Hotel Savoy: noc za desítky tisíc korun

Hotel Savoy: noc za desítky tisíc korun
Hotel Savoy Praha. Lobby bar.
Autor snímku Vienna International
SDÍLEJ:

Když před čtvrt stoletím zpíval Oldřich Janota kultovní píseň o hotelu Savoy, byla Praha městem duchů. Oprýskaná, omlácená, šedivá. Dlážděný Pohořelec mezi Strahovským klášterem a Hradem sloužil jednou za pár let jako shromaždiště techniky na vojenské přehlídky anebo lidského materiálu pro spartakiády. Z přespolních sem dobrovolně zavítali jen příznivci Klubu za starou Prahu.

Hotel Savoy: noc za desítky tisíc korun
Hotel Savoy Praha. Relaxační centrum.
Autor snímku Vienna International

Pohořelec ovšem nabyl za pár let po sametové revoluci lesku, který si zaslouží.

Poloha historického náměstí je jedinečná. Pár kroků je to odtud na Pražský hrad, do Strahovského kláštera, k Loretě i na Ministerstvo zahraničí v obřím Černínském paláci.

Hospoda i škola

Náměstí ovšem není přitažlivé jen pro honoraci, ale i pro plebs. Na jedné straně se dá zajít do pivnice U černého vola, kde je výborné pivo za dobrou cenu (na pražské poměry), na druhé stojí prestižní gymnázium Jana Keplera.

Tady začínají vycházky na Petřín.

Hotel Savoy Praha.

Historický, drahý a známý hotel

U tramvajové zastávky, trochu bokem Pohořelce, stojí klenot pražských hotelů. Z historické budovy sice zbylo v podstatě jen secesní průčelí, ale i to stojí za prohlídku.

Jestli chcete vidět, jak vypadají vnitřní prostory, které vznikly po vybourání původního hotelu za historickou fasádou, podívejte se na fotogalerii.

Pokud byste si nemohli vzpomenout, kdy jste naposledy slyšeli exotické jméno hotelu, pomůžeme vám. Před poslední volbou prezidenta Václava Klause se tady sešli levicový lobbista Miroslav Šlouf s pravicovým kancléřem Jiřím Weiglem.

Videonahrávka (bez zvuku) jejich schůzky se dostala na veřejnost. Co domluvili, proč se setkali a za jakým účelem byla nahrávka zveřejněna, není známo. V každém případě vrhá stín na volbu současného prezidenta Václava Klause.

Jedna noc v hotelu Savoy přijde na deset až padesát tisíc korun. Prý je tu vyhlášená kuchyně a hotel má patřit k nejlepším v hlavním městě. To Horydoly nemohou potvrdit. Redakční porady se odehrávají v podnicích o několik cenových pater níže.

Hotel Savoy Praha.

Hotel Savoy

Text a hudba: Oldřich Janota

V hotelu Savoy
s tvou něžnou hlavou blízko svojí
myšlenky plavou
spirály na tapetách stojí

Refrén:
A ty kouříš svý Sparty
ale jak ty
no tak já taky
rozfoukám popel
přes prázdný hotel
Savoy

V krku mě škrábou
procházky z tabákových polí
štukovou malbou
procházím na úpatí hory

Sundej si závoj
půjdem se ještě chvíli projít
hořící trávou
je pěkná i když trochu bolí

Horydoly.czNedaleko stojí Lumbeho vila, kde sídlí prezident


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czPodívejte se na další zajímavé hotely: 

Jánské Lázně Omnia, Karlovy Vary: Thermal, Lermoos Cube, Nassfeld Carinzia, Mariánské Lázně: 9 hotelů, Mladé Buky Grund, Olomouc NH, Plzeň Angelo, Praha Ambassador Zlatá Husa Praha Kempinski, Praha Savoy, Chopok Tri Studničky, Stebnícka Huta Slnečný Majer, Štrbské Pleso Kempinski, Tatranská Lomnica Praha.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hotel, kde řádí fízlové s kamerami :-)
Hezký článek, jen je potřeba mít neustále na paměti, že jde o hotel, jehož záznamy z bezpečnostních kamer snadno posloužily politickému boji. Kdoví co dalšího tam špiclují a co s tím potom dělají...
  • Autor Tom
  • Datum a čas 8.6.2008 15:37
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Co všechno lze v moderním obchodě automatizovat a ušetřit?

Co všechno lze v moderním obchodě automatizovat a ušetřit?

Automatizace v moderním obchodě může pokrývat široké spektrum procesů, které nejen že zvyšují efektivitu, ale také snižují provozní náklady. Kde začít, aby vám automatizace přinesla co nejrychleji výsledky?... celý článek

Jaro začíná 20. března dopoledne

Kde hledat pracovní nabídky v Česku v roce 2025?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2025

Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Jaro začíná 20. března dopoledne

Jaro začíná 20. března dopoledne

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Školáci jdou do školy poprvé 2. září. Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 12 dní. Podívejte se, kdy se budou
Čistý vzduch a klid nabízí východ Slovenska

Čistý vzduch a klid nabízí východ Slovenska

REPORTÁŽ Výstaviště Incheba v Bratislavě hostilo dva významné veletrhy cestovního ruchu ITF Slovakiatour a Danubius Gastro. Obě výstavní akce se po několika letech vrátily do tradičního zimního termínu. Sešli se tu zástupci
Kde hledat pracovní nabídky v Česku v roce 2025?

Kde hledat pracovní nabídky v Česku v roce 2025?

Práce v Česku stále zůstává atraktivní možností pro mnoho migrantů, včetně Ukrajinců. Spolehlivé pracovní nabídky v Česku lze obvykle najít na specializovaných webech.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 14.-15.3. 14.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 14.-16.3. 14.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 14.-16.3. 14.3.
Šermíři - vítání jara Krašov 15.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 15.-16.3. 15.3.
MITT - veletrh Rusko, Moskva 18.-20.3. 18.3.
IBTM - veletrh Hong Kong 19.-20.3. 19.3.
Jarní rovnodennost Česko 20.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 21.-22.3. 21.3.

Diskuse

Cyklo-mýty Radys, 15.3.2025 8:46, 2 příspěvky
Cyklo-mýty Co to je za nápad?, 15.3.2025 1:58, 2 příspěvky
Inu Honza, 14.3.2025 19:48, 4 příspěvky
Inu Honza, 14.3.2025 19:40, 1 příspěvek
Slovníkový fetišismus Šlojíř, 14.3.2025 13:12, 1 příspěvek
Svět se mění nenápadně Honza, 14.3.2025 12:46, 9 příspěvků
Svět se mění nenápadně Michael Beranek, 13.3.2025 14:01, 9 příspěvků
Volným lesem? Horydoly, 13.3.2025 13:34, 9 příspěvků
Volným lesem? Kadlos, 13.3.2025 12:44, 9 příspěvků
Inu Honza, 11.3.2025 20:35, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Každý, kdo jen trochu chc... milan šupa, 13.3.2025 19:43
EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37