Führerweg na Totenkirchl, velkolepá alpská trojka

Führerweg na Totenkirchl, velkolepá alpská trojka
Tomáš stojí na štandu nad Leuchsrinne. Totenkirch, Führerweg.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Führerweg na Totenkirchl (v překladu vůdcovská cesta na mrtvý kostel) patří k nejhezčím trojkám ve Wilder Kaiser. Každý horolezec zde musí ukázat vytrvalost při lezení, odvahu na sestup, klidnou mysl v chodeckých úsecích, orientační schopnost a rozvahu na celodenní túře.

Führerweg na Totenkirchl, velkolepá alpská trojka
Totenkirchl, Wilder Kaiser. U vrcholového kříže.
Autor snímku Tomáš Kalibera

Michael Soyer známý pod přezdívkou Steinackerer (ten kdo hospodaří na kamenitých polích), pastýř a farmář z obce Going pod horami Wilder Kaiser (divoký císař) dostal na začátku léta roku 1881 zajímavou práci. Najali si ho známí horolezci a geografové Karl Babenstuber a Gottfried Merzbacher.

Obávaný vesnický rváč a pijan si nechal zaplatit předem, stejně jako od přechozích turistů, které už dříve vyvedl do hor. Mzdu jako obvykle propil a druhý den ráno se vydal na cestu. Muž s medvědí silou si tak zřejmě dodával odvahu.

Tentokrát ji opravdu potřeboval. Tři společníci se vydali zdolat panenský vrchol Totenkirchl. Dosáhli ho a v pořádku se vrátili. Dodnes je Totenkirchl v rakouských a německých Severních Vápencových Alpách jeden z nejhůře dostupných štítů. Vybral si největší počet obětí. Za prvních padesát let od prvovýstupu se na něm zabilo 25 horolezců a řada mrtvých stále narůstá.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Morbidní název získala hora ještě před rozvojem turistiky a horolezectví. Legenda praví, že obr zvaný Divoký císař měl ženu, která zahynula v bílém mraku právě na Mrtvém kostelu. Když se nebe rozjasnilo, na vrcholu ležela obrova žena mrtvá, hlavu měla položenou na skále, vlasy spletené do uzlu, rukama a nohama svírala horu. Když napadne poprašek sněhu, je nebohá žena pořád vidět z údolí. 

Severní stěna plná roklí a žlabů

Vydali jsme se na tento legendární vrchol ve třech. Lezli jsme poměrně rychle stylem "rychlá trojka" nebo též v anglické terminologii "šíp". Přesto jsme se na chatu vrátili až po setmění. Ve všední den před námi lezla jen dvojice našich kamarádů a pak nás jako rozjetá lokomotiva předběhla dvojice postarších pánů v teniskách. Na sestupu jsme se minuli se dvěma horskými vůdci s klientkami. Měli jsme štěstí - jindy bývá Führerweg velice frekventovaná a na některých štandech se tvoří tlačenice.  

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Vůdcovská cesta je typický směr pro horké letní dny. Rozlehlá severní stěna se většinu dne skrývá před sluncem. Leze se v roklích a zářezech. Slunce si lezci užijí jen na vrcholu Totenkirchl a v pěších úsecích na první, druhé a třetí terase. 

FÜHRERWEG

Wilder Kaiser, Totenkirchl (2190 m)

Severní stěna 

Prvovýstup

Karl Babenstuber, Gottfried Merzbacher, Michael Steinackerer Soyer 16. června 1881. Dnešní Normální cesta je kombinací Führerweg, Untere Schmidrinne, Leuchsrinne a Oberer Merzbacherweg. 

Obtížnost

16 lezeckých délek do obtížnosti 3 UIAA, tři delší chodecké úseky. Doba výstupu 3 h a stejně tak trvá sestup. Navíc je třeba počítat s odpočinkem, hledáním cesty, případně komplikacemi při slanění. Přístup od chaty a sestup k chatě zabere dohromady 2 hodiny spolu s balením lezeckého materiálu. Na většině stanovišť je stabilní jištění a také v klíčových pasážích. Přesto je nutné vlastní dojišťování.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Přístup

Autem nebo autobusem z Kössen nebo St. Johann in Tirol po silnici do Griesenau a horskou silničkou (mýto 4 E) na parkoviště u Griesner Alm (1000 m). Od provizorní restaurace pěšky po značené cestě směrem na chatu Stripsenjochhaus (1577 m). Z Griesner Alm zhruba 1:30 hod.

Ze sedla Stripsenjoch na jih po spojovacím hřebenu vyšlapanou pěšinou mezi kosodřevinou. Jedno místo se slézá (cca 15 m, 1-2 UIAA, nýty). Následuje stoupání po suti spíše vpravo, který přerušuje skalní výšvih (cca 4 m, 3 UIAA, nýty) a nad ním stezkou v travnaté suti spíše vlevo. Nástup do lezení (1700 m) je pod strmou hladkou stěnou, kde začíná suťové koryto vedoucí ke spojovacímu hřebenu. Vlevio na naší úrovni stojí kolmá bizarní věžka Führernadel. Ze Stripsenjoch 3/4 hodiny.

Sestup

Slaňuje, slézá a schází se stejnou cestou, jako jsme lezli nahoru. Orientaci zajišťují červené šipky namalované na skále ve směru sestupu. Každé slaňovací stanoviště je označeno červeným kroužkem z bílým středem. Führerweg se totiž využívá také jako sestupovka pro všechny horolezecké cesty na Totenkirchl.

Totenkirchl, Wilder Kaiser.

Výstup

Skála je pevná a lezení pestré. Pozor je třeba dávat především v lehkých traverzech, kde mohou být uvolněné kameny. 

