Dunajská delta koncem léta

Dunajská delta koncem léta
SDÍLEJ:
Dunaj pramenící v pohoří Černý les protéká v délce 2 800 km osmi evropskými zeměmi, aby se vlil do Černého moře. V tomto místě vytváří Dunaj již po desítky tisíciletí deltu, která je v Evropě třetí největší po deltách Volhy a Kubanu.
Jak na to

Hotely v Dunajské deltě (výběr)

Delta (***, tel: +40-240-514.720) v Tulcei.

Cormoran (***, tel: +40-744-656.3‘72, fax: +40-744- 736.372) v Uzlině.

Bella Rimini (****, tel/fax: +40-240-516.739) - několik plovoucích hotelů.

V tajemných zákoutích Dunajské delty žijí tři stovky druhů ptáků a v hlubinách vody se skrývá sto šedesát druhů ryb. Krajině vévodí staleté dubové lesy, které v girlandách zdobí klikaté a dvacetimetrové popínavé liány vytvářející zvláštní druh chodeb.

Ptáci vyrazí dech

Rozmanitost fauny vyrazí dech každému návštěvníkovi. Je to křehký ráj, v němž se nacházejí početné zóny, které byly vyhlášeny rezervacemi a zařazeny na seznam přírodních památek UNESCO.

Grindul Letea, podivný les stromů s rozeklanými větvemi, ptačí kolonie v Peritor-Zžtoane a Uzlina-Critan, Golovila i na ostrově Sacalin, kterým se říká ptačí ráj, nesmějí chybět v žádné trase výletu do Delty.

Zvláštní kouzlo mají výpravy na lod‘kách vedených místními průvodci, nebo na rekreačních parnících po skrytých kanálech.

Daleké cesty

Kanály, poseté lekníny a lemované vrbami a duby, a spolu s nimi i zdejší hluboké lesy přitahují každoročně tisíce ptáků, z nichž někteří přilétají až z Číny a Egypta. Vrcholem sezóny pozorování ptactva jsou květen a červen, ale se zajímavými ptáky se zde můžete setkat i v kterémkoliv jiném období.

Na podzim se sem přilétají schovat před mrazem severní Evropy kolonie egyptských bílých pelikánů a hejna arktických hus.

Bohatství Delty sahá až do samých hlubin vod. Ani nejsmolařštější rybář se nemůže vrátit domů bez plného koše ryb. Jediným problémem je, že se člověk nemůže rozhodnout, co si nejdřív uvařit k večeři: štiku nebo okouna, sumce nebo candáta, anebo některý z četných druhů vyzy. Kaviár má také důležité místo na jídelním lístku.

Malá městečka

Jako pro nejnovější kousek pevniny v Evropě je pro Dunajskou deltu stále ještě charakteristické ticho a izolace. V deltě, která je nejméně osídlenou oblastí Rumunska, je jenom několik měst a všechna jsou poměmě malá, schovaná mezi meandry kanálů a ostrovy porostlými rákosím.

Hlavní lokality delty jsou Tulcea, Sulina a Sfántu Gheorghe. Tulce ležící 279 km od Bukurešti je místem, kde se Dunaj dělí na tři říční ramena. Život města je těsně spojen se vším, co znamená řeka: existuje tu víc loděk než aut a jídla se vaří výhradně z ryb.

