Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda
Lanový most na ferátě Drachenwand.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Vracíme se ke smrtelné nehodě mladé české turistky Radky na ferátě Drachenwand, za kterou nesou odpovědnost organizátoři podivné cestovní kanceláře Happy Bus - samozvaný vůdce Dalibor Urban a jeho přítelkyně Kateřina Prejzková.

Nevíme, jak postupuje vyšetřování dvou smrtelných nehod na zájezdech Happy Busu - vloni 24leté Dagmary při sestupu z Bosrucku a letos 25leté Radky během sestupu z Drachenwandu. České státní zastupitelství ani rakouská prokuratura s českými médii o těchto případech nekomunikují. 

Horydoly.czDVĚ STEJNÉ CHYBY: Happy Bus nabízí levnou smrt

Víme však, že Happy Bus sliboval, že už na hory s lidmi jezdit nebude, ale od září již zase vyráží a je tedy zřejmě jen otázka času, kdy zabije někoho dalšího.

V nabídce jsou soutěsky Ötschergraben a Almbachklamm, jezera Königssee a Obersee, bikepark Schladming.

Mluvili jsme také se dvěma ženami, které byly v ten nešťastný den 12. srpna, kdy se zabila Radka, přítomny zájezdu Happy Busu. Obě svědectví budí úžas nad zarážející nedpovědnosti Dalibora Urbana a zároveň smutek z vědomí, že jeho jednání muselo skončit tragicky.

Tragická kondice a vražedné boty

Jana Říčařová vyrážela se svým manželem na ferátu Drachenwand o něco později, než zájezd Happy Busu. Nepatřila k němu a setkala se s účastníky jenom náhodou. Viděla celý jejich výstup. Poté scházela dolů před zájezdem. O smrtelném úrazu se dozvěděla až na parkovišti u auta.

"Jednoznačně byl na vině vedoucí výpravy. Radka neměla kondici ani vhodnou obuv na výstup po ferátě a už vůbec ne na sestup horským lesem. Měl jí zabránit, aby šla na túru.

Na nohou měla tenisky s hladkou podrážkou. Ty jí neustále klouzaly po skále i kovových kramlích.

Už na začátku feráty se velmi bála a odhadem na konci první třetiny už potřebovala pomoc od ostatních. V závěrečných úsecích už nebyla schopna samostatné chůze ani jednoduchého lezení, které tam je potřeba. Další účastníci zájezdu ji doslova tahali vzhůru za ruce a tlačili zespodu za zadek.

Když se dovlekla k vrcholovému kříži, zůstala ležet vyčerpaná na zemi."

Vůbec tam neměla být a Dalibor to měl zařídit 

Petra (která si nepřeje zveřejňovat příjmení), byla účastnicí zájezdu Happy Busu. Nebohé Radce byla celou dobu výstupu i sestupu nablízku a viděla její smrtelný pád do rokle pod ferátou. 

"Vůbec jsem netušila, s kým jedu a že označení horský průvodce používá neoprávněně.

Šla jsem za Radkou. Ke konci výstupu byla unavená, vyčerpaná a už prostě nemohla. Pomáhala jsem jí já a ještě jeden kamarád.

Byla vyčerpaná. Na konci cesty skoro plakala. Šla jsem za ní. Pád jsem viděla - byla to nešťastná náhoda, ale té měl zabránit Dalibor Urban, protože byla jeho placenou klientkou.

Hned po pádu se řešilo, co kdo řekne rakouské policii a záchranářům. Měli jsme říkat, že se jenom známe z Facebooku. Byla jsem proti. Dalibor šel za mnou a prosil, abych mlčela. Většina z nás byla v šoku, stres a pláč. Pochybuji, že ten člověk má nějaké svědomí.

V případě Radky to evidentně chyba byla. Dva průvodci, nejspíš nelegální, prostě nemohou ohlídat 18 lidí. Normálně vůdci vodí každý maximálně 2 až 3 lidi na horskou túru.

Kateřina v autě při návratu do Českých Budějovic nařídila Daliborovi smazat celý jejich web a všechny fotografie z Instagramu, které vznikly během výstupu. Ve 22:25 h byl již web Happy Busu out of order. Z Instagramu smazal celý den. Rovnou ze skály dával příspěvky a označoval je, ale večer už tam nic nebylo. 

Po výstupu z auta jsem je poslala "do prdele" a řekla jim, ze to není fér vůči Radce. Chtít peníze, a pak se distancovat od průšvihu. Přála bych si, aby se to nestalo, ale čas nezměním a Radce život nevrátím. Nechci však, aby Dalibor ještě někdy organizoval túry.

Zavřu oči a vidím Radku, jak padá a jak se ji potom pokoušejí Dalibor s Kateřinou oživit. Měla tam dvě kamarádky, jedna se zhroutila. Na skále během výstupu mi Radka říkala, že doma si myslí, jak se koupe v jezeře.

Za pár dní mi volal Radky tatínek. Měl spoustu otázek a také si chtěl povídat o Radce, jaká byla. Náš rozhovor uzavřel s tím, že nechce podávat žalobu na Dalibora, že mu to život dcery nevrátí.

