Na divokém Labi nejrychleji pádlovali Rolenc, Satke, Vaňková a Němcová

Na divokém Labi nejrychleji pádlovali Rolenc, Satke, Vaňková a Němcová
Marie Němcová v kanoi na Labi.
Autor snímku Aleš Berka - Kanoe.cz
SDÍLEJ:

První letošní závody ve sprintu i boj o tituly mistrů České republiky v klasickém sjezdu nabídl Český poháru ve sjezdu na divoké vodě ve Špindlerově Mlýně na Labi.

Na divokém Labi nejrychleji pádlovali Rolenc, Satke, Vaňková a Němcová
Adam Satke na Labi pod Špindlerovým Mlýnem.
Autor snímku Aleš Berka - Kanoe.cz

Na horním Labi se představili ostřílení závodníci i mladí talenti, přičemž někteří náročnou trať absolvovali vůbec poprvé.

Vydařenou premiéru prožil singlkanoista Matěj Vaněk, který ve sprintu dokázal porazit dosavadního lídra Ondřeje Rolence. Vítězství ve zbývajících kategoriích ovládli v obou dnech totožní závodníci – kajakář Adam Satke, kajakářka Klára Vaňková, singlířka Marie Němcová a deblová posádka Daniel Suchánek, Ondřej Rolenc.

Po sérii závodů v klasickém sjezdu se letos v rámci Českého poháru poprvé závodilo ve sprintu – a to na jedné z vůbec nejnáročnějších tratí ve střední Evropě. Na startu nechyběla kompletní česká špička, která v obou dnech bojovala o cenné body do seniorské i juniorské reprezentace, v neděli se navíc rozhodlo o mistrech České republiky v klasickém sjezdu.

Labe pod Špindlerovým Mlýnem.

Senzační vítězství ve sprintu

Na senzační vítězství ve sprintu dosáhl teprve 18letý Matěj Vaněk. "Jelo se mi dobře. Ze startu jsem to hodně rval, snažil jsem se do první půlky makat co nejvíc a pak to udržet do cíle, což se podařilo," zhodnotil člen oddílu VS Tábor, jehož triumf se přitom nerodil snadno. V polovině trati se dopustil chyby, která ho málem odsunula mimo medailová umístění. "V půlce jsem zapadl za pádlem a už jsem myslel, že budu eskymovat. Ale naštěstí jsem to ustál a zvládl to." Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Ondřej Rolenc a bronzový Antonín Haleš.

V neděli se na vítěznou vlnu vrátil Rolenc, Vaněk přidal stříbro a bronz vybojoval František Salaj. "Popravdě jsem ten sprint neměl moc najetý, prakticky jsem jel jen jednu tréninkovou jízdu. Kvalifikace ještě dopadla dobře, ale mládí mě zkušeně porazilo. To to poučení, že je ke sprintu potřeba přistupovat mnohem zodpovědněji," přiznal Ondřej Rolenc.

Nejrychlejší kvalifikační jízdu ve sprintu kajakářů předvedl úřadující mistr České republiky v této disciplíně Vojtěch Matějíček. V desetičlenném finále však ztratil a přehnali se přes něj Mikuláš Zapletal a Adam Satke, který nakonec zvítězil s náskokem čtyř desetin vteřiny.

Labe pod Špindlerovým Mlýnem.

Klasický sjezd si 5 let pamatuje málokdo 

Satke se o den později stal mistrem České republiky v klasickém sjezdu, byť v závěru chyboval. "Do Soutěsky jsem přijížděl s lehkými obavami, ale to tady k tomu patří. Nejprve to vypadalo dobře, ale pak jsem špičkou lodi narazil, začalo mě to vyvážet, pocitově jsem cítil, že je to ztracené. Po válečku jsem padal do boku, ale řekl jsem si, že to nesmím vzdát, musím to nějak vyzkoušet, otočit se a dojet. Naštěstí proud vody mi pomohl a dojezd se podařil," popsal člen brněnského oddílu. "Hlavní úseky trati jsem si pamatoval, ale byla tu i místa, která jsem zapomněl. Nicméně po dlouhé době jsem se na Špindl opravdu těšil, sám za sebe jsem si celý víkend moc užil a věřím, že i ostatní," připomněl Asam Satke dlouho pětiletou pauzu, kdy se na Labi pod Špindlerovým Mlýnem nemohlo závodit. Stříbro získal Jan Šindelář, bronz vybojoval Mikuláš Zapletal.

