Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha v Dejvicích. Ani zajímavé tvary ho nezachránily od demolice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Dva pomníky si postavili komunisté na konci své éry v 80. letech minulého století. Hotel Praha v Dejvicích jako luxusní ubytovnu pro vybrané delegace na svých sjezdech a Palác kultury na Pankráci, kde se tyto sjezdy konaly. Obě budovy jsou o třicet let později na odpis - hotel se začal bourat a pakul se topí v dluzích.

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha. Good bye! Zdrávstvujtě továrišči!
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

V hotelu Praha se udála také památná historka českých fotbalistů s protitutkami po ostudně prohraném zápase. Na legendárním pokoji číslo 433 si objednal fotbalový výkvět několik holek a pak to naivně zapíral v novinách i do televize. Vzpomínáte na jména Ujfaluši, Baroš, Jankulovski, Rosický...?

Palác kultury (dnes Kongresové centrum) i hotel Praha byly otevřeny v roce 1981. Stavělo se shodně šest let. 

Pakul byl od začátku architektonicky nepovedené dílo, neforemná krabice hozená nad Nuselské údolí vedle Gottwaldova mostu. Vzpomínáme, jak jsme metrem jezdili od Vraha přes Slintárnu pod Vocas (překlad pro Brňáky: Nastoupili jsme na stanici Gottwaldova - dnes Vyšehrad, projeli stanicí I.P. Pavlova a vystoupili na Muzeu u jezdecké sochy svatého Václava).

Hotel Praha, to ale byla jiná! Renomovaní architekti a další umělci vytvořili zajímavé dílo zvenku i zevnitř, které respektovalo okolní krajinu.

Obrovské zbytečné prostory

Oba obří baráky ovšem měly slabinu, která se ukázala hned, jak zmizel komunismus a věci dostaly reálnou cenu. Teď na ni dojíždí. Prostory jsou předimenzované, reprezentativní místnosti a chodby jsou zbytečně rozmáchlé a jejich vytápění, úklid i prostá údržba se nevyplatí.

KUPTE SI KNIHU Pavel Karous: Hotel Praha, která shrnuje krátkou ale významnou historii hotelu. 

Bývalý hotel Praha se nachází v Praze-Dejvicích v Sušické ulici 20 na svahu pod vilkovou čtvrtí Hanspaulka. K objektu patří rozsáhlá zahrada mezi ulicemi Sušická, Komornická, Na Vlčovce, Na viničních horách a Na Karlovce. Zabírá přibližně rozlehlou Petschkovu zahradu, kterou založila na místě několika předměstských usedlostí židovská finančnicko-uhlobaronská rodina Petschekova. Mimo jiné jí patřil až do 2. světové války Petschkův palác v ulici Politických vězňů, kde si gestapo zřídilo velitelství a vyšetřovnu, odkud odbojáři putovali rovnou do nechvalně známé pankrácké sekyrárny. Paradoxně byla Petschekova zahrada otevřena pro veřejnost až za nacistů, před kterými rodina prchla do USA a Argentiny.

Architekti Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček se inspirovali ve stylu brutalismus, který přiznával surové materiály, křivkou terénu a po vrstevnici vyprojektovali obrovskou bílou vlnu. Všechny pokoje v pěti patrech nasměrovali na jih s výhledem k Pražskému hradu a na Leninovu třídu v údolí, která spojovala letiště s Kulaťákem (v dnešních názvech Evropská ulice spojuje Letiště Václava Havla s Vítězným náměstím).

Petschkova zahrada, spíše veřejný sad než produkční zahrada, byla uzavřena pro veřejnost. To místní lidé těžko nesli. K tomu sledovali výstavbu obrovské budovy mezi vilami a vilkami, stavba byla skoro utajovaná a nikdo nesměl na staveniště. Kdo tudy chodil nebo zde bydlel, nikdy se už nezbavil pachuti po rudých papaláších.

 

Ubytování, umění a architektura

Zastavěná plocha je 9800 m2, v budově je 136 hotelových pokojů, konferenční sály, restaurace a malý bazén. Moderní a dodnes ceněné lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče a keramické obklady navrhl Štěpán Kotrba.

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel byl otevřen v květnu 1981 a do listopadu 1989 sloužil jako špičkové ubytovací zařízení pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády k ubytování zahraničních vládních a stranických delegací. V roce 1990 se stal majetkem hlavního města Prahy. Pak už měla budova smůlu na majitele. Praha 6 ho prodala roku 2002 společnosti Falcon Capital, která se nejasným způsobem napakovala na vyrovnání ruského dluhu vůči Česku. Roku 2013 ho prodala společnosti Maraflex, kterou vlastnil František Savov, podnikatel spojovaný s mnoha korupčními kauzami. Ještě v témže roce koupila celou firmu včetně hotelu společnost PPF Petra Kellnera. To je podnikatel, který zpočátku vydělal na nečisté privatizaci České pojišťovny a teď mu plynou pohádkové zisky s nebankovních půjček malým klientům v tíživé finanční situaci za nekřesťanské úroky a poplatky.

Petr Kellnerovi patří ještě historická usedlost Hadovka (též zvaná Serpentka) v dolní části zahrady poblíž Evropské třídy, Koupil ji od Kanadského velvyslanectví.  

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel Praha se v těchto dnech začal bourat. Do konce roku by z něj neměla zůstat ani jedna zeď. Spekuluje se, že v horní části zahrady (kde dosud stojí hotel), postaví Petr Kellner svoji soukromou rezidenci. V dolní části zahrady (kde jsou garáže a sklady), bude stát soukromá škola Open Gate. Usedlost Hadovka zámeckého typu bude přebudována na sídlo PPF. O těchto záměrech informuje web Park místo hotelu.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czPodívejte se na další zajímavé hotely: 

Jánské Lázně Omnia, Karlovy Vary: Thermal, Lermoos Cube, Nassfeld Carinzia, Mariánské Lázně: 9 hotelů, Mladé Buky Grund, Olomouc NH, Plzeň Angelo, Praha Ambassador Zlatá Husa, Praha Kempinski, Praha Savoy, Praha Praha, Chopok Tri Studničky, Stebnícka Huta Slnečný Majer, Štrbské Pleso Kempinski, Tatranská Lomnica Praha.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak koupit svůj první skateboard

Jak koupit svůj první skateboard

OUTDOOR V KOSTCE Skateboarding byl kdysi zábavou pro rebelující mládež, dnes je to sportovní disciplína. Dokonce se v ní závodí na olympiádě. Přesto na skejtu zůstává hodně svobody, zábavy a kamarádství v partě. Čtěte... celý článek

Tipy na originální vánoční dárky pro turisty

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Mountain Academy setkání Krkonoše, Dvorská bouda 25.-27.11. 25.11. 19:00
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Americký severozápad - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.

Diskuse

Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38