TEST Jurek proti Therm-a-Rest

TEST Jurek proti Therm-a-Rest
SDÍLEJ:

Dáte při koupi outdoorového vybavení na známou značku? Má smysl platit za pověst? Většinou je odpověď jasná: ANO! Vyzkoušeli jsme to na příkladu dvou samonafukovacích karimatek. Před rokem jsme pořídili výrobky od lokálního výrobce Jurka a globální firmy Therm-a-Rest. Roční testování nekompromisně ukázalo palec dolů pro českou značku a jasně ukázalo kvalitu světového výrobce.

Dvě samonafukovací karimatky Jurek Standard a Therm-a-Rest Trail Lite jsou svými parametry srovnatelné.

Univerzální modely

Testované modely mají tloušťku 3,5 cm (Jurek) a 3,8 cm (Therm-a-Rest). Jsou tedy určené pro celoroční použití.

Nejsou to sice zimní speciály do nejhorších antarktických podmínek ani lehoučké podložky do tropů, ale právě tříapůlcentimetrová tloušťka je rozumným kompromisem mezi pohodlím, tepelnou izolací, váhou a rozměry.

Jurek s bublinou

Samonafukovací karimatka Jurek Standard, která se dá koupit těsně pod jedenáct set korun, bohužel po necelém měsíci používání utrpěla škodu, kterou lze čekat od supermarketového vybavení do kempu, ale u renomované tuzemské značky to bylo nemilé překvapení.

V oblasti hlavy se udělala po nafouknutí karimatky velká boule. Vypadá jako polštář a postupně se stále zvětšuje. Bublina pod podvrchem je způsobená tím, že se odlepila vnější vrstva karimatky od vnitřní izolace.

Karimatka Jurek se tak sice dá nadále používat, ale je otázkou, kdy se rozpadne úplně. Na náročnější akce, především v zimě, ji tedy již není možné brát s sebou.

Therm-a-Rest slouží dál

Samonafukovací karimatka Therm-a-Rest Trail Lite za cenu okolo sedmnácti set korun nic takového nevykazovala. Její vlastnosti se nezměnily a slouží ke spokojenosti všech uživatelů nadále.

Design pro cizince nebo tuzemce?

Obě testované samonafukovací karimatky jsou vyrobené z nesmáčivého materiálu, během noci po jejich okrají nevzlíná voda (což je častá nectnost některých jiných modelů), svršek neklouže a dofouknutí po rozbalení stačí na tři hluboké nádechy.

Váha i sbalitelnost obou samonafukovaček je přibližně stejná. Při standardních rozměrech 183x51 cm váží Jurek 1100 g a Therm-a-Rest 950 g.

Pokud vás zajímá design, pak zahraniční výrobce vypadá daleko lépe a moderněji. Jestli ovšem chcete být méně nápadní, tak vám vyjde vstříc spíše česká značka. Jasná zelená je přece jenom daleko více vidět, než tmavá.

U Therm-a-Restu jsme navíc zaznamenali drobné prolisy na povrchu ve tvaru důlků, ale nebyli jsme schopni zjistit, zda pro nás mají nějaký význam. Spaní na obou samonafukovačkách bylo stejné.

Horydoly.cz Další články k tématu:

Samonafukovačky po pěti letech

Intrea, levné karimatky do kempu

Superlehká Therm-a-Rest NeoAir

Nafukovat nebo ne?

Standard i Trail Lite jsme používali od minulé zimy, přes jaro a léto do letošního podzimu. Zároveň jsme je přímo srovnávali se staršími samonafukovačkami od Wolfskinu a Therm-a-Restu a také běžnými karimatkami.

Samonafukovačky snesly, co se týká pohodlí a funkce, srovnání pouze s drahou dvoucentimetrovou karimatkou Les Berbers Evazote. Materiál EVA s uzavřenými póry má výhodu, že nevlhne, je měkký a velmi hřejivý.

