Historie nejsou jen domečky, ale také stroje a lokomotivy

Historie nejsou jen domečky, ale také stroje a lokomotivy
Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem.
Autor snímku Polabský skanzen Přerov
SDÍLEJ:

Říká se jim muzea v přírodě. Skanzeny. Národopisná muzea. Všechno jsou to jen velmi nepřesné termíny pro místa, kde lze zažít historii na vlastní kůži, ohmatat ji vlastníma rukama, ucítit její vzdálenou vůni a vidět na vlastní oči.

Zveme vás na pár výletů, které můžeme je s čistým svědomím doporučit jako to nejlepší z českých a slovenských skanzenů.

Uvidíte v nich nejen půvabné chaloupky, ale také dávné řemeslníky při práci, prastaré mašinky, fungující vodní mlýny a zapomenuté druhy ovoce a zeleniny.

Veselý kopec

Jestli budete chtít vidět tenhle skanzen celý, jeďte raději autem. Soubor lidových staveb z Vysočiny je totiž roztroušený na čtyřech místech. Na samotném Veselém kopci se podíváte do rolnických stavení, uvidíte domek bezzemka, stodoly, chlívky a mezi nimi se prohánějí domácí zvířata.

O pár kilometrů dál ve Starých Hamrech je k vidění začátek průmyslové revoluce v podobě vodního hamru, mlýna a hospody. Nedaleké Možděnice nabízejí pohled k řemeslníkům jako byli truhlář či bednář. A ještě o kus dál v Hlinsku je malá městská čtvrť Betlém zasvěcena dělníkům na hrnčířských kruzích, tkalcovských stavech na ševcovských verpáncích.

Specialita: nápadité tematické výstavy a ukázky, jako například prádlo našich babiček, lidové bramborové pokrmy, masopusty, jarmarky…

Kde: Hlinsko v Čechách

Vstupné: 30 Kč (při kulturních akcích 70 Kč), děti 15 Kč

Info: www.pruvodce.com/vysocina

Valašské muzeum v přírodě

Klasika všech klasik mezi skanzeny! Kdo tady nebyl, jako by pořádný skanzen nikdy neviděl. Na úbočí beskydského kopce jsou ve velkém areálu umístěna všechna možná obytná i hospodářská stavení. Valašská dědina potěší především milovníky romantických roubenek, Dřevěné městečko inspiruje praktické ženy k vlastním výtvorům na téma lidového umění a Mlýnská dolina je spíše pro velké i malé kluky, protože s pomocí vodní síly tu pracují hamry, mlýny a pily.

Centrum skanzenu je v Dřevěném městečku před radnicí, kde se odehrávají ukázky běžné denní práce, uvidíte tu výrobu uměleckých předmětů i vystoupení folklórních souborů.

Specialita: jádro skanzenu dříve tvořilo nedaleké rožnovské náměstí

Kde: Rožnov pod Radhoštěm

Vstupné: 120 Kč, děti 60 Kč, rodinné 240 Kč

Info: www.vmp.cz

 

Polabské národopisné muzeum

Tohle není vyhlášené poutní místo masové turistiky. Tady nejsou k vidění žádné supercenné stavby nebo neocenitelné sbírky lidových předmětů. Ale za to si v klidu můžete prohlédnout úplně obyčejné bydlení rodáků z Polabí. Samozřejmě tu žili zemědělci, ale také řemeslníci, kovář, bednář a mnohé další profese.

Můžeme-li radit, vyhněte se pouze všedním dnům v červnu a září, protože v tu dobu máte velkou šanci, že se střetnete se školními výpravami z celých středních Čech včetně Prahy. Vstupné je tu totiž mírné a personál přívětivý, což jsou dva základní předpoklady při plánování výchovného výletu.

