Chorvaté myslí na outdoor

Chorvaté myslí na outdoor
Chorvatsko, ostrov Vis. Silnička na horu Hum.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Chorvaté dobře vědí, že zisky z cestovního ruchu neporostou do nekonečna. Už teď se proto připravují na turisty jiného kalibru, než kteří k nim dosud jezdí. Svého nejkrásnějšího moře se sice nevzdávají, ale zároveň investují do cyklistiky, pěší turistiky, horolezectví, raftingu a golfu.

Co je k tomu vede? Pokoušejí se protáhnout letní sezonu ze tří měsíců aspoň na půl roku, zabezpečují se proti případnému poklesu zájmu cizinců o svoji zemi a snaží se nalákat další druhy klientely, než jsou milovníci koupání, potápění a jachtingu.

Hrozba z levnějších krajů

Chorvaté totiž vidí, co se v uplynulých deseti letech stalo v okolním Středomořím. Dosud stálou klientelu Němců a Britů a čerstvé davy z bývalého socialistického tábora bleskově přebraly levnější Tunisko, Egypt, Turecko a krajinově hezčí Chorvatsko.

V příštích pár letech se masové zájezdy přesunou z Evropy dále do světa, protože zaletět na Seychely nebo Bahamy už teď není o mnoho dražší než do Španělska. Chorvaté tedy nechtějí sedět s rukama v klíně, až se jim stane totéž, co konkurenci.

Na Kanáry létají nejlevnější chartery, do Itálie a Španělska směřují levné východoevropské cestovní kanceláře a Baleáry bojují o přežití.

Baleárské ostrovy jsou o pár let napřed

Právě na Baleárech se Chorvaté mohli s předstihem inspirovat. Jen na Mallorce vyrostou každý rok průměrně tři nová golfová hřiště, letos je jich tam již pětadvacet. Na ty navazují speciální golfové hotely a služby.

"Golfisté jsou nejlepší klienti, protože v průměru utratí za služby na místě ještě jednou tolik, než zaplatili cestovní kanceláři za pobyt a dopravu," míní ředitelka hotelu Son Caliu v Palmanově Nicole Jehnich.

Baleáry jsou od dubna do prázdnin dostaveníčkem rekreačních i závodních cyklistů, kteří zde najíždějí tréningové kilometry do nové sezony. "Ubytováváme české výpravy už dvanáct let," říká majitelka hotelu Leblon v El Arenalu Magdalena Ximenis. Nejprve k nám jezdily juniorské reprezentace, na ně se později nabalili dospělí a oddílové tréningové kempy a ty zase přilákali obyčejné cykloturisty."

Mallorka má pro cyklisty výhodu, že tu slušní řidiči jezdí po slušných silnicích. A teď se dokonce Mallorčané snaží přilákat pěší turisty. Ti sem mají jezdit přes zimu, kdy tu vládne snesitelné počasí, ale od moře fouká ze všech stran, a tak to na koupání není. Vznikají tu značené okružní trasy, vláda investuje do propagace a západoevropské turistické časopisy i průvodcovská vydavatelství se mohou přetrhnou v líčení krás ostrovů viděných při pěších túrách.

Nejlepší sportovní oblasti Chorvatska

Skalní lezení

Po celé zemi jsou roztroušené vápencové skály vhodné pro sportovní lezení. Většinou jsou dobře zajištěné novými skobami zalepenými do horniny. Jištění je obvykle blízko sebe a nehrozí tedy dlouhé pády jako třeba na českých pískovcových věžích.

Paklenica - vysoké skalní stěny připomínají délkou a charakterem lezení středně velké hory.

Hvar - originální je zde především lezení nad vodou bez lana (DWS, Deep Water Soloing).

Cykloturistika

Cestování po silnici je v Chorvatsku už dva roky o něco bezpečnější. Zákon zakázal řidičům pít alkohol, do té doby mohli při silniční kontrole nadýchat 0,5 promile. Toto omezení se vztahuje i na cyklisty. Mládež do šestnácti let musí nosit na kole povinně přilbu.

Dalmácie - na dalmatských ostrovech jsou stezky vyšlapané dobytkem jako stvořené pro horská kola. Vedou desítky kilometrů po úbočích nebo cyklisty šetrně vyvádějí do divokých horských sedel.

Istrie - ráj pohodových cykloturistů. Na trekkingovém kole se tady dají kombinovat slušné silničky s nově značenými cyklotrasami a koupáním v moři.

Horská pěší turistika

Velebit - vysoké pohoří se táhne podél moře od severu k jihu. Pro turisty má zvláštní půvab, je opuštěné, veškerou výbavu musejí nosit v batozích na zádech, ale zároveň lze téměř kdykoliv z hřebene sejít dolů a za pár hodin sundat pohorky a větrovku a koupat se v teplém moři.

Dinara - nejvyšší horou Chorvatska Dinarou (1831 m.n.m.) vrcholí Dinárský kras, který je bez vody, skalnatý, opuštěný a vzbuzuje představu měsíční krajiny. Toto vyprahlé pohoří je ovšem uvnitř velmi zajímavé, neboť skrývá tisíce jeskyň a propastí, kterými jsou vápencové údolí i náhorní planiny doslova prošpikované.

