Železného kajaky

Železného kajaky
Zarostlá Výrovka u Plaňan.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Český výrobce kajaků Železný má ve svém katalogu především lodě pro hodně divokou vodu. Tři kajaky jsou ovšem velmi vhodné i pro turistiku na úzkých potocích, nebo obtížnějších řekách.

Jak na to

Jak se testovalo

Lodě vyzkoušela redakce a její spolupracovníci během letošního roku 2005. Na Bertech jezdili již tři roky. Všechny testované lodě byly postupně půjčovány z pražských půjčoven Vodácký ráj, Boatpark a Dronte. Testovací jezdci na nich jezdili české a moravské řeky převážně obtížnosti WW 1 a WW 2, nejvyšší obtížnost byla místy WW 3. Jednalo se o velké řeky i malé potoky.

Dlouhodobě jsme zkoušeli tři modely, jak se chovají na vodě maximální obtížnosti WW 3.

Z pohledu turisty sjíždějícího svižné řeky bez extra divokých míst dopadl test takhle: Bert je allround, který sjede úplně všechno. Playboat Mag poslouží jako živá loď na hraní s vlnami. Creekoboat Spunt umožňuje nesrovnatelně pohodlnou jízdu.

Bert - allround

Orientační cena: plně vybavená loď 16 700 Kč, Bert School 9800 Kč

Foto: Vlašimská Blanice 1 Vlašimská Blanice 2 Kocába Rokytka

Bert je ideální lodí pro začínající jezdce divokých vod a pro rekreační kajakáře. Začátečníky proveze kdejakou peřejí, a proto je jeho charakteristicky prohnutá paluba vidět na českých řekách velmi často.

Odpouští chyby, jede rychle a na klidné hladině dobře drží směr. To je pro kajakářského adepta k nezaplacení. Do Berta se vejde dost zavazadel a pojme vysokého i tlustého jezdce. Nevíte-li tedy, který kajak si vybrat v půjčovně, neuděláte chybu, když sáhnete právě po něm.

Od Berta však nelze čekat kromě jízdy v proudnici přímo dolů žádnou zábavu. Směr mění pomalu, na vlnách si s ním moc nepohrajete a točení přes záď téměř nepřichází v úvahu.

Pokud vám jde spíše o krajinové zážitky a pohodlí při pádlování, než sportovní výkony, je Bert dobrá volba právě pro vás.

Mag - playboat

Orientační cena: 20 900 Kč

Foto: Vltava 1 Vltava 2 Vltava 3 Bílina 1 Bílina 2 Otava Botič

Výkonná loď pro extrémisty je dobrá i pro pokročilého vodního turistu na lehčí vodě.

Mag je poslušný, lehce ovladatelný a předvídatelný. Vždy udělá přesně to, co mu přikážete.

Dovnitř toho kromě své osoby moc nedostanete, ale místo na láhev s vodou, tatranku, házečku a náhradní triko se na zádi najde. Přesto že Mag není žádným obrem a na první pohled má nízkou palubu, nebudou vás v něm bolet nohy a užijete si v něm i dlouhou plavbu.

Zkušení si na Magu mohou vyzkoušet jednodušší rodeové figuru, ostatní ocení výborné manévrovací schopnosti. Jsou způsobeny plochým dnem a hranami po stranách, které se při zatáčením zakousnou do vody a vykrouží ideální oblouky bez velké námahy.

Na rozdíl od Berta je ovšem potřeba s Magem na vodě už něco umět, protože menší a obratnější kajak je vratší a citlivější na každý nesprávný pohyb.

Mates projíždí Salza Schlucht.

Spunt - creekboat

Orientační cena: 27 500 Kč, jednodušší verze 21 900 Kč

Foto: Labe 1 Labe 2

Pro vodní turistiku lze Spunta označit za pohodlný parník. Mohutná příď i záď umožňují vézt s sebou zásoby, pohodlně natáhnout nohy a dokonce se občas uvnitř lodi i protáhnout.

Ačkoliv je Spunt čistokrevná creekovka, neboli loďka určená pro sjíždění vodopádů a kamenitých potoků, jede překvapivě dobře i na klidnější hladině. Nelze od něho očekávat žádné cirkusácké výkony na každé vlnce, ale spolehlivě a rychle jede rovně a vln si jeho jezdec nemusí moc všímat.

Příjemně se na něm jezdilo například v zarostlých meandrech, kde se dalo využít jeho rychlosti a zároveň netečnosti k menším vírům a vlnám. V lehkých, ale vodnatých peřejích, které ostatní kajakáře zalévaly až nad helmu, si vodák na Spuntu užíval plavbu horem po vrcholcích vln. Podobné to bylo i na jezech.

Náš dojem ze spuntu trochu kazil materiál, ze kterého byl vyroben. Oproti ostatním Železného kajakům i zahraniční konkurenci nám připadal příliš měkký. Z obou půjčoven jsme ho na první pohled poškrábali více, než ostatní lodě. Jednou dokonce utrpěl v přední části zářez do poloviny tloušťky plastu, aniž by si toho jezdec všiml, a přišlo se na to až při podrobné prohlídce během vracení lodě do půjčovny.

Kuba projíždí ranním oparem Salza Schlucht.

Co se hodí

Pokud si budete kupovat nový nebo použitý kajak, doporučujeme nezapomenout na pár drobností, které zlepší váš pocit na vodě.

