Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda
Lanový most na ferátě Drachenwand.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Vracíme se ke smrtelné nehodě mladé české turistky Radky na ferátě Drachenwand, za kterou nesou odpovědnost organizátoři podivné cestovní kanceláře Happy Bus - samozvaný vůdce Dalibor Urban a jeho přítelkyně Kateřina Prejzková.

Nevíme, jak postupuje vyšetřování dvou smrtelných nehod na zájezdech Happy Busu - vloni 24leté Dagmary při sestupu z Bosrucku a letos 25leté Radky během sestupu z Drachenwandu. České státní zastupitelství ani rakouská prokuratura s českými médii o těchto případech nekomunikují. 

Horydoly.czDVĚ STEJNÉ CHYBY: Happy Bus nabízí levnou smrt

Víme však, že Happy Bus sliboval, že už na hory s lidmi jezdit nebude, ale od září již zase vyráží a je tedy zřejmě jen otázka času, kdy zabije někoho dalšího.

V nabídce jsou soutěsky Ötschergraben a Almbachklamm, jezera Königssee a Obersee, bikepark Schladming.

Mluvili jsme také se dvěma ženami, které byly v ten nešťastný den 12. srpna, kdy se zabila Radka, přítomny zájezdu Happy Busu. Obě svědectví budí úžas nad zarážející nedpovědnosti Dalibora Urbana a zároveň smutek z vědomí, že jeho jednání muselo skončit tragicky.

Tragická kondice a vražedné boty

Jana Říčařová vyrážela se svým manželem na ferátu Drachenwand o něco později, než zájezd Happy Busu. Nepatřila k němu a setkala se s účastníky jenom náhodou. Viděla celý jejich výstup. Poté scházela dolů před zájezdem. O smrtelném úrazu se dozvěděla až na parkovišti u auta.

"Jednoznačně byl na vině vedoucí výpravy. Radka neměla kondici ani vhodnou obuv na výstup po ferátě a už vůbec ne na sestup horským lesem. Měl jí zabránit, aby šla na túru.

Na nohou měla tenisky s hladkou podrážkou. Ty jí neustále klouzaly po skále i kovových kramlích.

Už na začátku feráty se velmi bála a odhadem na konci první třetiny už potřebovala pomoc od ostatních. V závěrečných úsecích už nebyla schopna samostatné chůze ani jednoduchého lezení, které tam je potřeba. Další účastníci zájezdu ji doslova tahali vzhůru za ruce a tlačili zespodu za zadek.

Když se dovlekla k vrcholovému kříži, zůstala ležet vyčerpaná na zemi."

Vůbec tam neměla být a Dalibor to měl zařídit 

Petra (která si nepřeje zveřejňovat příjmení), byla účastnicí zájezdu Happy Busu. Nebohé Radce byla celou dobu výstupu i sestupu nablízku a viděla její smrtelný pád do rokle pod ferátou. 

"Vůbec jsem netušila, s kým jedu a že označení horský průvodce používá neoprávněně.

Šla jsem za Radkou. Ke konci výstupu byla unavená, vyčerpaná a už prostě nemohla. Pomáhala jsem jí já a ještě jeden kamarád.

Byla vyčerpaná. Na konci cesty skoro plakala. Šla jsem za ní. Pád jsem viděla - byla to nešťastná náhoda, ale té měl zabránit Dalibor Urban, protože byla jeho placenou klientkou.

Hned po pádu se řešilo, co kdo řekne rakouské policii a záchranářům. Měli jsme říkat, že se jenom známe z Facebooku. Byla jsem proti. Dalibor šel za mnou a prosil, abych mlčela. Většina z nás byla v šoku, stres a pláč. Pochybuji, že ten člověk má nějaké svědomí.

V případě Radky to evidentně chyba byla. Dva průvodci, nejspíš nelegální, prostě nemohou ohlídat 18 lidí. Normálně vůdci vodí každý maximálně 2 až 3 lidi na horskou túru.