Sulina je proslulá svým 200 let starým majákem a svobodným přístavem, zatímco Sfántu Gheorghe (Svatý Jiří) ležící v místě, kde se Dunaj vlévá do moře, je vyhledávaným místem turistů, kteří si chtějí vyzkoušet agroturistiku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: mapa
Ahoj, bylo by prosím možné získat tu mapu? Nevím jestli se zobrazí mejladresa, proto píšu i sem: jindrichm@email.czPro jistotu i telefon: 602 330 109
Reaguj
Vyčistění delty
Pár odkazů, první je webová kamera v Tulcei, zabírá náměstí Piata Civica z budovy radnice směrem k přístavuhttp://www.mobotix.ro/ro/camere_supraveghere_js_10​47.htmlTady je zajímavé opatření k vyčistění delty: jakýs Silvian Ionescu navrhl, aby na pobřeží ( snad se to vstahuje jen na pláže?) každý uklidil okolo sebe v okruhu 50 m, jinak dostane mastnou pokudu bez ohledu na to jak místo vypadalo před jeho příchodemhttp://www.fotodelta.ro/stiri/curatenie-pe-50m/
  • Autor Franta H
  • Datum a čas 6.5.2009 12:12
Reaguj
Re: Re: Výprava do delty
Začátek července je naopak nejlepší, prázdniny se v Rumunsku rozbíhají s dvoutýdenním zpožděním tak tam bude relativní klid. Vzhledem k tomu, že část účastníků budou studenti tak je je to termím v podstatě jediný. Touhle dobou končí hnízdní sezona, ale ptáci jsou ještě vidět na jezerech. Bude tam ještě živo.Výskyt komárů záleží na počasí a stavu vody, teď ho nejsem schopen předpovědět. Komáři ale nejsou zásadní problém, pokud je jich opravdu hodně, musíš počítat s tím, že někdy po osmé večer tě zaženou do stanu za moskytiéru.Pro případné rybáře ještě upozornění, že v květnu je ještě hájení ryb a omezený rybolov, letos trvá zákaz do 12,června.
  • Autor Franta
  • Datum a čas 12.3.2009 14:59
Reaguj
Re: Výprava do delty
Jet v červenci je špatné, to je moc komárů a hovad. Pokud bys jel v květnu, nejlépe v polovině, s kamarádem bychom se připojili. Vašek
  • Autor bicek
  • Datum a čas 9.3.2009 15:49
Reaguj
Re: mapa
Mohl bych poprosit o zaslání ?Dík.Vašek
  • Autor Bicek
  • Datum a čas 9.3.2009 15:13
Reaguj
Výprava do delty
Počátkem července opět organizuji výpravu do delty Dunaje. Doprava vlakem, možná někdo i mikrobusem. Cenu jízdenky (sleva CityStar), předpokládám okolo 3000,-Kč. Zájemci o podklady k naplánování cesty si o ně mohou napsat sem,na můj majl nebo některé informace najdou i na adrese:http://forum.masozravky.org/viewtopic.php?t=780Moje parta bude ale zaměřená více botanicky.
  • Autor Franta
  • Datum a čas 3.2.2009 19:38
Reaguj
Re: mapa
Zdarvím velmi mě zaujala diskuse. Prosím zda by bylo možné získat odkaz na mapy v délty. Chystáme se do této oblasti poznat původní věci pokud to ještě jen jde.Děkuji
  • Autor Vit
  • Datum a čas 18.7.2008 18:42
Reaguj
Ahoj Františku, ahoj Mlhošu!
potomka a do Delty letos tím pádem nejedu :-( U článku jsem se zasmál - prej kaviár má důležitý místo na jídelníčku :-)) A prej agroturistika ve Sfantu... hele, to psal nějakej Bedřich, co vo Deltě kdysi dávno četl, ne? Příští rok jedu - už mám absťák! Mějte se!
  • Autor Michal
  • Datum a čas 9.7.2008 15:21
Reaguj
Ahoj Františku, ahoj Mlhošu!
Zdravím s tím, že mám čerstvýho
  • Autor Michal
  • Datum a čas 9.7.2008 15:02
Reaguj
vyprava Tulcea cervenec 2008
jsme dva rybari,radi bychom se k vasi vyprave pripojili s jednim autem.pokud budete souhlasit prosim oblizsi informace zdravim.
  • Autor pepa
  • Datum a čas 24.3.2008 19:47
Reaguj
Celkem 31 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.
Balkán AKTUÁLNĚ 2025

Balkán AKTUÁLNĚ 2025

Balkánský poloostrov leží mezi Černým, Jaderským, Egejským a Marmarským mořem. Na severu ho ohraničují Dunaj a Sáva.
Program nostalgických vlaků v Lužné u Rakovníka

Program nostalgických vlaků v Lužné u Rakovníka

Muzeum Českých drah pořádá kromě běžných prohlídek také jízdy nostalgickými vlaky. Návštěvníci mohou zažít železniční dopravu se starými motorovými i parními lokomotivami. Vyberte si z kalendáře nostalgických jízd roku 2025.
Hudba, tanec a kreativita: V Grébovce se koná Spring Music and Arts Festival

Hudba, tanec a kreativita: V Grébovce se koná Spring Music and Arts Festival

Příznivci živé hudby, tance a jarních radovánek si i letos v květnu přijdou na své – blíží se totiž čtvrtý ročník festivalu Spring Music and Arts Festival. Oblíbená kulturní akce pro návštěvníky všech
Kolešovka pojede v sobotu o prázdninách

Kolešovka pojede v sobotu o prázdninách

Více než 130 let jezdí vlaky po železniční trati Krupá - Kolešovice (Koleschowitz). Nejlepší časy zažila jedna z nejstarších středočeských železnic při prudkém rozvoji chmelařství, dnes už jenom živoří při turistickém provozu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Germanenfest Rakousko, Elsarn 8.-9.6. Festival Germánů 8.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 11.-15.6. 11.6.
Sportfilm Kutná Hora, GASK Přednáší Marek Holeček 11.6. 19:00
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.
Letem světem Nečtiny 13.-15.6. Cestovatelský festival 13.6.
Polský den v zahradách Praha, polské velvyslanectví 14.6.
Ještě jsme neskončili Lipnice nad Sázavou, amfiteatr Přednáší Jiří Langmajer a Petr Horký 14.6. 19:00
Otevření turistických chodníků
Vysoké Tatry Zákaz vstupu 1.11.-15.6. 15.6.

Diskuse

Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Honza, 7.6.2025 11:04, 5 příspěvků
Inu Honza, 6.6.2025 13:21, 1 příspěvek
Gočár Šlojíř, 5.6.2025 22:04, 4 příspěvky
platí Kuba Turek, 5.6.2025 17:18, 4 příspěvky
platí Véna, 5.6.2025 11:59, 4 příspěvky
hrdý vlastenci Matylad, 5.6.2025 11:57, 5 příspěvků
hrdý vlastenci Emil, 5.6.2025 8:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26