Výpustný otvor se šroubem v zadní části lodě umožní pohodlné vylití vody při plánované zastávce i po nedobrovolném opuštění lodi.

Opěrka k sedačce by měla být lehce nastavitelná. I když na lodi budete jezdit jen vy a nebudete ji půjčovat, měníte objem podle oblečení, a přesné nastavení opěrky je základ k dobrému ovládání lodě.

Zrcadlo na opření nohou nebo opěrky ve špičce kajaku by měly být také nastavitelné. Se stabilně zapřenýma nohama se loď řídí jednodušeji, než když povláváte, jak si loď a vlny usmyslí.

Špricku si raději kupte novou. Není mnoho nepříjemnějších věcí, než když vám teče do lodi. Pár kapek jen studí, pár litrů naruší stabilitu lodě při pádlování.

Helma, vesta a házečka jsou samozřejmé součásti kajakářova vybavení, neopren je téměř povinný, neoprenové rukavice a botičky velmi zpříjemní jízdu na jarní vodě.

Střední Salza pod přehradou Presceny.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Arabové naočkují polovinu populace do března

Arabové naočkují polovinu populace do března

Spojené arabské emiráty naočkují 50 % své poulace proti koronaviru do konce března. Letecká společnost Emirates ode dneška očkuje všechny své klíčové zaměstnance.... celý článek

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Nirmal Purja completes world-first summit of K2 in winter

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Vsaďte na jistotu i v dnešní nejisté době a užijte si výlet do Beskyd!

Vsaďte na jistotu i v dnešní nejisté době a užijte si výlet do Beskyd!

Když se v zimě plánuje výlet do hor, často to bývá s vidinou lyžování nebo snowboardování. Bohužel, dnešní doba plánům zrovna nepřeje a co je dovoleno dnes, nemusí být povoleno zítra, natož pak
Karel Pacner: Život novináře

Karel Pacner: Život novináře

RECENZE "To je ten, co byl na startu Američanů na Měsíc." Kdo četl populární knihy a články o technice za socialismu a o tajných službách na začátku kapitalismu, určitě se setkal se jménem
Velká část švýcarských kantonů uzavírá skiareály

Velká část švýcarských kantonů uzavírá skiareály

Vzhledem k pandemii budou lyžařská střediska ve Švýcarsku uzavřena. K tomu se rozhodly kantony Zürich, St. Gallen, Luzern, Schwyz, Nidwalden, Obwalden, Zug, Appenzell Innerrhoden a Uri.
Ženy a muži a kola - historické kalendáře 2021

Ženy a muži a kola - historické kalendáře 2021

Podeváté vydává plzeňské nakladatelství Jiří Říha velký nástěnný kalendář Ženy a kolo, který je složený z reklamních plakátů belle epoque, tedy doby okolo přelomu 19. a 20. století. Letos k ženám přidalo mužskou verzi.
Betlémská hvězda vyšla znovu po 4 stoletích

Betlémská hvězda vyšla znovu po 4 stoletích

Na obloze se právě objevila Betlémská hvězda. Konjunkce Saturnu a Jupitera. Spouštěč důležitých událostí židů, křesťanů i muslimů.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polevská lyže Polevsko 16.-24.11. Běžky 16.1.
Jak se nalehko sbalit na trek - přednáška On-line Přednáší Viktorka Hlaváčková 18.1. 20:00
Vokoberg Teplice, Doubravka Celodenní rogaining 23.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 26.-31.1. Psí spřežení a sněžná kola 26.1.
Sherpa cup - závod nosičů Sněžka 30.1.
Marcialonga - běžky Itálie, Moena 70 km klasicky 31.1.
Zapalovač Pardubice, Vinice Kurz pro oddílové vedoucí 4.2.
Jizerská 50 - běžky Bedřichov 50 km klasicky 14.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 27.-28.2. Běžky 27.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.

Diskuse

Faberlic zkušenosti faberlic, 18.1.2021 21:42, 1 příspěvek
Erekce Karel, 18.1.2021 11:58, 3 příspěvky
Batoh Šlojíř, 16.1.2021 16:44, 1 příspěvek
Kolem Prahy Šlojíř, 16.1.2021 15:23, 1 příspěvek
Erekce David, 16.1.2021 15:18, 3 příspěvky
Erekce Karel, 15.1.2021 20:13, 3 příspěvky
A to je právě ono... Skiák, 15.1.2021 17:05, 3 příspěvky
A to je právě ono... Ondřej, 15.1.2021 13:59, 3 příspěvky
Je to patálie i ve Švýcarech Michael Beranek, 15.1.2021 12:08, 3 příspěvky
Střešní box František, 13.1.2021 10:23, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Lidovci kritizují diskrim... Horydoly , 16.1.2021 15:36
Destinační společnost pro... Horydoly , 12.1.2021 18:21
Schválení kompenzací pro ... Horydoly , 11.1.2021 22:25
Ladovská zima Horydoly , 8.1.2021 1:55
Krkonoše na kole Horydoly , 6.1.2021 13:43
Re: Portrét Swarzbacha Kuba Turek, 6.1.2021 13:26
portrét Swarzbacha Horydoly Open, 6.1.2021 13:22
Praha a okolí Horydoly Open, 5.1.2021 12:24