Kateřina v autě při návratu do Českých Budějovic nařídila Daliborovi smazat celý jejich web a všechny fotografie z Instagramu, které vznikly během výstupu. Ve 22:25 h byl již web Happy Busu out of order. Z Instagramu smazal celý den. Rovnou ze skály dával příspěvky a označoval je, ale večer už tam nic nebylo. 

Po výstupu z auta jsem je poslala "do prdele" a řekla jim, ze to není fér vůči Radce. Chtít peníze, a pak se distancovat od průšvihu. Přála bych si, aby se to nestalo, ale čas nezměním a Radce život nevrátím. Nechci však, aby Dalibor ještě někdy organizoval túry.

Zavřu oči a vidím Radku, jak padá a jak se ji potom pokoušejí Dalibor s Kateřinou oživit. Měla tam dvě kamarádky, jedna se zhroutila. Na skále během výstupu mi Radka říkala, že doma si myslí, jak se koupe v jezeře.

Za pár dní mi volal Radky tatínek. Měl spoustu otázek a také si chtěl povídat o Radce, jaká byla. Náš rozhovor uzavřel s tím, že nechce podávat žalobu na Dalibora, že mu to život dcery nevrátí.

Kateřina s Daliborem byli na pohřbu Radky. Vlastně působili dobrácky. Bylo těžké otci sdělit, že Radka byla slabší článek. Dalibor měl vyhodnotit situaci, že by tam vůbec neměla jít. Bylo mi ho lito.

Otec mi tam říkal, že ho Dalibor požádal o nějakou diskrétnost, že si je vědom možnosti 3 let odnětí svobody."

Kdyby měl tři klienty, tak si všimne

Celou záležitost shrnul sice neformálně, ale jednoznačně Vojtěch Hrabosh Hrabal na facebookovém profilu Happy Busu:

"Pan Urban byl pouze národní horský průvodce, v Rakousku za peníze nikdy vodit nesměl. Byl, protože už vloni ráčil jednu holku zabít na Bosrucku a tipuji, že ho za to z UIMLA vyrazili. Na Bosruck jich šlo čtyřiadvacet (včetně průvodců), na Drachenwand osmnáct. Na tom Bosruck prý vyrazili, ačkoliv předpověď jasně velela zalízt do hospody.

Na fotkách HB z Drachenwandu jsem viděl nenulové množství lidí v silničních běžeckých botách. V rakouských novinách psali, že ta holka měla na nohou "Turnshuhe".

Hirschsteig je sešup jako kráva, schody, lana a další podobný legrace. Na pár místech je to "rovně" ve smyslu traverzu sedmdesátistupňovýho svahu po úzký pěšině. Spousta lidí je fyzicky KO už na kopci, natož na konci sestupu.

Kdyby měl tři klienty, tak si všimne, že jedna plete nohama, nedává pozor kam šlape, je unavená, možná má hlaďák, má blbý boty... Tak se na blbý místo postaví, upozorní, podá ruku. Jenže když má krku osm lidí, tak všechny je už neohlídá.

To nebyla žádná nehoda, ale důsledek nedodržení bezpečnostních zásad ze strany nekvalifikovaného průvodce."

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

Happy Bus.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

spekulace

Ja bych o zodpovednosti slecny nespekuloval. Pokud ocekavala koupani u jezera, neznala slovo ferata, mela nulovou zkusenost a zadnou kondici, nemohla za zadnych okolnosti odhadnout vyvoj vyletu na kopec. Predpokladam, ze kdyz se ozvala, bylo ji receno ze to zvladne. Predpokladam, ze kdyz behem vystupu rekla, ze to nezvlada, bylo ji receno ze vratit se nejde. V takovem pripade je jednoznacne zodpovednost na vedoucim zajezdu. At jedu kamkoliv, vedouci zajezdu odpovida za mou bezpecnost.

 • Autor Ondra
 • Datum a čas 3.10.2020 08:17
Reaguj
RIP a podnět

PanUrban je národní horský průvodce (dle české legislativy). Nebyl držitelem licence IML/UIMLA.