O něco méně pohodlná byla jen kvůli své malé tloušťce kuriozita v našem srovnávacím testu - pětadvacet let stará a stále velmi používaná karimatka od zaniklého socialistického výrobního družstva Vega z Hradce Králové. Nevlhla, velmi dobře izolovala, pouze pod ní byly cítit větší kameny.

Ostatní srovnávané karimatky poskytly daleko méně komfortu, než samonafukovačky. Vzlínala po nich voda, málo izolovaly od země, spáči po nich klouzali, případně byly příliš veliké v zabaleném stavu.

Deset let stará samonafukovačka Wolfskin během testu skončila v odpadkovém koši, protože materiál už po letech tvrdé služby propouštěl vzduch a karimatka se během noci zcela vypustila. Stejně stará Therm-a-Rest ještě drží, ale únik vzduchu během noci je z ní již znatelný. Na léto se tedy dá ještě v pohodě používat, ale na zimu jí již nevěříme.

Nepropíchneme, neprořízneme, ale opravnou sadu bereme s sebou

Během testování jsme ověřili, zda se máme bát propíchnutí či prořiznutí. To je totiž největší obava potenciálních kupců samonafukovaček. Nikdy se nám to nestalo u testovaných, ani soukromých samonafukovacích karimatek.

Během ročního testu jsme spali na kamenitých i písčitých mořských plážích, v lese na jehličí, na vápencových skalách, na sněhu i ledu, ve stanech, na betonu a na parkovištích. Karimatkám se nikdy nic nestalo. Přesto s sebou vozíme jednu zalepovací sadu pro celou skupinu. Co kdyby se jednou něco stalo.

Obyčejnou karimatku propálíme, uděláme v ní díru, nebo ji natrhneme, ale nic se neděje. Zbývající noci na ní přespíme. Když však vypustíme vzduch ze samonafukovačky, zbyde jen splihlý šusťák a v něm slabá vrstvička spláclého molitanu. To je na spaní málo.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

nefer hodnoceni!!!

Musím s Vámi nesouhlasit! O výrobcích Jurka jsem byl vždy přesvědčen, že jsou kvalitní a spolehlivé. Mám od něj dva stany - 12 a 15 let, a jsou skvělé, při častém pooužívání slouží bezchybně. Až teď, po létech užívání, potřebovaly postupně oba vyměnit podlážky, a i v tomto případě bylo vše provedeno bezchybně. Ale bohužel, co se týče zmiňovaných karimatek, mám problém taky, a nemalý. Jurkovi jsem pro stejný problém - únik po celé ploše - vracel 3, další 2 unikající mám doma. A Jurkův přistup byl opravdu nevhodný - osočování, že jsem s nimi zacházel špatně atd. Jestli tím, že karimatku denně roluji a nafukuji, protože cestuji na kole, používám nevhodně, spím na ní pouze ve stanu, a ještě navíc podloženém igelitem, tak pak fakt nevím, na jaký účel byla tato karimatka vyrobena!!! Jsem toho názoru, že chybu může udělat i zkušený výrobce. Ale je důležité, aby tu chybu sám přiznal. Tím by  si zachoval i dobré jméno. Takhle asi člověk, který u něj ještě nenakupoval, u něj ani nenakoupí. K jeho velké škodě!

 • Autor Klokan
 • Datum a čas 27.10.2012 15:10
Reaguj
karimtka Jurek treking 20 a 30

...také jsem šel do Jurka kvůli vyzkoušené kvalitě stanů apod... nicméně...po prvních pár použitích karimatka ušla...mikro dírky ve svárech...super jednání při reklamaci...vše ok, koupil jsem pro ženu druhou...stejný problém po pár použitích....navíc u té první se mi taky teď vytvořila boule...a reklamace neuznána...navíc s komentářem od pana Jurka, že se k těmto věcem neumíme chovat apod...já osobně se o své věci starám velmi dobře a jestli se karimatka přehřála ve stanu při 20 stupních venku, tak to něco vypovídá....prostě tento výrobek je nekvalitní...Jurkovi se nepovedl...znovu do toho nejdu....po přečtení všech diskusí připadá v úvahu pouze therm a rest nebo yate... ostatní značky  jsou vyhozené prachy....nu a nebo klasika ... pěnovka....ke které se asi vrátím...

