Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha v Dejvicích. Ani zajímavé tvary ho nezachránily od demolice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Dva pomníky si postavili komunisté na konci své éry v 80. letech minulého století. Hotel Praha v Dejvicích jako luxusní ubytovnu pro vybrané delegace na svých sjezdech a Palác kultury na Pankráci, kde se tyto sjezdy konaly. Obě budovy jsou o třicet let později na odpis - hotel se začal bourat a pakul se topí v dluzích.

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha. Good bye! Zdrávstvujtě továrišči!
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

V hotelu Praha se udála také památná historka českých fotbalistů s protitutkami po ostudně prohraném zápase. Na legendárním pokoji číslo 433 si objednal fotbalový výkvět několik holek a pak to naivně zapíral v novinách i do televize. Vzpomínáte na jména Ujfaluši, Baroš, Jankulovski, Rosický...?

Palác kultury (dnes Kongresové centrum) i hotel Praha byly otevřeny v roce 1981. Stavělo se shodně šest let. 

Pakul byl od začátku architektonicky nepovedené dílo, neforemná krabice hozená nad Nuselské údolí vedle Gottwaldova mostu. Vzpomínáme, jak jsme metrem jezdili od Vraha přes Slintárnu pod Vocas (překlad pro Brňáky: Nastoupili jsme na stanici Gottwaldova - dnes Vyšehrad, projeli stanicí I.P. Pavlova a vystoupili na Muzeu u jezdecké sochy svatého Václava).

Hotel Praha, to ale byla jiná! Renomovaní architekti a další umělci vytvořili zajímavé dílo zvenku i zevnitř, které respektovalo okolní krajinu.

Obrovské zbytečné prostory

Oba obří baráky ovšem měly slabinu, která se ukázala hned, jak zmizel komunismus a věci dostaly reálnou cenu. Teď na ni dojíždí. Prostory jsou předimenzované, reprezentativní místnosti a chodby jsou zbytečně rozmáchlé a jejich vytápění, úklid i prostá údržba se nevyplatí.

KUPTE SI KNIHU Pavel Karous: Hotel Praha, která shrnuje krátkou ale významnou historii hotelu. 

Bývalý hotel Praha se nachází v Praze-Dejvicích v Sušické ulici 20 na svahu pod vilkovou čtvrtí Hanspaulka. K objektu patří rozsáhlá zahrada mezi ulicemi Sušická, Komornická, Na Vlčovce, Na viničních horách a Na Karlovce. Zabírá přibližně rozlehlou Petschkovu zahradu, kterou založila na místě několika předměstských usedlostí židovská finančnicko-uhlobaronská rodina Petschekova. Mimo jiné jí patřil až do 2. světové války Petschkův palác v ulici Politických vězňů, kde si gestapo zřídilo velitelství a vyšetřovnu, odkud odbojáři putovali rovnou do nechvalně známé pankrácké sekyrárny. Paradoxně byla Petschekova zahrada otevřena pro veřejnost až za nacistů, před kterými rodina prchla do USA a Argentiny.

Architekti Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček se inspirovali ve stylu brutalismus, který přiznával surové materiály, křivkou terénu a po vrstevnici vyprojektovali obrovskou bílou vlnu. Všechny pokoje v pěti patrech nasměrovali na jih s výhledem k Pražskému hradu a na Leninovu třídu v údolí, která spojovala letiště s Kulaťákem (v dnešních názvech Evropská ulice spojuje Letiště Václava Havla s Vítězným náměstím).

Petschkova zahrada, spíše veřejný sad než produkční zahrada, byla uzavřena pro veřejnost. To místní lidé těžko nesli. K tomu sledovali výstavbu obrovské budovy mezi vilami a vilkami, stavba byla skoro utajovaná a nikdo nesměl na staveniště. Kdo tudy chodil nebo zde bydlel, nikdy se už nezbavil pachuti po rudých papaláších.

 

Ubytování, umění a architektura

Zastavěná plocha je 9800 m2, v budově je 136 hotelových pokojů, konferenční sály, restaurace a malý bazén. Moderní a dodnes ceněné lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče a keramické obklady navrhl Štěpán Kotrba.

