Železného kajaky

Železného kajaky
Zarostlá Výrovka u Plaňan.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Český výrobce kajaků Železný má ve svém katalogu především lodě pro hodně divokou vodu. Tři kajaky jsou ovšem velmi vhodné i pro turistiku na úzkých potocích, nebo obtížnějších řekách.

Jak na to

Jak se testovalo

Lodě vyzkoušela redakce a její spolupracovníci během letošního roku 2005. Na Bertech jezdili již tři roky. Všechny testované lodě byly postupně půjčovány z pražských půjčoven Vodácký ráj, Boatpark a Dronte. Testovací jezdci na nich jezdili české a moravské řeky převážně obtížnosti WW 1 a WW 2, nejvyšší obtížnost byla místy WW 3. Jednalo se o velké řeky i malé potoky.

Dlouhodobě jsme zkoušeli tři modely, jak se chovají na vodě maximální obtížnosti WW 3.

Z pohledu turisty sjíždějícího svižné řeky bez extra divokých míst dopadl test takhle: Bert je allround, který sjede úplně všechno. Playboat Mag poslouží jako živá loď na hraní s vlnami. Creekoboat Spunt umožňuje nesrovnatelně pohodlnou jízdu.

Bert - allround

Orientační cena: plně vybavená loď 16 700 Kč, Bert School 9800 Kč

Foto: Vlašimská Blanice 1 Vlašimská Blanice 2 Kocába Rokytka

Bert je ideální lodí pro začínající jezdce divokých vod a pro rekreační kajakáře. Začátečníky proveze kdejakou peřejí, a proto je jeho charakteristicky prohnutá paluba vidět na českých řekách velmi často.

Odpouští chyby, jede rychle a na klidné hladině dobře drží směr. To je pro kajakářského adepta k nezaplacení. Do Berta se vejde dost zavazadel a pojme vysokého i tlustého jezdce. Nevíte-li tedy, který kajak si vybrat v půjčovně, neuděláte chybu, když sáhnete právě po něm.

Od Berta však nelze čekat kromě jízdy v proudnici přímo dolů žádnou zábavu. Směr mění pomalu, na vlnách si s ním moc nepohrajete a točení přes záď téměř nepřichází v úvahu.

Pokud vám jde spíše o krajinové zážitky a pohodlí při pádlování, než sportovní výkony, je Bert dobrá volba právě pro vás.

Mag - playboat

Orientační cena: 20 900 Kč

Foto: Vltava 1 Vltava 2 Vltava 3 Bílina 1 Bílina 2 Otava Botič

Výkonná loď pro extrémisty je dobrá i pro pokročilého vodního turistu na lehčí vodě.

Mag je poslušný, lehce ovladatelný a předvídatelný. Vždy udělá přesně to, co mu přikážete.

Dovnitř toho kromě své osoby moc nedostanete, ale místo na láhev s vodou, tatranku, házečku a náhradní triko se na zádi najde. Přesto že Mag není žádným obrem a na první pohled má nízkou palubu, nebudou vás v něm bolet nohy a užijete si v něm i dlouhou plavbu.

Zkušení si na Magu mohou vyzkoušet jednodušší rodeové figuru, ostatní ocení výborné manévrovací schopnosti. Jsou způsobeny plochým dnem a hranami po stranách, které se při zatáčením zakousnou do vody a vykrouží ideální oblouky bez velké námahy.

Na rozdíl od Berta je ovšem potřeba s Magem na vodě už něco umět, protože menší a obratnější kajak je vratší a citlivější na každý nesprávný pohyb.

Mates projíždí Salza Schlucht.

Spunt - creekboat

Orientační cena: 27 500 Kč, jednodušší verze 21 900 Kč

Foto: Labe 1 Labe 2

Pro vodní turistiku lze Spunta označit za pohodlný parník. Mohutná příď i záď umožňují vézt s sebou zásoby, pohodlně natáhnout nohy a dokonce se občas uvnitř lodi i protáhnout.

Ačkoliv je Spunt čistokrevná creekovka, neboli loďka určená pro sjíždění vodopádů a kamenitých potoků, jede překvapivě dobře i na klidnější hladině. Nelze od něho očekávat žádné cirkusácké výkony na každé vlnce, ale spolehlivě a rychle jede rovně a vln si jeho jezdec nemusí moc všímat.

Příjemně se na něm jezdilo například v zarostlých meandrech, kde se dalo využít jeho rychlosti a zároveň netečnosti k menším vírům a vlnám. V lehkých, ale vodnatých peřejích, které ostatní kajakáře zalévaly až nad helmu, si vodák na Spuntu užíval plavbu horem po vrcholcích vln. Podobné to bylo i na jezech.

Náš dojem ze spuntu trochu kazil materiál, ze kterého byl vyroben. Oproti ostatním Železného kajakům i zahraniční konkurenci nám připadal příliš měkký. Z obou půjčoven jsme ho na první pohled poškrábali více, než ostatní lodě. Jednou dokonce utrpěl v přední části zářez do poloviny tloušťky plastu, aniž by si toho jezdec všiml, a přišlo se na to až při podrobné prohlídce během vracení lodě do půjčovny.

Kuba projíždí ranním oparem Salza Schlucht.

Co se hodí

Pokud si budete kupovat nový nebo použitý kajak, doporučujeme nezapomenout na pár drobností, které zlepší váš pocit na vodě.

Výpustný otvor se šroubem v zadní části lodě umožní pohodlné vylití vody při plánované zastávce i po nedobrovolném opuštění lodi.

Opěrka k sedačce by měla být lehce nastavitelná. I když na lodi budete jezdit jen vy a nebudete ji půjčovat, měníte objem podle oblečení, a přesné nastavení opěrky je základ k dobrému ovládání lodě.

Zrcadlo na opření nohou nebo opěrky ve špičce kajaku by měly být také nastavitelné. Se stabilně zapřenýma nohama se loď řídí jednodušeji, než když povláváte, jak si loď a vlny usmyslí.

Špricku si raději kupte novou. Není mnoho nepříjemnějších věcí, než když vám teče do lodi. Pár kapek jen studí, pár litrů naruší stabilitu lodě při pádlování.

Helma, vesta a házečka jsou samozřejmé součásti kajakářova vybavení, neopren je téměř povinný, neoprenové rukavice a botičky velmi zpříjemní jízdu na jarní vodě.

Střední Salza pod přehradou Presceny.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rybičky plavou v Botiči

Rybičky plavou v Botiči

Ačkoliv Botič pře léto ve spodním toku téměř vysychá, v parku Grébovka se stále drží ryby.... celý článek

Střední Botič je zapadaný stromy aneb špatná rada je drahá

Běhání pro začátečníky. Jak začít?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.

Diskuse

Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48