Kateřina s Daliborem byli na pohřbu Radky. Vlastně působili dobrácky. Bylo těžké otci sdělit, že Radka byla slabší článek. Dalibor měl vyhodnotit situaci, že by tam vůbec neměla jít. Bylo mi ho lito.

Otec mi tam říkal, že ho Dalibor požádal o nějakou diskrétnost, že si je vědom možnosti 3 let odnětí svobody."

Kdyby měl tři klienty, tak si všimne

Celou záležitost shrnul sice neformálně, ale jednoznačně Vojtěch Hrabosh Hrabal na facebookovém profilu Happy Busu:

"Pan Urban byl pouze národní horský průvodce, v Rakousku za peníze nikdy vodit nesměl. Byl, protože už vloni ráčil jednu holku zabít na Bosrucku a tipuji, že ho za to z UIMLA vyrazili. Na Bosruck jich šlo čtyřiadvacet (včetně průvodců), na Drachenwand osmnáct. Na tom Bosruck prý vyrazili, ačkoliv předpověď jasně velela zalízt do hospody.

Na fotkách HB z Drachenwandu jsem viděl nenulové množství lidí v silničních běžeckých botách. V rakouských novinách psali, že ta holka měla na nohou "Turnshuhe".

Hirschsteig je sešup jako kráva, schody, lana a další podobný legrace. Na pár místech je to "rovně" ve smyslu traverzu sedmdesátistupňovýho svahu po úzký pěšině. Spousta lidí je fyzicky KO už na kopci, natož na konci sestupu.

Kdyby měl tři klienty, tak si všimne, že jedna plete nohama, nedává pozor kam šlape, je unavená, možná má hlaďák, má blbý boty... Tak se na blbý místo postaví, upozorní, podá ruku. Jenže když má krku osm lidí, tak všechny je už neohlídá.

To nebyla žádná nehoda, ale důsledek nedodržení bezpečnostních zásad ze strany nekvalifikovaného průvodce."

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

Happy Bus.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

spekulace

Ja bych o zodpovednosti slecny nespekuloval. Pokud ocekavala koupani u jezera, neznala slovo ferata, mela nulovou zkusenost a zadnou kondici, nemohla za zadnych okolnosti odhadnout vyvoj vyletu na kopec. Predpokladam, ze kdyz se ozvala, bylo ji receno ze to zvladne. Predpokladam, ze kdyz behem vystupu rekla, ze to nezvlada, bylo ji receno ze vratit se nejde. V takovem pripade je jednoznacne zodpovednost na vedoucim zajezdu. At jedu kamkoliv, vedouci zajezdu odpovida za mou bezpecnost.

 • Autor Ondra
 • Datum a čas 3.10.2020 08:17
Reaguj
RIP a podnět

PanUrban je národní horský průvodce (dle české legislativy). Nebyl držitelem licence IML/UIMLA.

 • Autor Národní horský. průvodce
 • Datum a čas 2.10.2020 15:17
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?
Sportturist :-) To jsme jednou jeli "outdoorový" zájezd (tohle slovo se ale začalo u nás používat až za několik desítek let) někdy těsně před rokem 1980. V Suchdole nám půjčili lodě, spacáky, stany, pádla. Jelo nás cca 10 lodí a k tomu 2 lodě našich průvodců, vedla to ženská. Nekompromisně jsme se u tábořiště museli zvrhnout, včetně nás dvou puberťáků - mě a bráchy, mé nevlastní babičky a táty, který byl do té doby učitelem tělocviku a sám jezdil se svými studenty na vodu. Rozdělili nás na lodě podle toho, co kdo uměl. A pak se týden okolo nás neustále motali a pomáhali, když byl problém. Za 8 dní jsme sjeli Lužnici a dopádlovali až na Orlickou přehradu. A potvrzuji pana Horkého, že za nás měli odpovědnost. Byla to v cestovním ruchu vlastně velká novinka, že se něco takového pořádalo za peníze a mimo sportovní nebo školní kolektivy.  
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?

pravdu máte jaksi oba:

1. člověk je samozřejmě v 25 plně svéprávnej (pokud není svéprávnosti zbaven) a má zodpovědnost sám za sebe.

2. ale někdy tu zodpovědnost může na někoho přenést. za peníze i bezplatně. třeba typicky nasednutím do auta na místo spolujezdce (ať už ke kamarádovi, nebo do taxíku). nebo spolehnutím se na odborníka, se kterým uzavře smlouvu a kterému za to zaplatí. typicky třeba elektrikářovi nebo plynařovi, aby zapojil třeba karmu nebo bojler. nebo horskému průvodci, když správně vyhodnotím, že se mi na samostatnou tůru nedostává zkušeností.

do toho se motají ještě dvě další otázky:

a) byla-li předmětem smlouvy jen doprava a zajištění ubytování delegátem (analogicky koupacímu zájezdu k moři, kdy delegát neodpovídá za utopení rekreanta ve vlnách), nebo také průvodcovská činnost v horském terénu

b) neprodávala-li cestovka hlínu, o které tvrdila, že je to čokoláda, tedy měla-li k vodění platnou kvalifikaci (protože je to bezpečnostně ožehavé podobně, jako ta elektrikařina) a vodila-li v souladu s bezpečnostními zásadami (analogicky provedla-li uzemnění plechového bojleru)

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 2.10.2020 10:09
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?