 • Autor Národní horský. průvodce
 • Datum a čas 2.10.2020 15:17
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?
Sportturist :-) To jsme jednou jeli "outdoorový" zájezd (tohle slovo se ale začalo u nás používat až za několik desítek let) někdy těsně před rokem 1980. V Suchdole nám půjčili lodě, spacáky, stany, pádla. Jelo nás cca 10 lodí a k tomu 2 lodě našich průvodců, vedla to ženská. Nekompromisně jsme se u tábořiště museli zvrhnout, včetně nás dvou puberťáků - mě a bráchy, mé nevlastní babičky a táty, který byl do té doby učitelem tělocviku a sám jezdil se svými studenty na vodu. Rozdělili nás na lodě podle toho, co kdo uměl. A pak se týden okolo nás neustále motali a pomáhali, když byl problém. Za 8 dní jsme sjeli Lužnici a dopádlovali až na Orlickou přehradu. A potvrzuji pana Horkého, že za nás měli odpovědnost. Byla to v cestovním ruchu vlastně velká novinka, že se něco takového pořádalo za peníze a mimo sportovní nebo školní kolektivy.  
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?

pravdu máte jaksi oba:

1. člověk je samozřejmě v 25 plně svéprávnej (pokud není svéprávnosti zbaven) a má zodpovědnost sám za sebe.

2. ale někdy tu zodpovědnost může na někoho přenést. za peníze i bezplatně. třeba typicky nasednutím do auta na místo spolujezdce (ať už ke kamarádovi, nebo do taxíku). nebo spolehnutím se na odborníka, se kterým uzavře smlouvu a kterému za to zaplatí. typicky třeba elektrikářovi nebo plynařovi, aby zapojil třeba karmu nebo bojler. nebo horskému průvodci, když správně vyhodnotím, že se mi na samostatnou tůru nedostává zkušeností.

do toho se motají ještě dvě další otázky:

a) byla-li předmětem smlouvy jen doprava a zajištění ubytování delegátem (analogicky koupacímu zájezdu k moři, kdy delegát neodpovídá za utopení rekreanta ve vlnách), nebo také průvodcovská činnost v horském terénu

b) neprodávala-li cestovka hlínu, o které tvrdila, že je to čokoláda, tedy měla-li k vodění platnou kvalifikaci (protože je to bezpečnostně ožehavé podobně, jako ta elektrikařina) a vodila-li v souladu s bezpečnostními zásadami (analogicky provedla-li uzemnění plechového bojleru)

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 2.10.2020 10:09
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?

Co to píšeš za hlouposti? Vedl jsem v mládí zájezdy Sport-Turistu (70. a 80. léta) na splouvání Lužnice a pěší výlety do Vysokých Tater včetně Lomnického štítu. A měl jsem za účastníky stejnou zodpovědnost jakou mají dnes tito lidé.

 • Autor Pavel Horký
 • Datum a čas 2.10.2020 09:47
Reaguj
RIP a podnět

V tomto případě nejede Česká asociace horských vůdců (mezinárodní organizace UIAGM), ale Český spolek horských průvodců (mezinárodní organizace UIMLA). Ze spolku byl Dalibor Urban již dříve vyloučen právě za nebezpečnost vůči klientům. 

Teď je to na státních orgánech českých (živnostenský úřad, případně policie, zatsupitelství a soud) a rakouských (prokuratura a soud). O jejich práci bohužel nic nevíme, ač jsme se jich oficiálně dotazovali na několika místech.
 

Reaguj
Rakousko

V Rakousku jsme viděli způsob, že pracovník cestovní kanceláře (rakouský, asi) dovedl klienty k nástupu klettersteigu. Počkal, až klienti vystoupí/sestoupí a znovu se potkali u nástupu (pravděpodobně mezi lezoucími nikdo z cestovky nebyl).

Což mi přijde jako čistší varianta obšvejkovávání. Klienti se nejspíš dozvěděli předem, že jdou na vlastní pěst.

 

 

 • Autor Petr Š.
 • Datum a čas 2.10.2020 09:25
Reaguj
zodpovědost dospělého člověka sám za sebe?

