Čeští turisté na Blanku

Čeští turisté na Blanku
Refuge du Gouter. Mont Blanc.
Autor snímku FFCAM
SDÍLEJ:

Přinášíme vyprávění turistů z prostějovského Adrenalinsport klubu o výpravě na střechu Evropy. Tato hora si s určitostí zaslouží pozornost, je výzvou a motivací.

Jak na to

Průvodce
Klasikou, která je občas k dostání v knihkupectví Kiwi, jsou dva díly Mont Blanc Massif od Lindsaye Griffina vydané londýnským Alpine Club. Publikace je k dostání také v každém větším knihkupectví pod horami.

Doporučené vybavení
Mačky, turistický cepín, teleskopické hůlky, batoh 40-50 l, přilba, zimní oblečení (+ náhradní součásti), pevné kožené nebo plastové pohorky. lano (pro družstvo), ledovcová skoba, 3 karabiny, 1 smyčka. 2 prusiky nebo šplhadla, bivakovací potřeby, ledovcové brýle, krém s ochranným faktorem nejméně 25, podrobná mapa (nejméně 1:50 000), průvodce, busola, výškoměr, lékárnička, čelová svítilna, mobilní telefon, jídlo na tři až čtyři dny, teplé pití v termosce.

O krásách alpského oblouku se nedá pochybovat. Kdo navštívil ve Francii známé město Chamomix, byl jistě omámen atmosférou hor, vodáckých a padákových sportů. Městečko je výkladní síní horských sportů a především horolezectví.

Výzva hory

Na jihu od Chamonix čnějí ledovce a vrchol Mont Blanku. Jsou celoroční výzvou.

Na Mont Blanc vedou tři nejznámější a nejpoužívanější cesty. Klasická cesta vede ze St. Gervais, krásná je cesta z vrcholu Ag. du Midi a nejméně používaná cesta míří na vrchol z Itálie. Italská a francouzská normálka se setkávají u chaty Vallot.

Nejjednodušší cesta

Jelikož šlo o větší skupinu lidí z Prostějova, která v těchto místech ještě nebyla a nemá větší vysokohorské zkušenosti, zvolili jsme cestu ze St. Gervais. Zubačkou jsme se dostali přes kamenný a zalesněný blok do výšky 2372 m n.m. a dále jen po svých. U první bivakové chaty ve výšce 2768 m n.m. byla první zastávka na odpočinek. Byla nutná, nesli jsme toho až moc.

Ti co poctivě netrénovali, již cítili na zádech váhu, kterou nesli. A musím předeslat, že podle „Japončíků,“ kteří nesli jen peněženky, jsme měli na zádech celý obývák. Stan, spacák, karimatku, vařič, jídlo na čtyři dny,¨cepín, mačky, teleskopické hole, zimní výstroj a velkou váhu tekutin. Litr vody stojí na chatě Gouter asi 120 korun. No bylo co nést!

Lavinový žlab

Na hrázi ledovce Tete Rousse 3167 m n.m. se někteří po prvé setkali s chůzí po ledovci. V té době byl sníh firnovitý. Dostali jsme se do velkého kuloáru, který je třeba horizontálně přejít. V loňském roce při velkém tání byl tento úsek uzavřen kvůli několika smrtelným úrazům po kamenných lavinách. I my jsme se tomuto dění nevyhnuli a kolem nás proletělo několik tun kamení, ale to jsme byli již v bezpečí na pilíři vedoucím na chatu Gouter.

Po několika hodinách zajištěného výstupu se základní lezeckou obtížností nastali u mnohých velké fyzické potíže a příznaky výškové nemoci. To bylo ve výšce 3817 m n.m., kde je výškový výchozí tábor nad chatou Gouter. Nebudu dramatizovat skutečnost, která byla pro většinu nepříjemná, ale přesto polovina skupiny ještě postavila ve sněhu stany.

Vstávání za tmy

Ať již chcete či nikoliv, mezi 3. a 4. hodinou ráno je hromadný budíček. S baterkou na hlavě vycházejí první skupiny, které vedou na laně placení vůdci. Měli jsme ale ten den trochu smůly na počasí. Nebyl vítr, ale vichřice, která nám sebrala nějaké věci, čepici, vlajky a podobně.

Nebudeme čekat

U bivaku Vallot jsme museli udělat zastávku a protřít malé omrzliny ve výšce 4362 m n.m. Asi po hodině jsme byli připraveni pokračovat ve výstupu. Pod vrcholovým hřebenem nad námi se krčilo asi dvacet lidí. Vichřice je smetla dolů a většinou se vrátili zpět na Gouter. Dilema jít či nejít se neřešilo, nebudeme čekat další rok. Několikrát nás vichřice potahala po sněhu, ale přesto jsme po poledni dosáhli vrcholu.

