TEST Špičková termoska Primus

TEST Špičková termoska Primus
Termoska Primus Vacuum Bottle 0,5 l.
Autor snímku Fenix
SDÍLEJ:

Základní řada termosek od tradičního výrobce Primus se jmenuje prostě Vacuum Bottle. Kovové nádoby se vyrábějí v objemech od třetinky do litru. Testujeme už dva roky Primus Vacuum Bottle 0,5 l. Na zimu je to ideální termoska.

Jak na to

Tipy na použití termosky

* Termosku předehřejte horkou vodou, déle udrží teplotu.

* Nepoužívejte v mikrovlnné troubě ani mrazáku. Naopak lze použít myčku na nádobí. 

* Nelijde dovnitř bublinkové nápoje, mohou vyrazit zátku.

* Sladké nápoje mohou časem zkvasit a poškodit zátku.

* V teplém mléku se uvnitř termosky tvoří bakterie a nápoj kvasí. Dětskou stravu tedy rychle spotřebujte a pak pečlivě vymyjte termosku.

Půl litru horkého čaje je tak akorát jako záloha do špatného počasí pro dva lyžaře, nebo pití pro jednoho horolezce na den. Samozřejmě v zimě na sněhu a ledu. V létě je potřeba pít více.

Půllitrová termoska od Primusu drží horký čaj opravdu dlouho. Orientačně lze počítat, že když brzy ráno doma nalijete horký čaj, termosku strčíte do batohu a odpoledne se napijete ke svačině, bude čaj pořád hodně teplý. Rozhodně ho nevypijete hned po nalití do hrnku.

V teplotách mírně nad nulou, třeba na podzimních či jarních vyjížďkách na kole, vydrží v termosce horký čaj celý den.

Na to sice existují exaktní měření, ale my se spokojíme s našimi praktickými poznatky. Výrobce uvádí, po naplnění při 95°C je obsah 60°C teplý ještě po 20 hodinách.

Termosky Primus i další značky koupíte v obchodě Hanibal.

Termoska Primus Vacuum Bottle 0,5 l.

Ve vyšších teplotách používáme lehčí a levnější termosky stejného objemu, ale víme, že horký čaj udrží kratší dobu. V zimě bývá odpoledne už jen teplý a nikoliv horký. Takové termosky využíváme také na sjezdovkách, když víme, že dopoledne jdeme na první lanovku a odpoledne odjíždíme do vyhřáté rezidence.

Nerezová ocel

Hmotnost prázdné termosky Primus Vacuum Bottle 0,5 l je téměř dvakrát tolik, než mají naše další no-name termosky stejného objemu. Fyzikální zákon o šíření tepla prostě nelze obejít.

Dvoustěnná nádoba je vyrobena z potravinářské nerezové oceli 18/8, která nemění chuť nápoje, ať je to čaj, káva, nebo jakýkoliv teplý nápoj z prášku.

Šroubovací víčko slouží zároveň jako hrnek. Plastová click-close zátka pod víčkem se při rozlévání nápoje v přírodě otevře pouhým cvaknutím jedním prstem - jen malý otvor, abychom se nepolili, a doma se otevírá jako šroubovací uzávěr - široké hrdlo umožňuje rychle nalévání tekutiny a také vyčištění termosky po návratu.

Práškově lakovaný povrch termosky omezuje vyklouznutí nádoby z rukou. Oceňujeme to, když máme zmrzlé ruce, nebo když termosku otevíráme v rukavicích.

Horydoly.czTEST DALŠÍ TERMOSKY: Primus TrailBreak Lunch Jug

Termoska Primus Vacuum Bottle 0,5 l.

Celou řadu termosek vyrábí Primus v mnoha barvách. Doporučujeme koupit některou ze zářivých - žlutou, červenou nebo modrou. Jsou dobře vidět, což nejvíce oceňujeme po ránu, když se probudíme v zasněženém bivaku nebo stanu a tápeme jednou rukou, kterou jsme nuceni vystrčit ze spacího pytle na mráz. Je to ovšem výhodné v mnoha jiných situacích, například když před svítáním házíme v horské chatě vše potřebné do batohu, abychom co nejdříve vyrazili na túru, nebo když nám termoska během odpočinku na výletě upadne do sněhu a sjede někam pod smrček nebo do závěje.

