Betlémská nostalgie na Hradčanech

Betlémská nostalgie na Hradčanech
Brána Gigantů na Pražském hradě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Poutník kráčí Prahou a poněkud zamyšleně na něco vzpomíná. Snad na mládí, kdy městem neprocházel osamoceně, ale obvykle v doprovodu půvabné dívky. Kdy před liniemi architektonickými dával přednost liniím zcela jiným, kdy sníh býval bělejší, déšť mokřejší a pivo U černého vola za čtyři koruny.

Tramvaj poutníka propouští na Pohořelci na zastávce před bývalými kasárnami c.k. domobrany v místech, kde stával pomník legionářského plukovníka Ševce.

Kasárna několika armád

Vzpomínka vyvolává stále trochu potměšilý úsměv. Vzpomínka na docela jiného plukovníka v uniformě ozdobené rudými hvězdami, který v kasárnách sledoval výcvik budoucích poddůstojníků socialistické armády, vesměs absolventů vysokých škol všemožných uměleckých směrů.

Stačila mu tehdy krátká chvíle, aby zapomněl na to, že ho stejnokroj jaksi zavazuje k ateismu a snad skutečně zbožně, se zraky upřenými k nebesům, úpěl: "Panebože, jenom ať není válka. Jenom ať není válka, nebo jsme i s celým socialismem v hajzlu."

Zapadlý Nový svět

Zamyšlená cesta vede přes Loretánské náměstí. Poutník míjí kapucínský klášter a u chalupy, jakou by čekal na hřebenech Krkonoš, kam za svou láskou Josefínou Rabochovou zacházel sám Jakub Arbes, se vydává na téměř opuštěný Nový svět.

Svébytná a od celých Hradčan odtržená oblast byla původně obývána chudinou, později tajemnou silou přitahovala umělce a mnohé domy se změnily v malířské ateliéry.

Poutník přemítá, jak je to dávno, kdy do jednoho takového chodíval na červené víno k legendárnímu surrealistovi, osobitému filozofovi, vynálezci nové výtvarné techniky kombinace pastelu, veluru a speciálního pojidla, Miloši Kurovskému. K malíři, jehož obrazy komunističtí kritikové prohlašovali za bezcenné a které jsou dnes v mnohých významných galerií po celém světě.

Kapucínský betlém

Další kroky vedou malou uličkou zpět ke kapucínskému klášteru Panny Marie Andělské, snad nejstaršímu sídlu šedých mnichů v Čechách z roku 1600. Má štěstí. O vánocích a pár dní po nich je malá část kláštera přístupná a je možné spatřit legendární betlém takřka v životní velikosti.

Ovečka, děkující za dáreček, již není z ukryté místnosti ovládaná řádovým bratrem. Nahradila ho moderní technika, ale ovečka tím neztrácí na sugestivním kouzlu nepochopitelně tajemného setkání.

Ze souboru osmačtyřiceti figur nevyzařuje jen něco nadpozemsky překrásného ale i síla mistrovství barokního mnicha Kašpara. Své dílo vytvořil ze slámy, papíru a sádry, postavy oblékl do skutečných šatů impregnovaných pryskyřicí.

Prodavači všeho možného nepatří do jeho světa

Ze zástupu návštěvníků na poutníka spiklenecky mrkne Mistr Jan Zrzavý. Žil na Loretánském náměstí, později na Starých zámeckých schodech a stále lituje nenaplněného snu. Toužil právě do tohoto kostela namalovat oltářní obraz.

Nenamaloval ho, ale tichým hlasem poutníkovi o klášteře vypráví mnoho zajímavého. Třeba o chudém chlapci jehož poctivost při shromažďování mincí z pokladničky u Betlému se rozhodl vyzkoušet sám opat, nebo o chudé vdově s na mor umírajícími dětmi a nedaleké Loretě.