Po této vichřici bylo několik dnů úplné bezvětří, ale máme to za sebou. Na vrcholu jsme vyvěsili českou vlajku a vlajku města Prostějova. Již z dálky slyším mezi spletí stanů u Gouteru: „Ahoj Zdeňku, věděli jsme, že tě tady potkáme!“ Pěkný pocit v této výšce s kamarády z Čech i Moravy.

Pozornost si zaslouží dvojnásobný vítěz horolezecké soutěže Lanex cup Marian Borsiczký, kterému je teprve 14 let a byl v první skupině na vrcholu Mont Blanku. Já jsem završil čtvrtý výstup na tuto horu.


Zobrazit místo Mont Blanc na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

borec
Ahoj chlapi, Jarda je opravdu borec....znám ho 30 let a jeho úspěchy hovoří za vše, čauky
 • Autor jinema
 • Datum a čas 30.11.2009 10:32
Reaguj
Re: .........
Už jenom aklimatizece-přijet do Cham. a rovnou naběhnout na Blanc je nejlepší způsob jak se tam poblejt ;-). Pokud je vichřice, tak lidi co jsou poprvé na ledovci nemaj co dělat na ledovým hřebeni atd. Zkušenosti jsou nenahraditelný a každá chyba se tvrdě trestá.. To že se nikomu nic nestalo je spíš o štěstí než o skvělém průvodci! Mít problémy s omrzlinama a jít nahoru na hřeben je totální kravina!! ("Na Valotce jsme si třeli omrzliny..."PS: kamiony na zádech jsou poznávací znamení čechů ;-)
 • Autor Gl.
 • Datum a čas 5.6.2007 10:23
Reaguj
.........
Nevím kdo a kde z toho článku vyčte že jsme si ani nezjišťovali počasí a podobně. První co jsme po příjezdu do Shamonix udělali bylo, že jsme si v informačním středisku počasí zjistili a mělo být od pondělí do soboty nádherně. A taky to tak bylo, snad až na vítr, který však taky nebyl tak hrozný aby nějak výstup ohrozil. A co se týče skupiny, taky bych neřekl něco jako lidský autobus lidí co vživotě neviděli hory. Na mt. Blancu už byli 2 ze skupiny, další byl v Himalájích a ostatní už byly mnohokrát v Tatrách a Alpách.Ovšem s takovou skupinou co měli vůdce a myslím že hory viděli opravdu poprvé jsme potkali a musím dát za pravdu že je to hrůza. A co se týče fyzické i materiální připravenosti, tak nám téměř nic nechybělo. A co je v těch článcích není cely z naších úst.Do novin napíšete "A" a oni otisknou "B" a když jsme ten článek četli tak se nám to taky nikterak nelíbilo. Taky byste museli kritizovat každý výstup, že to bylo nebezpečny a že příště to vyjít nemusí. My všichni dobře víme, že pokud by nebylo dobry počasí tak by se nám to nejspíš nepodařilo a taky jsme tam s tím jeli. Kdyby hlásili špatny počasí tak nahoru nepůjdeme a třeba přejedeme jinam nebo vyčkáme.
 • Autor Borsa
 • Datum a čas 5.10.2004 13:11
Reaguj
Vyjádření k reakcím na akci!
Tuhle výpravu na Mt. Blanc z Prostějova jsem vedl. Nikdy jsem nehodnotil akce kterých jsem se nezůčastnil. Přesto bych chtěl předeslat blábolům o zajištění výstupu na tuhle horu. Všichni účastníci prodělali výcvik v Tatrách na skalách a kondiční přípravu. Splnili jsme víc, než je za potřebí všechny podmínky bezpečnosti. Byla to moje 25. výprava a expedice kterou jsem organizoval a ani na jediné z těchto výprav se nestal sebemenší úraz, zásluhou velice důkladné přípravy. Pokud tohle nebude stačit na vysvětlenou zavolejte na můj telefon : 776676610
 • Autor Zdeněk Vychodil
 • Datum a čas 20.9.2004 19:03
Reaguj
Škoda slov
Pánové, mohu Vás ujistit, že kdyby jste tu squadru znali, neutratíte v této dikusi ani slovo, nestojí to za přemýšlení. "Borcům" jde zřejmě o to, aby hladili svá zaprášená ega, neustále plnili regionální plátky bombastickými články, tahali prachy z městké kasy a kapes místních lidí atd., vše ostatní je nepodstatné. Je jen škoda, že tyto řádky nečtou jejich potenciální a následně podvedení klienti, kteří se s vidinou dobrodružství účastní "BIG MONSTR" akcí. Na vlastní kůži jsem to poznal, takže vím o čem píšu.Jen pro ilustraci se mrkněte jakou reputaci má CORI. www.augusto.webzdarma.cz, v sekci chat několik příspěvků za poslední měsíce.
