Ve stanu jako doma

Ve stanu jako doma
Stan Pinguin Vega stojí na Rozkoši.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Rozhodujete-li se o koupi nového stanu a nevíte jak se orientovat v široké nabídce, nebo se chcete vyvarovat nákupu nevhodného modelu (což mnohdy zjistíte až při používání v praxi), přinášíme základní rady.

Jak na to

Dva názory: KDE KUPOVAT?

Výrobce stanů Hannah:

Nakupovat byste měli vždy jen ve specializovaných obchodech, kde vám bude k dispozici vyškolená obsluha. Mějte také na paměti, že za kvalitu se vyplatí raději si připlatit. U stanů a ostatního outdoorového vybavení to platí obzvlášť.

Redakce Horydoly:

Jestli potřebujete stan ihned, zajděte do půjčovny. Nákup odložte na září či říjen, kdy jsou v obchodech největší slevy. Nejlevnější nákupy jsou po internetu. S odbornými radami v obchodě moc nepočítejte, protože prodavač bude chtít prodat to nejdražší, na co vás odhadne. Raději se řiďte zkušenostmi lidí, kteří stejný model stanu již nějakou dobu používají.

Výstava stanů

Největší přehled o stanech si můžete udělat na prodejních výstavách stanů, které pořádají větší obchodníci. Největší výstavy probíhají v létě v Praze na výstavišti v Letňanech. 

Předem podotýkáme, že článek je určen pro méně zkušené výletníky. Pokročilý turista či horolezec si k uvedeným základům už dávno přidal vlastní zkušenosti a vybírá si stan přímo na tělo.

K čemu ho potřebujeme?

Na úvod je stěžejní vědět, pro jaké outdoorové aktivity budeme stan používat. Řada výrobců pro usnadnění orientace rozděluje výrobky do kolekcí, jejichž názvy leccos napoví.

Je mylné se domnívat, že například stan určený pro stanování na louce, který má pro tento účel výborné parametry, obstojí stejně spolehlivě při vysokohorské výpravě. Platí to i naopak - speciální silikonizovaný expediční stan je naprosto nevhodný pro kempování u rybníka.

Příklad: Extreme - pro extrémní podmínky horolezeckých expedic, Lite – stany konstrukčně určené pro použití v náročných klimatických podmínkách a důrazem na minimální hmotnost, Adventure - pro celou řadu outdoorových aktivit, jako je trekking, hiking, cykloturistika a Outdoor - pro rodinné kempování a aktivity provozované v méně náročných klimatických podmínkách.

Jak ho výrobce ušil?

Pokud budete ve stanu pobývat déle, zaměřte se na prostornost stanu. Pokud ho budete nosit v batohu, neváhejte nad odlehčenou variantou.

Geodetické stany poznáme tak, že se jejich konstrukce skládá z více prutů, které se kříží ve dvou a více bodech. Nejlépe odolávají větru a poskytují velký vnitřní prostor. Turistické modely bývají pro dvě až tři osoby a výška 105 až 125 cm umožňuje ve stanu sedět.

Stan Fjällräven Abisko dobře slouží v drsné Skandinávii.

Kopule (dva až tři pruty se kříží v jednom bodě) může zajistit v některých případech absolutní samonosnost. V příznivých povětrnostních podmínkách mohou stát i bez jediného kolíku. Výška až 130 cm umožňuje pohodlně klečet. Na trhu jsou stany s kapacitou až pro čtyři osoby.

Sivý vrch, Roháče. Stan stojí v sedle Priehyba (1650 m).

Tunely nejlépe využívají vnitřní prostor, jsou lehčí a snadno a rychle se staví, avšak musí být vždy ukotveny. Bývají nižší, výjimkou není výška méně než 100 centimetrů.

Fjällräven Abisko Shape 2. Odlehčený stan.

Různé kombinace spojují prostorné kopule s tunelovými ložnicemi. Jsou to stany pro rodinnou turistiku a kemping. Díky výšce do 2 metrů v nich lze stát. Vyrábí se ve velikostech od čtyř do šesti osob.

