Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha v Dejvicích. Ani zajímavé tvary ho nezachránily od demolice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Dva pomníky si postavili komunisté na konci své éry v 80. letech minulého století. Hotel Praha v Dejvicích jako luxusní ubytovnu pro vybrané delegace na svých sjezdech a Palác kultury na Pankráci, kde se tyto sjezdy konaly. Obě budovy jsou o třicet let později na odpis - hotel se začal bourat a pakul se topí v dluzích.

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha. Good bye! Zdrávstvujtě továrišči!
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

V hotelu Praha se udála také památná historka českých fotbalistů s protitutkami po ostudně prohraném zápase. Na legendárním pokoji číslo 433 si objednal fotbalový výkvět několik holek a pak to naivně zapíral v novinách i do televize. Vzpomínáte na jména Ujfaluši, Baroš, Jankulovski, Rosický...?

Palác kultury (dnes Kongresové centrum) i hotel Praha byly otevřeny v roce 1981. Stavělo se shodně šest let. 

Pakul byl od začátku architektonicky nepovedené dílo, neforemná krabice hozená nad Nuselské údolí vedle Gottwaldova mostu. Vzpomínáme, jak jsme metrem jezdili od Vraha přes Slintárnu pod Vocas (překlad pro Brňáky: Nastoupili jsme na stanici Gottwaldova - dnes Vyšehrad, projeli stanicí I.P. Pavlova a vystoupili na Muzeu u jezdecké sochy svatého Václava).

Hotel Praha, to ale byla jiná! Renomovaní architekti a další umělci vytvořili zajímavé dílo zvenku i zevnitř, které respektovalo okolní krajinu.

Obrovské zbytečné prostory

Oba obří baráky ovšem měly slabinu, která se ukázala hned, jak zmizel komunismus a věci dostaly reálnou cenu. Teď na ni dojíždí. Prostory jsou předimenzované, reprezentativní místnosti a chodby jsou zbytečně rozmáchlé a jejich vytápění, úklid i prostá údržba se nevyplatí.

KUPTE SI KNIHU Pavel Karous: Hotel Praha, která shrnuje krátkou ale významnou historii hotelu. 

Bývalý hotel Praha se nachází v Praze-Dejvicích v Sušické ulici 20 na svahu pod vilkovou čtvrtí Hanspaulka. K objektu patří rozsáhlá zahrada mezi ulicemi Sušická, Komornická, Na Vlčovce, Na viničních horách a Na Karlovce. Zabírá přibližně rozlehlou Petschkovu zahradu, kterou založila na místě několika předměstských usedlostí židovská finančnicko-uhlobaronská rodina Petschekova. Mimo jiné jí patřil až do 2. světové války Petschkův palác v ulici Politických vězňů, kde si gestapo zřídilo velitelství a vyšetřovnu, odkud odbojáři putovali rovnou do nechvalně známé pankrácké sekyrárny. Paradoxně byla Petschekova zahrada otevřena pro veřejnost až za nacistů, před kterými rodina prchla do USA a Argentiny.

Architekti Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček se inspirovali ve stylu tzv. brutalismu, který přiznával použití surové materiály, křivkou terénu a po vrstevnici vyprojektovali obrovskou bílou vlnu. Všechny pokoje v pěti patrech nasměrovali na jih s výhledem k Pražskému hradu a na Leninovu třídu v údolí, která spojovala letiště s kulaťákem (v dnešních názvech Evropská ulice spojuje Letiště Václava Havla s Vítězným náměstím).

Petschkova zahrada, spíše veřejný sad než produkční zahrada, byla uzavřena pro pro veřejnost. To místní lidé těžko nesli. K tomu sledovali výstavbu obrovské budovy mezi vilami a vilkami, stavba byla skoro utajovaná a nikdo nesměl na staveniště. Kdo tudy chodil nebo zde bydlel, nikdy se už nezbavil pachuti po rudých papaláších.

Ubytování, umění a architektura

Zastavěná plocha je 9800 m2, v budově je 136 hotelových pokojů, konferenční sály, restaurace a malý bazén. Moderní a dodnes ceněné lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče a keramické obklady navrhl Štěpán Kotrba.

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel byl otevřen v květnu 1981 a do listopadu 1989 sloužil jako špičkové ubytovací zařízení pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády k ubytování zahraničních vládních a stranických delegací. V roce 1990 se stal majetkem hlavního města Prahy. Pak už měla budova smůlu na majitele. Praha 6 ho prodala roku 2002 společnosti Falcon Capital, která se nejasným způsobem napakovala na vyrovnání ruského dluhu vůči Česku. Roku 2013 ho prodala společnosti Maraflex, kterou vlastnil František Savov, podnikatel spojovaný s mnoha korupčními kauzami. Ještě v témže roce koupila celou firmu včetně hotelu společnost PPF Petra Kellnera. To je podnikatel, který zpočátku vydělal na nečisté privatizaci České pojišťovny a teď mu plynou pohádkové zisky s nebankovních půjček malým klientům v tíživé finanční situaci za nekřesťanské úroky a poplatky.

Petr Kellnerovi patří ještě historická usedlost Hadovka (též zvaná Serpentka) v dolní části zahrady poblíž Evropské třídy, Koupil ji od Kanadského velvyslanectví.  

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel Praha se v těchto dnech začal bourat. Do konce roku by z něj neměla zůstat ani jedna zeď. Spekuluje se, že v horní části zahrady (kde dosud stojí hotel) postaví Petr Kellner svoji soukromou rezidenci. V dolní části zahrady (kde jsou garáže a sklady) bude stát soukromá škola Open Gate. Usedlost Hadovka zámeckého typu bude přebudována na sídlo PPF. O těchto záměrech informuje web Park místo hotelu.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czPodívejte se na další zajímavé hotely: 

Jánské Lázně Omnia, Karlovy Vary: Thermal, Lermoos Cube, Nassfeld Carinzia, Mariánské Lázně: 9 hotelů, Mladé Buky Grund, Olomouc NH, Plzeň Angelo, Praha Ambassador Zlatá Husa, Praha Kempinski, Praha Savoy, Praha Praha, Chopok Tri Studničky, Stebnícka Huta Slnečný Majer, Štrbské Pleso Kempinski, Tatranská Lomnica Praha.

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jen tak se proběhnout v Praze

Jen tak se proběhnout v Praze

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit... celý článek

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Loni převzal  RegioJet
Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

An amazing beautiful Lower Mustang Trek is a short and easy experience of Mustang region, the trek leads a moderate trek through the famous region of Annapurna and Mustang with mesmerizing mountains views of Annapurna
Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Kultovní archaické lyžařské středisko Čertovica se rozkládá na hlavním hřebenu Nízkých Tater. Krátké strmé sjezdovky jsou proložené terény pro freeride. 
Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

V Nízkých Tatrách je mnoho lyžařských středisek střední velikosti. Mezi ně patří Bačova roveň v obci Vyšná Boca pod sedlem Čertovice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 4 příspěvky
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 4 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 4 příspěvky
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27