No, mě přijde zase hrozné, že se považuje za samozřejmé, že 24-25 letá holka (tj, má už 5-7 let občanku)  NEMA sama za sebe v ničem zodpovědnost- a že to, že se o nic nestará, že si vezme blbé boty, neřekne včas že do něčeho nepůjde, o věci, o které se dá najít na netu spousta článků včetně fotek si nic nezjistí- že tohle všechno se považuje za chybu někoho jiného!

To se fakt považuje za takovou samozřejmost, že jsme národ nesvéprávných pitomců, kteří potřebují vodit za ručičku silným vůdcem, protože sami se neumí ani obout?

Byly doby, kdy se naopak považovalo za samozřejmé, že do hor jde každý na své riziko a má udělat maximum pro to, aby to riziko snížil- tj, něco si zjistit, mít odpovídající fyzičku, zkušenosti a vybavení.

Tím neříkám, že ten, kdo ji do těch hor vzal nemá žádnou vinu.Ale jednostranně nasazovat jen na něj - zvlášť v článku pro časopis o horách- mi přijde naprosto neadekvátní.

 • Autor Iva
 • Datum a čas 2.10.2020 08:43
Reaguj
RIP a podnět

Hrozné, život holčiny už nic nevrátí ale tohle se nesmí stávat. Je hodně lidí, kteří přecenní své schopnosti ale když už si platím v tomto případě "horského vůdce" je tu od toho on aby mi mi řekl že na to nemám a nebral mě bezmyšlenkovitě nahoru.

Apeluji na Českou asociaci horských vůdců aby se k tomuto případu dost razantně a aktivně postavila. 

Ten člověk už nesmí vzít do hor nikoho!!!!

 • Autor Lukáš
 • Datum a čas 2.10.2020 07:51
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Zpod Ihly v Patrii se zřítil horolezec

Zpod Ihly v Patrii se zřítil horolezec

ČERNÁ VDOVA Během sestupu zpod Ihly v Patrii do Mengusovské doliny spadl slovenský horolezec. Padesátimetrový pád mu byl osudný. Zemřel na místě.... celý článek

Utopili se v roce 2022

Na Kriváni zasáhl blesk dva turisty, jeden nepřežil

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Cyklistku v Plzni přejel kamion

Cyklistku v Plzni přejel kamion

ČERNÁ VDOVA 58letá cyklistka zahynula v Plzni pod koly kamionu. Zajel ji na křižovatce Chrástecké a Jateční ulice.
Černý den pro slovenské hasiče: dva mrtví na kole

Černý den pro slovenské hasiče: dva mrtví na kole

ČERNÁ VDOVA Čtyři slovenští hasiči se vydali na odpolední cyklistickou vyjížďku nedaleko Zvolena. U obce Sása proti nim vyjel postarší řidič v terénním autě. Dva z nich zabil.
Propagátor Šumavy Emil Kintzl se zabil na sjezdovce v Kašperských horách

Propagátor Šumavy Emil Kintzl se zabil na sjezdovce v Kašperských horách

ČERNÁ VDOVA Ve věku 88 let zemřel legendární propagátor Šumavy Emil Kintzl. Na sjezdovce v Kašperských Horách se srazil s jiným lyžařem 12. března a od dva dny později skonal v plzeňské nemocnici.
Němec na elektrokole zkolaboval na Polednické cestě

Němec na elektrokole zkolaboval na Polednické cestě

ČERNÁ VDOVA Německý cykloturista na elektrokole zkolaboval u Oldřichova v Hájích v Jizerských horách. K návratu do života mu již nemohla pomoci laická první pomoc ani později profesionální záchranáři.  
Padající větev zabila cyklistku v Milovech

Padající větev zabila cyklistku v Milovech

ČERNÁ VDOVA Větev se ulomila z borovice v lese, spadla na náhodnou chodkyni a zabila ji u rybníka v Milovech na Vysočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Halls & Walls - veletrh Německo, Norimberk 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.

Diskuse

ke kráse jižní stěny malé... Lukas B., 18.8.2022 15:11, 4 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 18.8.2022 14:50, 4 příspěvky
Velký kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:11, 4 příspěvky
Velký Kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:08, 4 příspěvky
Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53