Vodák na Labi zemřel kvůli podchlazení

Vodák na Labi zemřel kvůli podchlazení
Resuscitace podchlazeného vodáka na horním Labi.
Autor snímku Hasiči Špindlerův Mlýn
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA Rekreační vodák se utopil na horním Labi. Těsně před závody sjezdařů splouvala posádka raftu Labe po nadlepšené vodě zpod přehrady ve Špindlerově Mlýně do Herlíkovic. Raft se převrhl pod Labskou soutěskou a jeden člen posádky plaval kilometr v divoké vodě až pod hájenku, kde ho vytáhli na břeh ostatní vodáci. Zemřel na podchlazení.  

Vodák na Labi zemřel kvůli podchlazení
Vodáka vylovily z Labe u hájenky nad Vrchlabím.
Autor snímku Hasiči Špindlerův Mlýn
Jak na to

Nosíte s sebou lékárničku? Ne? 
Vyberte si nejlepší v Hanibalu!

Nezapomeňte se pojistit u RIXO.

Závody na divoké vodě se konaly po 5 letech. Na vině byly ochranářské obstrukce, oprava přehrady Labská a také epidemie koronaviru. 

Rekreační raft se na divokou vodu pustil před závody, kdy bylo koryto Labe již plné vody, ale loď ještě nepřekážela závodníkům.

Labe pod Špindlerovým Mlýnem má obtížnost WW 3-4. Teplota vody je 5-6 stupňů Celsia. V kombinaci s přírodním charakterem toku, na který nejsou mnozí vodáci, kteří pádlují hlavně na umělých kanálech, zvyklí, je to velmi těžká řeka. Přesvědčila se o tom například roku 2011 Radka Valíková při závodním sjezdu

"V Labské soutěsce měl raft značné problémy. Podařilo se mu ji se značným náklonem proplout, ale pod ní se převrhl," popisuje událost Petr Ptáček na specializovaném webu Raft.cz. "Druhý raft jednoho vodáka vylovil, ale druhý odplaval dál po proudu. Proplaval těžké Esíčko a další peřeje. Z vody byl vytažen jinými vodáky až po kilometru u hájenky nad Herlíkovicemi."

Labe - utopil se vodák.

Bezvládného plavajícího těla si všimli až ostatní vodáci po dlouhé době, protože ačkoliv bylo Labe plné trénujících kajakářů, kanoistů a rafterů, zrovna v osudný okamžik byly pod Labskou soutěskou jen dvě posádky raftů. Jedna se převrátila a druhá zachraňovala přeživšího vodáka. Na dalšího už nestačila.

Labe - utopený vodák.

Vodák vypadlý z raftu pod Labskou soutěskou byl vytažen z vody až u hájenky nad Vrchlabím u Herlíkovic. Ostatní vodáci ho dostali na pravý břeh v bezvědomí. Zatelefonovali pro pomoc a zahájili laickou resuscitaci. Náhodně okolo projížděli hasiči ze Špindlerova Mlýna, kteří na vysoké vodě cvičili vodní záchranu. S pomocí improvizované lanovky a jedné závodní raftové posádky se dostal bezvědomý vodák na levý břeh, kam měli přístup hasiči se svým autem, poté sanitka a následně přiletěl záchranářský vrtulník. Hasiči přebrali resuscitaci do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Oživování trvalo půl hodiny a bylo úspěšné. Muž byl potom letecky převezen do nemocnice.

Bohužel už měl tělesnou teplotu jen 30 stupňů Celsia. Půl dne mu lékaři mimotělně ohřívali krev, ale k životu ho nevrátili. Museli ho prohlásit za mrtvého. Žádné další velké zranění zemřelý vodák neměl.