Specialita: nejstarší skanzen v Česku se začal budovat již v roce 1900

Kde: Přerov nad Labem

Vstupné: 30 Kč, děti 15 Kč

Info: www.sylak.cz/PrerovnL

Solvayovy lomy

Skanzen nemusí být jen romantická vesnička sestavená z načinčaných chaloupek. V lomu Paraple nedaleko Karlštejna uvidíte rekonstruovanou práci lomařů, kteří zde těžili vápenec. Muži, ať měří metr nebo dvakrát tolik, budou určitě nadšení z fungující mašinky a vozíků. Ostatní se mohou zchladit ve zpřístupněné štole, anebo se potěšit maličkostmi z chlapáckého života drsných dělníků. Lampičky, lopaty, stroje… Funkce už vám asi moc neřeknou, ale vzhled evokuje solidnost zaniklých časů.

Specialita: nevynechejte nejkrásnější rozhled ve středních Čechách. Od kříže na vysoké skále spatříte hluboké údolí říčky Loděnice, bílá skaliska okolo a mezi nimi barokní klášter ve Svatém Janu pod Skálou

Kde: Bubovice

Vstupné: 50 Kč, děti 20 Kč, rodinné 120 Kč

Info: www.osf.cz/barbora

Železniční muzeum

Nostalgie na kolejích - to je pro naše rodiče parní lokomotiva. Nám se hrnou slzy do očí už při pohledu na elektrické či dieselové mašiny. Vždyť kdo nejezdil na internát vlakem, neodjížděla na chalupu, nebo na letní čundr ze zapadlého nádraží. Anebo jktrerá nejela za svým milým na vojnu. V bývalé výtopně velkého překladového nádraží v Lužné si můžete doslova osahat lokomotivy a vagóny nedávno vyřazené z provozu stejně jako historické parní lokomotivy. Všechna technika je v provozuschopném stavu a jednou za čas vyjíždí na slavnostní jízdy po celé republice. Vyhlédněte si některý z takových termínů a užijte si jízdu do vzpomínek.

Specialita: do železničního skanzenu vede jediná správná cesta vlakem. Rychlíky i lokálky sem jezdí z Prahy, Berouna a Rakovníka

Kde: Lužná u Rakovníka

Vstupné: 50 Kč, děti 30 Kč, rodinné 130 Kč

Info: www.cd.cz/muzeum

Botanicus

Skanzen může být zřízený dokonce i pro rostliny. Firma, která se vrací ke kořenům v kosmetice, hygieně i celkovém zpříjemnění bytů a domů, pěstuje staré a pozapomenuté druhy užitečných květin, koření a keřů. Na dvacetihektarové ploše ve středočeské vísce Ostrá se můžete procházet v kulinářské zahradě s vysetým staročeským i současným kořením, v zelné zahradě najdete kromě mnoha moderních neobvyklostí i zapomenutou zeleninu, v klášterní zahradě si odpočinete mezi vonnými bylinami a v sadu uvidíte prastaré odrůdy ovocných stromů. Spíše jako kuriozita je zde čínská zahrada, místo pro přírodní rostliny a pole levandulí. Přivoňte si! Součástí prohlídky je historické městečko, kde uvidíte v plné práci tkalce, kováře, hrnčíře a mnohé další řemeslníky.

Specialita: všechno můžete na místě koupit jako surovinu i zapracované do kosmetického zboží

Kde: Lysá nad Labem

Vstupné: 80 Kč (při kulturních akcích 175 Kč), děti 40 Kč

Info: www.botanicus.cz

VIDEO

Holašovice

Tady to vypadá jako ve skanzenu. Ale jen na pohlednici či fotografii. Pokud do této malebné vesnice přijedete, uvidíte okolo sebe čilý ruch. Žije tady natrvalo spousta lidí, víkendových chalupářů je tu jen pomálu. Přesto se sem sjíždějí turisté z celého světa za architektonickými skvosty. Celá vesnice byla totiž postavena ve stylu selského baroka a dosud na něj nikdo nesáhl jinak, než citlivými restaurátorskými pracemi. Toho si všimlo i UNESCO a zapsalo Holašovice do seznamu světového kulturního dědictví. Jestli tedy chcete vidět vesničku, kterou jste dosud viděli jen v televizních pohádkách, jeďte sem do jižních Čech.

