Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha v Dejvicích. Ani zajímavé tvary ho nezachránily od demolice.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Dva pomníky si postavili komunisté na konci své éry v 80. letech minulého století. Hotel Praha v Dejvicích jako luxusní ubytovnu pro vybrané delegace na svých sjezdech a Palác kultury na Pankráci, kde se tyto sjezdy konaly. Obě budovy jsou o třicet let později na odpis - hotel se začal bourat a pakul se topí v dluzích.

Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Hotel Praha. Good bye! Zdrávstvujtě továrišči!
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

V hotelu Praha se udála také památná historka českých fotbalistů s protitutkami po ostudně prohraném zápase. Na legendárním pokoji číslo 433 si objednal fotbalový výkvět několik holek a pak to naivně zapíral v novinách i do televize. Vzpomínáte na jména Ujfaluši, Baroš, Jankulovski, Rosický...?

Palác kultury (dnes Kongresové centrum) i hotel Praha byly otevřeny v roce 1981. Stavělo se shodně šest let. 

Pakul byl od začátku architektonicky nepovedené dílo, neforemná krabice hozená nad Nuselské údolí vedle Gottwaldova mostu. Vzpomínáme, jak jsme metrem jezdili od Vraha přes Slintárnu pod Vocas (překlad pro Brňáky: Nastoupili jsme na stanici Gottwaldova - dnes Vyšehrad, projeli stanicí I.P. Pavlova a vystoupili na Muzeu u jezdecké sochy svatého Václava).

Hotel Praha, to ale byla jiná! Renomovaní architekti a další umělci vytvořili zajímavé dílo zvenku i zevnitř, které respektovalo okolní krajinu.

Obrovské zbytečné prostory

Oba obří baráky ovšem měly slabinu, která se ukázala hned, jak zmizel komunismus a věci dostaly reálnou cenu. Teď na ni dojíždí. Prostory jsou předimenzované, reprezentativní místnosti a chodby jsou zbytečně rozmáchlé a jejich vytápění, úklid i prostá údržba se nevyplatí.

KUPTE SI KNIHU Pavel Karous: Hotel Praha, která shrnuje krátkou ale významnou historii hotelu. 

Bývalý hotel Praha se nachází v Praze-Dejvicích v Sušické ulici 20 na svahu pod vilkovou čtvrtí Hanspaulka. K objektu patří rozsáhlá zahrada mezi ulicemi Sušická, Komornická, Na Vlčovce, Na viničních horách a Na Karlovce. Zabírá přibližně rozlehlou Petschkovu zahradu, kterou založila na místě několika předměstských usedlostí židovská finančnicko-uhlobaronská rodina Petschekova. Mimo jiné jí patřil až do 2. světové války Petschkův palác v ulici Politických vězňů, kde si gestapo zřídilo velitelství a vyšetřovnu, odkud odbojáři putovali rovnou do nechvalně známé pankrácké sekyrárny. Paradoxně byla Petschekova zahrada otevřena pro veřejnost až za nacistů, před kterými rodina prchla do USA a Argentiny.

Architekti Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček se inspirovali ve stylu brutalismus, který přiznával surové materiály, křivkou terénu a po vrstevnici vyprojektovali obrovskou bílou vlnu. Všechny pokoje v pěti patrech nasměrovali na jih s výhledem k Pražskému hradu a na Leninovu třídu v údolí, která spojovala letiště s Kulaťákem (v dnešních názvech Evropská ulice spojuje Letiště Václava Havla s Vítězným náměstím).

Petschkova zahrada, spíše veřejný sad než produkční zahrada, byla uzavřena pro veřejnost. To místní lidé těžko nesli. K tomu sledovali výstavbu obrovské budovy mezi vilami a vilkami, stavba byla skoro utajovaná a nikdo nesměl na staveniště. Kdo tudy chodil nebo zde bydlel, nikdy se už nezbavil pachuti po rudých papaláších.

 

Ubytování, umění a architektura

Zastavěná plocha je 9800 m2, v budově je 136 hotelových pokojů, konferenční sály, restaurace a malý bazén. Moderní a dodnes ceněné lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče a keramické obklady navrhl Štěpán Kotrba.

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel byl otevřen v květnu 1981 a do listopadu 1989 sloužil jako špičkové ubytovací zařízení pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády k ubytování zahraničních vládních a stranických delegací. V roce 1990 se stal majetkem hlavního města Prahy. Pak už měla budova smůlu na majitele. Praha 6 ho prodala roku 2002 společnosti Falcon Capital, která se nejasným způsobem napakovala na vyrovnání ruského dluhu vůči Česku. Roku 2013 ho prodala společnosti Maraflex, kterou vlastnil František Savov, podnikatel spojovaný s mnoha korupčními kauzami. Ještě v témže roce koupila celou firmu včetně hotelu společnost PPF Petra Kellnera. To je podnikatel, který zpočátku vydělal na nečisté privatizaci České pojišťovny a teď mu plynou pohádkové zisky s nebankovních půjček malým klientům v tíživé finanční situaci za nekřesťanské úroky a poplatky.

Petr Kellnerovi patří ještě historická usedlost Hadovka (též zvaná Serpentka) v dolní části zahrady poblíž Evropské třídy, Koupil ji od Kanadského velvyslanectví.  

Hotel Praha v Dejvicích.

Hotel Praha se v těchto dnech začal bourat. Do konce roku by z něj neměla zůstat ani jedna zeď. Spekuluje se, že v horní části zahrady (kde dosud stojí hotel), postaví Petr Kellner svoji soukromou rezidenci. V dolní části zahrady (kde jsou garáže a sklady), bude stát soukromá škola Open Gate. Usedlost Hadovka zámeckého typu bude přebudována na sídlo PPF. O těchto záměrech informuje web Park místo hotelu.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czPodívejte se na další zajímavé hotely: 

Jánské Lázně Omnia, Karlovy Vary: Thermal, Lermoos Cube, Nassfeld Carinzia, Mariánské Lázně: 9 hotelů, Mladé Buky Grund, Olomouc NH, Plzeň Angelo, Praha Ambassador Zlatá Husa, Praha Kempinski, Praha Savoy, Praha Praha, Chopok Tri Studničky, Stebnícka Huta Slnečný Majer, Štrbské Pleso Kempinski, Tatranská Lomnica Praha.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kellner se zřítil ve vrtulníku při heliski na Aljašce

Kellner se zřítil ve vrtulníku při heliski na Aljašce

ČERNÁ VDOVA Nejbohatší Čech Petr Kellner zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce v USA. Letěl na svůj obvyklý heliskiingový výlet a helikoptéra se zřítila v oblasti ledovce Knik Glacier. Havárie se stala roku... celý článek

Skialpinista přišel o život na sjezdovce Štrbské pleso

Kolaps na zasněžené cestě u Staré Lesné

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Napříč Chocní - otužilci Choceň, Peliny   9.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Geoskořápky Praha, Kampa Megaevent geocaching 9.12. 16:00
Adventní běh Žatec 9.12.
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 9.12.
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 11.12. 19:00
Kuba - diashow České Budějovice, Kotva 14.-16.12. Přednáší Martin Loew 14.12. 17:30
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.
La Venosta
https://lavenosta.com/ Běžky klasicky a bruslením 16.12.

Diskuse

"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 14:07, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 13:59, 35 příspěvků
Svět se mění . . . . Michael Beranek, 5.12.2023 13:58, 2 příspěvky
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 13:51, 35 příspěvků
INU Honza, 5.12.2023 10:11, 2 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 9:59, 35 příspěvků
SUV Novinář, 4.12.2023 23:36, 35 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12