Smrt na koloběžce pod Oškobrhem

Smrt na koloběžce pod Oškobrhem
Smrtelná srážka koloběžky a auta pod Oškobrhem.
Autor snímku Policie ČR
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA 33letý koloběžkář zahynul u obce Kolaje poblíž Vlkova pod Oškobrhem. Večer na Nový rok před 21:30 h ho srazil 50letý řidič v autě.

Jak na to

Nosíte s sebou lékárničku? Ne? 
Vyberte si nejlepší v Hanibalu!

Řidič seděl ve velkoprostorovém postarším Fiatu. Koloběžkář jel na malém freeridovém modelu. Pohyboval se s největší pravděpodobností vpravo od bílé čáry oddělující jízdní pruh od krajnice.

Neštěstí se odehrálo na hlavní silnici do Hradce Králové. "Muž na koloběžce jel ve směru od Dlouhopolska k Vlkovu pod Oškobrhem. Ve stejném směru jelo i osobní auto a došlo ke střetu," uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová. "Kolem projížděla policejní hlídka, která u nehody zastavila a snažila se sraženého muže resuscitovat. Bohužel neúspěšně."

Zavinění vyšetřuje policie. Koloběžkář nebyl vybavený reflexními prvky, nebyl osvětlený a byl oblečený do tmavého oděvu. Řidič zase nedodržel povinnost zastavit za jakýchkoliv okolností na dohledovou vzdálenost. Zkouška na alkohol byla u něho negativní.

Silniční zákon praví:

§ 18 Rychlost jízdy

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

§ 19 Vzdálenost mezi vozidly

(1) Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

Horydoly.cz Černá vdova 2024

20232022 - 2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 
2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Silniční zákon

obecně blikačky dávají světýlko v porovnáním se světlomety velmi slabé a nejúčinnější jsou odrazky (odrazí velkou část dopadajícího světla) co nejníže nad zemí (aby dostaly plnou dávku od potkávaček). naprostým minimem pro každého cyklistu je mít na kole trvale (třeba okolo představce) dvě reflexní pásky, jedna patří na levý kotník, druhá na levé nadloktí. a samozřejmě reflexní tyčinky do výpletu, to je také jen pár gramů a pár korun. batoh s odrazkami, bundu s odrazkami, a v batůžku mít odraznou vestu nebo aspoň odrazné kšandy. no a tu blikačku nebo človku za pár korun. 

a rukavice a helmu.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 4.1.2024 14:40
Reaguj
Silniční zákon

Pokud se týká bezpečnosti provozu cyklistů v noci je vše jednoduché.
Zákon sem zákon tam. Postačí se podívat na údaje dosvitu svetlometů, povolené rychlosti vozidel, reakční doby a brzdné dráhy. Dle https://www.odpovedi.cz/otazky/na-jakou-vzdalenost-sviti-tlumena-svetla-u-starsich-aut-a-super-modernich-kdyz-jsou-radne-serizenale  
je to 40 až 120m. Při rychlost 90 km/hod. a reakční doby řidiče je brzdná dráha dle https://www.bezpecnecesty.cz/cz/bezpecna-jizda-v-aute/brzdna-draha-a-rychlost 70 až 187 m.Už z tohle je jasné, že lze těžko dobrzdit, obzvláště při vlhké či mokré vozovce. A navíc, reakční doby lidí se dost liší a ne každý splnuje onen nějaký prúměrný udaj.
To vše pletí za předpokladu, že cyklistu uvidíte v onom okamžiku dosvitu potkávacích světlometů. Při intenzitě dnešních, zvláště xenonových světlometů rozeznat nějaké blikátko je už spíše zázrak. To by musel cyklista používat onen maják jako spec. vozidla. Tam dobře vědí proč svítí jak svítí.A v příadě oslnění ať už špatným seřízením či použitím dálkovách světel už je zbytečné diskutovat. (Viníka vesměs  nikdy nikdo nedohledá a ndokáže) Očím trvá několik sekund, než si po oslnění přivyknou na nižší intenzitu světla. A u oněch moderních světlometů s pronikavým světlem to platí obzvláště. Takže jízda cyklistů v noci je mnohdy spíše sebevraždou.  Nebo používat onen maják. Na ten si nakonec každej dává bacha .

