Vodák na Labi zemřel kvůli podchlazení

Vodák na Labi zemřel kvůli podchlazení
Resuscitace podchlazeného vodáka na horním Labi.
Autor snímku Hasiči Špindlerův Mlýn
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA Rekreační vodák se utopil na horním Labi. Těsně před závody sjezdařů splouvala posádka raftu Labe po nadlepšené vodě zpod přehrady ve Špindlerově Mlýně do Herlíkovic. Raft se převrhl pod Labskou soutěskou a jeden člen posádky plaval kilometr v divoké vodě až pod hájenku, kde ho vytáhli na břeh ostatní vodáci. Zemřel na podchlazení.  

Vodák na Labi zemřel kvůli podchlazení
Vodáka vylovily z Labe u hájenky nad Vrchlabím.
Autor snímku Hasiči Špindlerův Mlýn
Jak na to

Nosíte s sebou lékárničku? Ne? 
Vyberte si nejlepší v Hanibalu!

Nezapomeňte se pojistit u RIXO.

Závody na divoké vodě se konaly po 5 letech. Na vině byly ochranářské obstrukce, oprava přehrady Labská a také epidemie koronaviru. 

Rekreační raft se na divokou vodu pustil před závody, kdy bylo koryto Labe již plné vody, ale loď ještě nepřekážela závodníkům.

Labe pod Špindlerovým Mlýnem má obtížnost WW 3-4. Teplota vody je 5-6 stupňů Celsia. V kombinaci s přírodním charakterem toku, na který nejsou mnozí vodáci, kteří pádlují hlavně na umělých kanálech, zvyklí, je to velmi těžká řeka. Přesvědčila se o tom například roku 2011 Radka Valíková při závodním sjezdu

"V Labské soutěsce měl raft značné problémy. Podařilo se mu ji se značným náklonem proplout, ale pod ní se převrhl," popisuje událost Petr Ptáček na specializovaném webu Raft.cz. "Druhý raft jednoho vodáka vylovil, ale druhý odplaval dál po proudu. Proplaval těžké Esíčko a další peřeje. Z vody byl vytažen jinými vodáky až po kilometru u hájenky nad Herlíkovicemi."

Labe - utopil se vodák.

Bezvládného plavajícího těla si všimli až ostatní vodáci po dlouhé době, protože ačkoliv bylo Labe plné trénujících kajakářů, kanoistů a rafterů, zrovna v osudný okamžik byly pod Labskou soutěskou jen dvě posádky raftů. Jedna se převrátila a druhá zachraňovala přeživšího vodáka. Na dalšího už nestačila.

Labe - utopený vodák.

Vodák vypadlý z raftu pod Labskou soutěskou byl vytažen z vody až u hájenky nad Vrchlabím u Herlíkovic. Ostatní vodáci ho dostali na pravý břeh v bezvědomí. Zatelefonovali pro pomoc a zahájili laickou resuscitaci. Náhodně okolo projížděli hasiči ze Špindlerova Mlýna, kteří na vysoké vodě cvičili vodní záchranu. S pomocí improvizované lanovky a jedné závodní raftové posádky se dostal bezvědomý vodák na levý břeh, kam měli přístup hasiči se svým autem, poté sanitka a následně přiletěl záchranářský vrtulník. Hasiči přebrali resuscitaci do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Oživování trvalo půl hodiny a bylo úspěšné. Muž byl potom letecky převezen do nemocnice.

Bohužel už měl tělesnou teplotu jen 30 stupňů Celsia. Půl dne mu lékaři mimotělně ohřívali krev, ale k životu ho nevrátili. Museli ho prohlásit za mrtvého. Žádné další velké zranění zemřelý vodák neměl.

