TEST Špičková termoska Primus

TEST Špičková termoska Primus
Termoska Primus Vacuum Bottle 0,5 l.
Autor snímku Fenix
SDÍLEJ:

Základní řada termosek od tradičního výrobce Primus se jmenuje prostě Vacuum Bottle. Kovové nádoby se vyrábějí v objemech od třetinky do litru. Testujeme už dva roky Primus Vacuum Bottle 0,5 l. Na zimu je to ideální termoska.

Jak na to

Tipy na použití termosky

* Termosku předehřejte horkou vodou, déle udrží teplotu.

* Nepoužívejte v mikrovlnné troubě ani mrazáku. Naopak lze použít myčku na nádobí. 

* Nelijde dovnitř bublinkové nápoje, mohou vyrazit zátku.

* Sladké nápoje mohou časem zkvasit a poškodit zátku.

* V teplém mléku se uvnitř termosky tvoří bakterie a nápoj kvasí. Dětskou stravu tedy rychle spotřebujte a pak pečlivě vymyjte termosku.

Půl litru horkého čaje je tak akorát jako záloha do špatného počasí pro dva lyžaře, nebo pití pro jednoho horolezce na den. Samozřejmě v zimě na sněhu a ledu. V létě je potřeba pít více.

Půllitrová termoska od Primusu drží horký čaj opravdu dlouho. Orientačně lze počítat, že když brzy ráno doma nalijete horký čaj, termosku strčíte do batohu a odpoledne se napijete ke svačině, bude čaj pořád hodně teplý. Rozhodně ho nevypijete hned po nalití do hrnku.

V teplotách mírně nad nulou, třeba na podzimních či jarních vyjížďkách na kole, vydrží v termosce horký čaj celý den.

Na to sice existují exaktní měření, ale my se spokojíme s našimi praktickými poznatky. Výrobce uvádí, po naplnění při 95°C je obsah 60°C teplý ještě po 20 hodinách.

Termosky Primus i další značky koupíte v obchodě Hanibal.

Termoska Primus Vacuum Bottle 0,5 l.

Ve vyšších teplotách používáme lehčí a levnější termosky stejného objemu, ale víme, že horký čaj udrží kratší dobu. V zimě bývá odpoledne už jen teplý a nikoliv horký. Takové termosky využíváme také na sjezdovkách, když víme, že dopoledne jdeme na první lanovku a odpoledne odjíždíme do vyhřáté rezidence.

Nerezová ocel

Hmotnost prázdné termosky Primus Vacuum Bottle 0,5 l je téměř dvakrát tolik, než mají naše další no-name termosky stejného objemu. Fyzikální zákon o šíření tepla prostě nelze obejít.

Dvoustěnná nádoba je vyrobena z potravinářské nerezové oceli 18/8, která nemění chuť nápoje, ať je to čaj, káva, nebo jakýkoliv teplý nápoj z prášku.

Šroubovací víčko slouží zároveň jako hrnek. Plastová click-close zátka pod víčkem se při rozlévání nápoje v přírodě otevře pouhým cvaknutím jedním prstem - jen malý otvor, abychom se nepolili, a doma se otevírá jako šroubovací uzávěr - široké hrdlo umožňuje rychle nalévání tekutiny a také vyčištění termosky po návratu.

Práškově lakovaný povrch termosky omezuje vyklouznutí nádoby z rukou. Oceňujeme to, když máme zmrzlé ruce, nebo když termosku otevíráme v rukavicích.

Horydoly.czTEST DALŠÍ TERMOSKY: Primus TrailBreak Lunch Jug

Termoska Primus Vacuum Bottle 0,5 l.

Celou řadu termosek vyrábí Primus v mnoha barvách. Doporučujeme koupit některou ze zářivých - žlutou, červenou nebo modrou. Jsou dobře vidět, což nejvíce oceňujeme po ránu, když se probudíme v zasněženém bivaku nebo stanu a tápeme jednou rukou, kterou jsme nuceni vystrčit ze spacího pytle na mráz. Je to ovšem výhodné v mnoha jiných situacích, například když před svítáním házíme v horské chatě vše potřebné do batohu, abychom co nejdříve vyrazili na túru, nebo když nám termoska během odpočinku na výletě upadne do sněhu a sjede někam pod smrček nebo do závěje.

Průměr termosky je 8 cm, výška 23 cm, hmotnost 415 g a vejde se do ní něco přes 550 ml nápoje. To není půl litru, ale spíš jedna holba neboli půl vídeňského mázu.

Koupíte ji v českých obchodech od 530 do 680 korun.

INFO: Primus

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

NO

Pane inženýre, Primus není žádný zázrak, ale normální festovní termoska :-) Když nezapomenu, tak ji vezmu s sebou.