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel byl otevřen v květnu 1981 a do listopadu 1989 sloužil jako špičkové ubytovací zařízení pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády k ubytování zahraničních vládních a stranických delegací. V roce 1990 se stal majetkem hlavního města Prahy. Pak už měla budova smůlu na majitele. Praha 6 ho prodala roku 2002 společnosti Falcon Capital, která se nejasným způsobem napakovala na vyrovnání ruského dluhu vůči Česku. Roku 2013 ho prodala společnosti Maraflex, kterou vlastnil František Savov, podnikatel spojovaný s mnoha korupčními kauzami. Ještě v témže roce koupila celou firmu včetně hotelu společnost PPF Petra Kellnera. To je podnikatel, který zpočátku vydělal na nečisté privatizaci České pojišťovny a teď mu plynou pohádkové zisky s nebankovních půjček malým klientům v tíživé finanční situaci za nekřesťanské úroky a poplatky.

Petr Kellnerovi patří ještě historická usedlost Hadovka (též zvaná Serpentka) v dolní části zahrady poblíž Evropské třídy, Koupil ji od Kanadského velvyslanectví.  

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel Praha se v těchto dnech začal bourat. Do konce roku by z něj neměla zůstat ani jedna zeď. Spekuluje se, že v horní části zahrady (kde dosud stojí hotel), postaví Petr Kellner svoji soukromou rezidenci. V dolní části zahrady (kde jsou garáže a sklady), bude stát soukromá škola Open Gate. Usedlost Hadovka zámeckého typu bude přebudována na sídlo PPF. O těchto záměrech informuje web Park místo hotelu.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czPodívejte se na další zajímavé hotely: 

Jánské Lázně Omnia, Karlovy Vary: Thermal, Lermoos Cube, Nassfeld Carinzia, Mariánské Lázně: 9 hotelů, Mladé Buky Grund, Olomouc NH, Plzeň Angelo, Praha Ambassador Zlatá Husa, Praha Kempinski, Praha Savoy, Praha Praha, Chopok Tri Studničky, Stebnícka Huta Slnečný Majer, Štrbské Pleso Kempinski, Tatranská Lomnica Praha.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Triglav - nejvýš ve Slovinsku

Triglav - nejvýš ve Slovinsku

NOVÉ FOTKY Nejsem žádný hazardér. V horách i na motorce se pohybuji skoro třicet let. Vím, co si mohu dovolit, kde jsou hranice a kdy to otočit. Přesto byla moje dávka odvahy vyčerpána... celý článek

Turistická strava? Lehké, malé a energetické jídlo

Jak letos vypadají ledopády 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přehled fotbalových sázkových strategií

Přehled fotbalových sázkových strategií

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Sázkaři začátečníci proto sázejí především na něj. Při sázení na fotbal není nic vhodnějšího, než využít nejlepší online sázkařské webové stránky. Sázkové kanceláře jako Bet22 nabízejí
Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

S růstem popularity a bojů UFC se stále více lidí začalo zajímat a informovat o sázení na Ultimate Fighting Championchip a chápat, jaké výhody a možnosti výdělku mají ti, kteří rádi sázejí na tento sport.
Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Když se řekne cestování po Evropě, většině z nás se vybaví města jako Londýn nebo Paříž, případně pláže v Itálii nebo Chorvatsku. Pokud však patříte mezi milovníky adrenalinu, není v Evropě nouze o světoznámé
Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Objeli jsme Tauernrunde, Super Seven a Bobby-runde. Tři okružní lyžařské trasy ve skiareálu Obertauern. Lanovky sice jezdí do výšek jen něco málo přes 2000 metrů nad mořem, ale sjezdovky jsou tady
Český ráj, ráj to na zemi

Český ráj, ráj to na zemi

Snad každého alespoň jednou napadla myšlenka na to, jaké to je být v ráji. A při tom každý má možnost tento pocit okusit na vlastní kůži. Ráj na dosah každému je Český ráj.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Helicopter Show Hradec Králové, letiště 12.-13.5. 12.5.
Šumaman - policejní survival Přední Výtoň 13.-15.5. 13.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 13.-14.5. 13.5. 17:00
20 let českého geocachingu Praha, Žluté lázně PŘESUNUTÝ TERMÍN 13.-15.5. 13.5.
Zahájení lázeňské sezony Mariánské Lázně 13.-15.5. 13.5.
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 14.5.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony Praha, Kbely   14.5.
Hradecký koloběh Hradec Králové Smíšené dvojice 14.5.
Hory a mesto - festival Bratislava, Lumiere a Rača 11.-15.5. 15.5.
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 24 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 24 příspěvků
Things to know about Meta... john, 14.5.2022 7:23, 118 příspěvků
MetaMask Log steffan, 13.5.2022 19:51, 118 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 24 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 24 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24