1. Položenou plotnou vpravo od šikmého zářezu, na závěr doleva (hodiny) do malého kotle. 2 UIAA 50 m

2. Doprava z kotle a nepravidelně stoupajícím traverzem (nýty, skoby) na polici, po ní lehce doprava a strmým komínem (skoba, nýt) do lehkého terénu. 3- UIAA 45 m

3. Po polici (nýty) vodorovně doprava nad strmou rokli.. 2 UIAA 30 m

4. Překročíme rokli (skoba) a sestoupíme 8 m (nýt) na balkon. 2 UIAA 10 m

5. Spárkami přes strmou stěnku Führerwandl (nýty) do komína (nýty) na 1. terasu. 3 UIAA 30 m

6. Po polici vodorovně a v závěru mírně dolů (skoby) do ústí obrovského komína Führerkamin (hodiny). 1-2 UIAA 40 m

7. Komínem nebo lépe po jeho pravém okraji k hodinám (smyčka). 2 UIAA 30 m

8. Komínem těsně vpravo od jeho dna (nýty), pak přes převis zprava a nad ním doleva na stoupající polici (nýt) až pod výraznou rokli. 3- UIAA 50 m  

9. Úzkou roklí Leuchsrinne doprava nahoru přes dva zaklíněné balvany (nýty). 2-3 UIAA 50 m 

10. Šikmo doprava do lehkého terénu a zleva na 2. terasu. 1-2 UIAA 50 m

Pěšky vyšlapanou stezkou v suti doleva nahoru k výraznému zářezu.

11. Zářezem vzhůru a doleva po široké polici (slaňovací borhák). 1-2 UIAA 45 m

12. Po polici stále doleva. 1 UIAA 30 m

13. Položenými plotnami k jeskyni Erich-König-Höhle, traverz zleva doprava pod jejím stropem (hodiny) na polici (nýt) a na chodecký terén. 3- UIAA 45 m

14. Za rohem do úzkého položeného zářezu. 3- UIAA 40 m

15. Kde se zářez dělí ve tvaru Y, lezeme doleva na 3. terasu. 3- UIAA 30 m

Pěšky vyšlapanou stezkou po skalnaté pláni zprava okolo předvrcholu. Po pravé ruce je plechový sklad záchranného materiálu. Dojdeme do sedélka pod vrcholem.

16. Strmou stěnkou (nýty) doleva na hranu a na poličku. Po ní stále doleva a pak po položených plotnách vzhůru. 3 UIAA 40 m.

17. Zářezem na vrchol ke kříži. 2 UIAA 20 m 

STRAVA.com: Stáhněte GPX Führerweg Totenkirchl

TOPO: Bergsteigen.com a Stadler-markus.de

Doporučené vybavení

Stačí jednoduché lano 60 m, ale doporučujeme 2x50 m kvůli rychlejšímu slanění, helma, hrudní a sedací úvazek, vklíněnce, friendy, 4 delší ploché smyčky a 2 lanové smyčky, 6 expresek3 karabiny se zámkemjistítko, lezecké pohorky případně lezečky, batoh 30 l, čelovka, lékárnička, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparát, opalovací krém, tmavé brýle, jídlo a pití na celý den, pojištění. Nástup i sestup usnadní teleskopické hole.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Pelikan - Riebe Kalbling 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Nordwestgrat Kalbling 3Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Himmelsleiter Grossofen 6+Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Stubaiské Alpy: Ostgrat Wilde Leck 4

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3Liongrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: Wetterstoanerweg Kaiserkopf 64er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-Südgrat Sonnenspitze 5-,  Fahrradlkante Oberreintalturm 5- 

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Ellmauer Tor Tour 3+, Führerweg Totenkirchl 3Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Lano zaseknuté na stejném místě
Včera jsem mluvil s Dejvem a vzpomínal, jak na stejném místě se jim zaseklo lano 2x50 m při slaňování během nočního návratu po vylezení Kirchlexpress.
Reaguj
obecně k délce lana a slaňování v podobných cestách

Konkrétně v této cestě jsme lezli tři na 2x60 m (bylo to moc dlouhé). Při slaňování jsme využivali skoro celou délku, kde to šlo. Jednou se nám lano kouslo při stahování (udělal se na konci sám od sebe uzlík) a museli jsme pro něj znovu dolézt cca 20 m a slanit ze smyčky. Bylo to v dolní části Führerkaminu.

Reaguj
obecně k délce lana a slaňování v podobných cestách

cestou nahoru jsou dvě lana bezpečnější a cestou dolů je slaňování naméněkrát. otázkou je, zda se tyto benefity uplatní i v této cestě (a podobných), spousta chodeckých úseků, spousta traverzů, položená skála, místy volně ložené suť, těžké jen jednotlivé kroky a ne souvislé úseky a za slunečných dní s dobrou předpovědí trochu tlačenice. 

totiž jestli dokážeme ukočírovat bordel dvou padesátimetrových lan bez shazování štěrku na družstva pod námi a zda rozmotávání zašmodrchaného bordelu nesežere veškerou úsporu získanou nepřesedáním. můj názor je takový, že spojování slaňovacích úseků je vyhrazeno jen velmi zkušeným drožstvům a jen nenastává-li tlačenice.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 7.8.2021 07:49
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Slovensko-český časopis Hikemates

Slovensko-český časopis Hikemates

Další outdoorový časopis, který tiskne slovensky i česky, přichází na trh. Hikemates ve svém čtvrtém čísle doplňuje rodnou slovenštinu o české články.... celý článek

Jak koupit svůj první skateboard

Tipy na originální vánoční dárky pro turisty

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Mountain Academy setkání Krkonoše, Dvorská bouda 25.-27.11. 25.11. 19:00
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Americký severozápad - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.

Diskuse

Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38