Horydoly.czVAROVÁNÍ: Omrzliny jsou špatné, ale zabíjí podchlazení

Horydoly.cz Černá vdova 2022

Zabil se pod Tomášovským výhledem (Slovenský ráj)
Polský lyžař zahynul na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně
 (Krkonoše)
Spadl z kola v Horce nad Moravou
 (Litovelské Pomoraví)
Zemřel při pálení trávy
 (Jižní Čechy)
Emil Kintzl se zabil na sjezdovce v Kašperských horách
 (Šumava)
Dřevorubec Komárek našel smrt v lese
 (Jižní Čechy)
Cyklistku srazilo auto u Netolic
 (Jižní Čechy) 
Mladý řidič srazil starého cyklistu u Českých Budějovic
 (Jižní Čechy)
Z Rozsutce se zřítil turista
 (Malá Fatra)
Řidič nedal přednost cyklistovi a zabil ho
 (Křivoklátsko)
Na chatě na Martinských holiach zomrel Slovák
 (Malá Fatra)
Laviny zabily dva Poláky v Tatrách
 (Vysoké Tatry)
V Kamenisté dolině zahynul skialpinista pod lavinou
 (Západné Tatry)
Pod Téryho chatou přišla o život ukrajinská turistka
 (Vysoké Tatry)  
Dva Poláci s průvodcem se zabili na Gerlachu
 (Vysoké Tatry)

2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pro srovnání nad čím se PP pozastavuje
Tragická nehoda na Labské V rámci závodů, které se konaly po 5 letech, došlo k tragické nehodě pod Labskou soutěskou na horním Labi. Jedna posádka raftu měla problémy při průjezdu soutěskou, kdy do ní vjížděla značně nakloněna. Pak došlo k převržení. Druhý raft ze skupiny pod soutěskou vylovil jednoho plaváčka, ale jeden se nestačil chytit a následně plaval velmi dlouho dobu ve studené vodě. Zachránit se ho podařilo až u hájenky nad Herlíkovicemi, což znamená úsek přes 1 km peřejí plné kamenů.

Měl to být svátek na divoké vodě. Závody na jednom z nejobtížnějších terénů u nás nebylo možné zorganizovat jednak kvůli opravě hráze, ale také kvůli opatřením proti covidu. Dlouhých 5 let se tak čekalo, až se pustí voda z přehrady Labská na Labi a bude možné splout náročný terén WW III – IV. Tohoto nadlepšeného průtoku chtěly využít i nezávodní (turistické) posádky dvou raftů a splout si před závody úsek v rámci volného tréninku do Herlíkovic. Jejich vybavení ale nebylo dostatečné. Někdo měl pouze krátké surfařské neopreny, někdo jen obyčejné kraťasy a slabé bundy. Je otázkou, jak kvalitní měly vesty a helmy.

V Labské soutěsce došlo k převržení raftu, který do ní najížděl již s velkými obtížemi. Podařilo se zachránit jednoho vodáka, který plaval v blízkosti druhého raftu, ale jeden odplaval s proudem. Bezvládného plavajícího těla si všimli až ostatní vodáci, kteří ho vytáhli na břeh pod hájenkou. Bohužel tou dobou byl v místě jen minimální pohyb lodí, proto záchrana přišla až po tak dlouhé době. Uplaval tedy ve studené vodě o teplotě cca 5-6 oC přes 1 km a to v náročném úseku včetně peřeje Esíčka.

Byl zachráněn v bezvědomí na pravý břeh řeky, odkud byla zavolána pomoc a zahájena telefonicky asistovaná resuscitace. Jenže na pravý břeh není přístup ze silnice, a proto se musel vyřešit přesun na opačný. Převoz přes silný proud řeky zajistila jedna ze závodních raftových posádek, která zrovna projížděla místem. Na druhém břehu již čekají hasiči ze Špindlerova Mlýna, kteří shodou okolností místem též projíždí. Ti si přebírají resuscitaci do příjezdu záchranné služby a příletu vrtulníku. Na místě probíhá oživování přes 30 minut a muž je transportován letecky do nemocnice s tělesnou teplotou 30,6 oC. Po 12 hodinách ohřevu krve je prohlášen za mrtvého. Žádné další zranění ohrožující život nebylo nalezeno. Je otázkou, zda-li mohlo kvalitnější vybavení zpomalit podchlazení a tím zachránit život. Pamatujte si, že vždy je nutné obléknout se ne dle teploty počasí venku, ale dle teploty vody. Zároveň kvalitní neopren zabraňuje nejenom rychlému podchlazení, zvyšuje také pozitivní vztlak při plavání a chrání před nárazy.
  • Autor PK
  • Datum a čas 3.5.2022 21:38
Reaguj
Kopírování