Plitvice - kdo u nich nebyl, nezná Chorvatsko. Šestnáct jezer zářivě modré vody spojují vodopády přetékající přes travertinové přírodní hráze. Určitě je znáte aspoň z filmů, neboť Vinetou a Old Shaterhand tu bojovali s padouchy.

Divoká voda

Mrežnica - modrozelená řeka teče mezi bílými skálami, jednou za čas končí klidná hladina velkým skokem nebo vodopádem. Je to atraktivní pro drsné kajakáře i koupající se turisty.

Zelený trávník

Golf v Chorvatsku nemá na růžích ustláno, protože letní horka a suché zimy nepřejí zeleným trávníkům. Přesto se směřují golfisté na mnoho turnajů včetně soukromých, nebo firemních akcí.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

no nevim
Do chorvatska jezdi vetsinou lidi kterym staci vyvalit spek na plazi a "levne" jist a bydlet v kempu. Turisti a cykloturisti se cyklicky nevraceji na stejne misto ale vydavaji se na nove a nove destinace. Chorvate mohou konkurovat jedine cenou, coz ve srovnani s Bulharskem pujde dost tezko.
  • Autor pepa
  • Datum a čas 25.4.2006 20:33
Reaguj
nad tím titulkem...
...to děvče, je ale kouzelný ne ?!?
  • Autor mrázovka staff
  • Datum a čas 25.4.2006 17:06
Reaguj
Díky
Děkujeme za upozornění. Tara samozřejmě neteče skrze Chorvatsko.
Reaguj
Polovina článku o outdooru v Chorvatsku je o Španělsku, v druhé se autor čtenáři snaží namluvit, že Tara je v Chorvatsku...
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 25.4.2006 14:48
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Vodní elektrárna Slapy na Vltavě

Vodní elektrárna Slapy na Vltavě

Vodní elektrárna Slapy byla velkou stavbou vltavské kaskády po druhé světové válce. Přehrada je umístěna v úzké soutěsce na začátku Svatojánských proudů a má originální konstrukční řešení. Pod čtyřmi přelivy 15x8 m je... celý článek

Cyklonovinky 2026

Duplantis a další hvězdy míří do Birminghamu. Atletické mistrovství Evropy odvysílají HBO Max a Eurosport 1

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

TEST Turistické boty Columbia Tellurix

TEST Turistické boty Columbia Tellurix

Robustní trekkingové boty Columbia Tellurix Titanium OutDry obouváme na výlety, vycházky a túry do přírody. Nohy se doslova těší, až vklouznou do pohodlné, ale pevné obuvi. Hned za dveřmí nasadíme houpavou chůzi
TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

Nepromokavou bundu Columbia Saudan Pro ocení většina lidí, kteří chodí do přírody. Nejlepší je na náročnou turistiku, lehčí horolezecké túry a trekking. Konstrukce a materiál jsou odolné. Bunda má všechny důležité prvky,
Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek je esenciální stopový prvek, který je nezbytný pro řadu biologických procesů. Přestože jej organismus potřebuje pouze v malém množství, podílí se na aktivitě stovek enzymů a přispívá k mnoha běžným fyziologickým funkcím.
Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Závodíme v běhu proti strojům. Kde? V Alpách nebo Hostivaři

Nejznámějším běžeckých závodem člověka proti stroji je Schneeberg Lauf v Alpách. Závodníky vyzývá přes sto let stará parní zubačka a předběhnou ji jen nejzdatnější, zpravidla z afrického kontinentu. Zkusil jsem něco podobného v Praze
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Nový rodinný lezecký park v obci St. Jodok v rakouském údolí Wipptal je vhodný pro děti, rodiny i výkonnostní skalní lezce. Na skalním masivu Stafflacher Wand je zajištěných zhruba 130 cest v obtížnosti 3 až

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese 10.-16.8. 10.8.
Perseidy Česko 12.-13.8. Roj meteoritů 12.8.
Chodské slavnosti Domažlice 14.-16.8. 14.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 14.8.
Mukařovský běh Mukařov   14.8. 19:00
Den tamarínů pinčích Jihlava, ZOO 15.8.
Ohře - noční plavba Černý mlýn 15.8.
Černokostelecký bajk Kostelec nad Černými lesy  Horská kola 15.8.

Diskuse

взгляните на сайте здесь Antoniotrisy, 12.8.2026 20:10, 12 příspěvků
mexican pharma WilliamJes, 12.8.2026 20:00, 97 příspěvků
Shanebal Shanebal, 12.8.2026 19:57, 20 příspěvků
canadian pharmacy store EdwardLok, 12.8.2026 19:51, 90 příspěvků
canadian pharmacies that ... Vincentlom, 12.8.2026 19:49, 97 příspěvků
canadian pharmacy price c... BobbyIonic, 12.8.2026 19:33, 59 příspěvků
Timsothyenush OLanebal, 12.8.2026 17:53, 136 příspěvků
pharmacies in mexico Landonbrott, 12.8.2026 17:52, 97 příspěvků
canadian drug stores Vincentlom, 12.8.2026 17:40, 136 příspěvků
los algodones pharmacy on... Landonbrott, 12.8.2026 17:19, 59 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Combo ski Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02
Re: Brýle v zimě Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01
Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Re: Jak games sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29
Jak games nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28
Jižní Čechy zvou na nejle... Horydoly , 29.7.2026 13:59
Re: Nordic Scating brusle jalann jalann, 28.7.2026 7:05