Průměr termosky je 8 cm, výška 23 cm, hmotnost 415 g a vejde se do ní něco přes 550 ml nápoje. To není půl litru, ale spíš jedna holba neboli půl vídeňského mázu.

Koupíte ji v českých obchodech od 530 do 680 korun.

INFO: Primus

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

NO

Pane inženýre, Primus není žádný zázrak, ale normální festovní termoska :-) Když nezapomenu, tak ji vezmu s sebou.

Honzo, jeden takový test jsme kdysi publikovali od renomovaného testéra Petra Ďoubalíka. Vyšel souběžně v novinách Mf Dnes a na Horydoly.cz
https://www.horydoly.cz/jidlo-a-piti/horky-caj-na-zimu.html  

Ale jak píšu v v tomto článku: "Na to sice existují exaktní měření, ale my se spokojíme s našimi praktickými poznatky." 

Reaguj
NO

není nic jednoduššího, než do dvou termosek nalit horkou vodu, zavřít je, odnést do sklepa (chladno a bezvětří), postavit na nějaký tepelně málo vodivý rošt a podívat se, kde to infra svítí nebo pomocí bezkontaktního teploměru měřit kde na povrchu pláště je jaká teplota.

ostatně, pane šéfredaktore, vemte s sebou o březnovém běžkařském víkendu onu zázračnou termosku, můžeme si dát měřicí porovnávací seanci a porovnat se supráčovými nounejmy v různé fázi rozpadu.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 23.2.2023 13:55
Reaguj
NO

PS. Ono je také důležité, jak termosku používáme a jaký má typ uzávěru. (viz např.  https://www.nejbaby.cz/p/uzaver-na-inteligentni-termosky-a-lahve-typ-2018/?utm_source=zbozi.cz&utm_medium=zbozi.cz&utm_campaign=search&utm_content=Vsechny+produkty&utm_term=nahradni+uzaver+termosky   a podobné)
Každému je jistě jasné, že nejvíc tepla odchází při otevření. A víme, že celý obsah jen málokdy vyprázdníme celý.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.2.2023 13:55
Reaguj
NO

Inu o tom všem můžeme jen teoretizovat. Pravdu by ukázalo nějaké přesné a časově náročné měření teploty termosky. (termonize a pod. U zbraní se oněch citlivých senzorů jistě využívá).  Pak by se jistě dalo určit ona kritická místa jako např. uzávěry. Je jen škoda, že renomovaní výrobci tohle nedělají, či dělají ale  výsledky nepublikují,

 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.2.2023 13:39
Reaguj
NO

marketéři tedy tvrdí, že termosky jsou vakuované, bral bych to s mírnou rezervou, aspoň z výroby tam jakýsi podtlak zřejmě bude, ale je otázkou, jakou to má životnost.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 23.2.2023 12:00
Reaguj
NO

izoluje vrstva suchého vzduchu mezi vnitřním a vnějším pláštěm termosky (nevím o to, že by byly nějaké termosky vakuované či plněné nějakým plynem, možná ano, některé možná mají nějakou mezivrstvu?). laciné termosky ze supráče jsou z velmi tenkého plechu a dříve nebo později se při humpoláckém turistickém zacházení promáčkou,zplacatí, pláště se vyosí a mezera se lokálně sníží až k nule a tepelná izolace se výrazně zhorší. dražší a těžší termoska má silnější/tužší plech a v izolační mezivrstvě ještě navíc nějaké středící distanční pěnové cosi.

a hlavní rozdíl je v ceně  (performanci) plastových dílů uzávěru - největší pruda je, když termoska zákeřně vyteče do batohu skrzevá mizerné vylehčené a mizerně opracované díly uzávěru unavené opakovaným používáním.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 23.2.2023 09:01
Reaguj
NO

V tomto ohledu máte samozřejmě pravdu. V článku také píšu, že na méně studené výpravy bereme levnější a lehčí (a méně izolované) termosky. 

