Betlémská nostalgie na Hradčanech

Betlémská nostalgie na Hradčanech
Brána Gigantů na Pražském hradě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Poutník kráčí Prahou a poněkud zamyšleně na něco vzpomíná. Snad na mládí, kdy městem neprocházel osamoceně, ale obvykle v doprovodu půvabné dívky. Kdy před liniemi architektonickými dával přednost liniím zcela jiným, kdy sníh býval bělejší, déšť mokřejší a pivo U černého vola za čtyři koruny.

Tramvaj poutníka propouští na Pohořelci na zastávce před bývalými kasárnami c.k. domobrany v místech, kde stával pomník legionářského plukovníka Ševce.

Kasárna několika armád

Vzpomínka vyvolává stále trochu potměšilý úsměv. Vzpomínka na docela jiného plukovníka v uniformě ozdobené rudými hvězdami, který v kasárnách sledoval výcvik budoucích poddůstojníků socialistické armády, vesměs absolventů vysokých škol všemožných uměleckých směrů.

Stačila mu tehdy krátká chvíle, aby zapomněl na to, že ho stejnokroj jaksi zavazuje k ateismu a snad skutečně zbožně, se zraky upřenými k nebesům, úpěl: "Panebože, jenom ať není válka. Jenom ať není válka, nebo jsme i s celým socialismem v hajzlu."

Zapadlý Nový svět

Zamyšlená cesta vede přes Loretánské náměstí. Poutník míjí kapucínský klášter a u chalupy, jakou by čekal na hřebenech Krkonoš, kam za svou láskou Josefínou Rabochovou zacházel sám Jakub Arbes, se vydává na téměř opuštěný Nový svět.

Svébytná a od celých Hradčan odtržená oblast byla původně obývána chudinou, později tajemnou silou přitahovala umělce a mnohé domy se změnily v malířské ateliéry.

Poutník přemítá, jak je to dávno, kdy do jednoho takového chodíval na červené víno k legendárnímu surrealistovi, osobitému filozofovi, vynálezci nové výtvarné techniky kombinace pastelu, veluru a speciálního pojidla, Miloši Kurovskému. K malíři, jehož obrazy komunističtí kritikové prohlašovali za bezcenné a které jsou dnes v mnohých významných galerií po celém světě.

Kapucínský betlém

Další kroky vedou malou uličkou zpět ke kapucínskému klášteru Panny Marie Andělské, snad nejstaršímu sídlu šedých mnichů v Čechách z roku 1600. Má štěstí. O vánocích a pár dní po nich je malá část kláštera přístupná a je možné spatřit legendární betlém takřka v životní velikosti.

Ovečka, děkující za dáreček, již není z ukryté místnosti ovládaná řádovým bratrem. Nahradila ho moderní technika, ale ovečka tím neztrácí na sugestivním kouzlu nepochopitelně tajemného setkání.

Ze souboru osmačtyřiceti figur nevyzařuje jen něco nadpozemsky překrásného ale i síla mistrovství barokního mnicha Kašpara. Své dílo vytvořil ze slámy, papíru a sádry, postavy oblékl do skutečných šatů impregnovaných pryskyřicí.

Prodavači všeho možného nepatří do jeho světa

Ze zástupu návštěvníků na poutníka spiklenecky mrkne Mistr Jan Zrzavý. Žil na Loretánském náměstí, později na Starých zámeckých schodech a stále lituje nenaplněného snu. Toužil právě do tohoto kostela namalovat oltářní obraz.

Nenamaloval ho, ale tichým hlasem poutníkovi o klášteře vypráví mnoho zajímavého. Třeba o chudém chlapci jehož poctivost při shromažďování mincí z pokladničky u Betlému se rozhodl vyzkoušet sám opat, nebo o chudé vdově s na mor umírajícími dětmi a nedaleké Loretě.

Poutník rozvážně prochází davy pocestných a směřuje k dalšímu chrámu, k dalším betlémům. Směřuje k Nerudově ulici a poněkud znechucen přehlíží prodavače suvenýrů, které s prastarým městem a téměř posvátnými místy mají jen pramálo společného.

Matroška se zlaceným Hradem mu jako suvenýr z hlavního města nepřipadá právě nejvhodnější. Rozčilují ho obchody a restaurace, kde nápis v rodném jazyce jen těžko hledá.

U Slunců je to také jiné

Ani ta hospoda U slunců již není tím, čím bývala. Letmý pohled na jídelní lístek šetrně poutníkovi naznačuje, že její dříve pohostinná náruč není otevřena právě pro něho. Že již dávno není místem, kam by s podvečerem zacházeli studenti probrat vše, co den dal. Ze dveří domu, ze ztemnělé chodby vychází vousatý Jan Neruda a svěřuje, že jeho pocity jsou totožné, že dnes by nemohl žádného ze sousedů malostranských poslat vykouřit si dýmku tříkrálového ani ke Schnelům ani ke Glaubicům.

Ale vypráví si s poutníkem o časech spisovatelova mládí, o časech kdy Malá Strana ještě bývala místem k žití normálních lidí, místem kudy literát chodil se svými plány, myšlenkami i láskami.

Vede pak poutníka strmou ulicí dolů k náměstí před barokní kostel Panny Marie Ustavičné Pomoci a Božské prozřetelnosti, ukazuje mu průčelí od Jana Santiniho–Aichla a posílá ho dovnitř prohlédnout sochy od Jana Oldřicha Mayera.

Kam s ním?

Sám ho nedoprovodí. Spěchá jako tolikrát v životě. Tentokrát do redakce Kwětů, musí ještě před polednem odevzdat další ze svých, trojúhelníkem podepsaných fejetonů.

Poutník zvolna vstupuje do chrámu a snad si ani jako v kostele nepřipadá. Po celém obvodu na bílých ubrusech sleduje desítky betlémů. Dřevěných, papírových i kamenných ze všech koutů světa. Každoroční výstava přiláká mnoho zájemců, někteří cizojazyční však po zjištění, že se sluší zaplatit mírné vstupné raději odcházejí a v okolních prodejnách se se zalíbením probírají ruskými čepicemi, hodinkami či nevkusným smaltovaným sklem.

Přechází poutník ulici a vstupuje do oázy klidu, do čajovny U zeleného čaje. Zvolna usrkává voňavý čaj naší babičky, pomalu přikusuje z velkého kusu štrúdlu a spokojeně přihlíží hemžení na ulici. Davy spěchají k McDonaldovi na prapodivný karbanátek ve sladké housce a obligátní pohár CocaColy.

Proti proudícímu zástupu zvolna ulicí stoupá pan Neruda. Vrací se domů ke Sluncům a posluha za ním nese nový slamník. Ten starý má spisovatel již nějak proležený, a tak začíná přemýšlet, kam s ním.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Sběratelům pregensií
Tento článek by si měli zařadit do své sbírky sběratelé pragensií. Nám, kteří jsme tato místa poznávali za studentských časů, obnovuje vzpomínky a připomíná mládí.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Cyklistické kempy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy

Cyklistické kempy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy

Fakulta tělesné výchovy a sportu ve spolupráci s partnery připravila cyklistické kempy pro zájemce o vzdělání v oboru cyklistika se zaměřením na praxi.... celý článek

Černobílé Rumunské Karpaty vycházely v osmdesátkách

Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.

Diskuse

Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53