VIDEO Prostorný stan Boll Litehouse

Jaká konstrukce ho drží?

Za stabilitou, ale i celkovou hmotností stanů stojí typ nosné konstrukce. Duralové tyčky jsou lehčí a velmi pevné, avšak dražší. Zpravidla se používají pro stany, které jsou určeny pro časté použití a navíc v náročném, především vysokohorském klimatu.

Laminátové tyčky jsou v porovnání s ostatními o něco těžší a ne tak pevné, ale v běžných podmínkách zcela dostačující.

Jakým způsobem je ho možné větrat?

Nezastupitelnou roli při výběru stanu hrají předsíňky, apsidy, vchody a větrací chlopně.

K uložení potřebného vybavení (batohy, kolo...), jako ochrana vchodu, ale i jako prostor pro vaření slouží předsíňky a apsidy. Předsíňka se od apsidy liší tím, že nevyžaduje navíc podpěrnou tyčku, čímž se sníží celková váha stanu.

Vchody mohou být nekryté a kryté právě předsíňkou nebo apsidou. Kryté vchody oceníte při nepřízni počasí a zároveň slouží k lepšímu odvětrání - to je nezbytné, aby se ve stanu nesrážela vzdušná a zemní vlhkost, která pobyt dokáže velmi znepříjemnit.

Ještě účinnější odvětrání zajistí dva vchody, které jsou navíc praktické u stanů, které pojmou více osob. K optimálnímu systému odvětrání slouží i otvory na střeše stanu. U expedičních modelů jsou chlopně proti větru uzavíratelné zevnitř stanu.

Jaký materiál na něj byl použit?

Materiály tropika (vnějšího stanu) jsou opatřeny zátěrem. Takto upravené povrchy jsou odolné vůči vodě, UV záření a částečně i proti mechanickému otěru. V případě expedičních stanů by tropiko mohlo být silikonizované. Silikonizované tropiko je lehčí a je určeno pro suché mrazivé podmínky.

Vnitřní stany postačí z lehkého prodyšného polyesteru, rovněž však s vodoodpudivou úpravou.

Pozornost věnujte údaji o velikost vodního sloupce. Tato hodnota udává kolik metrů vody zadrží materiál tropika nad sebou, aniž by prosákla jediná kapka. U stanů pro vysokohorské expedice to bývá 5 m, u stanů do méně náročných klimatických podmínek 3 m a stany pro běžnou turistiku mívají kolem 1,5m. Nezávislé spotřebitelské testy v poslední době prokazují, že tato hodnota bývá výrobci většinou překračována a materiál nebývá příčinou případného protékání.

Podlážky by měly být ze zesílených syntetických materiálů se speciální úpravou proti mechanickému poškození. O voděodolnosti vypovídá rovněž hodnota vodního sloupce. Stany do extrémních podmínek mají až 10 m. Pro stanování v létě postačí voděodolné podlážky z vrstveného polyethylenu.

Jaké zdánlivé maličkosti vám může nabídnout?

Na co byste se ještě měli zaměřit? Zalepené švy jsou bezpodmínečně nutné na tropiku i podlážce. Nelepeným švem se do stanu dostane voda.

Lepší stany jsou vybaveny moskytierami proti hmyzu na vchodech a větracích otvorech.

Úložné prostory uvnitř stanu jsou vhodné především na vícedenní táboření. Na mysli máme především odkládací síťky u stropu stanu nebo kapsy na stěnách.

Pokud plánujete pobývat ve stanu delší dobu, doporučujeme volit světlejší barvu, ta totiž zpříjemňuje pobyt a přispívá k větší psychické pohodě. Pozor ovšem na jasně žlutou, která se hodí do zaněžených hor, ale v nížinách přitahuje komáry a mouchy.

Horydoly.cz Rady do obchodu: jak vybírat?

