá.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Morbidní název získala hora ještě před rozvojem turistiky a horolezectví. Legenda praví, že obr zvaný Divoký císař měl ženu, která zahynula v bílém mraku právě na Mrtvém kostelu. Když se nebe rozjasnilo, na vrcholu ležela obrova žena mrtvá, hlavu měla položenou na skále, vlasy spletené do uzlu, rukama a nohama svírala horu. Když napadne poprašek sněhu, je nebohá žena pořád vidět z údolí. 

Severní stěna plná roklí a žlabů

Vydali jsme se na tento legendární vrchol ve třech. Lezli jsme poměrně rychle stylem "rychlá trojka" nebo též v anglické terminologii "šíp". Přesto jsme se na chatu vrátili až po setmění. Ve všední den před námi lezla jen dvojice našich kamarádů a pak nás jako rozjetá lokomotiva předběhla dvojice postarších pánů v teniskách. Na sestupu jsme se minuli se dvěma horskými vůdci s klientkami. Měli jsme štěstí - jindy bývá Führerweg velice frekventovaná a na některých štandech se tvoří tlačenice.  

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Vůdcovská cesta je typický směr pro horké letní dny. Rozlehlá severní stěna se většinu dne skrývá před sluncem. Leze se v roklích a zářezech. Slunce si lezci užijí jen na vrcholu Totenkirchl a v pěších úsecích na první, druhé a třetí terase. 

FÜHRERWEG

Wilder Kaiser, Totenkirchl (2190 m)

Severní stěna 

Prvovýstup

Karl Babenstuber, Gottfried Merzbacher, Michael Steinackerer Soyer 16. června 1881. Dnešní Normální cesta je kombinací Führerweg, Untere Schmidrinne, Leuchsrinne a Oberer Merzbacherweg. 

Obtížnost

16 lezeckých délek do obtížnosti 3 UIAA, tři delší chodecké úseky. Doba výstupu 3 h a stejně tak trvá sestup. Navíc je třeba počítat s odpočinkem, hledáním cesty, případně komplikacemi při slanění. Přístup od chaty a sestup k chatě zabere dohromady 2 hodiny spolu s balením lezeckého materiálu. Na většině stanovišť je stabilní jištění a také v klíčových pasážích. Přesto je nutné vlastní dojišťování.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Přístup

Autem nebo autobusem z Kössen nebo St. Johann in Tirol po silnici do Griesenau a horskou silničkou (mýto 4 E) na parkoviště u Griesner Alm (1000 m). Od provizorní restaurace pěšky po značené cestě směrem na chatu Stripsenjochhaus (1577 m). Z Griesner Alm zhruba 1:30 hod.

Ze sedla Stripsenjoch na jih po spojovacím hřebenu vyšlapanou pěšinou mezi kosodřevinou. Jedno místo se slézá (cca 15 m, 1-2 UIAA, nýty). Následuje stoupání po suti spíše vpravo, který přerušuje skalní výšvih (cca 4 m, 3 UIAA, nýty) a nad ním stezkou v travnaté suti spíše vlevo. Nástup do lezení (1700 m) je pod strmou hladkou stěnou, kde začíná suťové koryto vedoucí ke spojovacímu hřebenu. Vlevio na naší úrovni stojí kolmá bizarní věžka Führernadel. Ze Stripsenjoch 3/4 hodiny.

Sestup

Slaňuje, slézá a schází se stejnou cestou, jako jsme lezli nahoru. Orientaci zajišťují červené šipky namalované na skále ve směru sestupu. Každé slaňovací stanoviště je označeno červeným kroužkem z bílým středem. Führerweg se totiž využívá také jako sestupovka pro všechny horolezecké cesty na Totenkirchl.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Výstup

Skála je pevná a lezení pestré. Pozor je třeba dávat především v lehkých traverzech, kde mohou být uvolněné kameny. 

1. Položenou plotnou vpravo od šikmého zářezu, na závěr doleva (hodiny) do malého kotle. 2 UIAA 50 m

2. Doprava z kotle a nepravidelně stoupajícím traverzem (nýty, skoby) na polici, po ní lehce doprava a strmým komínem (skoba, nýt) do lehkého terénu. 3- UIAA 45 m

3. Po polici (nýty) vodorovně doprava nad strmou rokli.. 2 UIAA 30 m

4. Překročíme rokli (skoba) a sestoupíme 8 m (nýt) na balkon. 2 UIAA 10 m

5. Spárkami přes strmou stěnku Führerwandl (nýty) do komína (nýty) na 1. terasu. 3 UIAA 30 m

6. Po polici vodorovně a v závěru mírně dolů (skoby) do ústí obrovského komína Führerkamin (hodiny). 1-2 UIAA 40 m

7. Komínem nebo lépe po jeho pravém okraji k hodinám (smyčka). 2 UIAA 30 m

8. Komínem těsně vpravo od jeho dna (nýty), pak přes převis zprava a nad ním doleva na stoupající polici (nýt) až pod výraznou rokli. 3- UIAA 50 m  

9. Úzkou roklí Leuchsrinne doprava nahoru přes dva zaklíněné balvany (nýty). 2-3 UIAA 50 m 

10. Šikmo doprava do lehkého terénu a zleva na 2. terasu. 1-2 UIAA 50 m

Pěšky vyšlapanou stezkou v suti doleva nahoru k výraznému zářezu.