Specialita: koncem července se každoročně konají Holašovické slavnosti

Kde: Holašovice

Vstupné: za vstup do obce se přece neplatí…

Info: www.holasovice.cz

Múzeum Liptovskej dediny

Na úpatí Vysokých Tater, kde skalnatá Račkova dolina mizí v lesích a lukách, stojí skanzen tvrdého života podhorských dřevařů a zemědělců. Je to ovšem umělá hra na opravdovou ves, protože všechny kamenné a některé dřevěné budovy byly postavené nově rukama současných řemeslníků, kteří ze starých domů použili jen pár stavebních detailů. Ty původní pocházejí z Parížovců, které zaplavily vody přehradní nádrže Liptovská Mara. Jedinou opravdovou památkou je kostel za umělou vesnicí. Tak jako každá středověká stavba má své malé tajemství. Sloupy jsou zdobené hlavami, kteří se spíše podobají šelmám než lidským bytostem. Mají to být portréty zdivočelých lidí, kteří prý ve zdejších lesích opravdu žili.

Specialita: jistě vás potěší expozice úzkorozchodné horské lesní železničky s malými lokomotivami a vagónky

Kde: Pribylina

Vstupné: 80 SK, (při kulturních akcích 100 SK), děti 40 SK

Info: www.lhradok.sk/muzeum

Čiernohronská železnica

Lesní úzkokolejka do dolin Nízkých Tater známá jako Čierny Balog podle největšího překladiště dřeva byla koncem socialistické éry oficiálně zrušena. Přesto dodnes rozváží místní lidi do práce, návštěvníky do skanzenu a turisty na výlety. Doslova ze země ji vydupali dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus, kteří tu už dvě desítky let zdarma pracují a pozvolna rozšiřují tratě do původních rozměrů. Vlezte do vagónku a nechte se podél divokého toku Černého Hronu vyvézt do hlubokých hvozdů. Až se budete vracet, nezapomeňte zaskočit do malého skanzenu Vydrovo, kde uvidíte, jak právě tyto lesy dávaly obživu dřevorubcům a jejich rodinám.

Specialita: vláčkem se dostanete na místa, kde se můžete svézt na koni, ochutnat domácí sýr, zajít do pralesa, nebo třeba splout Hron

Kde: Čierny Balog

Vstupné: celodenní jízdné na železnici 240 SK, děti 120 SK, rodinné 650 SK, jízdné lze kupovat i na kratší úseky

Info: www.chz.sk

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Čierný Balog
Jako zaslouzilý lesný úzkorozchodník, zakládající člen táborů a takřka pravidelný účastník každoročních táborů rodičů s dětmi bych připomínkoval ty Brontíky.
Na Slovensku se to vždycky jmenovalo Strom života a dneska je to Vydra.
Ale největší zásluhu, na tom, že to para tlačí, má naprosto nezdolatelný Aleš Bílek !!!
  • Autor Miroslav Kolombo
  • Datum a čas 9.11.2005 21:07
Reaguj
Re: Celkom určite by som
Já bych se zase přimlouval za Zubrnici. Nejen, že zde funguje Zubrnická muzeální železnice provozovaná stejnojmennou organizací vláčkových fandů, ale ve vsi je také "normální" skanzen. Takže vše v článku zmiňované na jednom místě :-)
Reaguj
Celkom určite by som
ešte pridal Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke spojené s uzkokolajnou železničkou,ktorá je otraktívna najmä tým,že prudké stúpania prekonáva úvraťovým spôsobom.No a samozrejme skanzen v Zuberci.
  • Autor Borek
  • Datum a čas 4.11.2005 07:54
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.... celý článek

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Radotínské skály a Slavičí údolí

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.

Diskuse

To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

снять общежитие отрадное Invillkib Invillkib, 16.4.2021 2:50
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33