Batohy

Pláštěnky na batohy

Stany

Oblečení

Obuv

Lodě

Kola

Běžky

Sněžnice

Cepíny a mačky

Turistické hůlky

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Výborný článek
Stručné a přehledné, téměř vše podstatné bylo řečeno.Jelikož dobrý stan není levná věc, je namístě zajímat se o záruku, záruční a pozáruční servis. Ideální je vybrat si stan a zavolat výrobci, že máte ten a ten stan a roztrhli jste podlážku, zlomili či ztratili pruty, zničili zip, propálili tropiko nebo něco podobného, stan je po záruce, kolik by stála oprava/díl, že za 14 dnů odjíždíte a stan potřebujete. Reakce výrobce napoví víc než deset barevných katalogů...
  • Autor Joe
  • Datum a čas 23.6.2005 15:06
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Pražský bouldering: Schalck zvítězil, Ondra se rozloučil

Pražský bouldering: Schalck zvítězil, Ondra se rozloučil

Francouz Mejdi Schalck podal skvělý výkon v koordinaci, který nazval svým comebackem na mezinárodní scéně, a získal zlato na Světovém poháru v boulderingu v Praze na Letné. Ve stejném závodě se Adam Ondra rozloučil... celý článek

Houby AKTUÁLNĚ 2025

Úvod: telefon jako každodenní společník

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?

Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?

AKTUALIZACE Koloběžky jedou s kopce rychleji než bicykly. Při tom jsou citlivější na řízení a výběr správné stopy. Pád z koloběžky přesto nebývá tak nebezpečný jako z kola, ale za to se při něm
Objevujte svět komfortně: Plavba výletní lodí změní vaše zážitky z cestování

Objevujte svět komfortně: Plavba výletní lodí změní vaše zážitky z cestování

Objevujete rádi nová místa a cestování je vaším koníčkem? Neustálé balení kufrů a plánování cest ale někdy může být dost náročné. Pokud si chcete užít komfortní dovolenou, pak se nabízí plavba výletní
Ako zarobiť peniaze z domu: Najlepšie možnosti pre Slovákov

Ako zarobiť peniaze z domu: Najlepšie možnosti pre Slovákov

Zarábanie z domu už dávno nie je len o vypĺňaní dotazníkov. Vďaka digitálnym nástrojom a dostupným platformám dnes môžeš vytvoriť vedľajší alebo dokonca plnohodnotný príjem bez toho, aby si opustil svoj domov. V tomto
Tiroler Ache, řeka pěti jmen a dvou států

Tiroler Ache, řeka pěti jmen a dvou států

Divoká řeka Tiroler Ache ve vápencovém kaňonu proráží Chiemgauské Alpy. Propojuje rakouské Tyrolsko s německým Bavorskem. Soutěska Entenlochklamm je oblíbenou vodáckou štrekou. Komerční výpravy plují na raftech, vodáci pádlují v kajacích nebo nafukovacích
Během jednoho týdnu na Everest?

Během jednoho týdnu na Everest?

GLOSA Xenon má urychlit aklimatizaci horolezců, kteří míří na nejvyšší horu světa Mount Everest. Rakouská cestovní kancelář Furtenbach Adventures nabízí týdenní variantu expedice. V pondělí jsou zájemci v základním táboře, výstup na vrchol následuje ve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Germanenfest Rakousko, Elsarn 8.-9.6. Festival Germánů 8.6.
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne 8.-14.6. 8.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 11.-15.6. 11.6.
Slovenský raj - cyklomaraton Hrabušice Horská kola 11.6.
Sportfilm Kutná Hora, GASK Přednáší Marek Holeček 11.6. 19:00
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 12.-14.6. Horský běh 12.6.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 13.-14.6. 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.

Diskuse

Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Honza, 7.6.2025 11:04, 5 příspěvků
Inu Honza, 6.6.2025 13:21, 1 příspěvek
Gočár Šlojíř, 5.6.2025 22:04, 4 příspěvky
platí Kuba Turek, 5.6.2025 17:18, 4 příspěvky
platí Véna, 5.6.2025 11:59, 4 příspěvky
hrdý vlastenci Matylad, 5.6.2025 11:57, 5 příspěvků
hrdý vlastenci Emil, 5.6.2025 8:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26