Poutník rozvážně prochází davy pocestných a směřuje k dalšímu chrámu, k dalším betlémům. Směřuje k Nerudově ulici a poněkud znechucen přehlíží prodavače suvenýrů, které s prastarým městem a téměř posvátnými místy mají jen pramálo společného.

Matroška se zlaceným Hradem mu jako suvenýr z hlavního města nepřipadá právě nejvhodnější. Rozčilují ho obchody a restaurace, kde nápis v rodném jazyce jen těžko hledá.

U Slunců je to také jiné

Ani ta hospoda U slunců již není tím, čím bývala. Letmý pohled na jídelní lístek šetrně poutníkovi naznačuje, že její dříve pohostinná náruč není otevřena právě pro něho. Že již dávno není místem, kam by s podvečerem zacházeli studenti probrat vše, co den dal. Ze dveří domu, ze ztemnělé chodby vychází vousatý Jan Neruda a svěřuje, že jeho pocity jsou totožné, že dnes by nemohl žádného ze sousedů malostranských poslat vykouřit si dýmku tříkrálového ani ke Schnelům ani ke Glaubicům.

Ale vypráví si s poutníkem o časech spisovatelova mládí, o časech kdy Malá Strana ještě bývala místem k žití normálních lidí, místem kudy literát chodil se svými plány, myšlenkami i láskami.

Vede pak poutníka strmou ulicí dolů k náměstí před barokní kostel Panny Marie Ustavičné Pomoci a Božské prozřetelnosti, ukazuje mu průčelí od Jana Santiniho–Aichla a posílá ho dovnitř prohlédnout sochy od Jana Oldřicha Mayera.

Kam s ním?

Sám ho nedoprovodí. Spěchá jako tolikrát v životě. Tentokrát do redakce Kwětů, musí ještě před polednem odevzdat další ze svých, trojúhelníkem podepsaných fejetonů.

Poutník zvolna vstupuje do chrámu a snad si ani jako v kostele nepřipadá. Po celém obvodu na bílých ubrusech sleduje desítky betlémů. Dřevěných, papírových i kamenných ze všech koutů světa. Každoroční výstava přiláká mnoho zájemců, někteří cizojazyční však po zjištění, že se sluší zaplatit mírné vstupné raději odcházejí a v okolních prodejnách se se zalíbením probírají ruskými čepicemi, hodinkami či nevkusným smaltovaným sklem.

Přechází poutník ulici a vstupuje do oázy klidu, do čajovny U zeleného čaje. Zvolna usrkává voňavý čaj naší babičky, pomalu přikusuje z velkého kusu štrúdlu a spokojeně přihlíží hemžení na ulici. Davy spěchají k McDonaldovi na prapodivný karbanátek ve sladké housce a obligátní pohár CocaColy.

Proti proudícímu zástupu zvolna ulicí stoupá pan Neruda. Vrací se domů ke Sluncům a posluha za ním nese nový slamník. Ten starý má spisovatel již nějak proležený, a tak začíná přemýšlet, kam s ním.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Sběratelům pregensií
Tento článek by si měli zařadit do své sbírky sběratelé pragensií. Nám, kteří jsme tato místa poznávali za studentských časů, obnovuje vzpomínky a připomíná mládí.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


5 mrtvých cyklistů v listopadu

5 mrtvých cyklistů v listopadu

ČERNÁ VDOVA 5 cyklistů a 1 elektrokoloběžkář zemřeli během listopadu. Během dopravních nehod přišlo o život celkem 39 lidí.  ... celý článek

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

Jízda na hraně Franze Klammera

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava řemesel Vysoké Mýto, Regionální muzeum 23.10.-19.2. 23.10.
Ježíškova stezka Žatec, Regionální muzeum 11.11.-23.12. 11.11.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 13.11.-18.12. 13.11.
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Vánoční výstava Tábor, Galerie 140 24.11.-8.1. 24.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 25.11.-1.1. 25.11.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 25.11.-22.1. 25.11.

Diskuse

Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 1 příspěvek
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 2 příspěvky
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 2 příspěvky
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38