Totožné závodnice v sobotu i neděli vystoupaly na stupně vítězek v kategorii kajakářek. Nejrychlejší ženou ve sprintu a mistryní České republiky v dlouhém sjezdu se stala Klára Vaňková, dvě stříbra si odváží Kristina Novosadová a dva bronzy vybojovala Marie Němcová.

"S výsledky jsem moc spokojená, jelo se mi dobře. Hodně jsem si hlídala stopu a zvládla to všechno trefit," těšilo Vaňkovou. "Hned po startu dlouhého sjezdu za zatáčkou jsem viděla, že dojíždím Zuzku (Dziadkovou), asi se jí něco stalo, tak jsem ji pak začala předjíždět a snažila se ujet, abych jí nepřekážela. Nakonec se mi podařilo zrychlit, před Soutěskou jsem pak měla sice trochu obavy, ale nakonec jsem to všechno zvládla," dodala 21letá závodnice, která ve Špindlerově Mlýně zažila premiéru.

Horydoly.czTRAGÉDIE: Vodák na Labi zemřel kvůli podchlazení

Labe pod Špindlerovým Mlýnem.

Pouze čtyři odvážné singlířky se postavily na start dlouhého sjezdu. „Sašu (Plachtovou) jsem viděla, jak loví záchranáři, tak jsem si říkala, že to bude drama už od začátku. Ale nakonec nasedla zpátky a dojela, což je super,“ komentovala už s úsměvem vítězka Marie Němcová. „Závod byl skvělý, jsem strašně ráda, že jsme do toho singlířky šly a že jsme to nakonec všechny sjely. Byl to opravdu parádní zážitek,“ radovala se novopečená mistryně ČR, za níž druhá dokončila Jana Střílková z Olomouce a Simona Bundová z Pardubic. Na stupních vítězek ve sprintu doplnily Němcovou stříbrná Plachtová a bronzová Střílková.

Tradičním závěrem obou závodních dnů bylo klání delkanoistů, kterým i nadále vládne posádka úřadujících mistrů světa, Daniel Suchánek s Ondřejem Rolencem. Pro stříbro si na obou tratích dojela dvojice Martin Novák, Antonín Haleš a dva bronzy vybojovali František Salaj s Petrem Šmakalem.

Série závodů Českého poháru pokračuje 21. a 22. května v Roudnici nad Labem, kde se uzavře nominace do seniorské reprezentace.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.cz Sjezd na divoké vodě 2022

KAMENICE Na Kamenici sjezdař Satke vzpříčil kajak

OTAVA Sjezdaři odstartovali na Čeňkově pile do aprílového počasí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

ČERNÁ VDOVA Michal Hrušík se utopil při komerčním splutí řeky Una pod trojitým vodopádem Štrbački buk. Ironií osudu je, že muž profesí slovenský diplomat zahynul na státní hranici mezi Chorvatskem... celý článek

Kde se natáčela Svatební cesta do Jiljí?

Řeky AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

RIVER GUIDE Vltava měří od pramene k ústí 433 kilometrů. Splout se dá z Kvildy (424 km), ale povoleno je to na jaře až z obce Borová Lada (416 km), za dobrých vodních
Jarní voda je nejlepší

Jarní voda je nejlepší

Na polích páchne prasečí kejda, po loukách tečou miriády potůčků, na horách taje sníh. To je nejlepší čas pravověrných vodáků. Naplnila se totiž koryta každé říčky a každého potoka.
Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy jsou nejvyšší a nejdelší evropské hory. Na délku měří zhruba 1200 km a na šířku 130-300 km. Hlavní hřeben měří 1600 kilometrů.
Na Kamenici sjezdař Satke vzpříčil kajak

Na Kamenici sjezdař Satke vzpříčil kajak

Český pohár ve sjezdu na divoké vodě zavedl závodníky na technicky náročnější Kamenici. Oproti úvodu sezony na šumavské Otavě se závodní víkend nesl ve znamení příjemnějšího počasí. Atraktivní závod z Plavů
Na divokém Labi nejrychleji pádlovali Rolenc, Satke, Vaňková a Němcová

Na divokém Labi nejrychleji pádlovali Rolenc, Satke, Vaňková a Němcová

První letošní závody ve sprintu i boj o tituly mistrů České republiky v klasickém sjezdu nabídl Český poháru ve sjezdu na divoké vodě ve Špindlerově Mlýně na Labi.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Dřevolodní sympozium Horka 27.5. 16:00
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Trek and Down Český Krumlov Běh a lodě 3.6.
Marathon Nisa Proseč nad Nisou Vodácký závod 4.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.

Diskuse

foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 3 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 3 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 3 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40