Horydoly.czVAROVÁNÍ: Omrzliny jsou špatné, ale zabíjí podchlazení

Horydoly.cz Černá vdova 2022

Zabil se pod Tomášovským výhledem (Slovenský ráj)
Polský lyžař zahynul na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně
 (Krkonoše)
Spadl z kola v Horce nad Moravou
 (Litovelské Pomoraví)
Zemřel při pálení trávy
 (Jižní Čechy)
Emil Kintzl se zabil na sjezdovce v Kašperských horách
 (Šumava)
Dřevorubec Komárek našel smrt v lese
 (Jižní Čechy)
Cyklistku srazilo auto u Netolic
 (Jižní Čechy) 
Mladý řidič srazil starého cyklistu u Českých Budějovic
 (Jižní Čechy)
Z Rozsutce se zřítil turista
 (Malá Fatra)
Řidič nedal přednost cyklistovi a zabil ho
 (Křivoklátsko)
Na chatě na Martinských holiach zomrel Slovák
 (Malá Fatra)
Laviny zabily dva Poláky v Tatrách
 (Vysoké Tatry)
V Kamenisté dolině zahynul skialpinista pod lavinou
 (Západné Tatry)
Pod Téryho chatou přišla o život ukrajinská turistka
 (Vysoké Tatry)  
Dva Poláci s průvodcem se zabili na Gerlachu
 (Vysoké Tatry)

2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pro srovnání nad čím se PP pozastavuje
Tragická nehoda na Labské V rámci závodů, které se konaly po 5 letech, došlo k tragické nehodě pod Labskou soutěskou na horním Labi. Jedna posádka raftu měla problémy při průjezdu soutěskou, kdy do ní vjížděla značně nakloněna. Pak došlo k převržení. Druhý raft ze skupiny pod soutěskou vylovil jednoho plaváčka, ale jeden se nestačil chytit a následně plaval velmi dlouho dobu ve studené vodě. Zachránit se ho podařilo až u hájenky nad Herlíkovicemi, což znamená úsek přes 1 km peřejí plné kamenů.

Měl to být svátek na divoké vodě. Závody na jednom z nejobtížnějších terénů u nás nebylo možné zorganizovat jednak kvůli opravě hráze, ale také kvůli opatřením proti covidu. Dlouhých 5 let se tak čekalo, až se pustí voda z přehrady Labská na Labi a bude možné splout náročný terén WW III – IV. Tohoto nadlepšeného průtoku chtěly využít i nezávodní (turistické) posádky dvou raftů a splout si před závody úsek v rámci volného tréninku do Herlíkovic. Jejich vybavení ale nebylo dostatečné. Někdo měl pouze krátké surfařské neopreny, někdo jen obyčejné kraťasy a slabé bundy. Je otázkou, jak kvalitní měly vesty a helmy.

V Labské soutěsce došlo k převržení raftu, který do ní najížděl již s velkými obtížemi. Podařilo se zachránit jednoho vodáka, který plaval v blízkosti druhého raftu, ale jeden odplaval s proudem. Bezvládného plavajícího těla si všimli až ostatní vodáci, kteří ho vytáhli na břeh pod hájenkou. Bohužel tou dobou byl v místě jen minimální pohyb lodí, proto záchrana přišla až po tak dlouhé době. Uplaval tedy ve studené vodě o teplotě cca 5-6 oC přes 1 km a to v náročném úseku včetně peřeje Esíčka.

Byl zachráněn v bezvědomí na pravý břeh řeky, odkud byla zavolána pomoc a zahájena telefonicky asistovaná resuscitace. Jenže na pravý břeh není přístup ze silnice, a proto se musel vyřešit přesun na opačný. Převoz přes silný proud řeky zajistila jedna ze závodních raftových posádek, která zrovna projížděla místem. Na druhém břehu již čekají hasiči ze Špindlerova Mlýna, kteří shodou okolností místem též projíždí. Ti si přebírají resuscitaci do příjezdu záchranné služby a příletu vrtulníku. Na místě probíhá oživování přes 30 minut a muž je transportován letecky do nemocnice s tělesnou teplotou 30,6 oC. Po 12 hodinách ohřevu krve je prohlášen za mrtvého. Žádné další zranění ohrožující život nebylo nalezeno. Je otázkou, zda-li mohlo kvalitnější vybavení zpomalit podchlazení a tím zachránit život. Pamatujte si, že vždy je nutné obléknout se ne dle teploty počasí venku, ale dle teploty vody. Zároveň kvalitní neopren zabraňuje nejenom rychlému podchlazení, zvyšuje také pozitivní vztlak při plavání a chrání před nárazy.
  • Autor PK
  • Datum a čas 3.5.2022 21:38
Reaguj
Kopírování

Po Petrově intervenci už v článku odkaz je. 