  • Autor Honza
  • Datum a čas 4.1.2024 14:07
Reaguj
Silniční zákon

o nějaké míře spoluviny koloběžkáře není (v případě tmavého oblečení a bez osvětlení) žádná rozumná pochybnost. o vině řidiče rozhodně soud na základě důkazů získaných vyšetřováním. samozřejmě bude též zohledněno jestli měl koloběžkář helmu (jakkoli není pro dospělého člověka povinná) a jesli by teoreticky v případě jejího použití nebylo výsledkem jen pár banálních odřenin a naraženin.

ad bod 3: řádně seřízená potkávací světla svítí jen pár desítek metrů před auto, bezpečná rychlost pro zastavení*) je někde okolo šedesátky (na suché vodorovné silnici, za mokra notabene za sněhu či ledu a při jízdě dolů s kopce ještě méně). jakákoli vyšší rychlost je tedy fakticky jen opovážlivým spoléháním na milost boží. většinou to vyjde. občas ne. bohužel. 

*) bezpečná rychlost pro zastavení je taková, při které se dá při spatření překážky bezpečně zastavit - tj. po dobu reakční doby řidiče a prodlevy brzd jede vozidlo původní rychlostí, po zahájení brzdění pak rychlostí rovnoměrně klesající (odborníci mi jistě odpustí toto zjednodušení a nezabředněme do problematiky příliš vědátorské)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 4.1.2024 09:50
Reaguj
Silniční zákon

Tyto věci dávno vyřešil Silniční zákon.

1) Řádné osvětlení je povinné pro všechny účastníky dopravního provozu (dokonce v určitých místech i pro chodce).

2) Silnice jsou veřejné. Může se po nich chodit, jezdit na kole, na koloběžce, v autě, na koni, na traktoru, v kombajnu, v dálníku a třeba i Fantomasově Citroenu kombinovaném s letadlem. Vždy podle zákonné úpravy. 

3) Řidiči včetně cyklistů a koloběžkářů mají povinnost jezdit jen tak rychle, aby mohli kdykoliv bezpečně zastavit před překážkou nebo ji bezpečně objet. V noci to prakticky znamená jen tak rychle, jak daleko dosvítí jejich světla. 

Bohužel cyklostezek se staví stále málo, přesněji řečeno skoro žádné, ještě přesněji jen mizivý počet kilometrů ročně. Zbytek jsou smíšené stezky pro chodce a cyklisty, cyklopruhy, cyklopiktogramy a podobná náhradní řešení.

Reaguj
INU

Opět otázka osvětlení , případně oslnění ergo viditelnosti chodců, cyklistů a pod. na frekventovaných silnicích. Ti tam prostě nepatří. Proto se budují ony cyklostezky či alespoň řádně (ne jen čarou) oddělené cyklopruhy. Při intenzitě dnešního provozu už to mělo bejt dávno řešené a ne jen nějaké "zákonné kosmetické" úpravy.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 3.1.2024 13:02
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Smrtelné úrazy československých horolezců 1988

Smrtelné úrazy československých horolezců 1988

ČERNÁ VDOVA Smrtelná úrazovost v Horolezeckém svazu v roce 1988. Vážení horolezci, následující materiál není tryzna, ale varování. Chceme chodit do hor, chceme sportovat, ale hlavně chceme žít.... celý článek

Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

Na řece Gimbach se utopil český kajakář

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Kajakář se utopil v soutěsce řeky Lammer

Kajakář se utopil v soutěsce řeky Lammer

ČERNÁ VDOVA Český kajakář Jan řečený Porňas se utopil na rakouské řece Lammer. V zablokovaném úseku v soutěsce Lammeröfen byla jeho loď natlačena vodou pod skálu a on zemřel.
Na řece Gimbach se utopil český kajakář

Na řece Gimbach se utopil český kajakář

ČERNÁ VDOVA Na rakouské říčce Gimbach se utopil 54letý český kajakář v otevřené kanoi na divokou vodu. Jako znalec toku a nejzkušenější z vodácké skupiny pádloval muž s přezdívkou Mirčus v čele. Najel do válce
Na ostrově Sokotra se utopil český občan

Na ostrově Sokotra se utopil český občan

ČERNÁ VDOVA Český turista se utopil v moři na pláži ostrova Sokotra 22. ledna. Ten se nachází mezi Jemenem a Somálskem. 
Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

ČERNÁ VDOVA Řidič osobního auta nedal přednost cyklistovi Petru Křivkovi a zabil ho na přehledné křižovatce poblíž obce Nová Ves u Dírné nedaleko Tučap. Tragická dopravní nehoda se stala 12. května odpoledne.
Na Kaprunu se srazili lyžaři a 66letý Čech nepřežil

Na Kaprunu se srazili lyžaři a 66letý Čech nepřežil

ČERNÁ VDOVA Na Kaprunu nepřežil 66letý český lyžař srážku s 53letým nizozemským lyžařem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.

Diskuse

Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37