Reaguj
karimatky JUREK nekupovat

jen se připojuju k dalším diskutujícím. Hledám náhradu za karimatky JUREK 35. Po velmi občasném používání začaly obě dvě naše karimatky ucházet po ani ne dvou letech. A tak jak píšou všichni zde, přesně v lisovaném kraji karimatky. Po ponoření do vody jsem se nestačil divit, desítky proudů bublinek ze sváru. Takže nikoliv vada kusu, ale prostě šunt od výroby. Spousta penež v čudu a hledám nový.

Musím ale na druhou stranu pochválit stan od Jurka,bez chyby.

 • Autor HanS
 • Datum a čas 10.6.2012 19:35
Reaguj
Standard 25
Problémy s Jurkem...Vlastním samonafukovačku Jurek Standard 25, byl jsem s ní týden na Ukrajině a poté jí použil cca 5 nocí na terase hotelu v Chorvatsku. Tam už byla k ničemu. Takže vydržela max. 12 nocí. Neodhalitelná mini díra a následovala výměna kus za kus. Doufám, že se ze Skotska za 14 dní vrátím s lepšími zkušenostmi. Navíc se chystám koupit Jurek Winter PLI, snad mají spacáky lepší ne karimatky.
 • Autor Roman
 • Datum a čas 30.1.2011 17:16
Reaguj
Re: jurek
Pokud se někdo dostane až sem, tak si přečte, že bohužel také musím potvrdit špatnou zkušenoist s karimatkama od Jurka konkrétně (standard 35). První kus začal ucházet ve svárech po stranách cca po 1/2 roce na 10-ti místech! Do 30 min po zatížení byla skoro prázdná! Po úspěšné reklamaci nová fungovala OK. Pak Vánoce a na základě hezkého jenání a rychlé reklamaci (asi do 10dnů) jsme zakoupili další stejného typu. Jaké bylo naše překvapení, když do 1/2 roku začly ucházet stejným způsobem OBĚ!!! Řešeno vrácením peněz (alespoň doufám, protože je to stále aktuální a nedotažené). Co nemohu fi. Jurek vytknout je slušné a vstřícné jednání. Ostatní věci jako např. stany jsou od nich prý výborné, karimatky standard ale nebrat! Ty nové co nabízejí jsou prý mnohem lepší. Já už ale půjdu do therm a rest. Zkušenosti lidí co znám a co jí mají hovoří jasně pro therm a rest!
 • Autor Pb
 • Datum a čas 11.11.2010 10:54
Reaguj
Re: jurek
Pokud se někdo dostane až sem, tak si přečte, že bohužel také musím potvrdit špatnou zkušenoist s karimatkama od Jurka konkrétně (standard 35). První kus začal ucházet ve svárech po stranách cca po 1/2 roce na 10-ti místech! Do 30 min po zatížení byla skoro prázdná! Po úspěšné reklamaci nová fungovala OK. Pak Vánoce a na základě hezkého jenání a rychlé reklamaci (asi do 10dnů) jsme zakoupili další stejného typu. Jaké bylo naše překvapení, když do 1/2 roku začly ucházet stejným způsobem OBĚ!!! Řešeno vrácením peněz (alespoň doufám, protože je to stále aktuální a nedotažené). Co nemohu fi. Jurek vytknout je slušné a vstřícné jednání. Ostatní věci jako např. stany jsou od nich prý výborné, karimatky standard ale nebrat! Ty nové co nabízejí jsou prý mnohem lepší. Já už ale půjdu do therm a rest. Zkušenosti lidí co znám a co jí mají hovoří jasně pro therm a rest!
 • Autor Pb
 • Datum a čas 11.11.2010 10:50
Reaguj
jurek
Bohužel také hlásím problém s Jurek Treking 20. V okolí ventilu se odlepuje vnitřní vrstva a objevila se velká boule, která se dále rozšiřuje :-( Doba používání 2 roky, akorát po záruce.
 • Autor zuchy
 • Datum a čas 3.8.2010 18:31
Reaguj
Jurek - thumb down