Po Petrově intervenci už v článku odkaz je. 

Jde ovšem o obyčejnou zprávu, kde se na nějaká autorská práva nebo jiné licence nehraje. To není publicistika ani jiný literární útvar, který by se měl chránit. V podstatě jde o pouhé seřazení faktů, které jsou k dispozici.

Proto také je tato kompilace podepsaná redakcí a nikoliv jednotlivcem - ani my to nevydáváme za vlastní výtvor, když je to to sestavené z několika oficiálních a neoficiálních zdrojů i našich znalostí místa. 

Reaguj
Kopírování

Slusnost by byla tam tam odkaz dat. Kdyz uz nekdo jiny si s tim textem dal praci a nekoho ten clanek stal penize.

  • Autor Milan
  • Datum a čas 3.5.2022 20:20
Reaguj
Kopírování

Hasiči, policajti, zdravotníci a taky Raft.cz a Horydoly.cz... normální svodka mnoha zpráv a fotek.

Reaguj
Kopírování

Kubo, bylo by super, pokud používáš informace z jiného webu a do detailu v podstatě celý článek okopíroješ, abys tam přidal i odkaz na zdroj. Toto se snad nedělá. Děkuji

Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Horolezec se zabil při slaňování v mramorovém lomu

Horolezec se zabil při slaňování v mramorovém lomu

ČERNÁ VDOVA 30letý horolezec se zabil při slaňování v opuštěném mramorovém lomu u Branné v Jeseníkách.... celý článek

Mrtvola českého turisty v rozkladu se našla u italského Avia

56 mrtvých na slovenských horách

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Horolezec se zabil při slaňování v mramorovém lomu

Horolezec se zabil při slaňování v mramorovém lomu

ČERNÁ VDOVA 30letý horolezec se zabil při slaňování v opuštěném mramorovém lomu u Branné v Jeseníkách.
Z Grószova ledopádu se vysypala lavina a zabila dva horolezce

Z Grószova ledopádu se vysypala lavina a zabila dva horolezce

Dva polští horolezci zahynuli pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Spadla mezi Prvním a Druhým Grószovým ledopádem ve Vysokých Tatrách. Tragédii nahlásil třetí člen lezeckého dužstva, který byl také zasypaný, ale přežil. 
Ztracená žena s dítětem byla nalezena mrtvá v Krkonoších

Ztracená žena s dítětem byla nalezena mrtvá v Krkonoších

ČERNÁ VDOVA Masivní pátrací akce skončila špatně. Horská služba, hasiči, policisté i místní lidé udělali vše, co mohli, ale po třech dnech našli jen dva zemřelé lidi. Matka nejspíš syna uškrtila
Mrtvola českého turisty v rozkladu se našla u italského Avia

Mrtvola českého turisty v rozkladu se našla u italského Avia

ČERNÁ VDOVA Tělo v rozkladu bylo nalezeno u italského města Avio v Trentinu nedaleko Lago di Garda. 47letý muž s českými doklady zemřel v lese. Nejspíše spadl do rokle při návštěvě vojenských opevnění z 1. světové
56 mrtvých na slovenských horách

56 mrtvých na slovenských horách

Vloni zemřelo na horách po celém Slovensku 56 lidí - turisté, horolezci, lyžaři a další. Bylo to mimořádně vysoké číslo. Obvykle se smutná bilance pohybuje od dvou do čtyř desítek zahynulých.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42