Bloudění svátečního běžce

Bloudění svátečního běžce
SDÍLEJ:
Orienťák v divadle, jak se přezdívá pražskému oblastnímu přeboru, byl otevřený i veřejnosti, a tak jsem si mohl zaběhat i já, který po lese s buzolou a mapou bloudil naposledy před pěti lety.
Jak na to Jaké jsou moje hlavní postřehy z tohoto sebevražedného kousku?

* Co je v mapě, je vždycky správně. Mapa nelže.

* Znalost značek a barev na slepých orientačních mapách se hodí.

* Oklika po cestě je často rychlejší a méně namáhavá než přímá cesta terénem.

* Stavitelé tratí jsou sadisté nebo pěkní vykukové.

* Osmikilometrová trasa je pro nepravidelného běžce až dost.

* Pozor na listí, skrývá leccos nehezkého.

* Do lesa jen v dlouhých kalhotech, sportovní trenýrky nejsou to pravé ořechové.

* Drobné černé tečky na mapě věští přinejmenším rozedrané tenisky.

* Dobrý startovní čas se dá zařídit tak, že se předem přihlásíte po internetu.

* Nepijte před závodem kafe a nejezte dortíky. Zdravotní cigárko taky není zrovna nejlepší nápad.

Outdoor v kostce

Co je potřeba na skialp

Koně pro radost i zdraví

Zimní táboření

Feráty: pocity horolezců

Sněžnice okouzlily i lyžaře

Na koho v horách spoléhat

Dobrodružné lyžování

Curling: skrytý adrenalin

Voda: adrenalin pro děti i rodiče

Silní muži se sekyrami a pilami

Motokáry pro zábavu

Triatlon a Xterra

Předposlední říjnovou sobotu startovali orientační běžci na lesní trasy z areálu řevnického divadla. Vybral jsem si trasu H35L, tedy tu, která byla určena pro muže do 35 let, varianta "long". Měřila něco přes osm kilometrů, měla jedenáct kontrol a pohyboval jsem se v nadmořské výšce mezi 300 a 550 m.

Brnkačka?

Přeci nepůjdu mezi namakané "jednadvacítky", starším pánům do pětatřiceti bych snad mohl stačit. A vůbec, osm kilometrů v kopcích nad Řevnicemi nemůže být nic hrozného. Brnkačka, říkal jsem si v duchu.

Po přidělení startovního času +97 minut, který znamenal hodinu a půl čekání od startu prvního závodníka, jsem si v klidu sešel do vyhlášené řevnické cukrárny na dobré kafíčko a lahodný větrník, abych se před závodem posilnil. Jak jinak.

Pomalým tempem jsem vyšel zpátky k přírodnímu divadlu, odložil věci, nasadil tenisky a vyrazil ke startu. Již při lehkém klusu do kopce ke kilometr vzdálené startovní pásce jsem nemohl popadnout dech. To rozběháš, říkal jsem si.

Na elektronické bázi

Na startu jsem se s přiděleným čipem přihlásil do elektronického měřícího systému, který pak sledoval veškeré mé kroky lesem. Mimochodem, ručnímu procvakávání papírků na kontrolách je už dávno odzvoněno, vše nahradila elektronika. Prostě dostanete takový prstýnek s čipem, kterým na každé kontrole zašťouráte do dírky v registračním přístroji, on vás zaregistruje a vy můžete běžet dál.

První kontrola hned po startu naznačila, jak bude vše probíhat. Vysoké kamenné pole, uprostřed něj malý ďolík, a na jeho dně červenobílý lampion s kontrolou. Navíc deset minut ztráta při hledání kontroly díky počátečnímu špatnému zorientování mapy. Druhá kontrola byla milosrdnější, ale třetí a čtvrtá, obě na skalnatém hřebeni uprostřed lesa, si vyžádaly horolezecké výkony, aby se nakonec ukázaly v místech, kam lze v klidu dojít lesní pěšinkou.