Co to píšeš za hlouposti? Vedl jsem v mládí zájezdy Sport-Turistu (70. a 80. léta) na splouvání Lužnice a pěší výlety do Vysokých Tater včetně Lomnického štítu. A měl jsem za účastníky stejnou zodpovědnost jakou mají dnes tito lidé.

 • Autor Pavel Horký
 • Datum a čas 2.10.2020 09:47
Reaguj
RIP a podnět

V tomto případě nejede Česká asociace horských vůdců (mezinárodní organizace UIAGM), ale Český spolek horských průvodců (mezinárodní organizace UIMLA). Ze spolku byl Dalibor Urban již dříve vyloučen právě za nebezpečnost vůči klientům. 

Teď je to na státních orgánech českých (živnostenský úřad, případně policie, zatsupitelství a soud) a rakouských (prokuratura a soud). O jejich práci bohužel nic nevíme, ač jsme se jich oficiálně dotazovali na několika místech.
 

Reaguj
Rakousko

V Rakousku jsme viděli způsob, že pracovník cestovní kanceláře (rakouský, asi) dovedl klienty k nástupu klettersteigu. Počkal, až klienti vystoupí/sestoupí a znovu se potkali u nástupu (pravděpodobně mezi lezoucími nikdo z cestovky nebyl).

Což mi přijde jako čistší varianta obšvejkovávání. Klienti se nejspíš dozvěděli předem, že jdou na vlastní pěst.

 

 

 • Autor Petr Š.
 • Datum a čas 2.10.2020 09:25
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?

No, mě přijde zase hrozné, že se považuje za samozřejmé, že 24-25 letá holka (tj, má už 5-7 let občanku)  NEMA sama za sebe v ničem zodpovědnost- a že to, že se o nic nestará, že si vezme blbé boty, neřekne včas že do něčeho nepůjde, o věci, o které se dá najít na netu spousta článků včetně fotek si nic nezjistí- že tohle všechno se považuje za chybu někoho jiného!

To se fakt považuje za takovou samozřejmost, že jsme národ nesvéprávných pitomců, kteří potřebují vodit za ručičku silným vůdcem, protože sami se neumí ani obout?

Byly doby, kdy se naopak považovalo za samozřejmé, že do hor jde každý na své riziko a má udělat maximum pro to, aby to riziko snížil- tj, něco si zjistit, mít odpovídající fyzičku, zkušenosti a vybavení.

Tím neříkám, že ten, kdo ji do těch hor vzal nemá žádnou vinu.Ale jednostranně nasazovat jen na něj - zvlášť v článku pro časopis o horách- mi přijde naprosto neadekvátní.

 • Autor Iva
 • Datum a čas 2.10.2020 08:43
Reaguj
RIP a podnět

Hrozné, život holčiny už nic nevrátí ale tohle se nesmí stávat. Je hodně lidí, kteří přecenní své schopnosti ale když už si platím v tomto případě "horského vůdce" je tu od toho on aby mi mi řekl že na to nemám a nebral mě bezmyšlenkovitě nahoru.

Apeluji na Českou asociaci horských vůdců aby se k tomuto případu dost razantně a aktivně postavila. 

Ten člověk už nesmí vzít do hor nikoho!!!!

 • Autor Lukáš
 • Datum a čas 2.10.2020 07:51
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Vracíme se ke smrtelné nehodě mladé české turistky Radky na ferátě Drachenwand, za kterou nesou odpovědnost organizátoři podivné cestovní kanceláře Happy Bus - samozvaný vůdce Dalibor Urban a jeho přítelkyně Kateřina Prejzková.... celý článek

Ztratila se pod Barancem

Polský horolezec se zabil na cestě k Vysoké

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Vracíme se ke smrtelné nehodě mladé české turistky Radky na ferátě Drachenwand, za kterou nesou odpovědnost organizátoři podivné cestovní kanceláře Happy Bus - samozvaný vůdce Dalibor Urban a jeho přítelkyně Kateřina Prejzková.
Na Kriváni zabil blesk mladého Poláka

Na Kriváni zabil blesk mladého Poláka

ČERNÁ VDOVA Dňa 05. októbra v neskorých popoludňajších hodinách bolo na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby nahlásené, že pod vrcholom Kriváňa sa nachádza osoba v bezvedomí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Děčín, Sněžník 2.-4.11. 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Městská knihovna, Kayak Beach Bar, Za plotem 3.11.-4.12, 3.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Opava, Kupé a Mír 4.-8.11. 4.11.

Diskuse

Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků
Komfort nošení Petr Š., 22.10.2020 9:59, 8 příspěvků
Kontakty z mobilu Milda, 22.10.2020 9:58, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Играть в казино онлайн RodneyNuh RodneyNuh, 27.10.2020 17:28
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18