 • Autor Pavel
 • Datum a čas 15.9.2004 15:02
Reaguj
Tak nějak nevím
Při čtení příspěvku jsem doufal, že použitý slovník i styl jsou míněny s nadsázkou a proto mě překvapila velmi chabá obrana autora proti všem výtkám v reakcích, které považuju za opodstatněné a správné a na místě!!!Nepovažuju se za horolezce, ale za turistu, co se občas rád, pokud to okolnosti dovolí (aktuální počasí!!! předpověď počasí!!! aktuální výkonost!!!) opatrně projde po nějakém ledovci. Vloni jsme se pokoušeli také o Velkej Bílej,ale vzhledem k tání a ostatnímu počasí jsme se na to pod kopcem vykašlali. Můžu říct, že jsme dali v rámci výškové aklimatizace pěkný výlety i parádní vejšlapy jako náhradní program za Blanc, takže 10 dni v Šamonicích jsme si přesto krásně užili a navíc jsme odjížděli s fajn pocitem, že jsme se udrželi na uzdě a nevyvedli nějakou blbost. I tenhle pocit byl cennej. cau ruza
 • Autor ruza
 • Datum a čas 7.9.2004 16:08
Reaguj
Re: Re: Cau Jardo
Zdravim te,jak je? vidim ze stale sledujes prispevky i ja,zdravim B.(on uz bude vedet)videl sem foto s IT strany fakt dobry!velice pekna cesta a myslim ze opomijena.Tak cau negdy v horach!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 5.9.2004 20:59
Reaguj
Re: vybaveni
Volej Z.Vychodíl.Tady na stránkach už je spomínané jeho číslo.Jarda
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 5.9.2004 20:47
Reaguj
Češi jsou blázni!!!
Před čtyřmi dny jsem se vrátil z pokusu o Mont Blanc, první den bylo krásně, předpověď ale slibovala peklo. U chaty Tete Rose jsme se rozdělili, protože naprostá většina ze skupiny nebrala ohled na předpověď a vyrazila směr kuloár a pilíř ke Gouteru. U Roziny nás zůstalo jen pár na nocleh. Přes noc 30 čísel sněhu, vítr odnesl lidem na Gouteru stany,takže museli zaplatit za nocleh. Na Dome du Gouter to málem odneslo dva kluky, kdyby nelehli na cepíny. Jeden z našich dostal v kuloáru šutrem do nohy - pěkná díra! Nakonec je počasí zamklo na Gouteru o den déle, protože pilíř zamrzl...A to jen proto, že je někdo nezodpovědnej, nebere v potaz předpověď počasí a říká si: "když už jsem za to dal ty prachy, tak tam přece vylezu." A jakáže národnost byla toho dne v kopci v převaze? Samozřejmě Češi!!! Ani místní horští vůdci tam ten den nelezli...
 • Autor Ondra
 • Datum a čas 4.9.2004 13:22
Reaguj
vybaveni
Ahoj. Mam prosbu. Muzete pro moji informaci uvest jake vybaveni (kromě turistickeho - stan, spacak, apod.) jste pouzili pri samotnem vystupu?DekujiAhoj Petr
 • Autor Petr
 • Datum a čas 1.9.2004 10:37
Reaguj
Celkem 29 příspěvků v diskuzi


Šumava AKTUÁLNĚ 2019

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2019

Český ráj AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Maďarské dálniční známky

Maďarské dálniční známky

Na cestu do Chorvatska se někteří Češi a mnoho Moravanů vydávají přes Maďarsko. Potřebují k tomu dálniční známky.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

ALETSCH Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Bruslení v Praze 2018 / 2019

Bruslení v Praze 2018 / 2019

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na ledu velkých zimních stadionů, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři zatím nemají k dispozici
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2019 na 1500 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Srí Lanka - diashow Ústí nad Labem, Hraničář Přednáší Martin Loew 20.2. 18:00
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Zahradní architektura v Holandsku - přednáška Praha, Botanická zahrada Přednáší Miroslav Malý 21.2. 17:30
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Bhútán a Nepál - diashow Brno, NetBox Přednáší David Hainall  21.2. 18:00

Diskuse

Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 3 příspěvky
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35