Mimo mapu

A to nemělo být to nejhorší. K páté kontrole, která se měla nacházet za hustým lesíkem na konci mapy, jsem vyrazil v závěsu za nadupaným závodníkem. Upaloval co to dalo, ale před hustolesem zpomalil. Abych dal jasně najevo, že nejsem máslo a běžím podle vlastního kursu, sám jsem nezabrzdil, vzal to tryskem mezi větvemi a závodníka předběhl. Běžím, běžím a náhle se za mnou ozve: "Stůj, jsme venku z mapy!" Kontrola v nedohlednu, kolem šero. Byli jsme v klasickém kufru. Závodník cosi zabrblal, otočil se a zmizel v zeleni. Nezbývalo než odhadnout polohu a vyrazit přesně podle nepřesného azimutu. Plazení porostem bez odchylování ze směru se ale vyplatilo. Zpod větví jsem vylezl právě u páté kontroly. Nechci se vychloubat, ale kolega závodník mne doběhl až na devítce.

K dalšímu kritickému místu kolem deváté a desáté kontroly se běželo minovým polem, pardon, lesem, kde se právě kácely stromy. Devítka byla opět na ostrém hřebeni, kam jsem se již taktak doplazil. Před desítkou se zlověstně černaly těsně vedle sebe seřazené vrstevnice, což znamenalo strmý kopec. Před tímto závěrečným stoupáním jsem si však měl odpočinout na dlouhé lesní rovince, prakticky kilometr po vrstevnici. Bylo by to tak, kdybych na mapě nepřehlédl malé drobné tečky všude kolem. Nějaký zlobr totiž tuto cestu pokropil malými ostrými kameny. Nedalo se šlápnout jinam a rychlejší běh přinášel akutní nebezpečí vyvrknutí kotníku. Nakonec se tedy ukázalo, že strmý kopec před desítkou je oproti předchozímu kamennému peklu příslovečnou procházkou růžovým sadem.

Nemáš si co vyčítat!

Po několika pokušeních závod vzdát a dojít v klidu po silnici do cíle ("Nemůžeš si nic vyčítat, běžíš po dlouhé době. Prostě jsi to přepálil ...no. Nebylo by ti líp doma u televize? Proč to dělám? Co tady vlastně, já ..., dělám??? atd. atd.), po několika bolestivých sklouznutích na kluzkém listí a po dobytí závěrečné kontroly jsem doběhl do cíle tři minuty po dvouapůlhodinovém diskvalifikačním limitu.

Ale doběhl. I na poznámku DISK-LIM v závěrečných výsledcích jsem hrdý. Ti, co měli jen DISK, nedoběhli, nebo zabloudili úplně.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Honza Sedláček: 1000 kilometrů po Stezce Českem aneb jak zkusit svoje limity

Honza Sedláček: 1000 kilometrů po Stezce Českem aneb jak zkusit svoje limity

Když se v létě 2023 ocitl na nejzápadnějším bodě České republiky, ještě netušil, že se tam o rok později znovu vrátí – tentokrát ale s batohem na zádech, odhodláním projít napříč republikou a chutí... celý článek

Koupání v Praze

Dolomity a Julské Alpy 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

ŽNĚ A SENOSEČ Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

Středomoří AKTUÁLNĚ 2025

ŠPANĚLSKÉ PLÁŽE Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

LABE Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy jsou nejvyšší a nejdelší evropské hory. Táhnou se do délky zhruba 1200 km a na šířku 130 až 300 km. Hlavní hřeben měří 1600 kilometrů.
Tři Gosavská jezera pod Dachsteinem

Tři Gosavská jezera pod Dachsteinem

Nejhezčí výhled na Dachstein je od jezera Gosau. Jedná se o tři jezera pod severními srázy, která napájí Gosavský ledovec.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Noir Film Festival Křivoklát 27.-30.8. 27.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 28.-31.8. 28.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 29.8.-7.9. 29.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 29.-31.8. 29.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-31.8. 31.8.
Fenomen Igráček - výstava Benešov, muzeum Podblanicka 28.6.-31.8. 31.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.-31.8. 31.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 5.-7.9. Lodě a čluny 5.9.

Diskuse

Sesehdebjpb Ntcfjaimi, 26.8.2025 16:12, 121 příspěvků
Detdndfdzd Ernvjaimi, 26.8.2025 12:20, 121 příspěvků
Inu Honza, 26.8.2025 7:57, 1 příspěvek
Inu Honza, 23.8.2025 11:01, 1 příspěvek
Výborně! Honza, 22.8.2025 19:02, 2 příspěvky
Výborně! zeměpisář, 21.8.2025 12:52, 2 příspěvky
odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky
Via Ferrata Pišišvor, 19.8.2025 12:58, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Beskydská sedmička 2025 s... Horydoly , 26.8.2025 1:04
Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46