Reaguj
NO

Beru. Samozřejmě pro dlouhodobé turynve velehorách kde nejsou možnost ohřevu to má své opdstatnění. Těch ale zase tolik nebývá a pro ty obyčejné smrtrelníky  pak je to i ta palní lahev..Psáno z tohohle pohledu.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 22.2.2023 19:19
Reaguj
NO

Samozřejmě že se vlastnosti různých termosek liší.

Reaguj
NO

Špičková  je asi nejvíc cena a možná značjka. Jinak pokud obyčejnou termosku za půlku až třetinu ceny patřičně zabalíte, bude mít podobné vlastnosti. Až na tu estetiku.......

APP. Spousta méně náročných lidí (trampů) dává přednost obnyčejné polní láhvi, co se dá zavěsit na opasek...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 22.2.2023 12:36
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. ... celý článek

Siriški: Udržet výkonnost na kole a dělat zajímavý obsah YouTube

Mikešova cyklostezka

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Plisované sukně pro každou příležitost od značky Medicine

Plisované sukně pro každou příležitost od značky Medicine

Plisovaná sukně od Medicine je kvintesencí stylu, který oslovuje každého, kdo si cení rafinovanosti s nádechem svobody. Bez ohledu na příležitost, tato sukně dokáže proměnit jakýkoliv outfit v něco výjimečného, přidává mu
Těchto 5 kusů oblečení od značky TATUUM se osvědčí ve skříni každé minimalistky

Těchto 5 kusů oblečení od značky TATUUM se osvědčí ve skříni každé minimalistky

Minimalismus v módě není jen trend, je to životní styl, který umožňuje vyjádřit sebe skrze jednoduchost, funkčnost a stálou eleganci. Ve skříni minimalistky má každý prvek své místo a význam, a klíčem k úspěchu je
Výhody přes nejlepší zahraniční online casina v České republice 2024

Výhody přes nejlepší zahraniční online casina v České republice 2024

Svět herních kasin můžeme z pohledu českého hráče jednoduše rozdělit na dva základní tábory, a to česká kasina, která disponují přímo českou licencí, a zahraniční kasina, která nedisponují licencí od Ministerstva financí, zároveň
4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady
Palán vyhrál stříbro a bronz ve speed skiing

Palán vyhrál stříbro a bronz ve speed skiing

Fantastický úspěch vybojoval rychlostní lyžař Radim Palán. Na mistrovství světa ve Vars získal stříbrnou medaili a na stejném místě potom ještě bronzovou ve světovém poháru. Je to nejlepší výsledek v disciplině speed

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Regenerace po zátěži běh/trek - přednáška Praha, Klub cestovatelů Přednáší Dagmar Lisá 24.4. 18:30
Argentina - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Karel Štěpánek 25.4. 18:30
Noční běh pro Světlušku Praha, Výstaviště 25.4. 21:00
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Beroun bikemaraton Beroun Cyklomaraton MTB 27.4. 19:00
Malše - splutí Římov   27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.

Diskuse

sokvznbu lisinopril 12.5 tablet, 24.4.2024 23:06, 120 příspěvků
Lhanebal FobertProft, 24.4.2024 22:33, 15 příspěvků
lrlhjzgj legal canadian pharmacy online, 24.4.2024 22:29, 120 příspěvků
nqmckjmk canadian azithromycin, 24.4.2024 21:50, 120 příspěvků
Gichardpow Dichaelrerce, 24.4.2024 21:21, 3 příspěvky
xlipumvc tadalafil 5 mg tablet price, 24.4.2024 21:17, 120 příspěvků
Vrchlice Klekí Petra, 24.4.2024 10:53, 4 příspěvky
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23