Jde ovšem o obyčejnou zprávu, kde se na nějaká autorská práva nebo jiné licence nehraje. To není publicistika ani jiný literární útvar, který by se měl chránit. V podstatě jde o pouhé seřazení faktů, které jsou k dispozici.

Proto také je tato kompilace podepsaná redakcí a nikoliv jednotlivcem - ani my to nevydáváme za vlastní výtvor, když je to to sestavené z několika oficiálních a neoficiálních zdrojů i našich znalostí místa. 

Reaguj
Kopírování

Slusnost by byla tam tam odkaz dat. Kdyz uz nekdo jiny si s tim textem dal praci a nekoho ten clanek stal penize.

  • Autor Milan
  • Datum a čas 3.5.2022 20:20
Reaguj
Kopírování

Hasiči, policajti, zdravotníci a taky Raft.cz a Horydoly.cz... normální svodka mnoha zpráv a fotek.

Reaguj
Kopírování

Kubo, bylo by super, pokud používáš informace z jiného webu a do detailu v podstatě celý článek okopíroješ, abys tam přidal i odkaz na zdroj. Toto se snad nedělá. Děkuji

Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Turista se zabil na Orla Perč v Židovském žlabu

Turista se zabil na Orla Perč v Židovském žlabu

ČERNÁ VDOVA Polský turista se zřítil ze zajištěné cesty Orla Perč ve Vysokých Tatrách. Příčinou smrtelného pádu bylo uklouznutí na zledovatělém sněhu.... celý článek

Třetí český vodák letos utonul v zahraničí, tentokrát to bylo na norské řece Sjoa

Náklaďák zajel cyklistu na cyklopruhu v Kobylisích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Pátranie po nezvestnej žene vo Vysokých Tatrách

Pátranie po nezvestnej žene vo Vysokých Tatrách

Dňa 28. mája bola Horská záchranná služba požiadaná o súčinnosť Policajným zborom pri pátraní po nezvestnej 33ročnej žene z Bratislavy, ktorá je nezvestná od 26. mája. Záchranári prepátrali územie od heliportu v Starom
Náklaďák zajel cyklistu na cyklopruhu v Kobylisích

Náklaďák zajel cyklistu na cyklopruhu v Kobylisích

ČERNÁ VDOVA Řidič nákladního automobilu zajel cyklistu, který jel ve svém cyklopruhu. Tragická dopravní nehoda se stala v pražských Kobylisích 31. května 10:05 h.
Turista se zřítil z Gerlachu

Turista se zřítil z Gerlachu

ČERNÁ VDOVA Slovenský turista chtěl vylézt na Gerlachovský štít přes Batizovskou probu. Na normální cestu se vydal sám a zřítil se do Batizovské doliny. 
Senior v autě zabil seniora na kole v Jablonci

Senior v autě zabil seniora na kole v Jablonci

ČERNÁ VDOVA 79letý řidič nedal přednost 75letému cyklistovi v Jablonci nad Nisou a zabil ho.
Smrtelné úrazy československých horolezců 1988

Smrtelné úrazy československých horolezců 1988

ČERNÁ VDOVA Smrtelná úrazovost v Horolezeckém svazu v roce 1988. Vážení horolezci, následující materiál není tryzna, ale varování. Chceme chodit do hor, chceme sportovat, ale hlavně chceme žít.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.

Diskuse

Timsothyenush Timsothyenush, 15.6.2024 0:31, 16 příspěvků
Lhanebal OLanebal, 14.6.2024 23:33, 16 příspěvků
Autor Kuba Turek, 13.6.2024 22:45, 4 příspěvky
Autor Ženda, 13.6.2024 21:02, 4 příspěvky
boomers Pišišvor, 13.6.2024 12:54, 2 příspěvky
Chodit na toaletu venku? zeměpisář, 13.6.2024 12:49, 1 příspěvek
1 Karel Horak, 13.6.2024 9:59, 2 příspěvky
Kolo Lukas B., 13.6.2024 9:54, 9 příspěvků
Kolo Skiák, 12.6.2024 22:25, 9 příspěvků
INU Honza, 12.6.2024 22:15, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51