Honzo, jeden takový test jsme kdysi publikovali od renomovaného testéra Petra Ďoubalíka. Vyšel souběžně v novinách Mf Dnes a na Horydoly.cz
https://www.horydoly.cz/jidlo-a-piti/horky-caj-na-zimu.html  

Ale jak píšu v v tomto článku: "Na to sice existují exaktní měření, ale my se spokojíme s našimi praktickými poznatky." 

Reaguj
NO

není nic jednoduššího, než do dvou termosek nalit horkou vodu, zavřít je, odnést do sklepa (chladno a bezvětří), postavit na nějaký tepelně málo vodivý rošt a podívat se, kde to infra svítí nebo pomocí bezkontaktního teploměru měřit kde na povrchu pláště je jaká teplota.

ostatně, pane šéfredaktore, vemte s sebou o březnovém běžkařském víkendu onu zázračnou termosku, můžeme si dát měřicí porovnávací seanci a porovnat se supráčovými nounejmy v různé fázi rozpadu.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 23.2.2023 13:55
Reaguj
NO

PS. Ono je také důležité, jak termosku používáme a jaký má typ uzávěru. (viz např.  https://www.nejbaby.cz/p/uzaver-na-inteligentni-termosky-a-lahve-typ-2018/?utm_source=zbozi.cz&utm_medium=zbozi.cz&utm_campaign=search&utm_content=Vsechny+produkty&utm_term=nahradni+uzaver+termosky   a podobné)
Každému je jistě jasné, že nejvíc tepla odchází při otevření. A víme, že celý obsah jen málokdy vyprázdníme celý.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.2.2023 13:55
Reaguj
NO

Inu o tom všem můžeme jen teoretizovat. Pravdu by ukázalo nějaké přesné a časově náročné měření teploty termosky. (termonize a pod. U zbraní se oněch citlivých senzorů jistě využívá).  Pak by se jistě dalo určit ona kritická místa jako např. uzávěry. Je jen škoda, že renomovaní výrobci tohle nedělají, či dělají ale  výsledky nepublikují,

 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.2.2023 13:39
Reaguj
NO

marketéři tedy tvrdí, že termosky jsou vakuované, bral bych to s mírnou rezervou, aspoň z výroby tam jakýsi podtlak zřejmě bude, ale je otázkou, jakou to má životnost.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 23.2.2023 12:00
Reaguj
NO

izoluje vrstva suchého vzduchu mezi vnitřním a vnějším pláštěm termosky (nevím o to, že by byly nějaké termosky vakuované či plněné nějakým plynem, možná ano, některé možná mají nějakou mezivrstvu?). laciné termosky ze supráče jsou z velmi tenkého plechu a dříve nebo později se při humpoláckém turistickém zacházení promáčkou,zplacatí, pláště se vyosí a mezera se lokálně sníží až k nule a tepelná izolace se výrazně zhorší. dražší a těžší termoska má silnější/tužší plech a v izolační mezivrstvě ještě navíc nějaké středící distanční pěnové cosi.

a hlavní rozdíl je v ceně  (performanci) plastových dílů uzávěru - největší pruda je, když termoska zákeřně vyteče do batohu skrzevá mizerné vylehčené a mizerně opracované díly uzávěru unavené opakovaným používáním.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 23.2.2023 09:01
Reaguj
NO

V tomto ohledu máte samozřejmě pravdu. V článku také píšu, že na méně studené výpravy bereme levnější a lehčí (a méně izolované) termosky. 

Reaguj
NO

Beru. Samozřejmě pro dlouhodobé turynve velehorách kde nejsou možnost ohřevu to má své opdstatnění. Těch ale zase tolik nebývá a pro ty obyčejné smrtrelníky  pak je to i ta palní lahev..Psáno z tohohle pohledu.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 22.2.2023 19:19
Reaguj
NO

Samozřejmě že se vlastnosti různých termosek liší.

Reaguj
NO

Špičková  je asi nejvíc cena a možná značjka. Jinak pokud obyčejnou termosku za půlku až třetinu ceny patřičně zabalíte, bude mít podobné vlastnosti. Až na tu estetiku.......

APP. Spousta méně náročných lidí (trampů) dává přednost obnyčejné polní láhvi, co se dá zavěsit na opasek...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 22.2.2023 12:36
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak převážet kajaky autem?

Hrdý hrad Eilean Donan

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Východy a západy slunce - fotovýstava Vrchlabí, Krtek Do 28.3. Fotografoval Miloš Šálek 28.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00

Diskuse

Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků
Symboly Šlojíř, 27.3.2023 9:34, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44