Bohužel s karimatkami od Jurka mam také špatné zkušenosti. Mám dvě a po dvou letech se obě začaly rozlepovat po stranach - v tom lisovanem svu nebo co to je. Bohuzel to nejde moc ani lepit, takze pujdou brzo do kose. Na druhou stranu stranu, tenci T-R, kterou mam do hor, asi o rok dele a pouzivam ji vic, tak je stale skoro jako nova. Jako nevyhoda se muze zdat pocatecni investice, ktera byla oproti Jurkovi asi trikrat vetsi.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 4.7.2010 11:34
Reaguj
nefer hodnoceni!!!
Sice pouzivam Thermarest spokojene asi 2 roky (naspano 100 noci), ale myslim si, ze jste byli velmi nefer k Jurkovi. Nez neco napisete, tak se aspon informujte jak je caste, ze se neco takoveho stane. Staci treba na Svetoutdooru.cz (konkurence, tak tam asi nechodite) se stalo pri testu zrovna to same u Thermarest. Meli byste zpytovat svedomi za nedbalou uroven prozkoumani tohoto problemu a totalni zplundrovani vyrobku od Jurka, hlavne ze jste napsali x set slov dlouhy clanek... Chudak Jurek, ktery se snazi dodavat kvalitni a zaroven cenove prijatelne zbozi ted z toho vysel pro zbezneho ctenare spatne. Pritom to je jeden z mala vyrobcu, ktery se dokaze priblizit kvalite Thermarest.
 • Autor air
 • Datum a čas 10.1.2010 11:37
Reaguj
Boule
Boule u nafukovaček většinou vznikají, když se karimatka vystaví nadměrnému teplu. Je to obecně mínus samonafukovaček. Postavit na tom tvrzení, že karimatka selhala není až tak úplně fér. Z textu není jasné jak se to stalo (pravděpodobně nevhodným použitím viz. níže) a klidně to mohlo dopadnout úplně obráceně (viz příspěvky výše). Takže s palcem dolů bych byl opatrný. Více o karimatkách např. zde: http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107049-to-zakladni-o-%3Cstrong%3Ekarimat%3C/strong%3Ekach Mimo jiné též obecná nevýhoda nafukovaček - "nutnost ochrany před poškozením teplem v nafouknutém stavu (sálavé teplo, uzavřený stan, auto)" - to právě vede ke tvorbě oněch boulí.
 • Autor Ondra
 • Datum a čas 5.11.2009 17:00
Reaguj
Celkem 17 příspěvků v diskuzi


Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Útěk Rusů z lázeňských měst pokračuje

Zhruba před 8 až 11 lety se rusky mluvící investoři předháněli, aby nakoupili co nejvíce nemovitostí v centrech Karlových Varů a Mariánských Lázní. Vyhledávali byty v původní staré zástavbě i v novostavbách a neváhali připlatit statisíce... celý článek

Běhej s námi: lokální běžecký seriál na západním okraji Prahy

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

AKTUALIZACE Zatímco Bormio ocení sportovní sjezdaři a nedaleké San Colombano je vhodné pro rekreační lyžaře, vedlejší Santa Caterina v údolí Valfurva poskytuje od každého něco. Po severních svazích padají strmé sjezdovky tvrdé
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Srí Lanka - diashow Ústí nad Labem, Hraničář Přednáší Martin Loew 20.2. 18:00
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Zahradní architektura v Holandsku - přednáška Praha, Botanická zahrada Přednáší Miroslav Malý 21.2. 17:30
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Bhútán a Nepál - diashow Brno, NetBox Přednáší David Hainall  21.2. 18:00

Diskuse

Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 3 příspěvky
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35