11. Zářezem vzhůru a doleva po široké polici (slaňovací borhák). 1-2 UIAA 45 m

12. Po polici stále doleva. 1 UIAA 30 m

13. Položenými plotnami k jeskyni Erich-König-Höhle, traverz zleva doprava pod jejím stropem (hodiny) na polici (nýt) a na chodecký terén. 3- UIAA 45 m

14. Za rohem do úzkého položeného zářezu. 3- UIAA 40 m

15. Kde se zářez dělí ve tvaru Y, lezeme doleva na 3. terasu. 3- UIAA 30 m

Pěšky vyšlapanou stezkou po skalnaté pláni zprava okolo předvrcholu. Po pravé ruce je plechový sklad záchranného materiálu. Dojdeme do sedélka pod vrcholem.

16. Strmou stěnkou (nýty) doleva na hranu a na poličku. Po ní stále doleva a pak po položených plotnách vzhůru. 3 UIAA 40 m.

17. Zářezem na vrchol ke kříži. 2 UIAA 20 m 

STRAVA.com: Stáhněte GPX Führerweg Totenkirchl

TOPO: Bergsteigen.com a Stadler-markus.de

Doporučené vybavení

Stačí jednoduché lano 60 m, ale doporučujeme 2x50 m kvůli rychlejšímu slanění, helma, hrudní a sedací úvazek, vklíněnce, friendy, 4 delší ploché smyčky a 2 lanové smyčky, 6 expresek3 karabiny se zámkemjistítko, lezecké pohorky případně lezečky, batoh 30 l, čelovka, lékárnička, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparát, opalovací krém, tmavé brýle, jídlo a pití na celý den, pojištění. Nástup i sestup usnadní teleskopické hole.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Pelikan - Riebe Kalbling 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Nordwestgrat Kalbling 3Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Himmelsleiter Grossofen 6+Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Stubaiské Alpy: Ostgrat Wilde Leck 4

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3Liongrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: Wetterstoanerweg Kaiserkopf 64er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-Südgrat Sonnenspitze 5-,  Fahrradlkante Oberreintalturm 5- 

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Ellmauer Tor Tour 3+, Führerweg Totenkirchl 3Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Lano zaseknuté na stejném místě
Včera jsem mluvil s Dejvem a vzpomínal, jak na stejném místě se jim zaseklo lano 2x50 m při slaňování během nočního návratu po vylezení Kirchlexpress.
Reaguj
obecně k délce lana a slaňování v podobných cestách

Konkrétně v této cestě jsme lezli tři na 2x60 m (bylo to moc dlouhé). Při slaňování jsme využivali skoro celou délku, kde to šlo. Jednou se nám lano kouslo při stahování (udělal se na konci sám od sebe uzlík) a museli jsme pro něj znovu dolézt cca 20 m a slanit ze smyčky. Bylo to v dolní části Führerkaminu.

Reaguj
obecně k délce lana a slaňování v podobných cestách

cestou nahoru jsou dvě lana bezpečnější a cestou dolů je slaňování naméněkrát. otázkou je, zda se tyto benefity uplatní i v této cestě (a podobných), spousta chodeckých úseků, spousta traverzů, položená skála, místy volně ložené suť, těžké jen jednotlivé kroky a ne souvislé úseky a za slunečných dní s dobrou předpovědí trochu tlačenice. 

totiž jestli dokážeme ukočírovat bordel dvou padesátimetrových lan bez shazování štěrku na družstva pod námi a zda rozmotávání zašmodrchaného bordelu nesežere veškerou úsporu získanou nepřesedáním. můj názor je takový, že spojování slaňovacích úseků je vyhrazeno jen velmi zkušeným drožstvům a jen nenastává-li tlačenice.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 7.8.2021 07:49
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Kaisertour, císařská túra ve Wilder Kaiser

Kaisertour, císařská túra ve Wilder Kaiser

TOUR GUIDE Čtyřdenní putování v pohoří Wilder Kaiser patří do zlatého fondu pěší turistiky v Rakousku. Půjdete tváří v tvář alpským obrům, budete spát na horolezeckých chatách, ale túra je to bezpečná a v... celý článek

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Cyklonovinky 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30